شنبه 18 تیر 1401
گروه : انجمن
پ
  • 18 تیر 1401 - 9:08
گزارش دنیای اقتصاد از نخستین همایش بزرگداشت روز صنعت قیر ایران

قیر با «تحریم» طلا شد

قیر با «تحریم» طلا شد
قیر با «تحریم» طلا شد
در نخستین همایش بزرگداشت روز صنعت قیر ایران مطرح شد: قير به يکي از کالاهاي پرطرفدار دوران تحريم با رتبه نهم ارزآوري بدل شده‌است.
موفقیت‌های صادراتی صنعت قیر در روزهای سخت تحریم‌ها نه تنها دوچندان شده بلکه به یکی ا‌ز ارزآورترین صنایع کشور بدل شده است. این مطلبی بود که در نخستین همایش صنعت قیر که چهارشنبه گذشته در سالن همایش‌های سازمان صداوسیما برگزار شد مورد بررسی و توجه قرار گرفت. در این همایش فعالان صنعت قیر با مرور تاریخچه این حرفه در منطقه و جهان، شرایط کنونی بازار این فرآورده نفتی را بررسی کردند و چشم‌انداز آن را مورد کنکاش قرار دادند.
قیر با «تحریم» طلا شد

قیر محبوب در میان جنگ

صادرات در حجم کم، عامل موفقیت فروش قیر در دوران تحریمی شده‌ است. در حال حاضر ایران قیر را به صورت بسته‌بندی درون بشکه به ۳۰ کشور صادر می‌کند و توانسته در این چهارسال سهم قابل ‌توجهی از بازار جهانی را به دست آورد. مخصوصا با نوسانات قیمت‌های داخلی و افزایش شدیدی که بهای نفت در بازار جهانی تجربه کرد و رکوردهای قیمت‌های نفت و قیر از سال ۲۰۰۸ شکسته شد، این موضوع موجب کاهش شدید مصرف قیر و توقف پروژه‌های جاده‌ای در کشورهای مختلف شده است به گونه‌ای که بودجه‌های تخصیص یافته توسط دولت‌ها برای پروژه‌های نفتی و افزایش عرضه جوابگوی قیمت‌های جهش یافته قیر در ماه‌های اخیر نیست. تا جایی که بسیاری از پروژه‌ها در آسیا و آفریقا و حتی اروپا، خرید قیر و عملیات اجرایی را تا کاهش قیمت‌ها متوقف کرده‌اند. این موضوع رکود سنگین در بازارهای صادراتی قیر و تقاضای کمتر در بازارهای هدف ایران را در سال جاری هشدار می‌دهد.

همین‌طور کاهش مصرف قیر در کشورهای جنوب اروپا و ترکیه به علت رشد قیمت، منجر به افزایش حجم عرضه صادراتی همین کشورها شد و با عرضه بیشتر قیر توسط سایر تامین‌کنندگان در جهان روبه‌رو شده‌ایم.

 ادامه این موضوع و قیمت‌گذاری نامناسب قیر ایران می‌تواند فرصت آربیتراژی بازارهای قیر از ترکیه، جمهوری‌آذربایجان و تولید‌کنندگان شرق و جنوب اروپا که احتمالا از نفت‌خام ارزان و سنگین روسیه نیز بهره می‌برند را به بازارهای هدف ایران فراهم کند. ریسک عجیبی که شاید در گذشته چندان هم به آن توجه نمی‌شد.

به علاوه دسترسی به نفت سنگین روسیه با قیمت‌های مناسب برای چین و هند به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان قیر در آسیا در شرایط اخیر فرصت تولید قیر بیشتر و با قیمت پایین‌تر را برای این کشورها فراهم کرده و فشار مضاعف بر قیمت‌های وارداتی از ایران اعمال خواهد کرد.

سایه روشن صنعت قیر؛ از گذشته تاکنون

مهندس جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به نقش موثر صنعت قیر در امر توسعه گفت: در دو حوزه امکان توسعه صنعت کارخانه‌های قیرسازی وجود دارد که تولید قیر از نفت‌خام سنگین میدان‌های سروش و نوروز(که تا ۶۰ درصد امکان تبدیل به قیر به‌صورت مستقیم وجود دارد) و نیز پیش‌بینی ظرفیت مطمئن تولید قیر در توسعه کیفی نفت‌کوره تولیدی در قالب طرح‌های توسعه پالایشگاهی در حال اجرا از آن جمله است.

او گفت: از سال ۸۳ و از زمانی که مجموعه کارخانه‌های قیرسازی به بخش خصوصی واگذار شد، نقش کارخانه‌های قیرسازی نقشی انعطاف‌پذیر بود و در شرایطی که ما نیاز به تولید نفت کوره داشتیم، نفت کوره تولید می‌شد و بالعکس در شرایطی که نیاز به صنعت ساختمانی و کارهای توسعه‌ای داشتیم، قیر تولید می‌شد.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی؛ واگذاری شرکت‌ها به بخش خصوصی و نظام قیمت‌گذاری را از دیگر چالش‌های این صنعت در سال‌های گذشته دانست و گفت: نظام قیمت‌گذاری قیر به عنوان فرآورده‌ای جانبی و ویژه که در بازار جهانی قیمت نداشت، در سال ۸۳ از طریق یک فرمول و با توجه به تولید نفت‌کوره و نفت‌خام با آن فرمولی که در بورس کالا عرضه می‌شود، محقق شد که البته امروز نیاز به اصلاح قیمت دارد.

سالاری با اشاره به حل و فصل موضوع قیر تهاتری در سال ۸۸ گفت: پارسال ۱۵۰ هزار میلیارد تومان قیر رایگان تخصیص داده شد، اما متاسفانه دولت گذشته هیچ اقدامی در این باره انجام نداد، اما با ورود دولت سیزدهم، تلاش کردیم پیش از اجرایی شدن آیین‌نامه، در این باره اقدام کنیم و در مجموع ۵/ ۱ میلیون تن قیر برداشت شد که سهمی قابل‌توجه است.

وی ضمن اشاره به این نکته که ظرفیت روزانه کشور برای عرضه وکیوم‌باتوم در شرکت‌های پالایشی۶ میلیون تنی است، گفت: «تخصیص ۱۹۰ هزار میلیارد ریال معادل ۱۹ هزار میلیارد تومان قیر رایگان به دستگاه‌های متولی در سال ۱۴۰۱ به نوعی حمایت دولت و وزارت نفت از این صنعت بود که قیر را به‌صورت مجانی در اختیار دستگاه‌ها قرار داده و از محل خوراک نفت‌خام پالایشگاه تهاتر شده و مابه‌التفاوت آن تا قیمت بورس کالا، با شرکت‌های پالایشی تصفیه می‌شود که اقدامی اثرگذار بود.»

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی پیش‌بینی کرد با توجه به تحقق ظرفیت ۱/ ۱ میلیون تنی پارسال و پیش‌بینی ۲ میلیون تن در سال ۱۴۰۱، مردم بتوانند آثار اجتماعی قیر تهاتری آن را ببینند. وی در ادامه گفت: «در دهه ۷۰ سمیناری با شرکت‌های هندی در این زمینه برگزار و بحث تولید قیرهای پلیمری مطرح شد که در وزارت راه و شهرسازی قرار بود آزمایش و اجرا شود، اما به لحاظ بالا بودن قیمت تولید قیر پلیمری محقق نشد. ‌امروز به برکت این همایش و انجمن قیر ایران امیدواریم بتوانیم در این مرز دانشی نیز ورود کنیم.»

او با اشاره به مشکلات جابه‌جایی قیر با بشکه و امحای ضایعات گفت: خوشبختانه توانسته‌ایم با توسعه این بخش، امروزه در بازارهای شرق آسیا یا در کشورهای اروپایی و آفریقایی جایگاهی ویژه‌ داشته باشیم. با توجه به اینکه مصرف ما در داخل کشور، کمتر از ۵۰ درصد تولید بوده و بقیه صادر می‌شود، امیدواریم با توسعه روزبه‌روز این صنعت، برند ایران در بازارهای صادراتی نیز حفظ شود.

ایران، بزرگ‌ترین صادرکننده قیر آسیا

 به گفته مهرداد همتی، دبیر انجمن قیر ایران، سالانه ۱۱۵ میلیون تن قیر در سراسر جهان تولید می‌شود و در این بین ایران توانسته بزرگ‌ترین صادرکننده قیر در آسیا شود. همتی گفت: صنعت قیر ایران از سال ۲۰۱۹ برای نخستین بار، بزرگ‌ترین صادرکننده قیر در آسیا شد که نشان‌دهنده موفق بودن آن در اقتصاد کشور است، اما طی سال‌های اخیر، نرخ رشد صنعت قیر در ایران، کمتر از کشورهای آسیایی شده و این موضوع می‌تواند خطری برای این صنعت باشد.

همتی گفت: پیش‌بینی شده است طی دو سال آینده تقاضای جهانی قیر افزایش جدی یابد. کشورهای مختلفی برای این ظرفیت بالقوه، برنامه‌ریزی‌ کرده‌اند و ظرفیت‌های جدیدی برای خود ایجاد کرده‌اند، اما ایران تاکنون به این ظرفیت چندان توجهی نشان نداده است.

دبیر انجمن قیر ایران با بیان اینکه طی دو سال آینده نیاز

جهانی به تامین قیر، از ۱۲۵ میلیون تن فراتر خواهد رفت، گفت: کشورهای دیگر در حال افزایش ظرفیت تولید قیر خود هستند، اما در ایران با وجود اینکه بخش خصوصی سرمایه‌گذاری‌هایی را انجام داده، موانع زیادی برطرف نشده است.

دبیر انجمن قیر عمده‌ترین دلیل وضعیت نه چندان مطلوب کنونی صنعت قیر ایران را عدم توجه مدیران و عدم هماهنگی میان دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی دانست وگفت: «متاسفانه برخی افراد، تمایل به حفظ وضع موجود در این صنعت دارند.»

کیفیت بالای قیر ایران

ایران اکنون در رتبه چهارم تولید قیر در جهان و نخست در آسیا است و با سالانه یک‌ونیم میلیارد دلار، صنعت قیر رتبه نهم صادرات کشور را به دست آورده است. داوود محمدی، رئیس هیات‌مدیره انجمن قیر گفت: راه توسعه از توسعه راه‌ها می‌گذرد و از الزامات توسعه راه‌ها، داشتن قیر با کیفیت است. صنعت قیر با سابقه طولانی جایگاه آن در توسعه و عمران مغفول مانده بود اما امروز نقش و جایگاه خود را به دست آورده است. هم‌اکنون واحدهای فعال با بالاترین استانداردها، قیر خود را تولید می‌کنند و اینکه امروز ایران رتبه چهارم صادرات قیر را کسب کرده، از بالا بودن کیفیت قیر تولیدی آن نشات می‌گیرد.

به گفته رئیس انجمن قیر ایران، مشتریان بین‌المللی نیز به علت کیفیت خوب است که با وجود تحریم قیر ایران همچنان خریدار دارد. ناگفته ‌نماند اکنون بخشی از ۷۰ واحد تولیدی قیر به علت مشکلات حاکم بر تولید، از مدار خارج و دچار مشکلاتی همچون کمبود نقدینگی و بلوکه شدن سرمایه‌های‌شان شده‌اند.

محمدی گفت: قرار است نخستین همایش صنعت قیر ایران در هفته صنعت و معدن و در سالروز راه‌اندازی انجمن قیر ایران برگزار شود. این همایش، نخستین رویداد در صنعت قیر خواهد بود که قبلا جایگاه خود و اقدامی که می‌تواند در توسعه داشته باشد رانشان نداده است.

افزایش سهم شرکت‌های دانش‌بنیان

 سروش رستگار، مدیر پروژه‌های شبکه تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری نیز در خصوص ارتباط این صنعت با دانش گفت: در حال حاضر سهم اقتصاد دانش‌بنیان از تولید ناخالص کشور حدود ۵/ ۳ درصد است که عدد قابل ملاحظه‌ای نیست، به همین منظور یکی از راه‌حل‌های افزایش سهم شرکت‌های دانش‌بنیان، قرار دادن فناوری آنها در زنجیره ارزش شرکت‌های بزرگ‌ کشور است.

وی در ادامه عنوان کرد: شبکه تبادل فناوری به عنوان بازوی اجرایی پروژه‌های ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری وظیفه برقراری پیوند بین صنعت و مجموعه‌های دانش محور را بر عهده دارد.  در این همایش ضمن معرفی برترین واحد‌های تولید قیر کشور از تولید‌کنندگان نمونه نیز تقدیر به عمل آمد.

به‌طور کلی قیر ایران در سه نوع بسته‌بندی بشکه، فله و کیسه و به دو طریق زمینی و دریایی صادر می‌شود. قیرِ فله از طریق کشتی‌های فله‌بر از مسیرهای دریایی و تانکرهای حمل به صورت زمینی صادر می‌شود و قیرِ بشکه و کیسه نیز از طریق کانتینر به صورت دریایی و زمینی به کشورهای مقصد فروخته می‌شود.

هند، امارات، بنگلادش، کنیا و میانمار ۵ کشوری هستند که به ترتیب بیشترین واردات قیر در قالب بشکه از ایران را دارند. در نیمه اول سال ۹۹ ایران حدود ۲۵۰ هزار تن قیر بشکه به هند صادر کرده که نشان‌دهنده ظرفیت بالای صادرات قیر به این کشور است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ویژه نامه نخستین همایش روز صنعت قیر ایران 25 تیر 1401

ویژه نامه نخستین همایش روز صنعت قیر ایران

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران ،نخستین همایش صنعت قیر در مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما و هم‌زمان با سالروز تاسیس انجمن قیر ایران برگزار شد. محمدی، رئیس هیات مدیره انجمن قیر ایران در این همایش گفت: صنعت قیر با سابق طولانی جایگاه آن در توسعه و عمران مغفول مانده بود اما امروز نقش و جایگاه خود را به دست آورده است.

سخنرانی معاون وزیر نفت در نخستین همایش بزرگداشت روز صنعت قیر ایران 16 تیر 1401

سخنرانی معاون وزیر نفت در نخستین همایش بزرگداشت روز صنعت قیر ایران

 به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران، جلیل سالاری روز چهارشنبه (۱۵ تیرماه) در نخستین همایش بزرگداشت روز صنعت قیر ایران که در آستانه ۱۸ تیرماه (روز صنعت قیر)  که با حضور  داوود محمدی، رئیس هیئت مدیره انجمن قیر ایران و جمعی از مدیران کارخانجات قیرسازی و فعالان این صنعت در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار […]

برگزاری مراسم روز صنعت قیر ایران در سالن بین‌الملی همایش‌های صدا‌ و سیما 15 تیر 1401

برگزاری مراسم روز صنعت قیر ایران در سالن بین‌الملی همایش‌های صدا‌ و سیما

به مناسب روز صنعت قیر ایران، همایشی با حضور چهره‌های مطرح این صنعت در سالن بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ویژه نامه نخستین همایش روز صنعت قیر ایران 25 تیر 1401

ویژه نامه نخستین همایش روز صنعت قیر ایران

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران ،نخستین همایش صنعت قیر در مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما و هم‌زمان با سالروز تاسیس انجمن قیر ایران برگزار شد. محمدی، رئیس هیات مدیره انجمن قیر ایران در این همایش گفت: صنعت قیر با سابق طولانی جایگاه آن در توسعه و عمران مغفول مانده بود اما امروز نقش و جایگاه خود را به دست آورده است.

قیر با «تحریم» طلا شد 18 تیر 1401
گزارش دنیای اقتصاد از نخستین همایش بزرگداشت روز صنعت قیر ایران

قیر با «تحریم» طلا شد

در نخستین همایش بزرگداشت روز صنعت قیر ایران مطرح شد: قير به يکي از کالاهاي پرطرفدار دوران تحريم با رتبه نهم ارزآوري بدل شده‌است.

سخنرانی معاون وزیر نفت در نخستین همایش بزرگداشت روز صنعت قیر ایران 16 تیر 1401

سخنرانی معاون وزیر نفت در نخستین همایش بزرگداشت روز صنعت قیر ایران

 به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران، جلیل سالاری روز چهارشنبه (۱۵ تیرماه) در نخستین همایش بزرگداشت روز صنعت قیر ایران که در آستانه ۱۸ تیرماه (روز صنعت قیر)  که با حضور  داوود محمدی، رئیس هیئت مدیره انجمن قیر ایران و جمعی از مدیران کارخانجات قیرسازی و فعالان این صنعت در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار […]

برگزاری مراسم روز صنعت قیر ایران در سالن بین‌الملی همایش‌های صدا‌ و سیما 15 تیر 1401

برگزاری مراسم روز صنعت قیر ایران در سالن بین‌الملی همایش‌های صدا‌ و سیما

به مناسب روز صنعت قیر ایران، همایشی با حضور چهره‌های مطرح این صنعت در سالن بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد.

سومین مجمع سالیانه انجمن قیر ایران برگزار گردید 14 تیر 1401

سومین مجمع سالیانه انجمن قیر ایران برگزار گردید

سومین مجمع سالیانه این انجمن عصر امروز (سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱) در هتل اوین تهران با حضور حداکثری اعضاء برگزار گردید.

مشکلات تولید ، آفت رشد فرآورده های قیری 22 مرداد 1401

مشکلات تولید ، آفت رشد فرآورده های قیری

کارشناس حوزه صادرات و انرژی، درخصوص کیفیت قیرهای تولیدی کشور، گفت: قیرهای تولیدی پالایشگاه های کشور در بخش های خصوصی و نیمه خصوصی ملزم به دریافت تمامی استاندارد ها از مرحله نخست تهیه مواد اولیه قیر تا مرحله نهایی تولید قیر با انواع کاربری هستند، بنابراین تمامی قیرهای تولیدی کشور درچهارچوب استانداردهای مشخص تولید و به دست مصرف کننده می رسد.

فرجام مبهم قیر تهاتری 22 مرداد 1401

فرجام مبهم قیر تهاتری

بر اساس بند «ز» تبصره ۱ قانون بودجه سال‌جاری، وزارت نفت مکلف به واگذاری قیر تهاتری به دستگاه‌های اجرایی تا سقف ۱۹‌هزار‌میلیارد تومان شده است.

کلیپ:::چرایی تعلل در اجرای قانون قیر تهاتری 21 مرداد 1401

کلیپ:::چرایی تعلل در اجرای قانون قیر تهاتری

چرا مخالفت‌ها با قانون عدالت محورِ قیر تهاتری پایان نمی پذیرد؟! 19 مرداد 1401

چرا مخالفت‌ها با قانون عدالت محورِ قیر تهاتری پایان نمی پذیرد؟!

تصمیم اولیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تصویب قانون قیر تهاتری که بیش از ده سال است که در قوانین بودجه سالانه تکرار می شود ناظر بر ضرورت شتاب دادن به پروژه های عمرانی و راه سازی بویژه در مناطق محروم و روستاها بوده است.

بازدید هیات وزارت فواید عامه افغانستان از آزمایشگاه قیر و آسفالت مرکز تحقیقات راه 19 مرداد 1401

بازدید هیات وزارت فواید عامه افغانستان از آزمایشگاه قیر و آسفالت مرکز تحقیقات راه

هیات نمایندگی وزارت فواید عامه افغانستان با حضور در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ضمن برگزاری جلسه مشترک، از آزمایشگاه تخصصی قیر و آسفالت مرکز بازدید به عمل آوردند.

سقوط آزاد قیمت نفت/ غول‌های نفتی چین از بورس نیویورک خارج می‌شوند 22 مرداد 1401

سقوط آزاد قیمت نفت/ غول‌های نفتی چین از بورس نیویورک خارج می‌شوند

با تیره‌وتار شدن چشم‌انداز تقاضا در بازارهای جهانی قیمت نفت شروع به سقوط کرد.

فرصت سود 6 میلیارد دلاری ایران از تجارت با گاز روسیه 22 مرداد 1401

فرصت سود 6 میلیارد دلاری ایران از تجارت با گاز روسیه

به اعتقاد کارشناسان در بلندمدت بهترین سناریو برای ایران جهت واردات گاز روسیه، صادرات آن به قیمت بالاتر به کشورهای همسایه است؛ موضوعی که مزایای اقتصادی آن بیش از 6 میلیارد دلار خواهد بود.

تناقض آمار اوپک و آژانس بین المللی انرژی در میزان تقاضای نفت جهان 22 مرداد 1401

تناقض آمار اوپک و آژانس بین المللی انرژی در میزان تقاضای نفت جهان

اوپک بر کاهش رشد تقاضای نفت و آژانس بین المللی انرژی بر افزایش تقاضای نفت در جهان تاکید دارد.

قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۱/۰۵/۲۲ |برنت ۹۸ دلار و ۱۵ سنت شد 22 مرداد 1401

قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۱/۰۵/۲۲ |برنت ۹۸ دلار و ۱۵ سنت شد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱ دلار و ۴۵ سنت معادل ۱.۴۶ درصد کاهش به ۹۸ دلار و ۱۵ سنت رسید.

بهای نفت در بازارهای جهانی 21 مرداد 1401

بهای نفت در بازارهای جهانی

قیمت نفت پس از افزایش بیش از یک دلاری که شب گذشته داشت، در معاملات روز پنج شنبه بازار آسیا پس از کاهش نگرانی‌ها نسبت به اختلالات عرضه و جست و جوی بازار برای شواهدی از بهبود تقاضا برای سوخت، کاهش پیدا کرد.

پشت پرده خسارت ۲۰۰میلیارد دلاری تحریم‌ها به ایران/  گره دلار به توافق/  سکه و طلا ریزشی شد 22 مرداد 1401

پشت پرده خسارت ۲۰۰میلیارد دلاری تحریم‌ها به ایران/ گره دلار به توافق/ سکه و طلا ریزشی شد

سخنگوی وزارت خارجه چین در بخشی از گزارش انجمن تحقیقات حقوق بشر چین اعلام کرد که تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران دست‌کم ۲۰۰میلیارد دلار خسارت اقتصادی زده است. درصورتی‌که دلار به‌طور متوسط ۳۱هزار و ۴۰۰تومان در نظر گرفته شود، می‌توان گفت که ایران در چند سال اخیر در اثر تحریم‌ها خسارت مالی قابل‌توجهی را برحسب ارزش پول ملی، تجربه کرده.

هر کس رمزارز رسمی استخراج‌شده دارد، از پایان شهریور می‌تواند با آن اقدام به واردات کند 22 مرداد 1401

هر کس رمزارز رسمی استخراج‌شده دارد، از پایان شهریور می‌تواند با آن اقدام به واردات کند

رئیس سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: ما در ۲ حوزه رمزارزها را به رسمیت شناختیم که یکی از آنها این است که واردات در ازای رمزارزهایی که در داخل به صورت قانونی استخراج شده اند آزاد است و هر کسی که رمزارز رسمی استخراج شده دارد، از پایان شهریور می تواند با آن اقدام به واردات کند.

واردات بنزین خیلی دور خیلی نزدیک؛ باید برای تولید بیشتر بنزین تمهیداتی اندیشیده شود 21 مرداد 1401

واردات بنزین خیلی دور خیلی نزدیک؛ باید برای تولید بیشتر بنزین تمهیداتی اندیشیده شود

حسین حسین زاده عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه ما سالانه حدود ۴ درصد افزایش مصرف عمومی بنزین را داریم، نیاز است فرایندی طی شود که ما مجبور نشویم بنزین وارد کنیم.

ساخت پتروپالایشگاه‌ها ابزار دفاعی برای مبارزه با تحریم است 21 مرداد 1401
عضو کمیسیون انرژی مجلس:

ساخت پتروپالایشگاه‌ها ابزار دفاعی برای مبارزه با تحریم است

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ساخت پتروپالایشگاه‌ها را یکی از ابزارهای دفاعی برای مبارزه با تحریم دانست و گفت: هدایت نقدینگی‌ها به سمت تولید با سرمایه‌گذاری در پروژه‌های اقتصاد ملی محقق می‌شود.

آمادگی ایران و قرقیزستان برای توسعه همکاری‌های تجاری 21 مرداد 1401

آمادگی ایران و قرقیزستان برای توسعه همکاری‌های تجاری

رئیس سازمان توسعه تجارت کشورمان در دیدار با سفیر قرقیزستان در ایران بر آمادگی کشورمان برای توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی با کشور قرقیزستان تاکید کرد.