صادرات نفت ایران بیش از میزان اعلام شده «رویترز» است
صادرات نفت ایران بیش از میزان اعلام شده «رویترز» است
تَنکِرتِرَکِرز، شرکت رهیابی محموله های نفتی در سراسر جهان در واکنش به گزارش خبرگزاری رویترز، نوشت: ««شما نمی توانید چیزی را که نمی بینید رهیابی کنید.» ما قبلا رقم 1.65 میلیون بشکه را برای صادرات نفت ایران رهیابی کرده بودیم.

چند روز پیش، خبرگزاری رویترز طی گزارشی اعلام کرد، برآورد شرکت‌های ردیابی نفتکش ‌ها نشان می دهد، صادرات نفت ایران برای نخستین بار در سه سال گذشته به بیش از یک میلیون بشکه در روز رسیده است.

به نوشته این گزارش، شرکت مشاوره پترو لجستیک که محموله ‌های نفت را ردیابی می کند، اعلام کرده بود صادرات نفت خام ایران در دسامبر 2021 به بیش از یک میلیون بشکه در روز افزایش یافته است اما این رقم  در ژانویه به حدود 700 هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

رویترز به نقل از یک منبع ارشد تجاری، کاهش 300 هزار بشکه ای در ماه دسامبر را ناشی از کمبود کشتی دانسته بود.

در همین راستا، شرکت تَنکِرتِرَکِرز که یک شرکت رهیابی محموله های نفتی در سراسر جهان است، در واکنش به این گزارش رویترز، در توئیتی نوشت: «شما نمی توانید چیزی را که نمی بینید رهیابی کنید؛ ما یک میلیون بشکه در روز را در ماه دسامبر 2019 و یک میلیون و 650 هزار بشکه در روز در مارس 2021 رهیابی کرده بودیم.»

این توئیت شرکت تَنکِرتِرَکِرز نشان می دهد که ارقام صادرات نفت ایران بسیار بیشتر از رقمی است که رویترز اعلام کرده است.

در شرایط تحریمی، ارقام صادرات نفت ایران به صورت رسمی منتشر نمی شود و ایران با روش های گوناگون محرمانه نفت خود را در بازار به فروش می رساند.

*خبر رویترز را اینجا بخوانید*

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس