کویت و امارات متحده عربی تولیدکنندگان نفت خام خلیج میانه گفته اند که در مورد سیاست اوپک پلاس قبل از نشست هفته آینده در رابطه با تصمیم گیری آزادسازی هماهنگ شده نفت خام به رهبری ایالات متحده نخواهند گرفت.  وزارت نیروی امارات در بیانیه‌ای که اوایل امروز در خبرگزاری دولتی WAM منتشر شد، گفت: «امارات […]

 کویت و امارات متحده عربی تولیدکنندگان نفت خام خلیج میانه گفته اند که در مورد سیاست اوپک پلاس قبل از نشست هفته آینده در رابطه با تصمیم گیری آزادسازی هماهنگ شده نفت خام به رهبری ایالات متحده نخواهند گرفت.

 وزارت نیروی امارات در بیانیه‌ای که اوایل امروز در خبرگزاری دولتی WAM منتشر شد، گفت: «امارات متحده عربی کاملاً به توافقنامه همکاری اوپک پلاس متعهد است و هیچ موضع قبلی در مورد نشست بعدی وجود ندارد». محمد الفارس، وزیر نفت کویت، گفت که این کشور درباره رایزنی‌هایی که قرار است در نشست هفته آینده برگزار شود ممتنع بوده و هنوز موضع خاصی درباره اقدامات بعدی گروه اوپک پلاس اتخاذ نکرده است.

 اوپک و شرکای غیر اوپکی آن که مجموعاً اوپک پلاس نامیده می شوند، هفته آینده برای تعیین سیاست تولید نفت در ماه ژانویه – به ویژه اینکه آیا نیاز به انحراف از برنامه برای بازگرداندن تدریجی تولید حذف شده از بازار با افزایش ماهانه 400000 بشکه وجود دارد یا خیر- ملاقات خواهند کرد. این گروه در نشست 4 نوامبر خود در مواجهه با درخواست‌های کشورهای مصرف‌کننده کلیدی نفت یعنی آمریکا، هند و ژاپن برای افزایش تولید سریع‌تر و تهاجمی‌تر برای کمک به کاهش افزایش قیمت نفت، پایبند بود.

 از هفته گذشته، چندین وزیر اوپک پلاس پیش بینی کردند که این گروه احتمالاً به این طرح پایبند بوده و افزایش تولید 400000 بشکه دیگر در روز را با استناد به مبانی، تحریم می کند.

 المزروعی در آن زمان گفت: «ما از بسیاری از کشورها در مورد سرعت [افزایش مجدد تولید] تماس دریافت کرده ایم. “اما این تصمیم یک کشور نیست. این تصمیم بیش از 20 کشور است. ما باید قانع کننده باشیم. و تنها راه متقاعد کردن این است که از داده ها استفاده کنیم.”

 انتشار هماهنگ ذخایر استراتژیک این هفته توسط ایالات متحده، چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و بریتانیا ممکن است محاسبات را تغییر دهد، اما وزارت نفت عراق امروز گفت که این اقدام در کوتاه مدت تأثیر زیادی نخواهد داشت. این همان چیزی است که چند منبع نماینده اوپک پلاس اندکی پس از اعلام به آرگوس گفتند که ممکن است نیازی به انحراف از برنامه نباشد.

 یکی از این نمایندگان گفت: «من هشدار خاصی نمی‌بینم که اوپک پلاس را تحت فشار بگذارد تا طرح انتشار خود را همانطور که قبلاً توافق شده متوقف کند،» و دیگری گفت احتمالاً در نشست هفته آینده نخواهد آمد.  نماینده دیگری گفت اوپک پلاس “مثل همیشه برای حفظ تعادل بازار اقدام خواهد کرد” اما گفت که این گروه ابتدا باید تعیین کند که آیا نفت خام آزاد شده از ذخایر صادر می شود یا به ذخایر تجاری کشورهای صادرکننده اضافه می شود.

 کمیته فنی اوپک پلاس که شرایط بازار را بررسی می کند، قرار است در 29 نوامبر تشکیل جلسه دهد. در 30 نوامبر نشست کمیته مشترک نظارت وزیران (JMMC) برگزار خواهد شد. سپس وزرای اوپک در اول دسامبر و پس از آن نشست کامل وزرای اوپک و غیراوپک در 2 دسامبر برگزار خواهد شد.

 

{ampz:مطالب}