اختصاص قیر تهاتری برای آسفالت ۲۵۰ کوچه خاکی در بم
اختصاص قیر تهاتری برای آسفالت ۲۵۰ کوچه خاکی در بم
مشاور شرکت بازآفرینی ایران گفت: از ۳۰۰۰ کوچه و معابر خاکی بم در فاز اول برای ۲۵۰ کوچه اعتبار قیر تهاتری در نظر گرفته شده است.

دکتر محمدرضا مهمان دوست ۲۰ دی ماه در جلسه بررسی وضعیت محلات بافت ناکارآمد شهر بم اظهار کرد: افرادی که قبل از سال ۹۴ در سکونت‌گاه‌های غیررسمی ساکن هستند از طریق باز آفرینی می‌توانند در خصوص ساخت ساز اقدام کنند.

وی بیان کرد: اراضی ناکارآمد شهری با سه گونه بافت فرسوده، تاریخی و سکونتگاه غیررسمی وجود دارند و در همین ارتباط اقدامات قانونی در حال انجام است.

مهمان دوست در خصوص جایزه بم بیان کرد: آغاز به کار جایزه بم در شهرستان بم و با حضور شهرداران کل استان کرمان همزمان با سالگرد زلزله بود و در دهه فجر به کار خود پایان می‌دهد.

وی عنوان کرد: این جایزه به شهرداری‌های برتر با محورهای برتر و منتخب از بین شهرداران سراسر کشور اهدا می‌شود .

مشاور شرکت بازآفرینی شهری ایران در ادامه اظهار کرد: ۱۶۸ هزار هکتار بافت فرسوده در سطح کشور وجود دارد اما در بحث بازآفرینی و اختصاص قیر برای بافت های ناکارآمد، درصد بالایی را برای بم نسبت به مجموعه کشوری در نظر گرفته‌ایم.

 وی گفت: از ۳۰۰۰ کوچه و معابر خاکی بم در فاز اول برای ۲۵۰ کوچه اعتبار قیر تهاتری برای شهرداری‌ها در نظر گرفته شد و در مجموع و در فازهای بعدی نیز ۶۰۰ معبر و کوچه را در نظر می‌گیریم.

محمد برزنگ فرماندار بم نیز در این جلسه گفت: ۲۵ درصد شهر بم بافت ناکارآمد است که جمعیتی حدود ۵۰ هزار نفر در این محلات ساکن هستند و نیازمند کمک شرکت بازآفرینی برای آسفالت کوچه‌ها و معابر آن منطقه هستیم.

وی افزود: در فاز اول بازآفرینی ۶۸۳ هکتار بافت ناکارآمد در بم معرفی شده و سال گذشته حدود ۵ هزار و ۱۲۷ تن قیر تحویل شهرداری بم شده است .

برزنگ عنوان کرد: مشاور طرح بازآفرینی حدود ۷۰۰ هکتار دیگر بافت ناکارآمد را شناسایی کرده و بخشی از مراحل کار و کمیسیون ماده ۵ آن پیش رفته که در حال نهایی شدن است.

وی توضیح داد: از ۳۰۰۰ کوچه خاکی که در سطح شهر بم وجود دارد حدود ۳۰ درصد آن آسفالت شده و ۷۰ درصد دیگر آن باقی مانده است .

فرماندار بم با بیان اینکه حدود شش پیمانکار برای پروژه آسفالت بافت های ناکارآمد در نظر گرفته شده، گفت: در فاز اول مبلغ ۲۵۰ میلیارد تومان یعنی حدود ۵۰ درصد بودجه شهرداری بم اعتبار برای پیمانکاران بافت ناکارآمد هزینه شده است.

 برزنگ افزود:با توجه به گذشت ۲۰ سال از زلزله، بم هنوز در حال بازسازی است و نتوانسته‌ایم موارد عمرانی شهر را تکمیل کنیم و نواقصی در این شهر موجود است.

  • منبع خبر : ایسنا