بیش‌از یک میلیون تن کالا از گمرکات سیستان و بلوچستان صادر شده است
بیش‌از یک میلیون تن کالا از گمرکات سیستان و بلوچستان صادر شده است
ناظر گمرکات سیستان و بلوچستان و مدیرکل گمرک زاهدان گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون ارزش کل کالای صادراتی خروجی از طریق گمرکات از نظر وزنی یک میلیون و ۱۶۵ هزارو ۹۹۸ تن بوده است.

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران ، روابط عمومی گمرک استان محمدعلی خاشی اظهارداشت: میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش ۱۱ درصد و از نظر وزن ۱۲ درصد کاهش داشته است.

وی بیان کرد: صادرات قطعی از گمرکات زاهدان، میرجاوه، میلک، چابهار و منطقه آزاد، بازارچه پیشین، گمشاد، کوهک و جالق سراوان و بازارچه ریمدان بوده است.

ناظر گمرکات سیستان و بلوچستان افزود: از ابتدای سالجاری تاکنون ۲ هزار و ۹۷ فقره اظهارنامه صادراتی به ارزش ۵۸ میلیون و ۳۳۵ هزار و ۹۹۳ دلار به وزن بیش از ۴۷۲ هزارو ۵۱۵ تن تشکیل شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد اظهارنامه ۲۹ درصد، از نظر وزن ۶۵ درصد و از نظر ارزش ۵۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی افزود: عمده اقلام صادرات قطعی گمرکات سیستان و بلوچستان در این مدت سیمان، کلینکر، خرما، گاز، تره بار، سم کشاورزی، گوجه فرنگی، پودر رختشویی، سیب درختی، آلو بخارا، کشمش تیزابی و سایر محصولات کشاورزی و مواد خوراکی مجاز بوده که به کشورهای پاکستان، افغانستان، هند، عراق، امارات، ترکمنستان، ازبکستان و اندونزی صادر شده است.

خاشی با اشاره به صادرات کالاهای اظهارشده در سایر گمرکات کشور، خروجی از گمرکات این استان در بازارچه‌های مرزی گفت: پروانه اعلام وصول شده یک‌هزارو ۳۸۴ فقره به ارزش ۳۲۱ میلیون و ۶۵۰ هزار و ۱۵۸ دلار به وزن بیش از ۶۹۳ هزارو ۴۸۳ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه ۲۰ درصد، از نظر ارزش ۱۷ درصد و از نظر وزن ۳۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: عمده اقلام خروجی این صادرات شامل گاز، قیر، سیمان، کاشی و سرامیک، آهن و فولاد، مواد غذایی مجاز و تره بار بوده است.

مدیرکل گمرک زاهدان به واردات قطعی سیستان و بلوچستان اشاره کرد و افزود: از ابتدای امسال تعداد یک‌هزار و ۹۳۴ فقره اظهارنامه وارداتی به ارزش ۵۷۰ میلیون و ۱۸۵ هزارو ۱۶۳ دلار به وزن ۶۹۷ هزار و ۵۲۶ تن تشکیل شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه ۴۰ درصد، از نظر ارزش ۷۳ درصد و از نظر وزن ۲۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی اظهارداشت: عمده اقلام وارداتی سیستان و بلوچستان شامل گندم، برنج، ذرت دامی، جو دامی، انبه، موز، کنجد، سیب زمینی، دام زنده، پارچه، چای، لوازم یدکی خودرو سواری، لاستیک اتومبیل سبک و سنگین، ادویه، ماهی و برخی اقلام مجاز بوده که از کشورهای روسیه، پاکستان، فرانسه، افغانستان، هند، امارات متحده عربی، چین و تایلند وارد شده است.

خاشی با اشاره به خدمات مسافری از طریق گمرگ خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۸۳ هزارو ۱۷ نفر مسافر ورودی و ۷۷ هزار و ۴۳۳ نفر مسافر خروجی از خدمات گمرکی و تشریفات مسافری بهره‌مند شدند که مسافران ورودی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۹۰ درصد و خروجی ۳۸۹ درصد افزایش داشته که این افراد از سالن‌های مسافری گمرک در مرزهای میلک، میرجاوه، ریمدان و فرودگاه‌های زاهدان و چابهار تردد کرده‌اند.

وی گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون ۱۴ هزارو ۸۶۲ کامیون و ۵۱۶ واگن به وزن ۲۹۷ هزارو ۳۳۱ تن شامل لوازم یدکی مستعمل خودرو، ماش، سنگ لاجورد، مغز بادام، گاز، سیب درختی، لاستیک، سیب زمینی، برنج خوراکی، گاز مایع، سیمان و گوگرد از طریق گمرکات میلک، میرجاوه و چابهار به کشورهای پاکستان، افغانستان، چین، آذربایجان و عراق ترانزیت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۱۳ درصد کاهش داشته است.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر