انتشار کتاب جدید پروفسور مقدس نژاد توسط انتشارات بین المللی WILEY
انتشار کتاب جدید پروفسور مقدس نژاد توسط انتشارات بین المللی WILEY
این کتاب یک محصول بین رشته ای است که با هدف استفاده دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی در رشته های مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر و هوش مصنوعی، مهندسی صنایع، مهندسی برق و الکترونیک و سایر رشته های مرتبط بین رشته ای که با تکنولوژي روز مرتبط هستند ، در 10 فصل تالیف شده است.

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران، کتاب:”
Automation and Computational Intelligence for Road Maintenance and Management: Advances and “Applications
با عنوان معادل فارسی ” اتوماسیون و هوش محاسباتی برای نگهداری و مدیریت راه: پیشرفت‌ها و کاربردها” که در سال جاری توسط انتشارات WILEY به چاپ رسیده، ماحصل آخرین تجربیات نویسندگان در زمینه خودکاری سازی و هوش محاسباتی در مدیریت راهها است. علمی جدید که حلقه اتصال مدیریت، هوش مصنوعی ، پردازش تصویر و روشهای بهینه سازی پیشرفته را در یک چارچوب کاربردی بر اساس آخرین تجربیات و یافته ها تعیین میکند.

در اطلاعیه نویسندگان این کتاب چنین آمده است: این کتاب یک محصول بین رشته¬ای است که با هدف استفاده دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی در رشته های مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر و هوش مصنوعی، مهندسی صنایع، مهندسی برق و الکترونیک و سایر رشته های مرتبط بین رشته ای که با تکنولوژي روز مرتبط هستند ، در 10 فصل تالیف شده است.
پیشرفت سریع و چشمگیر در روشهای هوش مصنوعی و محاسباتی و حسگرها و پلتفرمهای رباتیک برداشت داده، در سال های اخیر تحولی در مدیریت زیرساخت ها از جمله راهها و پلها ایجاد نموده است. همچنین روشهای پردازشی پیشرفته محققان را قادر ساخته تا برای استخراج اطلاعات پنهان با استفاده از فناوری های نوظهور، ایده های جدیدی را پیاده سازی کننده که بستر روشهای تحولی در آینده نزدیک است.
محتوای این کتاب با دو هدف اصلی طراحی شده است. کاربرد اول به عنوان کتاب درسی برای دوره های مدیریت روسازی و مباحث مربوط به اتوماسیون و ارزیابی بر اساس تفسیر تصویر می باشد. کاربرد دوم به عنوان مرجعی برای مسائل واقعی روش های هوش مصنوعی، الگوریتم های جدید الهام گرفته از طبیعت، حل مسائل واقعی و پیشرفته مدیریت راهها و زیرساختها است.
چند نمونه از روشهای جدید ارائه شده در این کتاب شامل: تکنیک های پردازش تصویر، بینایی ماشین، روش های هوش مصنوعی، هوش محاسباتی، ابهام و حل مسائل فازی با پیچیدگی بالا، بهینه سازی بر اساس الگوریتم های الهام گرفته از طبیعت و استخراج دانش است. به این موضوعات به عنوان محتوای آموزشی و با هدف ایده پردازی از دیدگاه های مختلف در مورد نظریه های موجود در این کتاب پرداخته شده است. نقشه راه تالیف این کتاب آشنایی با روش های جدید و نشان دادن برخی از کاربردهای این روش ها در مدیریت روسازی راه ها به عنوان سرمایه های اصلی کشورهاست. لازم به ذکر است که استفاده از این روش ها به مدیریت روسازی راه ها، مهندسی عمران و مدیریت زیرساخت ها محدود نمی شود و در سایر زمینه ها مانند مهندسی پزشکی، برق و الکترونیک، مکانیک، مهندسی صنایع، مهندسی کامپیوتر و نجوم قابل استفاده است. بعنوان یک ره آورد کلی از مطالب این کتاب میتوان اشاره نمود که ترکیب روش های مختلف پردازش تصویر و هوش مصنوعی می تواند در تولید دانش جدید برای حل مسائل پیچیده و کاربردی به طور همزمان بسیار موثر و کاربردی باشد و اساساً علمی جدید در حیطه مهندسی است.
موجب افتخار است ذکر شود این اثر همچون کتاب قبلی “Applications of Viscoelasticty: Bituminous Materials Characterization and Modeling” با این عنوان تخصصی برای اولین بار در جهان منتشر می گردد.
این کتاب که از 10 فصل در موضوعات مجزا تشکیل شده است، به محققانی که درگیر جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های بزرگ هستند توصیه می شود. روش های مورد بحث در این کتاب محصول سال ها تحقیق، همکاری هدفمند با گروه محققان و جمع آوری مطالب جدید توسط نویسندگان است که می تواند ایده های بسیاری برای تحقیقات در سطح تحصیلات تکمیلی و دکترا و تحقیقات پیشرفته ایجاد کند. کسب تخصص برای تفسیرهای آگاهانه و قابل اعتماد از خروجی های دستگاه های جمع آوری داده مانند تصاویر و داده های برداشت مکانیزه، یکی از نیازهای امروز رشته های تخصصی است که در یک مرجع وجود ندارد و نیاز به جستجو در منابع مختلف است. لذا این کتاب با هدف گردآوری این مباحث در یک مرجع طراحی و تدوین شده است. انواع ایده طراحی حسگر، پردازش تصویر دیجیتال و کاربردها در این کتاب مورد بحث قرار گرفته است. پوشش سیستم‌های حسگر سه‌بعدی ، تحلیل فازی نوع III و بهینه‌سازی فراابتکاری الهام‌گرفته از طبیعت ، از جمله روش‌های چندسطحی مبتنی بر تصویر و روش‌های ویژگی استخراج به عنوان موضوعات قابل توسعه، در این کتاب ارائه شده است. روشهای آنتروپی، طبقه‌بندی و جزءبندی ، استخراج الگوی مبتنی بر محتوا، روش‌های یادگیری عمیق، طبقه‌بندی سه‌بعدی بردار پشتیبانی قطبی، و الگوریتم فرا ابتکاری با الهام از رفتار طبعیت به عنوان موضوعات جدید مورد بحث قرار گرفته‌اند.
پس از مطالعه این روش‌ها، انتظار می‌رود که قدرت محاسباتی و ایده های جدید تقویت شود و منجر به توسعه بیشتر و حرفه ای تر روشها گردد. در پایان هر فصل، کاربرد روش ها در یک زمینه تخصصی که با استفاده از زحمات تیم های متمرکز بر روی موضوعات، طی 15 سال تجربه بدست آمده ، برای استفاده و الگو سازی ارائه شده است.
فهرست مطالب (TOC) کتاب به شرح زیر می باشد. نویسندگان امید دارند چاپ این کتاب قدمی هر چند کوچک در راستای توسعه و تعمیم مفاهیم تکنولوژی های جدید و روشهای پیشرفته بین رشته ای به عنوان حلقه ای واسط باشد.

جناب آقایان
پرفسور فریدون مقدس نژاد
دکتر حمزه ذاکری
دکتر امیر گندمی

باسلام و درود

بی تردید آنان که در مسیر راهیابی به وادی علم و معرفت گام می نهند، با آفرینش آثار ماندگار مکتوب، بر چرخ نیلوفری فراز می آیند و با دانش خویش جامعه خود و بشریت را از ظلمات جهل به روشنای نور راه می برند.

چاپ کتاب حضرتعالی به عنوان *اتوماسیون و هوش محاسباتی برای نگهداری ومدیریت راه *
توسط موسسه بین المللی WILEY را به شما تبریک عرض نموده و توفيق روز افزون شما را در خدمت به جامعه علمي كشور از خداوند متعال خواستاريم.

دبیرخانه انجمن قیر ایران