سه‌شنبه 17 خرداد 1401
گروه : نفت
پ
  • 17 خرداد 1401 - 20:52

دسته‌بندی جدید در بازار انرژی

دسته‌بندی جدید در بازار انرژی
دسته‌بندی جدید در بازار انرژی
جنگ اوکراین به ایجاد تعادل تازه در بازار سوخت‌های فسیلی با محوریت غرب، شرق آسیا و خاورمیانه منتهی شده است
به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران ، تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در حال بازطراحی نقشه انرژی جهان است که از پس آن، عصر جدیدی آغاز می‌شود که در آن ۳ محور اثرگذار بر انرژی در حال ظهور است: آمریکا و دیگر کشورهای غربی که از قدرت عظیم اقتصادی خود به‌‌‌ عنوان سلاحی سیاسی بهره برده‌‌‌اند؛ چین و دیگر اقتصادهای نوظهور مانند هند، ترکیه و ویتنام که در مقابل فشار غرب ایستادگی کرده و به دادوستد با روسیه ادامه داده‌‌‌اند؛ و عربستان سعودی و دیگر تولیدکنندگان نفت خاورمیانه که تلاش کرده‌‌‌اند موضعی خنثی بگیرند و ممکن است در سال‌های پیش‌‌‌رو سهم بازار بیشتری از آن خود کنند.
دسته‌بندی جدید در بازار انرژی

وال‌‌‌استریت ژورنال در تحلیلی در این باره گفته نفت و گاز طی بیش از نیم‌‌‌قرن گذشته از آزادی نسبی تجاری در بازارهای دنیا برخوردار بودند؛ اما این امر با ورود تانک‌های روسی به خاک اوکراین به‌‌‌یکباره پایان یافت، چراکه تحریم‌‌‌هایی را از سوی آمریکا و اروپا علیه مسکو سبب شده تا تجارت جهانی دچار هرج‌‌‌و‌‌‌مرج شود.  نظم جدید تجارت انرژی جهانی هر چه باشد، برای کاملا مشخص شدن به چند سال زمان نیاز دارد. اما بازرگانان، دیپلمات‌‌‌ها و دیگر کارشناسان در حوزه ژئوپلیتیک انرژی عموما بر این باور هستند که نقشه جدید منفک‌‌‌تر و بسته‌‌‌تر از چیزی خواهد بود که دنیا  از پایان جنگ سرد تاکنون به‌‌‌ خود دیده است.

تجارت غیربهینه و پرهزینه انرژی

چاس فریمن، سفیر اسبق آمریکا در عربستان، با بیان اینکه اروپا هرگز نمی‌تواند دوباره به روسیه به عنوان تامین‌‌‌کننده عمده انرژی‌‌‌اش اعتماد کند، می‌‌‌گوید: «ما در یک چرخش تاریخی واقعی قرار داریم.» به گفته او، کشورهای مختلف پیشنهادهایی برای منابع جایگزین  ارائه می‌دهند که نیازمند زیرساخت جدید و پرهزینه است و قراردادهای بلندمدتی نیز باید برای قفل کردن نقشه جدید انرژی بسته شود. همچنین زُلتان پُزار، یکی از مقام‌‌‌های قبلی در وزارت خزانه‌‌‌داری آمریکا که اکنون رئیس بخش استراتژی کوتاه‌‌‌مدت نرخ بهره در کردیت سوئیس گروپ است، می‌‌‌گوید نظم جدید متضمن این است که تجارت انرژی کم‌‌‌بازده‌‌‌تر و گران‌‌‌تر شود که به‌‌‌طور بالقوه کامودیتی‌‌‌ها را در مرکز بحران اقتصادی جهانی بعدی قرار می‌دهد.  هفته گذشته اتحادیه اروپا توافق کرد سخت‌‌‌ترین تحریم‌‌‌ها را علیه روسیه اعمال کند که طبق آن واردات نفت اعضای آن از روسیه و بیمه کردن محموله‌‌‌های نفتی این کشور ممنوع می‌شود.  حالا نفت خاورمیانه باید سفر طولانی‌‌‌تری برای تامین انرژی اروپا داشته باشد، درحالی‌که در گذشته این نفت به‌‌‌راحتی به شرق آسیا می‌رسید.

چنین ناکارآمدی‌‌‌هایی هزینه حمل، بیمه و تامین مالی را بالا می‌‌‌برد که خود تجارت انرژی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.  بسیاری پیش‌بینی می‌کنند صنعت انرژی روسیه به عنوان ستون فقرات اقتصادش کوچک خواهد شد چراکه فقدان بزرگ‌ترین بازارش کاملا جبران نخواهد شد. این افراد می‌‌‌گویند در بلندمدت تحریم‌‌‌های مالی و تکنولوژیک غربی توانایی روسیه برای حفظ درآمد فعلی و سطوح تولیدش را تضعیف خواهد کرد. دنیل یرگین، معاون هیات‌مدیره اس‌‌‌اند‌‌‌پی گلوبال و تاریخدان برجسته صنعت نفت می‌‌‌گوید: «روزهای روسیه به عنوان یک ابرقدرت انرژی به ‌‌‌پایان رسیده است.»  اما نقشه جدید برای قدرت آمریکا و موقعیت این کشور به‌‌‌ عنوان تضمین‌‌‌دهنده تجارت جهانی بدون ریسک نیست. از زمان پایان جنگ جهانی دوم، دلار ارز معیار برای معاملات نفتی بوده است. فریمن می‌‌‌گوید که اهرم قرار دادن قدرت سیستم مالی آمریکا برای اعمال تحریم علیه روسیه، قابلیت اطمینان آن به ‌‌‌عنوان جایی برای نگه‌‌‌داری ثروت را زیر سوال برده است. همین حالا عربستان سعودی، هند و دیگر کشورهای در حال توسعه در حال آزمایش انجام معاملات انرژی با ارزهایی غیر از دلار آمریکا هستند. روسیه نیز تسویه‌‌‌حساب با روبل را آغاز کرده است.

سیاست خودی و غیرخودی جبهه غرب

ژئوپلیتیک و انرژی همیشه به هم پیوند خورده‌‌‌اند و حتی تحریم‌‌‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا موجب اختلال جریان جهانی نفت در سال‌های اخیر شده است. اما از پایان تحریم نفتی عربی در اوایل دهه ۱۹۷۰، تجارت نسبتا آزاد کامودیتی‌‌‌ها جریان داشته است. این امر در حال تغییر است. ژانت یلن، وزیر خزانه‌‌‌داری ایالات متحده، در سخنرانی آوریل خود گفت که با حمله روسیه، حالا وقت بازطراحی مجموعه قوانینی به نام «برتون وودز» است که در سال ۱۹۴۴ برای اولویت بخشیدن به کارآیی اقتصادی و همکاری بین‌المللی تصویب شد. یلن مدافع زنجیره تامینی از مواد خام مهم است که نیازمند تعمیق روابط تجاری با «گروهی از کشورهاست که تعهد بالایی به برخی هنجارها و ارزش‌‌‌ها دارند».  با خروج شرکت‌های انرژی غربی از روسیه و امتناع شرکت‌های حمل بار، وام‌‌‌دهندگان و بیمه‌‌‌گران از انجام صادرات روسیه، جریان‌‌‌های تجاری در حال تغییر مسیر هستند.

صادرات نفت روسیه به اتحادیه اروپا، آمریکا، بریتانیا، ژاپن و کره‌جنوبی پیش از تصویب تحریم‌‌‌های اخیر ۵۶۳‌هزار بشکه در روز کاهش یافته، یعنی ۳۲‌درصد افت از فوریه تا آوریل. گفته می‌شود ممنوعیت کامل باعث می‌شود ۸/ ۲میلیون بشکه نفت و ۱/ ۱میلیون بشکه فرآورده روسی باید بازار جدیدی پیدا کنند.  برای رهبران اروپایی قطع وابستگی گازی دشوارتر است، چراکه بیش از ۳۰‌درصد از گاز اتحادیه از این کشور و عمدتا با خط لوله می‌‌‌آید. جی‌‌‌پی‌‌‌مورگان چیس تخمین زده اروپا بین ۸۱ تا ۹۴‌درصد از حجم وارداتی گاز خود از مسکو در سال ۲۰۲۱ را امسال حفظ خواهد کرد. اتحادیه اروپا گفته تا سال ۲۰۲۷ تمام واردات نفت و گازش از روسیه را پایان می‌‌‌برد که هزینه سنگینی برایش در پی خواهد داشت.  اروپا و آمریکا محدودیت دیگری نیز دارند: برنامه‌‌‌‌ گذار انرژی. این کشورها سعی می‌کنند بدون کنار گذاشتن این برنامه‌‌‌ها وابستگی خود را از روسیه قطع کنند، اما خودشان اعتراف می‌کنند تقاضا برای سوخت‌های فسیلی افزایش می‌‌‌یابد. رشد تقاضا و تحریم‌‌‌های غربی علیه روسیه می‌تواند به کمبود فیزیکی نفت در جهان منجر شود.

بازگشت سعودی

به ‌‌‌نظر می‌رسد تولیدکنندگان خاورمیانه برندگان نقشه جدید انرژی باشند. عربستان و دیگر تولیدکنندگان خلیج فارس در سال‌های اخیر تحت فشار بودند تا به ‌‌‌دلیل گرمایش جهانی سوخت‌‌‌های فسیلی کمتری تولید کنند. اما حالا رئیس‌جمهور آمریکا از این پادشاهی درخواست تولید بیشتر نفت پس از جنگ می‌کند که چرخش واضحی از کمپین انتخاباتی جو بایدن است که طی آن او عربستان را کشوری منفور خواند.  با وجود تلاش برای فاصله گرفتن از منطقه خاورمیانه، اهمیت خاورمیانه مجددا با جنگ اوکراین برای منافع آمریکا بالا رفته است. حالا شرکت آرامکوی عربستان که اخیرا اپل را در رده باارزش‌‌‌ترین شرکت‌های جهان جا گذاشت، درخواست‌‌‌های بیشتری برای نفت از خریداران اروپایی دریافت می‌کند.

به ‌‌‌طور کلی، مسوولان عربستانی می‌‌‌گویند جنگ نشان داد اهداف بلندپروازانه برای کاهش انتشار کربن از طریق پایین آوردن سریع مصرف سوخت‌‌‌های فسیلی واقع‌‌‌گرایانه نبوده است.  عربستان این موضوع را خنده‌‌‌دار می‌‌‌بیند که سال گذشته بسیاری از کشورها از جمله آمریکا به این کشور فشار آوردند که به برنامه کربن صفر تا سال ۲۰۵۰ بپیوندد، اما حالا از این کشور درخواست نفت بیشتر می‌کنند. اوپک نیز پس از رد درخواست‌‌‌های بسیار برای تولید بیشتر، در جلسه هفته گذشته با متحدانش پذیرفت سریع‌‌‌تر تولیدش را بالا ببرد که به عربستان اجازه استخراج بالاتر می‌دهد و راه را برای یک توافق نفتی در ازای امنیت بالقوه با آمریکا و سفر بایدن در اواخر ماه جاری میلادی هموار می‌کند.

چالش روسیه

ضرورت جدید روسیه تعمیق روابط با آسیا و به‌ویژه چین است تا از دست دادن بازار اروپایی خود را جبران کند. این موضوع مخصوصا برای صادرات گاز طبیعی روسیه ضروری است که کمتر از نفت قابل‌تعویض است و برای یافتن یک خانه جدید به زیرساخت‌‌‌های عظیم نیاز دارد. روسیه پیش از این سالانه ۲۰۰میلیارد مترمکعب گاز به اروپا صادر می‌‌‌کرد که تا‌‌‌کنون بزرگ‌ترین بازار این کشور است. روسیه سال گذشته حدود ۳۳میلیارد مترمکعب گاز به آسیا فروخت.  این کشور خطوط لوله پیشنهادی و پروژه‌‌‌های مایع‌‌‌سازی گاز طبیعی زیادی برای تبدیل گاز به مایع و قابلیت تجارت دریایی آن برای ارسال به آسیا در دست دارد، اما بسیاری از این پروژه‌‌‌ها از نظر فنی چالش‌‌‌برانگیز و پرهزینه هستند و تحریم‌‌‌ها نیز پیشرفت‌‌‌شان را کُند می‌کند. از جمله چنین پروژه‌‌‌هایی خطوط لوله قدرت سیبری ۲ است که خط نخست آن ۵۰ میلیارد دلار هزینه برداشت تا ۴۰ میلیارد مترمکعب گاز را به چین برساند. اما حالا که روسیه کاملا نیازمند یافتن بازارهای جدید است، چین دست بالا را در مذاکره دارد که می‌تواند مانند واردات اخیر LNG این کشور با تخفیف‌‌‌های سنگین همراه شود. علاوه بر این، روسیه نهایتا تا سال ۲۰۳۰ بتواند سالانه ۱۲۰ میلیارد مترمکعب گاز به آسیا ارسال کند که بسیار کمتر از صادرات فعلی به اروپاست؛ امری که برای نفت نیز صادق است. بنابراین پیش‌بینی می‌شود روسیه در بلندمدت با کاهش قابل‌توجه درآمدهای گازی و نفتی مواجه شود.

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

چالش جدید روسیه؛ عبور از اقتصاد نفتی 11 تیر 1401

چالش جدید روسیه؛ عبور از اقتصاد نفتی

اصلاحات ساختاری روسیه موفق خواهد بود؟ در‌ ماه‌های اخیر به‌دنبال بحران اوکراین، روس‌‌‌‌‌‌‌ها به‌دنبال سومین دور اصلاحات ساختاری در کشور خود هستند. براساس آنچه ولادیمیر پوتین در اجلاس اخیر سن‌پترزبورگ اعلام کرده؛ روسیه به‌دنبال کاهش تکیه اقتصاد بر نفت و گاز است. این تصمیم از نگاه تحلیلگران بازوی پژوهشی اتاق ایران در شرایط کنونی نمی‌تواند موفقیت زیادی را برای پوتین به ارمغان بیاورد

پشیمانی تاریخی روسیه از فروش آلاسکا 10 تیر 1401

پشیمانی تاریخی روسیه از فروش آلاسکا

افزایش سرسام‌آور قیمت نفت و گاز موجب‌شده است که کشورهای جهان را به سمت منابع دیگر دنیا برای افزایش تولید نفت ترغیب کند. موضوعی که به دلیل افزایش زیاد بهای حامل‌های انرژی در ایالات‌متحده آمریکا به موضوعی حیاتی و مهم برای جو بایدن بدل شده است و در همین راستا حتی تلاش کردند که بهبود روابط با ونزوئلا را در صدر اهداف سیاست خارجه خود قرار دهند. از سویی علاوه‌بر نگاه به خارج توسط بایدن نیم‌نگاهی به توان داخلی این کشور نیز وجود دارد. چاه‌های نفتی که سال‌ها مورد‌استفاده قرار نگرفته بود به دلیل افزایش قیمت نفت و صرفه اقتصادی وارد مدار تولید شده‌اند. یکی از این مناطق آلاسکا است.

قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۱/۰۴/۱۰ |برنت ۱۰۹ دلار و ۱۸ سنت شد 10 تیر 1401

قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۱/۰۴/۱۰ |برنت ۱۰۹ دلار و ۱۸ سنت شد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۱۵ سنت معادل ۰.۱۴ درصد افزایش به ۱۰۹ دلار و ۱۸ سنت رسید.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نقش شرکت های عضو انجمن قیر ایران در ارتقا صنعت قیر و افزایش کیفیت خدمت رسانی 10 تیر 1401

نقش شرکت های عضو انجمن قیر ایران در ارتقا صنعت قیر و افزایش کیفیت خدمت رسانی

شرکت های عضو انجمن قیر تلاش های مستمر بسیاری برای ارتقا این صنعت انجام داده اند. گواه این مطلب را می توان بازدید رییس مرکز تحقیقات راه ، مسکن وشهرسازی از آزمایشگاه یکی از واحدهای بزرگ تولید قیر کشور دانست .

گزارش هیئت مدیره به مجمع سالیانه 1400 06 تیر 1401

گزارش هیئت مدیره به مجمع سالیانه 1400

    گزارش هیئت مدیره به مجمع 1400     گزارش مالی سال 1400

پنجاه و یکمین جلسه هیئت مدیره انجمن قیر ایران برگزار شد 29 خرداد 1401

پنجاه و یکمین جلسه هیئت مدیره انجمن قیر ایران برگزار شد

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران، در این جلسه پس از بحث و بررسی در خصوص مسائل و مشکلات اعضاء، گزارش هیئت مدیره به مجمع سالیانه مورد تصویب قرار گرفت. در ادامه جلسه اعضای هیئت مدیره بر تقویت رویکرد صادراتی و حمایت از اعضای فعال در صادرات قیر تأکید نمودند. در پایان جلسه رئیس هیئت […]

بررسی مشکلات صنعت قیر در دیدار با مدیرعامل شرکت پالایش و پخش 17 خرداد 1401

بررسی مشکلات صنعت قیر در دیدار با مدیرعامل شرکت پالایش و پخش

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران، ظهر امروز رئیس هیئت مدیره و دبیر انجمن با جناب آقای مهندس سالاری معاون محترم وزیر نفت و مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی دیدار نمودند. در این جلسه پس از ارائه گزارش عملکرد انجمن در حوزه داخل و صادرات و ضرورت تعامل بیش از پیش در حل مشکلات صنعت مذاکره گردید.

جلسه تعیین تکلیف قیر تهاتری ۱۴۰۰ در مجلس 10 خرداد 1401

جلسه تعیین تکلیف قیر تهاتری ۱۴۰۰ در مجلس

جلسه بررسی مشکلات قیر تهاتری ظهر امروز به ریاست جناب آقای دکتر نیکزاد در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

تصویر نه چندان زیبای صنعت قیر در ایران 07 تیر 1401

تصویر نه چندان زیبای صنعت قیر در ایران

بررسی تحولات صنعت قیر در ایران و جهان در سال گذشته نشان می‌دهد سهم ایران در بازار جهانی به چهار دلیل شامل حضور پررنگ روسیه در بازارهای غیر رسمی، تحریم‌های ظالمانه غرب، قوانین و مقررات داخلی موثر بر این حوزه و افزایش تمایل مشتریان به خرید قیر بی‌کیفیت، کاهش یافته است.

وزارت نفت مکلف به پرداخت ۱۹ هزار میلیارد تومان ویژه تامین قیر به دستگاه‌های اجرایی شد 03 تیر 1401

وزارت نفت مکلف به پرداخت ۱۹ هزار میلیارد تومان ویژه تامین قیر به دستگاه‌های اجرایی شد

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: وزارت نفت مکلف به پرداخت ۱۹ هزار میلیارد تومان ویژه تامین قیر به دستگاه‌های اجرایی شد.

