دوشنبه 1 اسفند 1401
گروه : نفت
پ
  • 01 اسفند 1401 - 22:29

ابرتانکرهای نفتی چین؛ یاری‏‏‏‏‏‌رسان نفت روسی

ابرتانکرهای نفتی چین؛ یاری‏‏‏‏‏‌رسان نفت روسی
ابرتانکرهای نفتی چین؛ یاری‏‏‏‏‏‌رسان نفت روسی
پیمان قناعتی‌فرد : متعاقب تحریم‌های همه‌‌‌‌‌‌جانبه اتحادیه اروپا و هم‌‌‌‌‌‌پیمانانش بر نفت روسیه، حمل دریایی و محدودیت‌های بیمه‌‌‌‌‌‌ای مرتبط با آن، مسکو با بهره‌‌‌‌‌‌گیری از سوپرتانکرهای چینی و در بحبوحه کمبود جهانی کشتی فعال در خطوط بین‌المللی، نفت صادراتی خود را همچنان به مقاصد آسیایی ارسال می‌کند. به‌رغم تحریم‌های سختگیرانه غرب، چین با درنظر گرفتن منافع داخلی، به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت جهان به خرید نفت روسیه ادامه می‌دهد. به گزارش «ژاپن‌‌‌‌‌‌تایمز»، در شرایط کنونی‌ حداقل چهار ابرنفتکش متعلق به چین، انتقال نفت‌خام اورال روسیه را به مقصد این کشور آسیایی برعهده دارند. این تصمیم به‌دنبال آن گرفته شد که کشورهای ثروتمند عضو گروه هفت، سقف قیمتی و محدودیت‌هایی سفت و سخت بر کلیت حمل‌ونقل و حتی بیمه کشتی‌‌‌‌‌‌های متعلق به خطوط غربی حامل نفت روسیه وضع کرده و به مرحله اجرا درآوردند.

پس از آنکه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و شی‌‌‌‌‌‌جین‌‌‌‌‌‌پینگ رهبر چین، پیش از آغاز مناقشه در اوکراین، بر سر موضوع «مشارکت بدون قید و شرط» دو کشور به تفاهم رسیدند، چین به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت جهان، بدون اعتنا به تحریم‌های غرب، مبادرت به استمرار خرید و واردات نفت از روسیه کرد.  همچنین منابع رسمی اعلام کردند که پنجمین سوپرتانکر یا ناو بسیار بزرگ حامل نفت را در حالی‌که نفت‌خام روسیه را به مقصد هند حمل می‌کند، رصد کرده‌‌‌‌‌‌اند. گفتنی است هند نیز مانند چین همچنان به خرید نفت روسیه که با تخفیف فروخته می‌شود ادامه داده، آن‌هم در شرایطی که بسیاری از مشتریان غربی برای تامین پایدار حامل‌‌‌‌‌‌های سوخت موردنیاز، دست به دامان سایر تامین‌‌‌‌‌‌کنندگان نفت شده‌اند.

با استناد به گزارش‌های دریانوردی و داده‌های ردیابی «کشتی ایکون»، حرکت تمامی پنج سوپرتانکر یادشده بین ۲۲ دسامبر تا اوایل فوریه، برنامه‌ریزی شده بود.  رویترز نوشت، سقف قیمتی گروه۷ که در دسامبر گذشته تصویب شد به کشورهای خارج از اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد نفت روسیه را از طریق دریا خریداری و واردکنند. این مصوبه در عین‌حال شرکت‌های کشتیرانی و بیمه را از انجام امور مرتبط با حمل‌ونقل محموله‌‌‌‌‌‌های نفت‌خام روسیه منع می‌کند، مگر اینکه در قیمتی زیر سقف ۶۰ دلار عرضه شود.

واکنش روسیه به سنگ‌‌‌‌‌‌اندازی‌‌‌‌‌‌های غرب

ایالات‌متحده و هم‌‌‌‌‌‌پیمانان غربی این کشور تلاش کردند تا درآمدهای حاصل از فروش حامل‌‌‌‌‌‌های انرژی مسکو را محدود کرده تا از این طریق تامین منابع مالی این کشور برای پوشش هزینه‌های سرسام‌‌‌‌‌‌آور جنگ در اوکراین را با چالش جدی مواجه کنند. روسیه اما در واکنش، به‌سرعت صادرات نفت خود را از اروپا به سمت کشورهای آسیایی منحرف کرد.  با وجود مسیرهای انتقال دریایی طولانی‌‌‌‌‌‌تر، تخفیف‌های سنگین و نرخ‌های بی‌‌‌‌‌‌سابقه حمل‌ونقل به ایجاد تعادل بین درآمد و هزینه کمک کرد. این در حالی است که به باور کارشناسان حوزه حمل‌ونقل، بهره‌‌‌‌‌‌برداری از سوپرتانکرها در مسیرهای آسیایی، به دلیل ظرفیت فوق‌‌‌‌‌‌العاده این نوع از نفتکش‌ها، می‌تواند با سرشکن نرخ حمل دریایی، هزینه‌های جابه‌جایی نفت را به طرز چشمگیری تعدیل کند.

در همین ارتباط، اگرچه پکن قبلا تحریم‌های غرب علیه روسیه را غیرقانونی خوانده بود، وزارت‌خارجه چین و وزارت انرژی و حمل‌ونقل روسیه، از اظهارنظر در این زمینه خودداری کردند.  در عین حال، وزیر نفت هند در جریان یک نشست مطبوعاتی گفت کشورش از هر منبعی که ارزان‌ترین قیمت را پیشنهاد دهد، بدون هرگونه سیاسی‌‌‌‌‌‌کاری و صرفا با اهداف اقتصادی، نفت خریداری خواهد کرد. پالایشگاه‌‌‌‌‌‌های هند در شرایط کنونی، از تخفیف جذاب ‌برابر با ۱۵ تا حتی ۲۰ دلار در هر بشکه برای خرید نفت روسیه و در مقایسه با نفت‌برنت بهره می‌برند.

بشنوید از کشتی‌‌‌‌‌‌های عظیم حامل نفت

روسیه نفت اورال صادراتی خود را از بنادر غربی این کشور برای انتقال به ابر نفتکش‌های «لورن۲»، «مانیکا اس»، «کاتالینا ۷» و «ناتالینا ۷» البته تحت پرچم پاناما، به مقصد چین می‌فرستد. این در حالی است که ابر نفتکش «سائوپائولو» هم‌‌‌‌‌‌اکنون در مسیر هند در حرکت است.  یکی از مدیران اجرایی شرکت کشتیرانی چینی مرتبط با این محموله‌‌‌‌‌‌های نفتی، در گفت‌وگو با رویترز اعلام کرد که در مجموع ۱۸ سوپرتانکر چینی و ۱۶ کشتی دیگر در کلاس «افرامکس»، می‌توانند برای حمل‌ونقل نفت‌خام روسیه در سال‌۲۰۲۳ مورد‌استفاده قرار بگیرند. مجموع ظرفیت ناوگان یاد‌‌‌‌‌‌شده، برای حمل ۱۵‌میلیون‌تن نفت در سال‌یا حدود ۱۰‌درصد از کل حجم صادراتی نفت اورال کافی خواهد بود.

منطبق با معیارهای استاندارد بین‌المللی، ظرفیت ابرنفتکش‌ها (VLCC) تا ۲‌میلیون بشکه،کشتی‌‌‌‌‌‌های کلاس سوئزمکس (Suezmax  ) تا یک‌‌میلیون بشکه و کلاس افرامکس (Aframax) تا ۶۰۰‌هزار بشکه تعریف شده‌است.  در حالی‌که در شرایط کنونی حجم بالایی از نفت‌خام صادراتی روسیه با کشتی‌‌‌‌‌‌های روسی یا غیرغربی به مقاصد چین، هند و ترکیه حمل می‌شود، تحریم‌های گروه۷ منجر به کمبود نفتکش‌های کوچک‌تر در کلاس‌‌‌‌‌‌آیس (ICE) که بسیاری از آنها متعلق به شرکت‌های یونانی و نروژی هستند، شده‌است. نفتکش‌هایی با ظرفیت پایین‌ترکه روسیه برای حمل نفت‌خام خود از بنادر دریای بالتیک در زمستان به آنها نیاز دارد.

به گفته تجار بین‌المللی نفت، از آنجایی‌که روسیه و چین ناوگان مناسبی از کشتی‌‌‌‌‌‌های کلاس آیس در اختیار ندارند، استفاده از ابر نفتکش‌های چینی به آنها این آزادی عمل را می‌دهد تا نفت را از بنادر بالتیک برای انتقال کشتی به کشتی به نفتکش‌های بزرگتر بر روی آب‌های بین‌المللی، انتقال دهند.

در همین رابطه، یکی از کارشناسان بازار نفت اروپا در مصاحبه با ژاپن‌‌‌‌‌‌تایمز، برای توضیح اینکه چرا از ابرنفتکش‌ها در جابه‌جایی نفت روسیه استفاده می‌شود، گفت: «استفاده از نفتکش‌های کلاس آیس بسیار پرهزینه است ضمن آنکه این نوع کشتی‌‌‌‌‌‌ها برای حمل نفت در مسافت‌‌‌‌‌‌های طولانی مناسب و اقتصادی نیستند. واقعیت این است که جنگ اوکراین و تحریم‌های ناشی از آن، نرخ تقاضا برای نفتکش‌های کوچک‌تر را افزایشی کرده و به‌این‌ترتیب، هزینه اجاره و بهره‌‌‌‌‌‌برداری از نفتکش‌های بزرگ را کاهش داده و از این طریق، به تعدیل برخی از هزینه‌های مازاد که روسیه با آن دست‌به‌گریبان است، کمک شایانی کرده‌است.»

معرفی انواع  نفتکش‌ها

الف- کشتی نفتکش: ژاپن اولین کشتی نفتکش را در دهه ۱۹۷۰ میلادی تولید و به صنعت حمل دریایی معرفی‌‌‌‌‌‌کرد. این نوع کشتی‌‌‌‌‌‌ها از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به کشتی‌های فله‌‌‌‌‌‌بر داشته با این تفاوت که عرشه آنها پوشیده از لوله‌های انتقال نفت به مخازن نفتکش است. فرآیند بارگیری و تخلیه توسط سیستم پمپاژ انجام می‌گیرد. به دلیل اندازه بسیار بزرگ نفتکش‌ها، عملیات تخلیه و بارگیری در بنادر امکان‌پذیر نیست. این کشتی‌‌‌‌‌‌ها به دلیل ابعاد بزرگ تنها در آب‌های عمیق تردد کرده و قابلیت حمل تا ۲‌میلیون بشکه نفت را نیز دارند.

ب- کشتی حمل گاز: کشتی‌های حمل گاز را می‌توان به دو نوع تقسیم‌بندی کرد:  کشتی‌‌‌‌‌‌های حامل « ال‌‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌‌جی یا گاز طبیعی مایع» و کشتی‌‌‌‌‌‌های حامل «ال‌‌‌‌‌‌پی‌‌‌‌‌‌جی یا گاز پترولیوم مایع.» این دو محصول تحت شرایط دمایی خاص خود حمل می‌شوند.

ج- تانکر شیمیایی: این نوع تانکرها برای انتقال انواع روغن و مواد شیمیایی مایع، ‌‌‌‌‌‌کاربرد دارند. جنس بدنه تانکرهای شیمیایی از استیل و ضد‌زنگ است و در مقابل خوردگی مواد شیمیایی مقاومت خوبی دارند. محصولاتی‌‌‌‌‌‌که با این تانکرها جابه‌جا می‌شوند به سه دسته مواد شیمیایی آلی، مواد شیمیایی غیر‌‌‌‌‌‌آلی و روغن‌های گیاهی تقسیم می‌شوند. هزینه حمل برای هریک از این سه دسته محصولات متفاوت است. لازم به ذکر است، مواد اسیدی مانند اسید‌سولفوریک و اسید‌فسفریک را با بهره‌‌‌‌‌‌گیری از مخازنی از جنس فولاد ضد‌زنگ جابه‌جا می‌کنند

 

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لزوم حمایت افکار عمومی در پروژه‌‌ میدان نفتی آزادگان 26 فروردین 1403

لزوم حمایت افکار عمومی در پروژه‌‌ میدان نفتی آزادگان

قرارداد توسعه‌‌ یکپارچه‌‌ میدان نفتی آزادگان به‌‌‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه‌‌ سرمایه‌گذاری در دولت سیزدهم به ارزش حدود ۱۱.۵ میلیارد دلار امضا شد. شرکت ملی نفت ایران در کنار کنسرسیومی متشکل از ۹ شرکت دیگر وارد قرارداد توسعه‌‌ این میدان شدند.

نفت ۱۰۰ دلاری می‌شود؟ 26 فروردین 1403

نفت ۱۰۰ دلاری می‌شود؟

با توجه به اوج رسیدن تنش‌ها در خاورمیانه، این احتمال وجود دارد که قیمت نفت به ۱۰۰دلار در هر بشکه یا حتی بالاتر برسد. گسترش جنگ، همراه با اختلال احتمالی عرضه نفت از طریق مسیرهای تجاری مهم مانند تنگه هرمز و دریای سرخ، قطعا به نوسانات قیمت نفت منجر خواهد شد. علاوه‌بر این، هدف‌‌‌‌‌‌‌گیری احتمالی زیرساخت‌های کلیدی نفت در منطقه نیز عدم‌اطمینان در بازار و ادامه روند صعودی قیمت‌ها را به‌دنبال خواهد داشت.

تامین مالی ارزی طرح‌های وزارت نفت با همکاری بانک‌مرکزی 25 فروردین 1403

تامین مالی ارزی طرح‌های وزارت نفت با همکاری بانک‌مرکزی

وزیر نفت اعلام کرد که با توجه به منابع ارزی مناسب، تامین مالی ارزی طرح‌های وزارت نفت با همکاری بانک‌مرکزی در دستور کار قرار می‌گیرد.  جواد اوجی در این‌باره گفت: به‌دلیل منابع ارزی مناسب، با همکاری بانک‌مرکزی تامین مالی ارزی طرح‌های وزارت نفت در دستور کار قرار می‌گیرد و محدودیتی در ارز نداریم. در همین […]

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

پیام نوروزی سال ۱۴۰۳ هیئت مدیره انجمن قیر ایران 01 فروردین 1403

پیام نوروزی سال ۱۴۰۳ هیئت مدیره انجمن قیر ایران

خداوند سبحان را سپاسگزاریم که در سایه الطاف بیکرانش فرصت تجربه سال نو را بر ما ارزانی داشت تا با الهام از آنچه گذشت، گام در مسیر بهبود آینده بگذاریم...

حمایت دستگاه دیپلماسی کشور از صادرات قیر 19 آبان 1402

حمایت دستگاه دیپلماسی کشور از صادرات قیر

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران، پیرو هماهنگی با دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی‌ ایران، عصر امروز دکتر ایرج الهی سفیر جمهوری اسلامی در هند، رایزن اقتصادی و دبیر دوم اقتصادی سفارت، به دعوت داود محمدی رئیس هیئت مدیره انجمن از همایش و نمایشگاه بین‌المللی solvex2023 بازدید نمود‌.1

گزارش عملکرد دو ساله انجمن قیر ایران 1402-1400 05 مهر 1402

گزارش عملکرد دو ساله انجمن قیر ایران 1402-1400

چهارمین مجمع سالیانه انجمن قیر ایران برگزار شد 04 مهر 1402

چهارمین مجمع سالیانه انجمن قیر ایران برگزار شد

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران مجمع فوق العاده و سالیانه انجمن امروز سه شنبه 7 مهر 1402 در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

به بهانه ۲۲ مرداد روز تشکل‌ها 21 مرداد 1402

به بهانه ۲۲ مرداد روز تشکل‌ها

۲۲ مرداد ماه که به عنوان روز «تشکل‌ها و مشارکت اجتماعی» نام‌گذاری شده، یادآور اهمیت و نقش پررنگ فعالان اقتصادی و تشکل‌ها در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است. به نحوی که میزان توسعه‌یافتگی هر جامعه را می‌توان با میزان مشارکت مردم و فعالان اقتصادی در تشکل‌ها ارزیابی کرد. با رشد و توسعه جامعه، […]

رشد ۶۸ درصدی بودجه شهرداری علی آباد کتول در سال ۱۴۰۳ 27 فروردین 1403

رشد ۶۸ درصدی بودجه شهرداری علی آباد کتول در سال ۱۴۰۳

شهردار علی آباد کتول از رشد ۶۸ درصدی بودجه شهرداری این شهرستان در سال ۱۴۰۳ خبر داد.

راه‌های روستایی در خراسان جنوبی بازگشایی شد 27 فروردین 1403

راه‌های روستایی در خراسان جنوبی بازگشایی شد

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی گفت: راه ۱۳ روستای استان که بر اثر جاری شدن روان آب و سیلاب در ۲۴ ساعت گذشته مسدود شده‌ بود، بازگشایی شد.

آغاز عملیات آسفالت جاده کانال نکودآباد خمینی شهر 24 فروردین 1403

آغاز عملیات آسفالت جاده کانال نکودآباد خمینی شهر

جدیت در پیگیری منجر به تحقق اجرای آسفالت جاده کانال نکوآباد خمینی شهر شد.

عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران معرفی شد 24 فروردین 1403

عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران معرفی شد

عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران در مراسمی با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت معرفی شد.

چشم انداز روشن طرح های راهسازی در گچساران 24 فروردین 1403

چشم انداز روشن طرح های راهسازی در گچساران

شتاب بخشی در اجرای هشت طرح بزرگ راهسازی با اعتبار سه هزارو ۷۷۰ میلیارد ریال در قالب جاده‌های چهار خطه، اصلی و فرعی و با همت دولت سیزدهم و مدیریت اجرایی و متولیان امر در گچساران چشم انداز روشنی را برای حوزه راه‌های ارتباطی این شهرستان ترسیم کرده است

لزوم حمایت افکار عمومی در پروژه‌‌ میدان نفتی آزادگان 26 فروردین 1403

لزوم حمایت افکار عمومی در پروژه‌‌ میدان نفتی آزادگان

قرارداد توسعه‌‌ یکپارچه‌‌ میدان نفتی آزادگان به‌‌‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه‌‌ سرمایه‌گذاری در دولت سیزدهم به ارزش حدود ۱۱.۵ میلیارد دلار امضا شد. شرکت ملی نفت ایران در کنار کنسرسیومی متشکل از ۹ شرکت دیگر وارد قرارداد توسعه‌‌ این میدان شدند.

نفت ۱۰۰ دلاری می‌شود؟ 26 فروردین 1403

نفت ۱۰۰ دلاری می‌شود؟

با توجه به اوج رسیدن تنش‌ها در خاورمیانه، این احتمال وجود دارد که قیمت نفت به ۱۰۰دلار در هر بشکه یا حتی بالاتر برسد. گسترش جنگ، همراه با اختلال احتمالی عرضه نفت از طریق مسیرهای تجاری مهم مانند تنگه هرمز و دریای سرخ، قطعا به نوسانات قیمت نفت منجر خواهد شد. علاوه‌بر این، هدف‌‌‌‌‌‌‌گیری احتمالی زیرساخت‌های کلیدی نفت در منطقه نیز عدم‌اطمینان در بازار و ادامه روند صعودی قیمت‌ها را به‌دنبال خواهد داشت.

تامین مالی ارزی طرح‌های وزارت نفت با همکاری بانک‌مرکزی 25 فروردین 1403

تامین مالی ارزی طرح‌های وزارت نفت با همکاری بانک‌مرکزی

وزیر نفت اعلام کرد که با توجه به منابع ارزی مناسب، تامین مالی ارزی طرح‌های وزارت نفت با همکاری بانک‌مرکزی در دستور کار قرار می‌گیرد.  جواد اوجی در این‌باره گفت: به‌دلیل منابع ارزی مناسب، با همکاری بانک‌مرکزی تامین مالی ارزی طرح‌های وزارت نفت در دستور کار قرار می‌گیرد و محدودیتی در ارز نداریم. در همین […]

اوپک‌پلاس در مخمصه کاهش تولید 25 فروردین 1403

اوپک‌پلاس در مخمصه کاهش تولید

اعضای اوپک‌پلاس اخیرا تصمیم گرفتند تا یک‌بار دیگر کاهش تولید نفت خود را تمدید کنند، اقدامی قابل پیش‌بینی که به نوبه خود تاثیر موردنظر ائتلاف کشور‌های تولیدکننده طلای سیاه را برای افزایش بهای نفت به‌دنبال داشت، با این حال تحلیلگران بازار معتقدند این استراتژی تنها برای مدت محدودی می‌تواند موثر باشد و سازمان اوپک و متحدانش در نهایت باید رویکرد خود را در مورد تمدید کاهش تولید مورد ارزیابی مجدد قرار دهند. سال‌گذشته، تاجران نفت، به‌ویژه در چین، عمدتا نگران تقاضا بودند. اکنون، آنها متوجه شده‌اند که دور نگه‌داشتن ۲‌میلیون و ۲۰۰‌هزار بشکه نفت در روز از بازار، درحالی‌که تقاضا در سطح جهان همچنان در حال افزایش است، در نهایت منجر به کمبود عرضه و افزایش قیمت‌ها خواهد شد، درحالی‌که برخی از اعضای اوپک‌پلاس بیش از سهمیه تعیین‌شده خود تولید می‌کنند، تولید بیش از حد کشورهایی مانند ونزوئلا و لیبی، کاهش تولید را تضعیف نکرده، هرچند که این کاهش نمی‌تواند به‌طور نامحدود ادامه یابد.

قطر مهیای تسخیر بازار صادرات ال‌‌‌‌ان‌‌‌‌جی 20 فروردین 1403

قطر مهیای تسخیر بازار صادرات ال‌‌‌‌ان‌‌‌‌جی

قطر با‌ دادن سفارش جدید برای چارتر ده‌‌‌‌ها کشتی جدید، به حمایت از برنامه‌های توسعه تولید گاز طبیعی مایع (ال‌‌‌‌ان‌‌‌‌جی) برخاسته تا نفوذ خود در بازار جهانی صادرات ال‌‌‌‌ان‌‌‌‌جی را تقویت کند. به نقل از تارنمای اویل‌پرایس، سال‌گذشته، آمریکا از قطر به‌عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده ال‌‌‌‌ان‌‌‌‌جی در جهان پیشی‌گرفت، اما قطر برنامه توسعه عظیمی را در دست اجرا دارد تا ظرفیت صادرات خود را تا سال‌۲۰۳۰، به میزان ۸۵‌درصد نسبت به سطح فعلی‌افزایش دهد، درحالی‌که آمریکا در اوایل سال‌میلادی جاری، تصویب مجوزهای پروژه‌های جدید صادرات ال‌‌‌‌ان‌‌‌‌جی را متوقف کرد و ابهاماتی را درباره چشم‌انداز عرضه آمریکا از اواخر دهه‌۲۰۲۰ به بعد ایجاد کرد، قطر در حال پیشبرد برنامه‌های توسعه ظرفیت تولید خود بوده و اکنون قراردادهای اجاره کشتی‌های جدید را امضا کرده که می‌تواند قطر را‌بار دیگر در اواخر دهه‌جاری، به بزرگ‌ترین کشور صادرکننده ال‌‌‌‌ان‌‌‌‌جی تبدیل کند.

تاوان وابستگی صنعت به واردات 24 اسفند 1402

تاوان وابستگی صنعت به واردات

بخش صنعت یکی از ارکان مهم اقتصاد ایران و تاثیرگذار در رشد اقتصادی، با درجات مختلف به زنجیره جهانی ارزش محصولات وابسته است. یکی از وجوه این مساله، وابستگی به واردات نهاده‌های تولید، اعم از مواد اولیه، کالاهای سرمایه‌ای و سایر نهاده‌هاست

معافیت صادرات محصولات حاصل از ورودموقت از عوارض صادراتی 23 اسفند 1402

معافیت صادرات محصولات حاصل از ورودموقت از عوارض صادراتی

گمرک ایران طی بخشنامه‌‌‌‌‌ای اعلام کرد؛ صادرات محصولات حاصل از ورودموقت، مشمول عوارض صادراتی نمی‌شود.

طرح دو‌فوریتی برای بودجه دو‌دوازدهم 21 اسفند 1402

طرح دو‌فوریتی برای بودجه دو‌دوازدهم

سرنوشت لایحه بودجه ۱۴۰۳ هنوز مشخص نیست. هفته گذشته ایراداتی که شورای نگهبان از بخش اول لایحه بودجه ۱۴۰۳و افزایش تعطیلات آخر هفته گرفته بود، در صحن علنی مجلس مطرح شد، اما این ایرادات اصلاح نشد و با اصرار مجلس بر تصمیم قبلی خود، ایرادات برای تصمیم‌گیری به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد. در صورت تعیین‌تکلیف ایرادات بودجه از سوی مجمع، این لایحه برای اجرا ابلاغ می‌شود. اما بخش دوم لایحه که مربوط به جداول بودجه است و باید با توجه به بخش اول بودجه تنظیم شود، هنوز از سوی دولت به مجلس ارسال نشده است.

فراز و فرود‌های بخش خصوصی از منظر اتاق بازرگانی 18 بهمن 1402

فراز و فرود‌های بخش خصوصی از منظر اتاق بازرگانی

به نقش محمدرضا نهاوندیان اشاره شد که چگونه با ورود به اتاق، شکل دیگری از آن ساخت؛ ساختاری شبه‌دولتی با کمیسیون‌‌‌ها و کمیته‌‌‌ها تشکیل داد، درآمد اتاق را به شیوه‌‌‌ای مشخص افزایشی قابل ملاحظه داد و اصلاحاتی از این قبیل ایجاد کرد‌‌‌.

استارت دوباره گفت‌وگوهای اتاق 14 بهمن 1402

استارت دوباره گفت‌وگوهای اتاق

امروز پس از نزدیک به ۷ماه توقف جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی، کار این شورا از سرگرفته می‌شود. از زمان ریاست صمد حسن‌زاده به نظر می‌رسد هم دولت و هم مجلس خواهان تعامل با اتاق هستند. همراه بودن حسن‌زاده با رئیسی در سفر ترکیه و دیدار پورابراهیمی با هیات رئیسه جدید را می‌توان نشانی از آغاز تعاملات دانست.