دوشنبه 1 اسفند 1401
گروه : نفت
پ
  • 01 اسفند 1401 - 22:29

ابرتانکرهای نفتی چین؛ یاری‏‏‏‏‏‌رسان نفت روسی

ابرتانکرهای نفتی چین؛ یاری‏‏‏‏‏‌رسان نفت روسی
ابرتانکرهای نفتی چین؛ یاری‏‏‏‏‏‌رسان نفت روسی
پیمان قناعتی‌فرد : متعاقب تحریم‌های همه‌‌‌‌‌‌جانبه اتحادیه اروپا و هم‌‌‌‌‌‌پیمانانش بر نفت روسیه، حمل دریایی و محدودیت‌های بیمه‌‌‌‌‌‌ای مرتبط با آن، مسکو با بهره‌‌‌‌‌‌گیری از سوپرتانکرهای چینی و در بحبوحه کمبود جهانی کشتی فعال در خطوط بین‌المللی، نفت صادراتی خود را همچنان به مقاصد آسیایی ارسال می‌کند. به‌رغم تحریم‌های سختگیرانه غرب، چین با درنظر گرفتن منافع داخلی، به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت جهان به خرید نفت روسیه ادامه می‌دهد. به گزارش «ژاپن‌‌‌‌‌‌تایمز»، در شرایط کنونی‌ حداقل چهار ابرنفتکش متعلق به چین، انتقال نفت‌خام اورال روسیه را به مقصد این کشور آسیایی برعهده دارند. این تصمیم به‌دنبال آن گرفته شد که کشورهای ثروتمند عضو گروه هفت، سقف قیمتی و محدودیت‌هایی سفت و سخت بر کلیت حمل‌ونقل و حتی بیمه کشتی‌‌‌‌‌‌های متعلق به خطوط غربی حامل نفت روسیه وضع کرده و به مرحله اجرا درآوردند.

پس از آنکه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و شی‌‌‌‌‌‌جین‌‌‌‌‌‌پینگ رهبر چین، پیش از آغاز مناقشه در اوکراین، بر سر موضوع «مشارکت بدون قید و شرط» دو کشور به تفاهم رسیدند، چین به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت جهان، بدون اعتنا به تحریم‌های غرب، مبادرت به استمرار خرید و واردات نفت از روسیه کرد.  همچنین منابع رسمی اعلام کردند که پنجمین سوپرتانکر یا ناو بسیار بزرگ حامل نفت را در حالی‌که نفت‌خام روسیه را به مقصد هند حمل می‌کند، رصد کرده‌‌‌‌‌‌اند. گفتنی است هند نیز مانند چین همچنان به خرید نفت روسیه که با تخفیف فروخته می‌شود ادامه داده، آن‌هم در شرایطی که بسیاری از مشتریان غربی برای تامین پایدار حامل‌‌‌‌‌‌های سوخت موردنیاز، دست به دامان سایر تامین‌‌‌‌‌‌کنندگان نفت شده‌اند.

با استناد به گزارش‌های دریانوردی و داده‌های ردیابی «کشتی ایکون»، حرکت تمامی پنج سوپرتانکر یادشده بین ۲۲ دسامبر تا اوایل فوریه، برنامه‌ریزی شده بود.  رویترز نوشت، سقف قیمتی گروه۷ که در دسامبر گذشته تصویب شد به کشورهای خارج از اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد نفت روسیه را از طریق دریا خریداری و واردکنند. این مصوبه در عین‌حال شرکت‌های کشتیرانی و بیمه را از انجام امور مرتبط با حمل‌ونقل محموله‌‌‌‌‌‌های نفت‌خام روسیه منع می‌کند، مگر اینکه در قیمتی زیر سقف ۶۰ دلار عرضه شود.

