کاهش تقاضای قیر در هند با شروع زودهنگام باران های موسمی
کاهش تقاضای قیر در هند با شروع زودهنگام باران های موسمی
کاهش مصرف قیر در هند همچنان ادامه خواهد داشت زیرا طرح های راهسازی با فرا رسیدن زودهنگام فصل باران های موسمی در این کشور با اختلال مواجه می شود.

به گفته کارشناسان، تقاضای خرید قیر در هند ممکن است با توقف عملیات راهسازی در برخی مناطق به دلیل کمبود بودجه  با کاهش شدید همراه باشد.

 بخش‌هایی از جنوب هند از ماه آوریل تحت بارندگی شدید غیرفصلی قرار گرفته است که طبق پیش‌بینی‌های اداره هواشناسی این کشور ممکن است تشدید شود. پیش بینی می شود در این هفته برخی از مناطق شمال شرق هند با باران های موسمی مواجه شوند.

 معمولاً بیشترین فعالیت راهسازی هند در ماه های آوریل تا مه انجام می شود. آب و هوای نامناسب، پیش‌بینی‌های افزایش قیمت قیر و حمل دریایی را تغییر داده است. کارشناسان معتقند درصورت ادامه بارندگی های موسمی تا سپتامبر، تقاضای قیر از سوی شرکت های هندی متوقف می شود. همچنین بارندگی موجب توقف بیشتر کشتی ها در بنادر هند می شود که در کاهش واردات موثر است.

 قیمت قیر فله FOB ایران در 27 می به 385 دلار در هر تن رسید، که نسبت به ماه قبل ۵۰ دلار کاهش یافت، هرچند این قیمت ها 70 دلار از قیمت های پیش بینی شده در سال قبل بیشتر است.  علت اصلی افت قیمت به دلیل کاهش تقاضا از سوی مصرف‌کنندگان و افزایش قیمت دلار در ایران بوده است.

 به گفته وزارت نفت هند در ماه آوریل 760 هزار تن قیر مصرف کرد که از 895 هزار تن در ماه قبل و 827 هزار تن در سال گذشته با کاهش روبرو بوده است. این وزارتخانه اعلام کرد که این کشور در ماه آوریل 218,000 تن قیر وارد کرده است که نسبت به 310,000 تن در سال گذشته کاهش یافته است.

 کاهش قیمت قیر از سوی برخی تامین‌کنندگان نیز بدلیل عدم تامین بودجه پروژه های راهسازی نتوانسته تمایل پیمانکاران هندی برای خرید جلب نماید.

  • منبع خبر : آرگوس مدیا