سه‌شنبه 2 اسفند 1401
گروه : نفت
پ
  • 02 اسفند 1401 - 20:28

افق روشن همکاری با اژدهای زرد در حوزه انرژی

افق روشن همکاری با اژدهای زرد در حوزه انرژی
افق روشن همکاری با اژدهای زرد در حوزه انرژی
رئیس‌جمهور ایران در پاسخ به دعوت رسمی «شی‌جین‌پینگ»، رئیس‌جمهور چین در راس هیاتی بلندپایه سیاسی و اقتصادی و برای دیدار رسمی سه‌روزه به این کشور سفر و اواخر هفته گذشته به ایران بازگشت. از دستاوردهای این سفر می‌توان به امضا و تبادل ۲۰‌تفاهم‌نامه در حوزه‌های مختلف از جمله انرژی، کشاورزی، ترانزیت، حمل‌ونقل و ارتباطات اشاره کرد.

 

یکی از مشکلات صنایع کشور، تجهیزات فرسوده است که چین در این حوزه می‌تواند کمک شایانی برای کشور باشد. این نماینده مجلس درباره پیش‌بینی افزایش تقاضای چین در سال‌جاری میلادی و سهم ایران از این بازار گفت: بدون‌شک ایران سهم قابل‌‌‌‌‌‌‌توجهی از تقاضای نفت چین خواهد داشت. چین به‌عنوان یک مشتری سنتی نفت ایران، پالایشگاه‌‌‌‌‌‌‌های خود را براساس مشخصات نفت ایران احداث کرده‌است؛ پس یا باید تجهیزات پالایشگاه‌‌‌‌‌‌‌های خود را تغییر دهد که هزینه‌ای گزاف دارد و اصلا منطقی نیست؛ یا به خرید نفت منطبق با پالایشگاه‌‌‌‌‌‌‌های موجود دست بزند که قاعدتا در این موقعیت ایران جزو اولین‌‌‌‌‌‌‌های لیست خواهد بود.  به گفته حسینی‌‌‌‌‌‌‌کیا این گزاره «نه‌تنها برای چین بلکه برای تمامی مشتری‌‌‌‌‌‌‌های سنتی نفت ایران صدق می‌کند و درصورت صعود تقاضای نفت می‌توان به افزایش فروش نفت ایران هم امیدوار بود.»

رئیس‌‌‌‌‌‌‌جمهوری ایران با بیان اینکه ایران باید بتواند در عرصه اقتصادی نقش‌آفرینی موثری در منطقه و جهان داشته باشد، اظهار کرد: سفر به چین همسو با ایفای نقش موثر ایران در حوزه مسائل اقتصادی و تجاری منطقه‌ای و جهانی بسیار مهم بود، زیرا این کشور به‌عنوان یکی از اقتصادهای بزرگ جهان، در زمینه اقتصاد و تجارت در آسیا و عرصه بین‌الملل نقش مهمی دارد. سیدابراهیم رئیسی پس از سفر رسمی به چین درباره نتایج و دستاوردهای این سفرگفت: این سفر به دعوت رسمی شی‌جین‌پینگ انجام شد و در جریان آن دیدارها و مذاکرات متعددی و در سطوح مختلف با رئیس‌‌‌‌‌‌‌جمهوری چین داشتیم. وی افزود: سطح راهبردی ارتباطات دو کشور، وضع مذاکرات را هم راهبردی کرده بود تا بتوانیم مباحث موردعلاقه دو طرف، به‌‌‌‌‌‌‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و تجاری را دنبال کنیم.
امضا و مبادله ۲۰ توافق‌نامه در حوزه‌های مختلف

رئیس‌‌‌‌‌‌‌جمهوری با اشاره به اینکه سیاست خارجی جمهوری‌اسلامی ایران اعتمادسازی در حوزه همسایگان و همگرایی اقتصادی در آسیا است، تصریح کرد: این سفر از این جهت بسیار اهمیت داشت که بتواند توافق‌های مصداقی را در حوزه‌های مختلف تجاری و اقتصادی بین دو کشور اجرایی کند، لذا ۲۰ تفاهم‌نامه در حضور دو رئیس‌‌‌‌‌‌‌جمهوری به امضای مقام‌‌‌‌‌‌‌های طرفین رسید.  رئیسی اضافه کرد: در نشستی که پس از امضای این قراردادها و توافق‌نامه‌‌‌‌‌‌‌ها برگزار شد نیز بر اراده جدی دو طرف برای ادامه و توسعه همکاری در حوزه‌های مختلف تجاری، اقتصادی، انرژی، علم‌‌‌‌‌‌‌ و فناوری تاکید شد و در همه مباحث توانستیم تصمیم‌‌‌‌‌‌‌های خوبی بگیریم. ‌‌‌‌‌‌‌

