پایبندی اعضای اوپک پلاس به توافقنامه محدودیت تولید نفت در ماه گذشته افزایش یافت، زیرا چندین عضو در تلاش برای بازگرداندن تولید برای رسیدن به سهمیه‌های فزاینده خود بودند.  طبق سندی که به دست آرگوس رسید، میانگین انطباق اعضای اوپک پلاس در اکتبر 116 درصد بود که در مقایسه با ماه سپتامبر 1 درصد افزایش […]

 پایبندی اعضای اوپک پلاس به توافقنامه محدودیت تولید نفت در ماه گذشته افزایش یافت، زیرا چندین عضو در تلاش برای بازگرداندن تولید برای رسیدن به سهمیه‌های فزاینده خود بودند.

 طبق سندی که به دست آرگوس رسید، میانگین انطباق اعضای اوپک پلاس در اکتبر 116 درصد بود که در مقایسه با ماه سپتامبر 1 درصد افزایش یافته است. 10 عضو اوپک در اکتبر 121 درصد با تعهدات خود مطابقت داشتند که نسبت به 115 درصد در سپتامبر افزایش یافته بود. در حالی که انطباق بین همتایان غیر اوپکی آنها از 114 درصد به 106 درصد کاهش یافت.  یکی از نمایندگان اوپک پلاس گفت این آمار شامل مکزیک نمی شود چون از ژوئیه 2020 سهمیه رسمی را نپذیرفته است، اما جزء اعضاء باقی مانده و گاهی اوقات در محاسبات داخلی اوپک پلاس لحاظ می شود.

 این ارقام به طور کلی با برآوردهای آرگوس مطابقت دارد که میزان پایبندی کل در ماه اکتبر را 115 درصد، با مشارکت کنندگان اوپک 120 درصد و غیراوپک 107 درصد را نشان می دهد. این پایبندی تا حدی ناشی از تلاش نیجریه و آنگولا برای رشد تولید است. هر دو در ماه گذشته حدود 240000 بشکه در روز بر اساس اهداف اوپک پلاس تولید نمودند.

 در حالی که سال گذشته در پی همه گیری کووید19 کاهش یافت، از پایبندی به تعهدات استقبال شد. گروه اوپک پلاس اکنون با فشار کشورهای کلیدی مصرف کننده نفت برای افزایش سریعتر تولید برای کاهش قیمت های جهانی نفت مواجه است. ایالات متحده به ویژه برای افزایش عرضه اوپک پلاس را تحت فشار قرار داده است. اکنون در حال بررسی یک سری اقدامات متقابل داخلی از جمله آزادسازی احتمالی از ذخایر استراتژیک نفت خود (SPR) است.

 دو نماینده اوپک پلاس اعلام نمودند که گزارش‌هایی مبنی بر دعوت ایالات متحده از چین و کره جنوبی برای بررسی کاهش هماهنگی SPR منشتر شده، بعید است که ائتلاف را برای افزایش سریعتر تولید تحت فشار بگذارد، زیرا عرضه های این گروه متناسب با بازار است. وزرای اوپک پلاس قبلاً در مورد مازاد فصلی احتمالی در سه ماهه اول سال آینده ابراز نگرانی کرده بودند، به طوری که محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک در اوایل این هفته گفت: ذخایر جهانی نفت ممکن است از دسامبر شروع به افزایش کند.

 به گفته یکی از نمایندگان، اگر واشنگتن انتشار SPR را با سایر کشورها هماهنگ کند، ایالات متحده عملاً مانند یکی از اعضای توافق اوپک پلاس در تلاش برای افزایش عرضه و کاهش ذخایر رفتار خواهد کرد.

 

{ampz:مطالب}