قراردادهای جدید عراق برای افزایش تولید نفت و گاز
قراردادهای جدید عراق برای افزایش تولید نفت و گاز
عراق در سال‌های اخیر، اقدام چندانی برای افزایش تولید نفت و گاز انجام نداده اما قراردادهای جدیدی که با شرکت‌های چینی و اماراتی امضا کرده است، می‌تواند بلندپروازی‌های انرژی بغداد را به واقعیت تبدیل کند.

عراق هفته گذشته، با امضای چند قرارداد با شرکت‌های خارجی برای افزایش تولید نفت و گاز طبیعی، گام بزرگی برای تحقق این هدف برداشت.
به نظر می‌رسد در حال حاضر که عراق وابستگی به واردات از ایران برای تامین نیازهای گازی خود دارد، رشد تولید گاز طبیعی، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
بغداد با هدف افزایش تولید نفت به میزان ۲۵۰ هزار بشکه در روز و افزایش تولید گاز به میزان ۸۰۰ میلیون فوت مکعب، قراردادهایی را با یک شرکت اماراتی و دو شرکت چینی امضا کرد.
عراق که دومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک است، روزانه ۴.۵ میلیون بشکه نفت تولید می‌کند. مقامات دولت عراق در سالهای قبل گفته بودند ظرفیت تولید می‌تواند به پنج میلیون بشکه در روز و حتی شش میلیون بشکه در روز رشد کند اما اقدامات چندانی برای پیشبرد این طرح‌ها انجام نگرفته بود.
دلیل این پیشرفت آهسته، بی‌ثباتی سیاسی در این کشور، تحولات صنعت نفت و اولویت یافتن پروژه‌های کم‌هزینه و زود بازده در میان شرکت‌های نفتی پس از دو دوره رکود و پیش بینی‌ها از زمان اوج تقاضا برای نفت بود.
چندین غول نفتی شامل اکسون با اشاره به دورنمای مبهم صنعت نفت عراق، در چند سال گذشته، این کشور را ترک کرده‌اند. با این حال، دولت‌هایی که روی کار آمده‌اند، با وجود سهمیه تولید اوپک پلاس، از طرحهای خود برای افزایش تولید نفت دست نکشیده اند.
یکی از شرکت‌هایی که به عراق برای پیشبرد این طرح‌ها، کمک خواهد کرد، شرکت اماراتی “کرسنت پترولیوم” است. این شرکت قراردادهای بلندمدتی برای اکتشاف و توسعه سه میدان نفتی و گازی، امضا کرده است.
کرسنت پترولیوم پیش بینی کرده است دو میدان گازی در استان دیاله، ظرف مدت ۱۸ ماه به نرخ تولید روزانه ۲۵۰ میلیون فوت مکعب خواهند رسید. اکتشاف میدان سوم در استان بصره انجام خواهد شد.
دومین شریک جدید توسعه نفت و گاز عراق، گروه چینی “یونایتد انرژی” است که با دولت مرکزی بغداد، قراردادی برای توسعه میدان نفتی “سندباد” در بصره امضا کرده است.
شرکت سوم که با دولت عراق قرارداد بسته است، شرکت چینی “جئو جید پترولیوم” است که کار توسعه میدان نفتی هویزه و میدان نفت خانا که نزدیک مرز ایران هستند را برعهده گرفته است.
همه این قراردادها هفته گذشته امضا شده و مدت آنها ۲۰ سال بوده و به عراق در تقویت امنیت انرژی و کاهش هزینه واردات گاز از ایران کمک خواهند کرد.
محمد السودانی، نخست وزیر عراق، اظهار کرده است در نتیجه این قراردادها، عراق می‌تواند واردات گاز طبیعی از ایران را تا سه سال دیگر متوقف کند. واردات گاز از ایران، سالانه ۵.۵ تا ۶.۸ میلیارد دلار هزینه برای عراق دارد.
السودانی گفت: تصمیم گرفته‌ایم وارد بازار جهانی گاز شویم و این پروژه‌ها را برای توسعه منابع گازی خود و متوقف کردن مشعل سوزی، پیش خواهیم برد زیرا کمبود تامین داخلی گاز، دلیل اصلی مشکلات در تامین برق هستند.
به گفته حیان عبدالغنی، وزیر نفت عراق، بغداد برای پیشبرد این طرح‌ها، مزایده‌هایی برای بلوک‌های اکتشافی در بخش‌های شمالی، غربی و مرکزی این کشور اعلام خواهد کرد.
بر اساس گزارش اویل پرایس، تولید نفت عراق باید افزایش پیدا کند. طبق گزارش صندوق بین المللی پول، عراق می‌تواند امسال ۴.۶ میلیون بشکه در روز نفت تولید کند که بالاتر از ۴.۴ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۲ خواهد بود. تولید نفت این کشور تا سال ۲۰۲۷ می‌تواند به پنج میلیون بشکه در روز برسد. شاید بلندپروازی‌های نفت و گاز عراق بالاخره فرصت تحقق پیدا کند

  • منبع خبر : نفت ما