گلدمن ساکس: قیمت نفت در نوامبر با کاهش بی اندازه و مفرط مواجه خواهد شد
گلدمن ساکس: قیمت نفت در نوامبر با کاهش بی اندازه و مفرط مواجه خواهد شد
 بانک آمریکایی گلدمن ساکس به پیش بینی خود مبنی بر اینکه میانگین قیمت نفت برنت در سه ماهه آتی 85 دلار در هر بشکه خواهد بود، پایبند بوده و معتقد است کاهش قیمت نفت در این ماه به دلیل "نگرانی های بیش از حد" بوده و موجب ریسک های اساسی شده است.

 بهای معاملات ماه آتی برای Ice Brent در پایان هفته گذشته به کمتر از 79 دلار در هر میلیارد رسید و در معاملات روزانه 25 اکتبر به 87 دلار در هر میلیارد رسید. موج جدیدی از موارد ابتلا به کووید-19 که اروپا را فراگرفته باعث محدودیت‌های قرنطینه جدید در چندین کشور شده است. به گفته گلدمن ساکس، شیوع کرونا، همراه با گزارش‌های مربوط به انتشار بالقوه ذخایر نفت استراتژیک (SPR) در ایالات متحده و کشورهای دیگر و نگرانی‌ها در مورد رشد اقتصادی چین و بازار دارایی آن، بر قیمت‌ها تاثیر گذاشته است. این بانک در یادداشتی خطاب به سرمایه گذاران گفت: از نظر ما، سقوط به دلیل حجم معاملات کم، از ریسک های اساسی فراتر رفته است.

گلدمن ساکس خاطرنشان می کند که آزاد سازی ذخایر SPR بسیار مؤثرتر از پیش بینی ها خواهد بود و امکان بازگشت وضعیت بازار به دوره اوج کرونا در زمستان گذشته را دارد. همچنین بررسی تقاضای نفت چین نشان دهنده کاهش تقاضا در هفته های اخیر است، اما بطور سالانه افزایش می یابد.

گلدمن ساکس می‌گوید: «نقدینگی پایین باعث رکود در قیمت‌گذاری بازار نفت، قرنطینه‌های تهاجمی در اروپا و کاهش شدید رشد چین منجر شود.»  بنابراین، ما این حرکت را بیش از حد می‌دانیم، به‌ویژه که بازار نفت همچنان در کسری زیادی باقی می‌ماند، و پیش‌بینی میانگین 85 دلاری هر بشکه در 4 ماهه 2021 را تکرار می‌کنیم.

این بانک گفت داده های موجودی انبار حاکی از عدم تعادل در عرضه و تقاضا در حدود 2 میلیون بشکه در روز در چهار هفته گذشته است. این کسری عظیم در واقع به خودی خود برای جذب باد مخالف تصور شده در تز گاو نفتی کافی است، با قیمت های پایین تر در واقع احتمال انتشار استراتژیک را کاهش می دهد.

  • نویسنده : James Keates
  • منبع خبر : آرگوس مدیا