چهارشنبه 29 فروردین 1403
گروه : اقتصادی
پ
  • 29 فروردین 1403 - 18:13

اخطار تجار به پنج‌شنبه تعطیل

اخطار تجار به پنج‌شنبه تعطیل
اخطار تجار به پنج‌شنبه تعطیل
شنبه یا پنج‌شنبه؟ تصمیم نمایندگان مجلس در صحن علنی در هفته‌های آتی مشخص خواهد کرد که دومین روز تعطیل ایرانی‏‏‏‌ها چه روزی خواهد بود؛ تصمیمی که اکنون در کمیسیون اجتماعی مجلس نهایی شده‌است و این روز به‌رغم مخالفت‌های بسیار، به‌ویژه از سوی اصحاب تولید و تجارت، پنج‌شنبه است. امکان تغییر این تصمیم در صحن علنی به‌طور مستقیم وجود ندارد و نهایتا می‌شود جهت بررسی دوباره به کمیسیون مربوطه ارجاع شود.

نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در آخرین گردهمایی خود ‌بار دیگر این موضوع را تحت بررسی قرار داده، بیانیه‌‌‌‌ای نیز در مخالفت با آن صادر کردند. دلایل این مخالفت تاحد زیادی مشخص است و پیش از این نیز مطرح شده. قطع ارتباط ۴‌روزه با دنیا با توجه به تعطیلی شنبه و یکشنبه بیش از هرچیز به تعاملات بین‌المللی اقتصادی لطمه می‌زند؛ امور گمرکی را مختل می‌کند، به گردشگری آسیب جدی می‌زند و به باور برخی نهایتا حتی در جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیز اثر منفی خواهد داشت. برخی با توجه به سطح پایین تعاملات تجاری بین‌المللی در حال‌حاضر این دلایل را بی‌‌‌‌مورد می‌دانند؛ با این وجود پاسخ این عده در این واقعیت نهفته است که دَر همیشه بر یک پاشنه نخواهد چرخید اما قانون، آن هم چنین قانونی به دشواری تغییر خواهد کرد و حتی می‌توان گفت اصلا تغییر آن غیرممکن است. استدلالی که درمیان مخالفان تعطیلی شنبه ‌وجود دارد عمدتا بر یک پایه استوار است: تعطیلی مشابه با ادیان دیگر. اینکه اساسا اشتراک میان دو دین ابراهیمی که در ایران نماینده مجلس و پیروان فراوان دارد ایراد واردی است یا نه به‌جای خود؛ رئیس اتاق بازرگانی تهران می‌گوید هم در مجلس و هم در اتاق بازرگانی از مراجع بزرگ دینی کشور سوال شده‌است و هیچ‌یک تعطیلی شنبه را مخالف آموزه‌‌‌‌های دینی ندانسته‌‌‌‌اند. از همین‌‌‌‌رو درمیان اعضای اتاق بازرگانی بنا بر این قرارگرفت که پس از انتشار بیانیه به شکل سیستماتیک به لابی‌گری برای تغییر تصمیم کمیسیون اجتماعی مجلس و جلوگیری از تصویب آن در صحن علنی اقدام شود. تصمیمی که با استقبال اعضای دولتی حاضر در جلسه نیز همراه بود تا جایی‌که یکی از معاونان وزیر صمت پیشنهاد کرد برای این کار از ارتباط‌‌‌‌های دولتی نیز استفاده شود و برای نمونه از این طریق، روسای کمیسیون‌های مهم مجلس در اتاق تهران حاضر شده و با آنها رایزنی شود.

نسل «زد» و ناطقان پیش از دستور

در این جلسه هیات‌نمایندگان اتاق تهران جز مساله تعطیلات گزارشی از سوی شهاب جوانمردی، عضو هیات‌رئیسه‌ قرائت شد که به نحوه مطلوب رفتار کسب‌وکارها با نسل به‌اصطلاح «زد» تعلق داشت و نیز مانند هر جلسه هیات‌نمایندگان، رئیس نطق کرد و ناطقان پیش از دستور سخن گفتند.  نخست مازیار نوربخش، رئیس کمیسیون تحول، بهره‌‌‌‌وری و نوآوری اتاق تهران پشت تریبون رفت و از برخی سیاست‌های ارزی دولت انتقاد کرد و از جمله با اشاره به اینکه دستورالعمل نحوه انجام و تایید ثبت‌سفارش‌های ارزی واحدهای تولیدی، بازرگانی و سهمیه ارزی سال۱۴۰۳برای واحدهای تولید و تجاری مشکل ایجاد می‌کند، گفت: بسیاری از شرکت‌ها سهمیه سال‌آینده خود را پیش‌‌‌‌خور کرده‌اند و چنانچه ارز مورد‌نیاز آنها تامین نشود، بروز پیامدهایی چون افزایش قیمت‌ها و سهمیه‌‌‌‌فروشی ارزی محتمل خواهد بود. دومین ناطق پیش از دستور مهراد عباد، عضو هیات‌نمایندگان اتاق تهران نیز در بخش سخنان پیش از دستور این جلسه، به پروژه جدید بانک جهانی با عنوان «آمادگی کسب‌وکار» اشاره و تصریح کرد که پیاده‌‌‌‌سازی این پروژه و توصیه‌های سیاستی آن در کشور، به رشد تولید و مشارکت مردم که شعار امسال است، کمک خواهد کرد.  احمدرضا فرشچیان، دیگر عضو هیات‌نمایندگان اتاق تهران نیز به‌عنوان سومین سخنران پیش از دستور، توضیح داد که نگارش بخشنامه مربوط به مقررات واردات سال‌۱۴۰۳ در اوایل اسفندماه در اختیار کمیسیون واردات اتاق ایران قرارگرفت که برای بررسی آن جلسات مشترکی با معاونان و مشاوران وزارت صمت برگزار شد. او گفت: مساله این است که از یک‌سو، وزارت صمت و بانک‌مرکزی با محدودیت‌هایی مواجه هستند و در سوی دیگر تولیدکنندگان و تامین‌‌‌‌کنندگان نیز برای ادامه فعالیت‌های خود نیازهای متنوعی دارند. در نهایت پس از ۵ الی ۶‌بار اصلاح، این بخشنامه روز دهم فروردین ماه ابلاغ شده‌است که البته تا روز گذشته نیز عملیاتی نشد.

رئیس اتاق تهران با تبریک سال‌نو و عید فطر ابراز امیدواری کرد که هم‌‌‌‌زمانی نوروز و آغاز سال‌جدید ماه ضیافت خدا برای کشور و مردم خیر و برکت داشته‌باشد و تحولات مهمی در سال‌جاری در حوزه اقتصاد ایران رخ دهد. محمود نجفی‌عرب به انتخاب شعار سال‌اشاره کرد و گفت: مقام‌معظم رهبری شعار امسال را جهش تولید با مشارکت مردم انتخاب کردند؛ در سال‌های قبل ایشان از رشد تولید نام‌برده بودند و این‌بار جهش تولید را انتخاب کردند و جهش معنی بسیار متفاوتی با رشد دارد. مشارکت مردم هم نکته بسیار مهمی است که نشان می‌دهد رهبری برای توسعه اقتصاد کشور مبنا را مردم و بخش‌خصوصی می‌دانند. او ادامه داد: جهش تولید با تکیه بر مشارکت مردم، بایدها و نبایدهایی دارد و به همین دلیل در همان ابتدای سال ‌و بعد از اعلام شعار سال‌از دبیرکل محترم اتاق درخواست کردم که کارگروهی برای تحقق شعار سال‌تشکیل دهیم و بایدها و نبایدها را در حوزه حکمرانی و بخش‌خصوصی مشخص کنیم. خوشبختانه این کارگروه تشکیل شده و تا انتهای این هفته جمع‌بندی اولیه که با مشارکت همکاران انجام شده‌است، تدوین خواهد شد و در مرحله بعد به هیات‌رئیسه و هیات‌نمایندگان ارائه می‌شود تا نظرات اصلاحی اعمال شود و در نهایت بخش مطالبه‌گری اتاق را در سال‌جدید بر این محور استوار خواهیم کرد و موضوعات را پیگیری‌می‌کنیم.