جوان‌سازی و بازیافت آسفالت‌ خیابانی با محصول ایرانی 01 تیر 1401

جوان‌سازی و بازیافت آسفالت‌ خیابانی با محصول ایرانی

یک شرکت دانش‌بنیان موفق به تولید فرآورده‌های پلیمری و جوان‌سازی آسفالت‌های خیابانی شد و با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی اقدام به توسعه این محصول دانش بنیان کرد

تنوع در تالار صادراتی با عرضه قیر و عایق رطوبتی 26 خرداد 1401

تنوع در تالار صادراتی با عرضه قیر و عایق رطوبتی

تالار صادراتی بورس کالای ایران روز چهارشنبه ۲۵ خرداد ماه میزبان عرضه ۴۵ هزار و ۴۰ تن قیر، ۱۲۵ تن عایق رطوبتی، ۱۰۰ تن بیلت آلومینیوم و ۲۲۵ تن پلی وینیل کلراید است.

نماینده مجلس: حذف قیر تهاتری خدمات‌رسانی به روستاها را دچار اختلال می‌کند 24 خرداد 1401

نماینده مجلس: حذف قیر تهاتری خدمات‌رسانی به روستاها را دچار اختلال می‌کند

نماینده مردم علی‌آبادکتول در مجلس شورای اسلامی گفت: اقتصاد گلستان بر مبنا کشاورزی بوده و قطع شدن برق چاه‌های گلستان در طول پنج شش ساعت از روز ضربه مهلکی بر بدنه کشاورزی گلستان است.

چالش جدید روسیه؛ عبور از اقتصاد نفتی 11 تیر 1401

چالش جدید روسیه؛ عبور از اقتصاد نفتی

اصلاحات ساختاری روسیه موفق خواهد بود؟ در‌ ماه‌های اخیر به‌دنبال بحران اوکراین، روس‌‌‌‌‌‌‌ها به‌دنبال سومین دور اصلاحات ساختاری در کشور خود هستند. براساس آنچه ولادیمیر پوتین در اجلاس اخیر سن‌پترزبورگ اعلام کرده؛ روسیه به‌دنبال کاهش تکیه اقتصاد بر نفت و گاز است. این تصمیم از نگاه تحلیلگران بازوی پژوهشی اتاق ایران در شرایط کنونی نمی‌تواند موفقیت زیادی را برای پوتین به ارمغان بیاورد

پشیمانی تاریخی روسیه از فروش آلاسکا 10 تیر 1401

پشیمانی تاریخی روسیه از فروش آلاسکا

افزایش سرسام‌آور قیمت نفت و گاز موجب‌شده است که کشورهای جهان را به سمت منابع دیگر دنیا برای افزایش تولید نفت ترغیب کند. موضوعی که به دلیل افزایش زیاد بهای حامل‌های انرژی در ایالات‌متحده آمریکا به موضوعی حیاتی و مهم برای جو بایدن بدل شده است و در همین راستا حتی تلاش کردند که بهبود روابط با ونزوئلا را در صدر اهداف سیاست خارجه خود قرار دهند. از سویی علاوه‌بر نگاه به خارج توسط بایدن نیم‌نگاهی به توان داخلی این کشور نیز وجود دارد. چاه‌های نفتی که سال‌ها مورد‌استفاده قرار نگرفته بود به دلیل افزایش قیمت نفت و صرفه اقتصادی وارد مدار تولید شده‌اند. یکی از این مناطق آلاسکا است.

قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۱/۰۴/۱۰ |برنت ۱۰۹ دلار و ۱۸ سنت شد 10 تیر 1401

قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۱/۰۴/۱۰ |برنت ۱۰۹ دلار و ۱۸ سنت شد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۱۵ سنت معادل ۰.۱۴ درصد افزایش به ۱۰۹ دلار و ۱۸ سنت رسید.

درآمد اوپک از فروش نفت به ۵۶۰.۶ میلیارد دلار رسید 09 تیر 1401

درآمد اوپک از فروش نفت به ۵۶۰.۶ میلیارد دلار رسید

سازمان اوپک در گزارشی اعلام کرد که در سال ۲۰۲۱، درآمد حاصل از فروش نفت ۱۳ کشور عضو این سازمان در مقایسه با سال ۲۰۲۰، ۱.۷ برابر شده و از ۳۱۷.۳۵ میلیارد دلار به ۵۶۰.۶ میلیارد دلار رسیده است

تصویب ۴.۴ میلیارد دلار طرح راهبردی نفتی در شورای اقتصاد 09 تیر 1401

تصویب ۴.۴ میلیارد دلار طرح راهبردی نفتی در شورای اقتصاد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: با مساعدت وزیر نفت و پیگیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های این شرکت، سه طرح راهبردی به ارزش ۴.۴ میلیارد دلار در شورای اقتصاد تصویب شد.

رشد ۵۵ درصدی صادرات ایران به اروپا 11 تیر 1401

رشد ۵۵ درصدی صادرات ایران به اروپا

رییس سازمان توسعه تجارت باتوجه‌به روند افزایشی چند برابری صادرات غیرنفتی کشور در یک سال گذشته، چگونگی رقم خوردن این مهم را تشریح کرد و از افزایش ۵۵ درصدی صادرات کالاهای ایرانی به اتحادیه اروپا خبر داد.

اروپا برای جبران خلع نفت روسیه گزینه ای دیگر جز ایران ندارد 10 تیر 1401

اروپا برای جبران خلع نفت روسیه گزینه ای دیگر جز ایران ندارد

نماینده اسبق ایران در اوپک گفت: اروپایی ها برای جبران خلع نفت روسیه در بازار اروپا، گزینه ای دیگر جز نفت ایران ندارد.

درآمدزایی صندوق توسعه ملی با حمایت از پیشران‌های اقتصادی 08 تیر 1401

درآمدزایی صندوق توسعه ملی با حمایت از پیشران‌های اقتصادی

رئیس صندوق توسعه ملی معتقد است که صندوق به دنبال سرمایه گذاری و سودآوری است و جایی را بهتر از پروژه‌های پیشران سراغ ندارد.

07 تیر 1401

آسمان تیره تولید پلی‌‌اتیلن

سيد‌محمد اسلامي مديرعامل شركت پتروشيمي مهر برنامه سفرهای استانی رئیس‌جمهور در ماه‌های اخیر همگی شامل بازدید از واحدهای تولیدی، به ویژه واحدهایی بوده است که هریک به نوعی دچار چالش‌‌های مانع تولید بوده‌‌اند. دولت در ماه‌های گذشته خود را متعهد به احیا و توسعه تولید در کشور دانسته‌‌ است. با این حال بازدید سیاستگذاران و آشنایی با مشکلات میدانی تولیدکنندگان، جز با تدبیر امور درباره نحوه مدیریت کردن اقتصاد و تولید کشور به‌طور همزمان به تحقق نتیجه مطلوب منجر نمی‌شود. از جمله چالش‌‌های کنونی در عرصه تولید و صادرات محصولات پتروشیمی، «پذیرش و ایفای مسوولیت رگولاتوری» و مناقشات جاری درباره «نحوه قیمت‌‌گذاری نرخ خوراک بین‌مجتمعی» پتروشیمی‌هاست.

ایران چند سال دیگر واردکننده نفت و گاز می‌شود 07 تیر 1401

ایران چند سال دیگر واردکننده نفت و گاز می‌شود

دبیر کارگروه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست گفت: با روند فعلی مصرف، در سال ۱۴۱۱ علاوه بر اینکه مزیت درآمد ارزی را از دست می‌دهیم، واردکننده گاز و نفت خواهیم شد.