قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۱/۱۲/۰۵ | برنت ۸۲ دلار و ۷۵ سنت شد
قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۱/۱۲/۰۵ | برنت ۸۲ دلار و ۷۵ سنت شد
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۵۴ سنت معادل ۰.۶۶ درصد افزایش به ۸۲ دلار و ۷۵ سنت رسید.

قیمت نفت در روز جمعه برای دومین روز پیاپی و در شرایطی که دورنمای صادرات کمتر روسیه تأثیر افزایش ذخایر نفتی آمریکا را خنثی کرده‌است، افزایش یافت.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 54 سنت معادل 0.66 درصد افزایش به 82 دلار و 75 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 50 سنت معادل 0.66 درصد افزایش 75 دلار و 89 سنت معامله می‌شود.

هر دوی این شاخص‌های نفتی 2 درصد در روز گذشته افزایش قیمت داشتند که تأثیر تصمیم روسیه برای کاهش 25 درصدی صادرات از بنادر غربی در ماه مارس بود. روسیه قبلاً اعلام کرده بود تولید خود را 500 هزار بشکه در روز در مارس پایین می‌آورد.

این خبر حساسیت در زمینه عرضه نفت را افزایش داده است. نگرانی نسبت‌به افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا که می‌تواند ارزش دلار را بالا ببرد و همچنین خبر افزایش ذخایر نفتی آمریکا برای نهمین هفته پیاپی، قیمت نفت را حدود 4 درصد در هفته گذشته پایین آورد.

جزئیات آخرین اجلاس فدرال رزرو آمریکا نشان داد اکثر مقامات این بانک موافق سخت‌تر کردن سیاست‌های پولی هستند.

دورنمای افزایش بیشتر قیمت نرخ بهره از شاخص دلار حمایت کرده‌است. دلار در آستانه چهارمین هفته پیاپی افزایش قیمت قرار دارد. این شاخص در حال حاضر 2.5 درصد بالاتر از ماه گذشته میلادی است.

بالا رفتن ارزش دلار خرید نفت را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا گران‌تر می‌کند.

تمرکز بازار در حال حاضر بر گزارش بعدی تورم آمریکاست که می‌تواند بر تصمیمات فدرال رزرو تأثیر بگذارد.

افزایش ذخایر نفتی آمریکا تا بالاترین رقم از ماه مه 2021 قیمت نفت را تحت فشار قرار داده است، آن‌هم در شرایطی که پالایشگاه‌ها طی فصل تعمیرات و نگه‌داری نفت کمتری را مصرف کرده‌اند.

وزارت اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد ذخایر نفتی این کشور 7.6 میلیون بشکه افزایش یافته و به حدود 479 میلیون بشکه رسیده است.

  • منبع خبر : تسنیم