نگاهی به سفر یک روزه و فشرده رئیس جمهور به آنکارا و چند دستاورد مهم
نگاهی به سفر یک روزه و فشرده رئیس جمهور به آنکارا و چند دستاورد مهم
حضور در هشتمین نشست شورای‌عالی همکاری‌های ایران و ترکیه، امضای ۱۰ سند همکاری، نشست مشترک با تجار و فعالان اقتصادی ایران و ترکیه و دیدار با ایرانیان مقیم این کشور از جمله برنامه های رئیس جمهور در این سفر یک روزه و فشرده بود.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی روز گذشته بعد از برگزاری جلسه هیأت دولت در رأس هیأتی سیاسی – اقتصادی و به منظور شرکت در شورای عالی همکاری های ایران و ترکیه عازم آنکارا شد. در این سفر تعدای از وزرا و اعضای کابینه دولت سیزدهم از جمله احمد وحیدی، وزیر کشور، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی، جواد اوجی وزیر نفت، حجت الله عبدالملکی مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد، محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی، محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه که از نیویورک مستقیما به آنکارا سفر کرده بود و همچنین حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج الدینی از اعضای گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه، رئیس جمهور را همراهی کردند.

بدرقه رسمی در مهرآباد و استقبال در اسن‌بوغا (فرودگاه آنکارا)

آیت الله رئیسی پیش از ظهر روز گذشته با بدرقه رسمی محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور و حجت الاسلام محسن قمی معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری و نیز برخی وزرا فرودگاه مهرآباد را به مقصدآنکارا ترک کرد و ساعاتی بعد با استقبال عثمان آشکین بک رئیس ترکیه‌ای کمیسیون مشترک ایران و ترکیه و وزیر ورزش و جوانان این کشور وارد آنکارا شد

اعلام ظرفیت تجارت ۳۰ میلیارد دلاری ایران و ترکیه در نشست شورای عالی همکاری

آیت الله رئیسی در هشتمین نشست شورای‌عالی همکاری اقتصادی دو کشور، با تاکید بر ضرورت تلاش مقامات دو کشور برای تسریع در اجرای کامل توافقات فیمابین اظهار داشت: تشکیل و برگزاری هشت جلسه شورای‌عالی همکاری اقتصادی دو کشور نماد اراده سران ایران و ترکیه برای گسترش و ارتقای بیش از پیش سطح روابط فیمابین است و امیدوارم آثار آن در عرصه عمل نیز هر چه سریع‌تر آشکار شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه انتظار از نتایج برگزاری این جلسه ایجاد جهش در توسعه روابط دوکشور می‌باشد، افزود: با توجه به ظرفیت‌های موجود در دو کشور، تحقق هدف رسیدن به حجم ۳۰ میلیارد دلاری در همکاری‌ها و تبادلات تجاری را کاملا قابل دسترس می‌دانیم.

امضای ۱۰ سند همکاری دو جانبه

مقامات دو کشور پس از حضور در هشتمین نشست شورای‌عالی همکاری‌های ایران و ترکیه، در حضور روسای جمهور، ۱۰ سند همکاری در زمینه‌های فرهنگی، رسانه و ارتباطات، حمل و نقل ریلی و هوایی، ‌ برق، انرژی و اقتصادی و مناطق آزاد تجاری امضا کردند.

این اسناد همکاری از سوی وزرای امور خارجه، راه و شهرسازی، نفت، کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و رئیس شرکت توانیر جمهوری اسلامی ایران و وزرای صنعت و فناوری، حمل و نقل و زیرساخت، انرژی و منابع طبیعی، کشور، فرهنگ و گردشگری، رئیس سازمان ارتباطات ریاست جمهوری و معاون وزیر تجارت ترکیه به امضا رسید.

فعالان اقتصادی ترکیه شنونده سخنرانی رئیس جمهور

برنامه بعدی سفر آیت الله رئیسی به ترکیه، دیدار با فعالان اقتصادی دو کشور با حضور رؤسای جمهوری ایران و ترکیه بود.

رئیس جمهور شامگاه چهارشنبه در ادامه برنامه‌های سفر رسمی به ترکیه، در نشست مشترک فعالان اقتصادی دو کشور، با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران مصمم به افزایش سطح روابط اقتصادی با ترکیه است، تصریح کرد: جلوه این تصمیم در اسناد و توافق‌نامه‌هایی که امروز میان دو کشور به امضا رسید به نمایش درآمد.

وی با اشاره به اینکه ایران و ترکیه ظرفیت‌های متقابل متنوعی برای گسترش همکاری‌های اقتصادی با یکدیگر دارند، افزود: دو کشور برای افزایش حجم تبادلات تجاری تا ۳۰ میلیارد دلار در گام اول توافق کرده‌اند و شما فعالان اقتصادی افسران میدانی برای تحقق این هدف را بر عهده دارید.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه به طور طبیعی در روند هر فعالیتی ممکن است مشکلات و کاستی‌هایی پیش بیاید، ‌ اظهار داشت: مشکلات هر قدر هم جدی باشند نباید باعث توقف فعالیت‌ها و تلاش برای ارتقای سطح روابط فیمابین شود.

بیانیه مشترک دو کشور در پایان سفر رسمی آیت الله رئیسی به ترکیه

جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در پایان سفر آیت الله سید ابراهیم رئیسی به این کشور در بیانیه مشترکی بر عزم راسخ دو کشور برای گسترش مناسبات دوجانبه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی تأکید و ضمن تببین دیدگاه‌های خود در خصوص مسایل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی به ویژه ضرورت همکاری در راستای توقف فوری جنایات رژیم صهیونیستی بر علیه مردم مظلوم غزه، تاکید کردند: برای بازگشت به شرایط عادی در منطقه دریای سرخ، اقدامات قاطع برای جلوگیری از جنایات رژیم صهیونیستی ضروری است.

در بخشی از این بیانیه آمده است:

– جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در پرتو روابط سنتی خود بر اساس احترام متقابل، منافع مشترک، دوستی و پیوندهای ریشه‌دار فرهنگی و تاریخی، بر اراده قوی سیاسی خود برای گسترش روابط در همه زمینه‌ها از طریق دیدارهای متقابل در سطوح عالی و تقویت ارتباطات بین مردم تاکید کردند.

– دو کشور برعزم خود برای مبارزه مشترک با همه اشکال و مظاهر تروریسم که به یکی از بزرگترین چالش‌های عصر ما تبدیل شده و آسیب‌های زیادی در منطقه وارد کرده، تصریح نمودند و بر مبارزه با قاچاق کالا، سلاح، مواد مخدر و مبارزه با جنایات سازمان‌یافته در طول مرزهای مشترک تاکید کردند.

  • منبع خبر : ایرنا