واکنش روسیه به سنگ‌‌‌‌‌‌اندازی‌‌‌‌‌‌های غرب

ایالات‌متحده و هم‌‌‌‌‌‌پیمانان غربی این کشور تلاش کردند تا درآمدهای حاصل از فروش حامل‌‌‌‌‌‌های انرژی مسکو را محدود کرده تا از این طریق تامین منابع مالی این کشور برای پوشش هزینه‌های سرسام‌‌‌‌‌‌آور جنگ در اوکراین را با چالش جدی مواجه کنند. روسیه اما در واکنش، به‌سرعت صادرات نفت خود را از اروپا به سمت کشورهای آسیایی منحرف کرد.  با وجود مسیرهای انتقال دریایی طولانی‌‌‌‌‌‌تر، تخفیف‌های سنگین و نرخ‌های بی‌‌‌‌‌‌سابقه حمل‌ونقل به ایجاد تعادل بین درآمد و هزینه کمک کرد. این در حالی است که به باور کارشناسان حوزه حمل‌ونقل، بهره‌‌‌‌‌‌برداری از سوپرتانکرها در مسیرهای آسیایی، به دلیل ظرفیت فوق‌‌‌‌‌‌العاده این نوع از نفتکش‌ها، می‌تواند با سرشکن نرخ حمل دریایی، هزینه‌های جابه‌جایی نفت را به طرز چشمگیری تعدیل کند.

در همین ارتباط، اگرچه پکن قبلا تحریم‌های غرب علیه روسیه را غیرقانونی خوانده بود، وزارت‌خارجه چین و وزارت انرژی و حمل‌ونقل روسیه، از اظهارنظر در این زمینه خودداری کردند.  در عین حال، وزیر نفت هند در جریان یک نشست مطبوعاتی گفت کشورش از هر منبعی که ارزان‌ترین قیمت را پیشنهاد دهد، بدون هرگونه سیاسی‌‌‌‌‌‌کاری و صرفا با اهداف اقتصادی، نفت خریداری خواهد کرد. پالایشگاه‌‌‌‌‌‌های هند در شرایط کنونی، از تخفیف جذاب ‌برابر با ۱۵ تا حتی ۲۰ دلار در هر بشکه برای خرید نفت روسیه و در مقایسه با نفت‌برنت بهره می‌برند.

بشنوید از کشتی‌‌‌‌‌‌های عظیم حامل نفت

روسیه نفت اورال صادراتی خود را از بنادر غربی این کشور برای انتقال به ابر نفتکش‌های «لورن۲»، «مانیکا اس»، «کاتالینا ۷» و «ناتالینا ۷» البته تحت پرچم پاناما، به مقصد چین می‌فرستد. این در حالی است که ابر نفتکش «سائوپائولو» هم‌‌‌‌‌‌اکنون در مسیر هند در حرکت است.  یکی از مدیران اجرایی شرکت کشتیرانی چینی مرتبط با این محموله‌‌‌‌‌‌های نفتی، در گفت‌وگو با رویترز اعلام کرد که در مجموع ۱۸ سوپرتانکر چینی و ۱۶ کشتی دیگر در کلاس «افرامکس»، می‌توانند برای حمل‌ونقل نفت‌خام روسیه در سال‌۲۰۲۳ مورد‌استفاده قرار بگیرند. مجموع ظرفیت ناوگان یاد‌‌‌‌‌‌شده، برای حمل ۱۵‌میلیون‌تن نفت در سال‌یا حدود ۱۰‌درصد از کل حجم صادراتی نفت اورال کافی خواهد بود.

منطبق با معیارهای استاندارد بین‌المللی، ظرفیت ابرنفتکش‌ها (VLCC) تا ۲‌میلیون بشکه،کشتی‌‌‌‌‌‌های کلاس سوئزمکس (Suezmax  ) تا یک‌‌میلیون بشکه و کلاس افرامکس (Aframax) تا ۶۰۰‌هزار بشکه تعریف شده‌است.  در حالی‌که در شرایط کنونی حجم بالایی از نفت‌خام صادراتی روسیه با کشتی‌‌‌‌‌‌های روسی یا غیرغربی به مقاصد چین، هند و ترکیه حمل می‌شود، تحریم‌های گروه۷ منجر به کمبود نفتکش‌های کوچک‌تر در کلاس‌‌‌‌‌‌آیس (ICE) که بسیاری از آنها متعلق به شرکت‌های یونانی و نروژی هستند، شده‌است. نفتکش‌هایی با ظرفیت پایین‌ترکه روسیه برای حمل نفت‌خام خود از بنادر دریای بالتیک در زمستان به آنها نیاز دارد.

به گفته تجار بین‌المللی نفت، از آنجایی‌که روسیه و چین ناوگان مناسبی از کشتی‌‌‌‌‌‌های کلاس آیس در اختیار ندارند، استفاده از ابر نفتکش‌های چینی به آنها این آزادی عمل را می‌دهد تا نفت را از بنادر بالتیک برای انتقال کشتی به کشتی به نفتکش‌های بزرگتر بر روی آب‌های بین‌المللی، انتقال دهند.

در همین رابطه، یکی از کارشناسان بازار نفت اروپا در مصاحبه با ژاپن‌‌‌‌‌‌تایمز، برای توضیح اینکه چرا از ابرنفتکش‌ها در جابه‌جایی نفت روسیه استفاده می‌شود، گفت: «استفاده از نفتکش‌های کلاس آیس بسیار پرهزینه است ضمن آنکه این نوع کشتی‌‌‌‌‌‌ها برای حمل نفت در مسافت‌‌‌‌‌‌های طولانی مناسب و اقتصادی نیستند. واقعیت این است که جنگ اوکراین و تحریم‌های ناشی از آن، نرخ تقاضا برای نفتکش‌های کوچک‌تر را افزایشی کرده و به‌این‌ترتیب، هزینه اجاره و بهره‌‌‌‌‌‌برداری از نفتکش‌های بزرگ را کاهش داده و از این طریق، به تعدیل برخی از هزینه‌های مازاد که روسیه با آن دست‌به‌گریبان است، کمک شایانی کرده‌است.»

معرفی انواع  نفتکش‌ها

الف- کشتی نفتکش: ژاپن اولین کشتی نفتکش را در دهه ۱۹۷۰ میلادی تولید و به صنعت حمل دریایی معرفی‌‌‌‌‌‌کرد. این نوع کشتی‌‌‌‌‌‌ها از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به کشتی‌های فله‌‌‌‌‌‌بر داشته با این تفاوت که عرشه آنها پوشیده از لوله‌های انتقال نفت به مخازن نفتکش است. فرآیند بارگیری و تخلیه توسط سیستم پمپاژ انجام می‌گیرد. به دلیل اندازه بسیار بزرگ نفتکش‌ها، عملیات تخلیه و بارگیری در بنادر امکان‌پذیر نیست. این کشتی‌‌‌‌‌‌ها به دلیل ابعاد بزرگ تنها در آب‌های عمیق تردد کرده و قابلیت حمل تا ۲‌میلیون بشکه نفت را نیز دارند.

ب- کشتی حمل گاز: کشتی‌های حمل گاز را می‌توان به دو نوع تقسیم‌بندی کرد:  کشتی‌‌‌‌‌‌های حامل « ال‌‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌‌جی یا گاز طبیعی مایع» و کشتی‌‌‌‌‌‌های حامل «ال‌‌‌‌‌‌پی‌‌‌‌‌‌جی یا گاز پترولیوم مایع.» این دو محصول تحت شرایط دمایی خاص خود حمل می‌شوند.

ج- تانکر شیمیایی: این نوع تانکرها برای انتقال انواع روغن و مواد شیمیایی مایع، ‌‌‌‌‌‌کاربرد دارند. جنس بدنه تانکرهای شیمیایی از استیل و ضد‌زنگ است و در مقابل خوردگی مواد شیمیایی مقاومت خوبی دارند. محصولاتی‌‌‌‌‌‌که با این تانکرها جابه‌جا می‌شوند به سه دسته مواد شیمیایی آلی، مواد شیمیایی غیر‌‌‌‌‌‌آلی و روغن‌های گیاهی تقسیم می‌شوند. هزینه حمل برای هریک از این سه دسته محصولات متفاوت است. لازم به ذکر است، مواد اسیدی مانند اسید‌سولفوریک و اسید‌فسفریک را با بهره‌‌‌‌‌‌گیری از مخازنی از جنس فولاد ضد‌زنگ جابه‌جا می‌کنند

 

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

۱۴.۵ میلیارد دلار پروژه نفتی امسال به‌بهره برداری می‌رسد 20 خرداد 1402

۱۴.۵ میلیارد دلار پروژه نفتی امسال به‌بهره برداری می‌رسد

وزیر نفت از بهره‌برداری از ۶۴ طرح نیمه‌تمام و جدید اولویت‌دار صنعت نفت به ارزش ۱۴.۵ میلیارد دلار و شروع عملیات اجرایی ۱۵ طرح جدید به ارزش ۱۴.۳ میلیارد دلار در سال جاری خبر داد و گفت: مجموع ارزش سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها به ۲۸.۸ میلیارد دلار می‌‌رسد

صادرات نفت کوچکترین عضو اوپک صفر شد 20 خرداد 1402

صادرات نفت کوچکترین عضو اوپک صفر شد

گینه استوایی که یک کشور کوچک واقع در غرب آفریقا و کوچکترین تولید کننده نفت عضو اوپک است، در ماه مه به دلیل کاهش تولید و عدم وجود پروژه هایی که جایگزین تولید از دست رفته شوند، هیچ نفتی صادر نکرد

آمریکا: کاهش تولید سعودی باعث افزایش قیمت نفت نمی‌شود 19 خرداد 1402

آمریکا: کاهش تولید سعودی باعث افزایش قیمت نفت نمی‌شود

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش خود پیش بینی کرد با وجود کاهش اخیر تولید که از سوی عربستان سعودی اعلام شده است، قیمت نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۳، به بیش از ۸۰ دلار در هر بشکه نخواهد رسید.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آزمایشگاه مرجع هلال‌احمر خوی احداث می‌شود 11 اردیبهشت 1402

آزمایشگاه مرجع هلال‌احمر خوی احداث می‌شود

رئیس سازمان داوطلبان از احداث آزمایشگاه مرجع جمعیت هلال احمر خوی برای استفاده و بهره مندی هموطنان حادثه دیده این شهرستان از زمین لرزه بهمن ماه سال گذشته خبر داد.

پیام نوروزی رئیس هیئت مدیره انجمن قیر ایران 01 فروردین 1402

پیام نوروزی رئیس هیئت مدیره انجمن قیر ایران

به نام خداوند بهار آفرین یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال همکاران معزز خانواده بزرگ صنعت قیر ایران عید سعید نوروز و فرا رسیدن بهار پرطراوت که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت می‌باشد را به مدیران ارجمند، متخصصان گرامی، […]

ضرورت نگاه همه‌جانبه مجمع تشخیص مصلحت نظام به اهداف قانون قیر تهاتری 23 اسفند 1401

ضرورت نگاه همه‌جانبه مجمع تشخیص مصلحت نظام به اهداف قانون قیر تهاتری

مهرداد همتی / دبیر انجمن قیر ایران انتظار می‌رود هیات عالی مجمع تشخیص مصلحت نظام با بررسی مجدد و همه‌جانبه قانون قیر تهاتری و توجه به تبعات بسیار منفی ناشی از عدم‌اجرای قانون، ضمن بررسی دقیق مستندات و فرآیندهای مرتبط با نظارت بر اجرای این قانون، بار دیگر قانون قیر تهاتری را با سیاست‌های کلی در حوزه اقتصاد مقاومتی و تولید ملی تطبیق داده و مورد بررسی بیشتری قرار دهد.

پنج خدمت حیاتی بخش خصوصی صنعت قیر به عمران و آبادی کشور 20 اسفند 1401

پنج خدمت حیاتی بخش خصوصی صنعت قیر به عمران و آبادی کشور

اقداماتی که برای جلوگیری از تداوم قانون قیر تهاتری دنبال می‌شود بدون رعایت حدود اخلاقی، صرفا بر بستر هیاهو و متهم‌‌‌سازی افراد و دستگاه‌‌‌ها به فساد به پیش می‌رود که البته به‌‌‌دلیل غیر‌مستند بودن ادعا‌‌‌های مخالفان این قانون و همچنین هوشمندی و درایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکنون به نتیجه نرسیده است.

فراخوان شرکت در چالش “طرح‌های نوآورانه صنعت قیر” 17 اسفند 1401

فراخوان شرکت در چالش “طرح‌های نوآورانه صنعت قیر”

در شب میلاد حضرت بقیه الله (عج) با تبریک این عید بزرگ افتخار دارد در نهایت خرسندی و مسرت از طرف هئیت مدیره انجمن اعلام نماید: در راستای تلاش های انجام یافته در قالب تفاهم نامه ستاد ویژه نانو معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و انجمن قیر ایران، چالش “طرح‌های نوآورانه صنعت قیر” برگزار می […]

بسیج سازندگی، نماد محرومیت زدایی در سنندج 20 خرداد 1402

بسیج سازندگی، نماد محرومیت زدایی در سنندج

بسیج سازندگی بر اساس رسالت ذاتی خود، همواره در مناطق محروم به مردم خدمات رسانی می کند و کمک حال دولت‌ها در بحث محرومیت زدایی است.

۹۰۰ روستای گلستان از راه مناسب آسفالته برخوردار هستند 20 خرداد 1402

۹۰۰ روستای گلستان از راه مناسب آسفالته برخوردار هستند

معاون فنی و راه‌های روستایی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان گفت: ۹۳۵ روستای بالای ۲۰ خانوار در استان وجود دارد که از این تعداد تاکنون با همکاری دستگاه‌های مرتبط ۹۰۰ روستای از راه مناسب آسفالته برخوردار شدند.

اختصاص ۳۵۰۰ تن قیر تهاتری به بافت فرسوده همدان 20 خرداد 1402

اختصاص ۳۵۰۰ تن قیر تهاتری به بافت فرسوده همدان

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان از راه‌اندازی نهضت تخصیص قیر تهاتری به محله‌های مصوب باز آفرینی شهری خبر داد و گفت: ۳۵۰۰ تن قیر به بافت‌های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی و همچنین محوطه مساکن مهر استان اختصاص یافته است.

اختصاص ۱۲۱ تن قیر تهاتری برای آسفالت معابر فریدونشهر 18 خرداد 1402

اختصاص ۱۲۱ تن قیر تهاتری برای آسفالت معابر فریدونشهر

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان فریدونشهر گفت:با توجه به وجود معابر خاکی و بدون آسفالت در بافت فرسوده این شهرستان، ۱۲۱ تن قیر جهت اجرای آسفالت این معابر به شهرداری‌ها اختصاص یافت. علی گلشاهی افزود: این میزان قیر به صورت تهاتری برای بهسازی محلات هدف بازآفرینی شهری شهرستان فریدونشهر تخصیص یافته که ۸۸ تن برای آسفالت معابر بافت فرسوده فریدونشهر و ۳۳ تن برای شهر برف انبار بوده، این اقدام […]

” آزادراه اصفهان-شیراز” ، نقطه اتصال کریدور شمال به جنوب کشور 17 خرداد 1402

” آزادراه اصفهان-شیراز” ، نقطه اتصال کریدور شمال به جنوب کشور

پروژه " آزادراه اصفهان-شیراز" به عنوان یک شریان اصلی تردد و نقطه اتصال کریدور شمال به جنوب، این روزها در سایه توجه و تلاش پیشرفت چشمگیری یافته است و به روزهای افتتاح خود نزدیک می‌شود اما کماکان برای بهره برداری به سه هزار میلیارد تومان دیگر نیاز دارد.

۱۴.۵ میلیارد دلار پروژه نفتی امسال به‌بهره برداری می‌رسد 20 خرداد 1402

۱۴.۵ میلیارد دلار پروژه نفتی امسال به‌بهره برداری می‌رسد

وزیر نفت از بهره‌برداری از ۶۴ طرح نیمه‌تمام و جدید اولویت‌دار صنعت نفت به ارزش ۱۴.۵ میلیارد دلار و شروع عملیات اجرایی ۱۵ طرح جدید به ارزش ۱۴.۳ میلیارد دلار در سال جاری خبر داد و گفت: مجموع ارزش سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها به ۲۸.۸ میلیارد دلار می‌‌رسد

صادرات نفت کوچکترین عضو اوپک صفر شد 20 خرداد 1402

صادرات نفت کوچکترین عضو اوپک صفر شد

گینه استوایی که یک کشور کوچک واقع در غرب آفریقا و کوچکترین تولید کننده نفت عضو اوپک است، در ماه مه به دلیل کاهش تولید و عدم وجود پروژه هایی که جایگزین تولید از دست رفته شوند، هیچ نفتی صادر نکرد

آمریکا: کاهش تولید سعودی باعث افزایش قیمت نفت نمی‌شود 19 خرداد 1402

آمریکا: کاهش تولید سعودی باعث افزایش قیمت نفت نمی‌شود

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش خود پیش بینی کرد با وجود کاهش اخیر تولید که از سوی عربستان سعودی اعلام شده است، قیمت نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۳، به بیش از ۸۰ دلار در هر بشکه نخواهد رسید.

توسعه پایدار؛ پشت میدان مین مصرف انرژی 19 خرداد 1402

توسعه پایدار؛ پشت میدان مین مصرف انرژی

دکتر علی محمدی‏‏‏‏‏‏‏‌پور/ مدرس دانشگاه و عضو انجمن اقتصاد انرژی ایران استمرار شرایط فعلی مصرف حامل‌‌‌‌‌‌‌‌های انرژی، با محوریت انحراف و سوء‌مصرف برای میان‌مدت و درازمدت نه‌تنها امکان‌پذیر نخواهد بود، بلکه سد محکمی پیش‌‌‌‌‌‌‌‌روی توسعه در کشور است. با توجه به وخامت میزان مصرف که چاره‌‌‌‌‌‌‌‌ای جز اصلاح آن نداریم، اما اصلاح مصرف به منزله گام بزرگی برای گذار ایران از شرایط کنونی به سمت صنعتی‌شدن تعبیر می‌شود. در این مسیر، منابع بسیاری آزاد خواهند شد که ساده‌‌‌‌‌‌‌‌ترین خروجی آن حذف بخش‌اعظمی از کسری‌بودجه دولتی و افزایش قابل‌اتکای درآمدهای ارزی کشور خواهد بود. تحقق این دو مهم، کاهش دو اهرم اصلی تورم واقعی و تورم انتظاری را در پی دارد.

افزایش جمع‌آوری گازهای همراه 18 خرداد 1402

افزایش جمع‌آوری گازهای همراه

مدیرعامل شرکت بهره‌‌‌‌‌‌‌‌برداری نفت و گاز مارون از افزایش روزانه ۵‌میلیون فوت‌‌‌‌‌‌‌‌مکعبی ظرفیت جمع‌آوری گازهای همراه در این مجموعه خبر داد.

بازارهای آفریقا دارای اقتصادی رقابتی است 14 خرداد 1402

بازارهای آفریقا دارای اقتصادی رقابتی است

رایزن سابق جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی با تاکید بر اینکه بازارهای قاره آفریقا دارای اقتصادی بسیار رقابتی است و ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه مبادلات تجاری دارد، گفت: حضور در این بازار نیازمند حمایت بیشتر دولت از بخش خصوصی است.

بهار صادرات ایران از راه رسید 10 خرداد 1402

بهار صادرات ایران از راه رسید

با آغاز به کار دولت سیزدهم، تمرکز بر رشد تجارت و افزایش سهم صادرات غیرنفتی با کشورهای مختلف در دستور کار قرار گرفت. همزمان با اتمام ماه دوم 1402، گمرک ایران کارنامه تجارت خارجی کشور در ۲ ماهه امسال را اعلام کرد و خبر داد تجارت ایران به ۲۵ میلیون و ۷۳۲ هزارتن و به ارزش ۱۵ میلیارد و ۴۵۴ میلیون دلار رسید.

رئیسی: روابط ایران و عمان از مرحله تجاری به مرحله سرمایه‌گذاری ارتقا یافته است 08 خرداد 1402

رئیسی: روابط ایران و عمان از مرحله تجاری به مرحله سرمایه‌گذاری ارتقا یافته است

رئیس‌جمهور گفت: روابط ایران و عمان از مرحله تجاری به مرحله سرمایه‌گذاری رسیده است و دیدگاه‌های مشترک و رویکرد تقویت همگرایی منطقه‌ای سران دو کشور، در کنار ظرفیت‌ها و زمینه‌های مناسب متقابل می‌تواند روابط فیمابین را در عرصه‌های دو جانبه‌ای و منطقه‌ای گسترش دهد.

جزئیات برنامه هفتم|لغو معافیت مالیاتی درآمد حاصل از صادرات مواد و محصولات معدنی 01 خرداد 1402

جزئیات برنامه هفتم|لغو معافیت مالیاتی درآمد حاصل از صادرات مواد و محصولات معدنی

طبق برنامه هفتم توسعه، معافیت مالیاتی درآمد حاصل از صادرات مواد و محصولات معدنی و صنایع معدنی فلزی و غیرفلزی و محصولات نفتی گازی و پتروشیمی از جمله ،بیلت بلوم، اسلب، قیر، متانول اوره و پلی اتیلن به صورت خام و نیمه خام در تمام نقاط کشور لغو‌ می‌گردد

سیستان وبلوچستان دروازه تجارت پاکستان با خاورمیانه 30 اردیبهشت 1402

سیستان وبلوچستان دروازه تجارت پاکستان با خاورمیانه

سیستان و بلوچستان به واسطه قرار داشتن در موقعیت خاص جغرافیایی شرایط ویژه‌ای از نظر نقش آفرینی در مبادلات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دارد بنابراین می‌توان از این استان به عنوان دروازه پاکستان برای دسترسی به کشورهای خاورمیانه و اروپایی یاد کرد.