ارجاع بند مربوط به اخذ مالیات از صادرات محصولات معدنی، فلزی و غیرفلزی به کمیسیون تلفیق
ارجاع بند مربوط به اخذ مالیات از صادرات محصولات معدنی، فلزی و غیرفلزی به کمیسیون تلفیق
رئیس مجلس شورای اسلامی بند مربوط به اخذ مالیات از صادرات کلیه مواد و محصولات معدنی، فلزی و غیرفلزی را جهت بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ ارجاع داد.

در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ در بخش درآمدی، بند ن تبصره ۶ این لایحه به دستور رئیس مجلس جهت رفع بررسی بیشتر به کمیسیون مذکور ارجاع داده شد.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی پس از طرح پیشنهادی از سوی مجتبی توانگر نماینده تهران و اظهارات دولت و کمیسیون مربوطه در این زمینه، طی اظهاراتی گفت: آقای میرکاظمی شاهد است که در شورای هماهنگی اقتصادی بحث شد که حقوق گمرکی از ۴ درصد به یک درصد کاهش یابد؛ در این زمینه نیز دولت لایحه داد و مجلس نیز همراهی کرد. از سوی دیگر درباره سود بازرگانی تصمیم گیری در اختیار دولت است.

وی افزود: فکر می‌کنم که در حوزه معافیت های ورودی حرفی نیست اما پیشنهاد تکمیل زنجیره که از سوی آقای توانگر مطرح شد، ممکن است سهم درآمدی دولت را کاهش زیاد دهد؛ بر همین اساس بند ن جهت بررسی بستر به کمیسیون تلفیق ارجاع داده می‌شود.

متن کامل بخش درآمدی بند ن تبصره ۶ لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور به شرح زیر است:
«ن ـ به منظور اجرای قانون جهش تولید دانش بنیان و توسعه زنجیره ارزش تولید و عبور از خام فروشی، صادرات کلیه مواد و محصولات معدنی، فلزی و غیرفلزی مندرج در لیست آئین‌نامه اجرایی بند(ص) تبصره(۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ در تمام نقاط کشور مشمول مالیات بر درآمد شده و از ابتدای سال ۱۴۰۲، حداقل نیم درصد(۰.۵%) از ارزش صادراتی این کالاها به عنوان عوارض صادراتی أخذ خواهد شد. میزان دقیق این عوارض در دستورالعملی که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری وزارت نفت و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد تعیین خواهد شد. وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است نسبت به وصول منابع حاصل از این بند، همچنین مالیات بر درآمد موضوع بند (ص) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور مصوب ۲۵/ ۱۲/ ۱۴۰۰ و نیز حقوق ورودی(مطابق بند(د) ماده(۱) قانون امور گمرکی مصوب ۲۲/ ۸/ ۱۳۹۰ و اصلاحات بعدی آن) کلیه ماشین آلات و تجهیزات، قطعات، مواد اولیه و واسطه ای تولیدی، صنعتی، معدنی و کشاورزی حقوق گمرکی آن به مأخذ یک درصد(۱%) محاسبه می شود، اقدام و منابع حاصل را به ترتیب به ردیف های درآمدی شماره های ۱۱۰۵۲۰، ۱۱۰۵۱۸ و ۱۱۰۴۱۸ جدول شماره(۵) این قانون واریز نماید.»

  • منبع خبر : ایسنا