رئیس اتاق تهران در ادامه به حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران و پاسخ قاطع نیروهای مسلح اشاره کرد، گفت: اقدام دفاعی مشروع و مقتدرانه نیروهای مسلح کشورمان در چارچوب قوانین سازمان‌ملل و منشور مورد وفاق دولت‌ها در پاسخ به تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی به بخش کنسولگری سفارت جمهوری‌اسلامی ایران در سوریه، سلطه پوشالی این رژیم اشغالگر را درهم شکست و نمادی از قدرت دفاعی ایران اسلامی را به اثبات رساند و نشان‌داد ایران در دفاع قاطع از تمامیت سرزمینی و منافع ملی خود، هرگونه تجاوزگری را با قدرت پاسخ خواهد داد. ان‌شاءالله خداوند به رزمندگان کشورمان کمک کند و ما هم سپاسگزار نیروهای سپاه، ارتش و تمامی نیروهای مسلح هستیم که این عملیات را انجام دادند و به غرور ملی افزودند. امیدوارم اسرائیل غاصب برجای خودش بنشیند و اگر مجددا بخواهد حرکتی را انجام دهد همان‌‌‌‌گونه که مسوولان اشاره کردند، حتما بیش از اقدام دفاعی فعلی پاسخ‌داده خواهد شد. موضوع بعدی که رئیس اتاق تهران به آن اشاره کرد بحث ساماندهی تعطیلات و مصوبه اخیر کمیسیون اجتماعی مجلس بود. او گفت: باوجود همه سعی و تلاش‌هایی که فعالان اقتصادی بخش خصوصی، اتاق‌های بازرگانی و تشکل‌ها درباره تغییر قانون تعطیلات انجام دادند و خواستار تعطیلی شنبه در تقویم به‌جای پنج‌شنبه شدند؛ متاسفانه آنچه کمیسیون اجتماعی مجلس تدوین و تصویب کرده تعطیلی پنج‌شنبه و جمعه است. محمود نجفی‌عرب افزود: اعضای محترم کمیسیون استدلال کرده‌اند که نظر دولت هم تعطیلی پنج‌شنبه و جمعه است و احتمالا ظرف چند روز آینده این موضوع به صحن علنی مجلس برای رای‌‌‌‌گیری و تصویب نهایی می‌رود. از همه اعضای هیات‌نمایندگان می‌خواهم به هر شکلی که با مجلس و نمایندگان ارتباط دارند این موضوع را پیگیر شوند که روزهای تعطیل پایان هفته به جمعه و شنبه تغییر کند. اتاق تهران هم از تمامی مسیرهای موجود پیگیر این مساله است. تعطیلی روز پنج‌شنبه و فاصله بیشتر ما با اقتصاد جهانی، مبانی اقتصادی کشور را در این شرایط بحرانی و آن‌هم در سالی که جهش تولید مدنظر قرارگرفته، بر هم خواهد زد. رئیس اتاق تهران همچنین به موضوع قطع سامانه جامع تجارت هم اشاره کرد و گفت: در کشور ۳۲سامانه راه‌اندازی شده که هدف اولیه ایجاد آنها تسهیل‌گری بوده‌است اما اکنون هرکدام از این سامانه‌‌‌‌ها خود به یک معضل جدی بدل شده‌اند. برای مثال در اسفند ماه سامانه جامع تامین‌اجتماعی دچار اختلال بود و از ابتدای سال‌تا به امروز هم سامانه جامع تجارت قطع بوده‌است، تاجایی‌که می‌دانم در بیشترهای کشورهای جهان یک سامانه جامع وجود دارد و همه بخش‌ها باید به آن وصل باشند، نه اینکه هر وزارتخانه و نهادی خودش یک یا چند سامانه داشته‌باشد. اتاق تهران و به‌طور مشخص کمیسیون حکمرانی اتاق روی این موضوع کار کرده‌اند که از آنها تشکر می‌کنم و امیدوارم در سال‌جاری در این‌خصوص بتوانیم کار مشخص و فایده‌‌‌‌مندی انجام‌دهیم.

آمار تجارت

رئیس اتاق تهران در بخش دیگری از صحبت‌هایش وضعیت تعدادی از شاخص‌های اقتصادی کشور را بین سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ مقایسه کرد. او گفت: باتوجه به شروع سال‌۱۴۰۳ بی‌‌‌‌مناسبت ندیدیم که مروری بر آمارهای اقتصادی منتشرشده سال‌گذشته داشته باشیم. من از ریاست گمرک آقای رضوانی‌‌‌‌فر، رئیس محترم گمرک، سپاسگزارم که همواره سروقت آمارهای تجارت خارجی را منتشر می‌کنند. ایشان در تاریخ ۱۵ فروردین در کمترین زمان ۴۰ شاخص مهم و تاثیرگذار تجارت خارجی سال‌گذشته را اعلام کردند.‌برابر این گزارش در سال‌گذشته مجموع صادرات کشور معادل ۸۶.۹‌میلیارد دلار بوده‌است. صادرات غیرنفتی معادل ۴۹.۴‌میلیارد دلار بوده که با ۸.۹‌درصد کاهش نسبت به سال‌قبل روبه‌رو شده و نشان می‌دهد تراز بازرگانی کشور اینجا منفی شده‌است. صادرات نفتی هم معادل ۳۵.۹‌میلیارد دلار بوده که نسبت به سال‌قبل ۸.۶‌درصد افزایش یافته‌است. همچنین صادرات خدمات فنی و مهندسی بالغ بر ۱.۳‌میلیارد دلار بوده که نسبت به سال‌قبل تغییر نکرده‌است. صادرات چمدانی هم ۳۰۰‌میلیون دلار بوده که ۹۰‌درصد رشد داشته‌است. نجفی‌عرب ادامه داد: در سال‌۱۴۰۲ معادل ۱۹.۴‌میلیارد دلار محصولات پتروشیمی صادرشده که ارزش صادرات محصولات مذکور ۲۸.۶‌درصد نسبت به سال‌قبل کاهش داشته‌است که ناشی از کاهش قیمت متوسط هر‌تن اقلام صادراتی این گروه بوده‌است؛ در واقع از ۴۹۶دلار در هر‌تن به ۳۹۸دلار در هر‌تن رسیده که کاهش معناداری است. علاوه براین‌‌‌‌ مجموع واردات کشور هم ۶۶.۳‌میلیارد دلار بوده که ۱.۹‌میلیارد دلار آن ناشی از واردات ۳۰‌تن شمش طلا از محل وجوه حاصل از صادرات بوده‌است. متوسط ارزش هر‌تن کالای صادراتی ۳۶۲دلار بوده که نسبت به سال‌قبل ۱۷‌درصد کاهش داشته و متوسط ارزش هر‌تن کالای وارداتی هم ۱۶۹۷ دلار بوده که نسبت به سال‌قبل ۵دلار افزایش پیدا کرده‌است.

او افزود: مجموع تجارت با ۱۵ کشور همسایه در سال‌گذشته به حدود ۶۰.۸‌میلیارد دلار بالغ شده که رشدی معادل ۱.۴‌درصد نسبت به سال‌۱۴۰۱ داشته‌است که شامل ۲۸.۳‌میلیارد دلار صادرات به ۱۵ کشور و ۳۲.۵‌میلیارد دلار واردات از این کشورها می‌شود و نشان می‌دهد تراز تجاری ما با این ۱۵ کشور همسایه منفی است. مرکز آمار ایران تورم سال‌۱۴۰۲ را معادل ۴۰.۷‌درصد اعلام کرده که نسبت به سال‌۱۴۰۱ معادل ۵‌درصد کاهش یافته‌است. بانک‌مرکزی هم دلایل این کاهش را کنترل و کاهش رشد نقدینگی از ۳۱.۱‌درصد در پایان سال‌۱۴۰۱ به ۲۴.۲‌درصد در پایان سال‌۱۴۰۲ عنوان کرده‌است.

آمار بیکاری

رئیس اتاق تهران به نرخ بالای بیکاری در بین فارغ‌‌‌‌التحصیلان دانشگاهی هم اشاره کرد و گفت: براساس آخرین گزارش مرکز آمار حدود ۲۶‌میلیون نفر در کشور شاغل هستند ولی ۲‌میلیون نفر از این تعداد در پاییز امسال بیکار بوده و نتوانسته‌اند کار پیدا کنند. همچنین ۴۳‌درصد از کل بیکاران ایران فارغ‌‌‌‌التحصلان دانشگاه‌ها هستند و میزان اشتغال در پاییز ۱۴۰۲‌برابر ۴۱.۵‌درصد جمعیت ایران بوده که سهم زنان ۱۲.۴‌درصد بوده‌است. همچنین در پاییز ۱۴۰۲ شاخص فلاکت با ۲واحد افزایش نسبت به پاییز سال‌۱۴۰۱ به ۵۲واحد رسیده‌است. همچنین طبق آمارها شاخص فلاکت در پاییز امسال در ۶ استان به بالای ۶۰ واحد رسیده‌است.


اعتراض به تصمیم کمیسیون اجتماعی مجلس

در متن بیانیه‌‌‌‌ای که اتاق تهران منتشر کرده‌است آمده: اسباب نگرانی است که نمایندگان محترم مردم در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای‌اسلامی، در تازه‌‌‌‌ترین تصمیم خود با بی‌‌‌‌توجهی به پیشنهاد منطقی، کارشناسانه و مبتنی بر منافع ملی که توسط فعالان اقتصادی و صاحبان کسب‌وکار در مورد تعیین روز شنبه به‌عنوان دومین روز تعطیلات پایان هفته ارائه‌شده بود، در اصلاح لایحه ماده‌۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری با کاهش ساعات کاری هفته از ۴۴ به ۴۰ ساعت، روزهای کاری را نیز شنبه تا چهارشنبه و تعطیلات دو‌روزه پایان هفته را روزهای پنج‌شنبه و جمعه تعیین کردند. این بیانیه درباره عواقب این تصمیم هشدار می‌دهد: تصمیم اخیر کمیسیون اجتماعی مجلس شورای‌اسلامی در صورت تایید نهایی و تبدیل به قانون جاری کشور، قطع ارتباط اقتصاد کشور با بازارهای بین‌المللی را به چهار روز در هفته افزایش می‌دهد و روشن است که در شرایط تحریم و محدودیت‌های خارجی و تنگناهای داخلی، ضمن تحمیل زیان مضاعف بر اقتصاد کشور خصوصا در شرایط دشوار کنونی، نقض اکید منویات مقام‌معظم رهبری در دستیابی به اهداف شعار سال‌خواهد بود. علاوه‌بر این با اشاره به مشکل کلی‌‌‌‌تر فعالان اقتصادی می‌نویسد: سالیان متمادی است که سیاستگذاران اقتصادی کشور، بی‌‌‌‌توجهی به پیشنهادات فعالان اقتصادی را با بهانه‌‌‌‌هایی چون تفاوت مطالبات، یکدست نبودن خواسته‌‌‌‌ها و ناهماهنگی نظرات توجیه می‌کنند اما تصمیم اخیر نشان‌داد که این بی‌‌‌‌توجهی از عدم‌باور قلبی و ذهنی به فعالان عرصه تولید و تجارت و بی‌‌‌‌اعتنایی نهادینه شده به آن در حکمرانی اقتصادی نشأت می‌گیرد که طی دهه‌های گذشته خلاف تمام توصیه‌‌‌‌ها، موانع متعددی در‌برابر توسعه بخش‌خصوصی و سپردن امور اقتصادی به‌دست مردم ایجاد‌شده‌است. موضوع تعطیلی ایام پایان هفته، نمودی از تجمع و یکدستی خواسته‌‌‌‌های فعالان اقتصادی و سایر شقوق اجتماعی کشور است که در همراهی با یکدیگر و با انتشار سیلی از بیانیه، اطلاعیه، مصاحبه و اظهارنظرات، تلاش می‌کنند تا خواسته و آرزوی سربازان خط‌مقدم اقتصادی کشور که مجددا نادیده انگاشته شده را به جهت بیشینه‌‌‌‌سازی منافع ملی محقق کنند.  در پایان این بیانیه آمده است: امیدواریم نظر نهایی سیاستگذاران و قانون‌گذاران در مجلس شورای‌اسلامی، شورای‌نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت‌نظام، عدم‌تایید این تصمیم و استماع نظرات کارشناسی فعالان اقتصادی و بخش‌خصوصی با هدف بیشینه‌‌‌‌سازی منافع ملی و به‌کار بستن آن باشد.

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

سه دستور ارزی فرزین برای صادرکنندگان بخش خصوصی 27 اردیبهشت 1403

سه دستور ارزی فرزین برای صادرکنندگان بخش خصوصی

رئیس‌کل بانک مرکزی در نشست با هیات رئیسه اتاق ایران، برای حمایت از صادرکنندگان بخش خصوصی سه دستور فوری صادر کرد. «استفاده از ارز اشخاص» و «گواهی امتیاز صادراتی در مرکز مبادله ارز» و به‌ کارگیری «ریال برون‌مرزی با روسیه» سه برنامه ویژ‌ه‌ای که در دستور کار قرار گرفته است.

تاکید مجلس بر اصلاح سیاست‌های ارزی دولت 04 اردیبهشت 1403

تاکید مجلس بر اصلاح سیاست‌های ارزی دولت

نوسانات نرخ ارز در هفته‌های گذشته محور تذکرات نمایندگان مجلس بود و بر همین اساس رئیس مجلس اعلام کرد که مجلس شورای اسلامی جلسه‌ای درباره ارز با مسوولان بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت برگزار خواهد کرد. اگرچه به نظر می‌رسید این جلسه در صحن علنی مجلس برگزار شود، اما این نشست در دفتر رئیس مجلس و با حضور خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی، فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی، پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی، سیدشمس‌الدین حسینی رئیس کمیسیون جهش و رونق تولید، اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع، محسن زنگنه و حجت‌الاسلام بحرینی از نمایندگان اقتصاددان مجلس و تعدادی از کارشناسان مرکز پژوهش‌ها برگزار شد. البته قرار است گزارش جمع‌بندی درباره موضوع ارز هفته آینده در صحن مجلس قرائت شود. از سوی دیگر اگرچه تاکنون یک جلسه میان دولت و جمعی از نمایندگان مجلس برگزار شده، اما قرار است این جلسات تا رسیدن به یک جمع‌بندی مشترک ادامه پیدا کند.

