توافق در وین برای چینی‌ها اهمیت بیشتری دارد تا روس‌ها
توافق در وین برای چینی‌ها اهمیت بیشتری دارد تا روس‌ها
یک کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اینکه اگر روسیه تحریم نبود، اثر مثبتی روی روابط اقتصادی تهران و مسکو نمی گذاشت گفت: لغو تحریم ها می تواند فرصت خوبی را برای چین به منظور سرمایه گذاری و خرید نفت از ایران فراهم کرده و تحرک تازه ای به قرارداد ۲۵ ساله بین تهران و پکن ببخشد.

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران ،مذاکرات در وین برای احیای برجام؛ هفته گذشته به طور ناگهانی از سر گرفته شد و مقامات کشورها بار دیگر در هتل کوبورگ دور یک دیگر جمع شدند تا راهی برای عبور از ‌بحران پیش آمده بیابند. اروپا می‌گوید متن نهایی یک توافق را آماده کرده و قرار است ایران تصمیم خود را نسبت به این متن اعلام کند. طرف غربی می‌گوید دیگر قرار نیست انعطافی بر سر متن نهایی از خود نشان دهد. با این حال روسیه و چین رویکرد غربی ها را ندارند. مقام چینی سکوت را بر اظهار نظر ترجیح داده اما اولیانوف دیپلمات روس می‌گوید اگر ایران تصمیم بگیرد که پیشنهاد دیگری را مطرح کند، مثلاً خواهان اصلاحاتی جزئی شود، روسیه قطعاً مخالفت نمی‌کند و حمایت خواهد کرد. اولیانوف همچنین نهایی بودن متن را رد کرده است.

عبدالرضا فرجی‌راد استاد ژئوپلتیک دانشگاه در مورد نگاه روسیه و چین به احیای برجام  گفت: ایران رسما اعلام کرده که از نظر سیاست خارجی به شرق نزدیک شده و می خواهد با شرق به ویژه روسیه و چین کار کند. اگر مذاکرات احیای برجام به نتیجه نرسد مشکلی در روابط ایران با پکن و مسکو به وجود نمی آید. ایران در تحریم است و این دو کشور سعی می کنند همکاری های خود را با تهران بیشتر کنند تا مقداری تحریم ها جبران شوند. چین روند خود را با خرید نفت و ارسال یک سری کالاها به ایران ادامه می دهد. اما اینجا یک مساله ای هست. اگر توافقی صورت نگیرد، باید ببینیم که غرب چه تصمیمی می گیرد. ایا می خواهد دوباره در آژانس قطعنامه صادر کند، مکانیسم ماشه را فعال کند یا به شورای امنیت مساله را بکشاند تا آنجا قطعنامه صادر شود. اگر وارد این فاز شوند، چینی ها در مورد قطعنامه سازمان ملل ملاحظه کاری خواهند کرد. در حال حاضر تحریم های غیرقانونی امریکا برقرار است و شرکت هایی که با ایران کار می کنند تحریم می شوند. کشورها می آیند شرکت های صوری درست می کنند تا با ایران مبادله انجام دهند. مثل نفتی که چین از ایران می خرد. اما اگر تحریم های سازمان ملل باشد، چینی ها با احتیاط بیشتری برخورد می کنند و فروش نفت هم محدودتر می شود. اگر به طور کلی توافق انجام نشود، خیلی در روابط ایران با بلوک شرق یعنی چین و روسیه اثر منفی ایجاد نمی شود. با روسیه شاید اثر مثبت هم بگذارد.

  • منبع خبر : خبرانلاین