افزایش ۲۵ برابری صادرات نفت روسیه به هند
افزایش ۲۵ برابری صادرات نفت روسیه به هند
داده های مؤسسه رفینیتیو نشان می‌دهد که بیش از ۲۴ میلیون بشکه نفت خام تخفیف دار روسیه در ماه جاری میلادی به هند صادر شده که نسبت به متوسط سال گذشته افزایش تقریباً ۲۵ برابری داشته است.

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران ، هند از ماه فوریه 34 میلیون بشکه نفت روسیه را با تخفیف دریافت کرده که بیش از 10 برابر ارزش کل واردات از این کشور در مقایسه با مدت مشابه سال قبل است.

بر اساس این گزارش، بیش از 24 میلیون بشکه نفت خام روسیه در ماه جاری میلادی به هند عرضه شد که نسبت به 7.2 میلیون بشکه در آوریل و حدود سه میلیون بشکه در ماه مارس افزایش شدیدی نشان می دهد.

بر اساس این داده‌ها، هند قرار است در ماه ژوئن حدود 28 میلیون بشکه نفت از روسیه وارد کند.

در سال گذشته میلادی، صادرات نفت خام روسیه به هند به طور متوسط تنها 960 هزار بشکه در ماه بود که تقریباً 25 برابر کمتر از کل این ماه محسوب می شود.

تحریم‌های غرب علیه مسکو فرصتی را برای پالایشگاه‌های هندی ایجاد کرده است تا خرید نفت روسیه (عمدتاً نفت خام اورال) را با قیمت‌های تخفیف دار افزایش دهند، چرا که برخی از مشتریان اروپایی آشکارا تمایلی به خرید نفت خام روسیه ندارند.

بر اساس این گزارش، هند به دلیل ادامه خرید نفت روسیه مورد انتقاد غرب قرار گرفته است.

با این حال، دهلی نو این انتقاد را رد کرده و گفته است که این واردات کسری از نیازهای کلی این کشور را تشکیل می‌دهد.

به گفته مقامات، هند به خرید نفت “ارزان” روسیه ادامه خواهد داد چرا که توقف ناگهانی می تواند هزینه ها را برای مصرف کنندگانش افزایش دهد.

گزارش‌های قبلی نشان داده‌اند که سومین واردکننده بزرگ نفت جهان به دنبال نفت خام روسیه با قیمت کمتر از 70 دلار در هر بشکه برای جبران موانع اضافی ناشی از تحریم‌ها بوده است.

  • منبع خبر : خبرگزاری رویترز