تاوان وابستگی صنعت به واردات 24 اسفند 1402

تاوان وابستگی صنعت به واردات

بخش صنعت یکی از ارکان مهم اقتصاد ایران و تاثیرگذار در رشد اقتصادی، با درجات مختلف به زنجیره جهانی ارزش محصولات وابسته است. یکی از وجوه این مساله، وابستگی به واردات نهاده‌های تولید، اعم از مواد اولیه، کالاهای سرمایه‌ای و سایر نهاده‌هاست

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

رئیس‌جمهور ایران به فیض شهادت نائل آمد 31 اردیبهشت 1403

رئیس‌جمهور ایران به فیض شهادت نائل آمد

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ  ‌   روح بلند آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، خادم‌الرضا (ع) و خادم ملت ایران که در تمامی دوران مسیر خدمت، مجاهدانه و خستگی‌ناپذیر لحظه‌ای آرام نداشت و بر عهد صادقانه خود با خداوند متعال، مجاهدانه ایستاد؛ به ملکوت اعلی پیوست تا این سید عزیز و همراهانش، به مصداق آیه شریفه […]

پیام نوروزی سال ۱۴۰۳ هیئت مدیره انجمن قیر ایران 01 فروردین 1403

پیام نوروزی سال ۱۴۰۳ هیئت مدیره انجمن قیر ایران

خداوند سبحان را سپاسگزاریم که در سایه الطاف بیکرانش فرصت تجربه سال نو را بر ما ارزانی داشت تا با الهام از آنچه گذشت، گام در مسیر بهبود آینده بگذاریم...

حمایت دستگاه دیپلماسی کشور از صادرات قیر 19 آبان 1402

حمایت دستگاه دیپلماسی کشور از صادرات قیر

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران، پیرو هماهنگی با دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی‌ ایران، عصر امروز دکتر ایرج الهی سفیر جمهوری اسلامی در هند، رایزن اقتصادی و دبیر دوم اقتصادی سفارت، به دعوت داود محمدی رئیس هیئت مدیره انجمن از همایش و نمایشگاه بین‌المللی solvex2023 بازدید نمود‌.1

گزارش عملکرد دو ساله انجمن قیر ایران 1402-1400 05 مهر 1402

گزارش عملکرد دو ساله انجمن قیر ایران 1402-1400

چهارمین مجمع سالیانه انجمن قیر ایران برگزار شد 04 مهر 1402

چهارمین مجمع سالیانه انجمن قیر ایران برگزار شد

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران مجمع فوق العاده و سالیانه انجمن امروز سه شنبه 7 مهر 1402 در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

بهسازی و روکش آسفالت ۵۴۰ کیلومتر از راه های همدان 31 اردیبهشت 1403

بهسازی و روکش آسفالت ۵۴۰ کیلومتر از راه های همدان

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای همدان گفت: بهسازی و روکش آسفالت ۵۴۰ کیلومتر از راه های این استان بیش از میزان تعهد، سال گذشته انجام شد.

مزایده ۵۲۶۰ میلیارد ریالی اموال تملیکی هرمزگان برگزار می شود 30 اردیبهشت 1403

مزایده ۵۲۶۰ میلیارد ریالی اموال تملیکی هرمزگان برگزار می شود

رییس کل دادگستری هرمزگان گفت: مزایده پنج هزار و ۲۶۰ میلیارد ریالی اموال تملیکی این استان از فردا تا ۵ خرداد ماه به مدت شش روز برگزار خواهد شد.

۱۰۰ هزار تن آسفالت در معابر نظرآباد پخش شد 30 اردیبهشت 1403

۱۰۰ هزار تن آسفالت در معابر نظرآباد پخش شد

رییس شورای اسلامی شهر نظرآباد استان البرز با اشاره به مشکلات جدی معابر این شهر تا قبل از سال ۱۴۰۰ اعلام کرد که با پخش ۱۰۰ هزار تن آسفالت طی ۲ سال گذشته تاکنون بخش عمده معابر نظرآباد بهسازی و ساماندهی شده است.

شاخص مقاوم سازی مسکن روستایی در سیستان و بلوچستان به ۴۹ درصد رسیده است 29 اردیبهشت 1403

شاخص مقاوم سازی مسکن روستایی در سیستان و بلوچستان به ۴۹ درصد رسیده است

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: کار احداث و تعمییر بیش از پنج هزار واحد خسارت دیده سیلاب‌های اخیر در جنوب سیستان و بلوچستان آغاز شد و امیدواریم بتوانیم با ساخت خانه‌های مقاوم کمک بزرگی به قشرهای مختلف مردم کنیم.

هدفگذاری آسفالت ۲۴ هزار مترمربعی در شهر خنجین 29 اردیبهشت 1403

هدفگذاری آسفالت ۲۴ هزار مترمربعی در شهر خنجین

شهردار خنجین گفت: ۲۴ هزار مترمربع آسفالت با اختصاص ۵۰ میلیارد ریال اعتبار در دستور کار و اولویت این شهرداری در سال جاری است

انباشت ذخایر استراتژیک اژدهای زرد 01 خرداد 1403

انباشت ذخایر استراتژیک اژدهای زرد

چین در ماه آوریل، نفت‌خام بیشتری را به ذخــایر استراتژیک خود اضافه کرد. این افزایش به این دلیل رخ‌داد که پالایشگاه‌های این کشور با سرعت کمتری نفت را فرآوری می‌کردند؛ لذا طلای‌سیاه بیشتری به مخازن ذخیره‌سازی سرازیر شد. بر اساس محاسبات مبتنی بر داده‌های رسمی، در ماه آوریل، در مجموع ۸۳۰‌هزار بشکه در روز به ذخایر چین افزوده شد که نسبت به ۷۹۰‌هزار بشکه در روز در ماه مارس، افزایش ۴۰‌هزار بشکه‌ای را شاهد بودیم. در چهار ماه اول سال، چین، بزرگ‌ترین واردکننده نفت‌خام جهان، ۷۰۰‌هزار بشکه در روز به ذخایرش اضافه کرده؛ حجم قابل‌توجهی که تا حدودی دیدگاه بازار مبنی‌بر قوی‌بودن مصرف نفت در بحبوحه اقتصاد در حال بهبود را تضعیف می‌کند.

تثبیت بهای برنت 01 خرداد 1403

تثبیت بهای برنت

پس از به‌تعویق افتادن سفر ولیعهد عربستان‌سعودی به ژاپن به دلیل بیماری پدرش، قیمت نفت روز دوشنبه ۲۰ماه مه درمیان بلاتکلیفی سیاسی در کشورهای عمده تولیدکننده طلای‌سیاه از جمله ایران ثابت ماند. بر اساس گزارش رویترز و تا لحظه تنظیم این خبر، بهای برنت با ۲۴‌سنت کاهش به ۸۳.۷۴‌دلار در هر بشکه رسید. نفت‌خام وست‌تگزاس […]

خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی تبریز – ارومیه 31 اردیبهشت 1403

خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی تبریز – ارومیه

وزیر نفت از پروژه خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی تبریز - خوی - ارومیه و مراکز انتقال آن بازدید کرد. جواد اوجی در آستانه بر‌‌گزاری آئین بهره‌‌‌‌‌برداری از خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی تبریز - ارومیه با حضور رئیس‌‌‌‌‌جمهور، به‌همراه جلیل سالاری،‌‌‌‌‌ مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، فرهاد احمدی، ‌‌‌‌‌ مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران و ارسلان رحیمی، مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران از پروژه خط لوله تبریز- خوی- ارومیه و مراکز انتقال نفت آن بازدید کرد. خط لوله ۱۴ اینچ ۲۲۲‌کیلومتری تبریز- خوی- ارومیه به طول ۲۲۰ کیلومتر از پالایشگاه تبریز آغاز و پس از گذر از شمال دریاچه ارومیه، به انبار نفت ارومیه منتهی می‌شود. قرارداد این پروژه در مرداد ۱۳۹۲ به شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران ابلاغ شد که در قالب این پروژه، احداث خط‌لوله ۱۴ اینچ تبریز به ارومیه با پوشش پلی‌‌‌‌‌اتیلن، خط انشعاب ۱۰ اینچ خوی با مسافت حدود ۳۷ کیلومتر، احداث تلمبه‌‌‌‌‌خانه‌‌‌‌‌های برقی تبریز و ایستگاه میان مسیری سلماس و پایانه‌‌‌‌‌های ارومیه و خوی اجرایی شده‌است.

تولید روزانه ۳.۳میلیون بشکه‌‌‌‌‌ای نفت 30 اردیبهشت 1403

تولید روزانه ۳.۳میلیون بشکه‌‌‌‌‌ای نفت

آژانس بین‌المللی انرژی از افزایش ۵۰‌هزار بشکه‌‌‌‌‌ای تولید روزانه نفت ایران در چهارمین ماه سال‌جاری میلادی خبر داد و اعلام کرد: تولید روزانه نفت ایران به ۳.۳میلیون بشکه در روز رسیده‌است.  آژانس بین‌المللی انرژی در جدیدترین گزارش ماهانه خود از بازار نفت جهان، کل تولید نفت اوپک در چهارمین ماه سال‌میلادی جاری را ۲۶‌میلیون و […]

تعمیق روابط اوپک، غیر‌اوپک 26 اردیبهشت 1403

تعمیق روابط اوپک، غیر‌اوپک

اعلامیه اخیر اوپک در مورد نحوه جدید ارائه داده‌های تقاضای جهانی نفت در گزارش‌های ماهانه، نشان‌دهنده تغییری قابل‌توجه است. این سازمان اعلام‌کرده در گزارش ماه‌های آتی خود، به‌جای تمرکز صرف بر تقاضای نفت‌خام خود، بر پیش‌بینی تقاضای نفت از سوی گروه اوپک‌پلاس که هم اعضای اوپک و هم اعضای غیراوپک را شامل می‌شود، تمرکز خواهد کرد. این تغییر رویه، همکاری روبه‌رشد بین اوپک و شبکه گسترده کشورهای تولیدکننده نفت در هماهنگی تصمیمات عرضه نفت را برجسته می‌کند.

سه دستور ارزی فرزین برای صادرکنندگان بخش خصوصی 27 اردیبهشت 1403

سه دستور ارزی فرزین برای صادرکنندگان بخش خصوصی

رئیس‌کل بانک مرکزی در نشست با هیات رئیسه اتاق ایران، برای حمایت از صادرکنندگان بخش خصوصی سه دستور فوری صادر کرد. «استفاده از ارز اشخاص» و «گواهی امتیاز صادراتی در مرکز مبادله ارز» و به‌ کارگیری «ریال برون‌مرزی با روسیه» سه برنامه ویژ‌ه‌ای که در دستور کار قرار گرفته است.

تاکید مجلس بر اصلاح سیاست‌های ارزی دولت 04 اردیبهشت 1403

تاکید مجلس بر اصلاح سیاست‌های ارزی دولت

نوسانات نرخ ارز در هفته‌های گذشته محور تذکرات نمایندگان مجلس بود و بر همین اساس رئیس مجلس اعلام کرد که مجلس شورای اسلامی جلسه‌ای درباره ارز با مسوولان بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت برگزار خواهد کرد. اگرچه به نظر می‌رسید این جلسه در صحن علنی مجلس برگزار شود، اما این نشست در دفتر رئیس مجلس و با حضور خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی، فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی، پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی، سیدشمس‌الدین حسینی رئیس کمیسیون جهش و رونق تولید، اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع، محسن زنگنه و حجت‌الاسلام بحرینی از نمایندگان اقتصاددان مجلس و تعدادی از کارشناسان مرکز پژوهش‌ها برگزار شد. البته قرار است گزارش جمع‌بندی درباره موضوع ارز هفته آینده در صحن مجلس قرائت شود. از سوی دیگر اگرچه تاکنون یک جلسه میان دولت و جمعی از نمایندگان مجلس برگزار شده، اما قرار است این جلسات تا رسیدن به یک جمع‌بندی مشترک ادامه پیدا کند.

اخطار تجار به پنج‌شنبه تعطیل 29 فروردین 1403

اخطار تجار به پنج‌شنبه تعطیل

شنبه یا پنج‌شنبه؟ تصمیم نمایندگان مجلس در صحن علنی در هفته‌های آتی مشخص خواهد کرد که دومین روز تعطیل ایرانی‏‏‏‌ها چه روزی خواهد بود؛ تصمیمی که اکنون در کمیسیون اجتماعی مجلس نهایی شده‌است و این روز به‌رغم مخالفت‌های بسیار، به‌ویژه از سوی اصحاب تولید و تجارت، پنج‌شنبه است. امکان تغییر این تصمیم در صحن علنی به‌طور مستقیم وجود ندارد و نهایتا می‌شود جهت بررسی دوباره به کمیسیون مربوطه ارجاع شود.

تاوان وابستگی صنعت به واردات 24 اسفند 1402

تاوان وابستگی صنعت به واردات

بخش صنعت یکی از ارکان مهم اقتصاد ایران و تاثیرگذار در رشد اقتصادی، با درجات مختلف به زنجیره جهانی ارزش محصولات وابسته است. یکی از وجوه این مساله، وابستگی به واردات نهاده‌های تولید، اعم از مواد اولیه، کالاهای سرمایه‌ای و سایر نهاده‌هاست

معافیت صادرات محصولات حاصل از ورودموقت از عوارض صادراتی 23 اسفند 1402

معافیت صادرات محصولات حاصل از ورودموقت از عوارض صادراتی

گمرک ایران طی بخشنامه‌‌‌‌‌ای اعلام کرد؛ صادرات محصولات حاصل از ورودموقت، مشمول عوارض صادراتی نمی‌شود.