افزایش تولید نفت اوپک در دسامبر
افزایش تولید نفت اوپک در دسامبر
تولید نفت‌خام ۱۳عضو اوپک پیش از کناره‌‌‌‌‌گیری آنگولا، در ماه دسامبر ۲۰۲۳ افزایش یافت. به نقل رویترز تولید نفت اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در دسامبر سال‌گذشته میلادی در پی افزایش عرضه از سوی عراق، آنگولا و نیجریه با افزایش همراه بوده‌است. اوپک در دسامبر سال‌۲۰۲۳ میلادی با افزایش تولید روزانه ۷۰۰‌هزار بشکه‌‌‌‌‌ای نسبت به ماه نوامبر در مجموع روزانه ۲۷‌میلیون و ۸۸۰‌هزار بشکه نفت‌خام تولید کرد، درحالی‌که تولید اعضای این سازمان نسبت به دوره مشابه سال‌۲۰۲۲ میلادی بیش از روزانه یک‌میلیون بشکه کاهش را نشان می‌دهد.

این افزایش در آستانه آغاز تشدید کاهش عرضه داوطلبانه شماری از اعضای اوپک‌‌‌‌‌پلاس در سال‌۲۰۲۴ میلادی و کناره‌‌‌‌‌گیری آنگولا از عضویت در اوپک رخ‌داده‌است. سهم کنونی اوپک از بازارهای جهانی نفت‌خام به‌دلیل محدودیت عرضه و خروج برخی اعضا کاهش یافته‌است. بررسی رویترز نشان‌داد در دسامبر، بیشترین افزایش در مجموع روزانه ۶۰۰‌هزار بشکه از سوی عراق و آنگولا بوده که در پی افزایش صادرات این دو عضو رخ‌داده‌است، نیجریه هم در ماه دسامبر۲۰۲۳ بدون اینکه عملیات تولید در پالایشگاه تازه‌‌‌‌‌ساز دانگوته این کشور را آغاز کند، نفت بیشتری روانه بازارهای جهانی کرد. دو منبع درنظرسنجی رویترز، افزایش صادرات آنگولا را یک اتفاق یکباره  می‌دانند و احتمال می‌دهند در ژانویه ۲۰۲۴ تکرار نخواهد شد، درحالی‌که عراق به‌دلیل توقف مداوم صادرات نفت‌خام از منطقه کردنشین در شمال عراق با خط لوله صادراتی کرکوک- جیهان، هنوز بخش قابل‌توجهی از تولیدش غیرفعال است.

این نظرسنجی نشان‌داد درمیان کشورهایی که در ماه دسامبر ۲۰۲۳ کاهش عرضه داشته‌‌‌‌‌اند، عربستان اندکی کمتر از ۹‌میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده و کاهش داوطلبانه عرضه روزانه یک‌میلیون بشکه‌‌‌‌‌ای را برای حمایت بیشتر از بازار تمدید کرده است. از آنجا که آنگولا و نیجریه با هدف تولید تعیین‌‌‌‌‌شده فاصله دارند، تولید روزانه همچنان حدود ۶۰۰‌هزار بشکه از رقم هدف‌گذاری‌‌‌‌‌شده پایین‌تر است. به‌نظر می‌رسد با خروج آنگولا از اوپک و تعیین هدف تولید تازه برای نیجریه در سال‌۲۰۲۴، تولید واقعی این سازمان به سطح هدف تولید کلی تعیین‌‌‌‌‌شده نزدیک‌تر شود. این نظرسنجی بر مبنای داده‌های حمل‌ونقل ارائه‌‌‌‌‌شده از سوی منابع خارجی، داده‌های موسسه رفینیتیو ایکون، اطلاعات شرکت‌های رصدکننده حمل محموله‌‌‌‌‌های نفتی مانند پترولجستیک و کپلر و اطلاعات ارائه‌‌‌‌‌شده از سوی منابع شرکت‌های نفتی، اوپک و شرکت‌های مشاوره‌‌‌‌‌ای است.

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد