بومی‏‏‏‏‏‏‌سازی ۸۴کاتالیست از ۹۹گونه
بومی‏‏‏‏‏‏‌سازی ۸۴کاتالیست از ۹۹گونه
در نهمین جشنواره جایزه تعالی صنعت پتروشیمی که با شعار «دانش‌‌‌‌‌‌‌محوری، سرآمدی و توسعه‌پایدار» برگزار شد، از شرکت‌های فعال در صنعت پتروشیمی که در ادامه زنجیره ارزش‌افزوده قدم برداشتند یا در خودکفایی اقدام موثری انجام دادند، تجلیل شد. این مراسم برای رصد توانایی شرکت‌های صنعت پتروشیمی برگزار می‌شود و ضمن تجلیل، به معرفی شرکت‌های موفق در صادرات محصولات پتروشیمی می‌پردازد. به گفته رئیس شورای سیاستگذاری جایزه تعالی، توانمندسازی داخلی و ایجاد بانک اطلاعاتی شاخص‌های صنعت پتروشیمی و حمایت از شرکت‌های دانش‌‌‌‌‌‌‌بنیان و ساخت داخل، به‌عنوان سرلوحه نهمین دوره جایزه تعالی قرار داشتند

به گفته مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی برخی از این شرکت‌ها کاتالیست‌‌‌‌‌‌‌هایی تولید کردند که علاوه‌بر کمک به خودکفایی واحدهای پتروشیمی داخلی، با ارائه لایسنس به کشورهای منطقه یک دیپلماسی موفق اقتصادی را به اجرا گذاشته‌اند. ۹۹ نوع کاتالیست در صنعت پتروشیمی استفاده می‌شود که ۱۹۲میلیون دلار ارزش دارد. از این تعداد ۸۴ نوع آن بومی‌‌‌‌‌‌‌سازی شده‌است و تا پایان دولت سیزدهم ۱۵نوع باقی‌مانده نیز در داخل کشور ساخته می‌شود. رئیس شورای سیاستگذاری جایزه تعالی هم این مراسم را به‌عنوان یک مدل و استفاده از ظرفیت‌های آن را مانند یک فرصت دانست. در مراسم نهمین‌جایزه تعالی صنعت پتروشیمی که با هدف تجلیل و معرفی شرکت‌های موفق این صنعت برگزار شد، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اهمیت زنجیره ارزش‌افزوده در این صنعت گفت: ۲۰ طرح پتروشیمی با هدف تکمیل زنجیره ارزش تعریف شده‌است.

مرتضی شاهمیرزایی با اشاره به اینکه باید تمامی استانداردها در واحدهای صنعتی لحاظ شود، اظهار کرد: از زمان بهره‌‌‌‌‌‌‌برداری از اولین مجتمع پتروشیمی در سال‌۴۶ تاکنون به‌جایگاه رفیعی دست پیدا کردیم. شاهمیرزایی با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی صنعتی پیشرو و پیشران است، گفت: اکثر سهام پتروشیمی‌‌‌‌‌‌‌ها مربوط به سهام عدالت یا هلدینگ‌‌‌‌‌‌‌های پتروشیمی است. ما در منطقه ویژه و دوره خاصی قرار داریم. معاون وزیر نفت به موضوع خوراک پتروشیمی‌‌‌‌‌‌‌ها اشاره کرد و ادامه داد: هلدینگ‌‌‌‌‌‌‌ها برای تامین خوراک پایدار، وارد بخش‌های بالادستی و تولید نفت و گاز شده‌اند. مناطق نفت‌خیز جنوب و بخش بالادستی آماده ارائه بسته برای تضمین خوراک پتروشیمی‌‌‌‌‌‌‌ها هستند. شاهمیرزایی با بیان اینکه در زمستان امسال مشکل تامین خوراک وجود داشت، گفت: حدود ۲۵۰‌میلیون متر‌مکعب گاز در اوج مصرف کسری داریم و اثر آن در زمستان که سرما ماندگار و گسترده بود، باعث شد تا بسیاری از مجتمع‌‌‌‌‌‌‌های پتروشیمی تعمیرات اساسی خود را در این فصل انجام دهند.

در شرایط کنونی ۶طرح صنعت پتروشیمی آماده بهره‌برداری رسمی است. مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تاکید کرد: با بهره‌‌‌‌‌‌‌برداری از این طرح‌‌‌‌‌‌‌ها، ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی به ۹۴‌میلیون ‌تن می‌رسد. وی با اشاره به اینکه طرح‌های برنامه هفتم توسعه نیز با سرعت در حال اجرا است، ادامه داد: از جنوب‌شرقی‌‌‌‌‌‌‌ترین نقطه کشور تا هاب‌‌‌‌‌‌‌های دیگر شامل(مناطق) انرژی‌بر پارسیان، عسلویه و ماهشهر طرح‌ها در حال اجرا است. شاهمیرزایی تصریح کرد: ۶۸ طرح پتروشیمی در کشور وجود داشت که با توجه به سیاست تکمیل زنجیره ارزش، ۲۰‌طرح ملی خودکفایی تعریف‌شده تا با اجرای آنها به تکمیل زنجیره ارزش کمک شود. معاون وزیر نفت افزود: طرح‌های زنجیره ارزشی که پیشنهاد شد مورد تصویب هلدینگ‌‌‌‌‌‌‌ها قرار گرفته و تامین‌مالی و دانش فنی آنها نیز در حال انجام است و با تکیه بر ظرفیت‌های دانش‌بنیانی در کشور این طرح‌ها اجرا خواهد شد .

وی ادامه داد: سند جامع کاتالیست در شرکت پژوهش و فناوری تهیه شده و تا پیش از پایان دولت سیزدهم همه ۹۹‌کاتالیست موردنیاز صنعت نفت بومی‌سازی‌شده و جشن خودکفایی کاتالیست را برگزار خواهیم کرد. همچنین رئیس شورای‌سیاستگذاری جایزه تعالی در مورد این جایزه گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی با همکاری هلدینگ‌‌‌‌‌‌‌ها و شرکت‌های بزرگ پتروشیمی برنامه جدیدی برای جایزه تعالی سازمانی دارد و تلاش می‌کند الگوی تعالی سازمانی در سطح زنجیره ارزش پتروشیمی گسترش یابد و به‌‌‌‌‌‌‌ ابزاری کارآمد برای توسعه پایدار و روبه‌رشد صنعت پتروشیمی تبدیل شود. به گفته علی‌‌‌‌‌‌‌محمد بساق‌‌‌‌‌‌‌زاده بر‌‌گزاری این جوایز و استفاده از مدل‌های علمی روز دنیا، خطوط راهنمایی برای سازمان‌ها ایجاد می‌کنند «تا پیشرفت‌‌‌‌‌‌‌ها و عملکرد خود را در زمینه کیفیت و سرآمدی سازمانی اندازه‌‌‌‌‌‌‌گیری کنند و با تکیه بر نقاط قوت خود ضمن شناسایی و رفع فرصت قابل‌بهبود، در مسیر سرآمدی گام بردارند.»

رئیس شورای سیاستگذاری جایزه تعالی پتروشیمی با اشاره به اینکه صنعت بزرگ و ارزش‌‌‌‌‌‌‌آفرین پتروشیمی ایران از نظر سطح فناوری، پیچیدگی فرآیندها، خلق ارزش‌افزوده و اشتغال‌‌‌‌‌‌‌آفرینی، جایگاهی ویژه‌‌‌‌‌‌‌ دارد، ادامه داد: توسعه پایدار صنعت پتروشیمی نیازمند توجه همه مدیران این صنعت به استفاده از سیستم‌‌‌‌‌‌‌های جدید مدیریتی مانند الگوی جایزه تعالی دارد تا از طریق ارزیابی‌‌‌‌‌‌‌های به‌‌‌‌‌‌‌طور کامل علمی، به نقاط قوت، همچنین فرصت‌های قابل‌بهبود سازمان خود پی ببرند. بساق‌‌‌‌‌‌‌زاده با تاکید بر اینکه به‌صرف حضور در جایزه تعالی صنعت پتروشیمی و استقبال از ارزیابان جایزه تعالی در سازمان خود و دریافت لوح سپاس یا تندیس از دبیرخانه، هدف اصلی مدل تعالی سازمانی محقق نخواهد شد، گفت: باید به این مدل و ظرفیت‌های آن مانند یک فرصت و آینه‌‌‌‌‌‌‌ای که روبه‌‌‌‌‌‌‌روی ما قرار دارد، نگاه کنیم.

وی ضمن درخواست از مدیران مبنی‌بر اینکه به‌‌‌‌‌‌‌صورت ویژه پروژه‌های بهبود تعریف‌‌‌‌‌‌‌شده بر اساس گزارش‌های بازخورد را پایش کنند، تصریح کرد: از دبیرخانه جایزه تعالی انتظار دارم پس از پایان این دوره از جایزه به‌‌‌‌‌‌‌صورت فعال در بازدیدها و مکاتباتی که با شرکت‌ها دارند وضع مسیر تعالی شرکت‌ها و به‌‌‌‌‌‌‌ویژه پروژه‌های بهبود آنها را پایش کنند. رئیس شورای سیاستگذاری جایزه تعالی پتروشیمی افزود: دبیر جایزه و همکاران ایشان باید در خودارزیابی شرکت‌ها نقش فعال داشته باشند و ضمن اینکه مسیر تعالی شرکت‌ها را پایش می‌کنند، از نظر آموزشی و مشاوره‌‌‌‌‌‌‌ای به مدیران تعالی شرکت‌ها کمک کنند. بساق‌‌‌‌‌‌‌زاده اظهار کرد: بر اساس تاکید معاون وزیر و مدیرعامل شرکت‌‌‌‌‌‌‌ملی صنایع پتروشیمی، توانمندسازی داخلی و ایجاد بانک اطلاعاتی شاخص‌های صنعت پتروشیمی و حمایت از شرکت‌های دانش‌‌‌‌‌‌‌بنیان و ساخت داخل، سرلوحه نهمین دوره جایزه تعالی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه بقای جایزه بر اعتماد شرکت‌ها و ارائه گزارش‌های مفید و موثر بستگی دارد، گفت: مدیران سازمان‌ها هدفشان از حضور در این جایزه فقط گرفتن تندیس و لوح سپاس نیست، آنها به‌‌‌‌‌‌‌دنبال یافتن نقاط قابل‌بهبود و نقاط قوت خود هستند تا بتوانند نقش پایداری در صنعت ایفا کنند.  رئیس شورای سیاستگذاری جایزه تعالی پتروشیمی ادامه داد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی با همکاری هلدینگ‌‌‌‌‌‌‌ها و شرکت‌های بزرگ پتروشیمی برنامه جدیدی برای جایزه تعالی سازمانی خواهد داشت و تلاش می‌کند الگوی تعالی سازمانی در سطح زنجیره ارزش پتروشیمی گسترش داده و به‌ ابزاری کارآمد برای توسعه پایدار و روبه‌رشد صنعت پتروشیمی تبدیل شود.

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد