سالروز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس مبارک باد.
سالروز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس مبارک باد.

روز مهندسی در تقویم رسمی ایران روز پنجم اسفندماه می‌باشد. این روز به یاد دانشمند بزرگ ایرانی خواجه نصیرالدین طوسی به ثبت رسید. خواجه نصر الدین طوسی از دانشمندانی است که باید برای او از واژه ی علامه دهر استفاده نمود؛ زیرا این دانشمند در علومی همچون فلسفه و فقه و ستاره شناسی و ریاضی و […]

روز مهندسی در تقویم رسمی ایران روز پنجم اسفندماه می‌باشد. این روز به یاد دانشمند بزرگ ایرانی خواجه نصیرالدین طوسی به ثبت رسید.

خواجه نصر الدین طوسی از دانشمندانی است که باید برای او از واژه ی علامه دهر استفاده نمود؛ زیرا این دانشمند در علومی همچون فلسفه و فقه و ستاره شناسی و ریاضی و پزشکی و معماری و نجوم به درجه ی دانشمندی رسیده بود.

و در تخصص های خود خدمات زیادی به جهانیان ارائه کرده است بطوری که در قرن 16 میلادی کتابهای مثلثات او در فرانسه ترجمه شد و یکی از گسترش دهندگان این علم بود.

یکی از مهمترین متون کلامی شیعه “تجرید الاعتقاد” اثری از خواجه نصیر است. ایشان کوشید تا با استفاده از آرای فلسفی ابن سینا کلام شیعه را بر برهان های عقلی مبتنی کرد.

مهندس کیست؟

واژه مهندسی از کلمه لاتین قرون وسطایی “ingenium” به مفهوم طراحی و ابداع گرفته شده است و نیز کلمه مهندسی از کلمه لاتین “ingeniare”برای موتور یا ابتکار به معنای نوآوری مبتکرانه گرفته شده است. بنابراین مهندسی فرایند طراحی جهان ساخته شده توسط انسان است. نقش مهندسان تغییر جهان در جهت تا مین نیازهای جوامع انسانی است.

واژه مهندس در دایره المعارف بریتانیکا یعنی به کار بردن علوم و فنون به منظور طراحی و یا توسعه ساختارها ، دستگاه ها ، ماشین آلات یا فرآیندهای تولید یا کار کردن با آن ها و به کار بردن آن ها به صورت تنها یا در ترکیب با وسایل دیگر و یا ساختن و به کار انداختن آن ها از طریق درک کامل ساختمان آن ها و یا به منظور پیش بینی کردن رفتار آن ها تحت شرایط و موقعیت های ویژه و معین.