وی تاکید کرد: وزرای حاضر در این سفر نیز مذاکرات خیلی خوبی داشتند و تصمیم‌‌‌‌‌‌‌ها و توافق‌های بسیار خوبی حاصل شد مبنی‌بر اینکه همه همکاری‌های دو کشور همراه با انتقال فناوری باشد.  رئیس‌‌‌‌‌‌‌جمهوری در ادامه با بیان اینکه موضوع دیگر مذاکرات این سفر مربوط به همکاری‌های ایران و چین در سازمان‌های بین‌المللی بود، گفت: با توجه به نقش مهم و برجسته چین در سازمان‌هایی مانند شانگهای و بریکس، شاهد اعلام تمایل چین برای عضویت جمهوری‌اسلامی ایران در سازمان بریکس بودیم که این موضوع به‌شکل جدی از سوی وزیر امورخارجه دنبال خواهد شد تا کشور از ظرفیت عضویت موثر و مفید در این سازمان فرامنطقه‌ای بهره‌‌‌‌‌‌‌مند شود.

توافق ایران و چین در حوزه انرژی

در همین ارتباط، عضو هیات‌رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای‌اسلامی گفت: توافق‌های ایران و چین در حوزه انرژی و دیگر بخش‌ها، بر روابط دیرینه دو کشور تاثیرگذار است.  حسین حسین‌‌‌‌‌‌‌زاده با بیان اینکه تاکنون توافق‌های بسیار خوبی با کشورهای روسیه و چین به‌‌‌‌‌‌‌ویژه در حوزه انرژی انجام‌شده که بی‌‌‌‌‌‌‌شک منشأ اثر خواهد بود، اظهار کرد: مجلس از دیپلماسی فعال انرژی با کشورهای همسایه و کشورهای راهبردی حمایت می‌کند.

نقش مکمل اقتصاد ایران و چین

مدیر پیشین امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران درخصوص این سفر و تفاهم‌نامه‌های تبادل‌شده، تاکید کرد که اقتصاد ایران و چین می‌توانند مکمل یکدیگر باشند و بسیاری از نیازهای یکدیگر را نیز رفع کنند.  محمدعلی خطیبی با بیان اینکه با توجه به روند رشد اقتصاد چین، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند اقتصاد این کشور در سال‌های آینده رتبه نخست جهان را به خود اختصاص دهد و آمریکا را پشت‌سر بگذارد، افزود: طبیعتا چین برای رسیدن به رتبه نخست قدرت اقتصاد جهانی نیاز به انرژی بیشتری دارد، از این‌رو ایران با تکیه بر ذخایر نفت و گاز خود می‌تواند شریک و تامین‌‌‌‌‌‌‌کننده مطمئنی برای این کشور در طولانی‌‌‌‌‌‌‌مدت به‌‌‌‌‌‌‌شمار آید.

مدیر پیشین امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: کشور چین در سال‌های اخیر در زمینه انرژی‌‌‌‌‌‌‌های تجدیدپذیر به‌ویژه انرژی خورشیدی بسیار فعال بوده‌است، به‌‌‌‌‌‌‌طوری که هم‌‌‌‌‌‌‌اکنون فناوری‌ها و زیرساخت‌های استفاده از انرژی خورشیدی را با قیمت‌های بسیار کمتر از قیمت کشورهای اروپایی می‌‌‌‌‌‌‌توانیم از این کشور وارد کنیم. خطیبی گفت: هم‌‌‌‌‌‌‌اکنون صنعت نفت ایران برای افزایش و حفظ تولید نفت و گاز خود نیاز مبرمی به سرمایه‌‌‌‌‌‌‌گذاران خارجی دارد، از این‌رو یکی از راه‌‌‌‌‌‌‌های حل این چالش استفاده از توان مالی شرکت‌های بزرگ نفت و گاز چینی است. استفاده از ارزی به‌جز دلار به‌‌‌‌‌‌‌ویژه ارزهای ملی که مشکلات تحریمی را به‌همراه ندارد، می‌تواند در توسعه روابط مالی میان دو کشور مهم باشد. البته دو کشور تجربه همکاری اقتصادی با ارزهای دیگر به‌جز دلار را داشته‌‌‌‌‌‌‌اند.

در همین ارتباط، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای‌اسلامی گفت: چین برای اینکه رشد اقتصادی خود را حفظ کند، به ایران به‌‌‌‌‌‌‌ویژه در حوزه نفت و گاز نیاز دارد.  فریدون عباسی افزود: سفرهای مختلفی توسط مقام‌‌‌‌‌‌‌های کشور به چین انجام‌شده‌است و امروز به این نقطه رسیده‌ایم که در سطح نخست اجرایی کشور این ملاقات‌‌‌‌‌‌‌ها انجام ‌شود تا پیرامون مباحث اقتصادی و سیاسی که قبلا راجع‌به آنها جمع‌‌‌‌‌‌‌بندی شده، نتیجه‌‌‌‌‌‌‌گیری نهایی صورت گیرد.  عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار کرد: ایران و چین می‌توانند شرکای راهبردی خوبی برای یکدیگر باشند، زیرا در منطقه نیز مسائل مشترکی دارند

لزوم تلاش همه‌‌‌‌‌‌‌جانبه برای اجرایی‌شدن مفاد توافق‌نامه

لازم به‌ذکر است رئیس‌‌‌‌‌‌‌جمهوری با اشاره به ‌دستاوردهای مهم و توافق‌های راهبردی ایران و چین بر لزوم تلاش همه‌‌‌‌‌‌‌جانبه مسوولان و دست‌‌‌‌‌‌‌اندرکاران بخش‌های مرتبط، برای اجرایی‌شدن هرچه سریع‌تر این تصمیم‌‌‌‌‌‌‌ها تاکید کرد. سیدابراهیم رئیسی در نشست هیات‌دولت با اشاره به سفر هفته گذشته به چین و دستاوردهای مهم و توافق‌های راهبردی دو کشور از جمله در بخش‌های اقتصادی و تجاری، بر لزوم تلاش همه‌‌‌‌‌‌‌جانبه مسوولان و دست‌‌‌‌‌‌‌اندرکاران بخش‌های مرتبط، برای اجرایی‌شدن هرچه سریع‌تر این تصمیم‌‌‌‌‌‌‌ها و تحقق اهداف دو کشور همسو با گسترش و تقویت همکاری‌‌‌‌‌‌‌ها تاکید کرد.

 

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

کاهش عرضه سوخت فسیلی عامل افزایش فقر جهانی 08 آذر 1402

کاهش عرضه سوخت فسیلی عامل افزایش فقر جهانی

شرکت آمریکایی اکسون‌موبیل هشدار داد که سختگیری بر شرکت‌های بزرگ نفتی و تلاش برای محدود‌کردن عرضه سوخت‌های فسیلی، مسیر به سمت خالص صفر‌شدن انتشار گازهای گلخانه‌‌‌‌‌ای را سخت می‌کند و‌میلیون‌ها نفر را در جهان درحال‌‌‌‌‌توسعه در فقر نگه می‌‌‌‌‌دارد. به نقل از هفته‌‌‌‌‌نامه بررسی تحولات بین‌المللی انرژی و تغییر اقلیم مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، دارن وودز، مدیرعامل شرکت نفتی اکسون‌موبیل گفت: اجرای راه‌‌‌‌‌حل‌‌‌‌‌های تغییرات اقلیمی بیش از حد بر کاهش عرضه سوخت فسیلی متمرکز شده‌است. این دستورالعمل منجر به‌‌‌‌‌ سختی بیشتر انسان‌ها و جهان فقیرتر می‌شود.

سقوط بهای نفت‌برنت در آستانه نشست اوپک 07 آذر 1402

سقوط بهای نفت‌برنت در آستانه نشست اوپک

درحالی‌که سرمایه‌گذاران منتظر نشست اوپک در اواخر این هفته برای توافق جهت محدود‌کردن عرضه سوخت در سال‌۲۰۲۴ هستند، قیمت نفت روز دوشنبه ۲۷ نوامبر کاهش یافت و بهای نفت‌برنت دریای شمال به ۸۰ دلار در هر بشکه سقوط کرد.به گزارش رویترز و تا لحظه تنظیم این خبر، معاملات آتی نفت‌برنت با ۳۷‌سنت یا ۰.۵‌درصد کاهش به ۸۰ دلار و ۲۰‌سنت در هر بشکه رسید، درحالی‌که قیمت نفت‌خام وست‌تگزاس اینترمیدیت آمریکا با ۳۶‌سنت یا ۰.۵‌درصد کاهش حدود ۷۵دلار در هر بشکه فروخته شد.

اثربخشی سیاست‌های دولت در افزایش درآمدهای نفتی 06 آذر 1402

اثربخشی سیاست‌های دولت در افزایش درآمدهای نفتی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای‌اسلامی گفت: اثر سیاست‌های دولت در بحث خنثی‌سازی تحریم‌ها را در افزایش میزان درآمدهای نفتی و رشد اقتصادی کشور می‌بینیم و برای تداوم این رشد اقتصادی در حوزه نفت و گاز نیز باید در بحث توسعه‌تجارت انرژی، احداث پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌ها به‌صورت جدی سرمایه‌گذاری کنیم. محمدرضا پورابراهیمی‌‌‌‌‌ در مورد رشد اقتصادی بخش نفت و گاز ایران به‌عنوان پیشران توسعه اقتصادی کشور اظهار کرد: عرضه و فروش نفت ‌‌‌‌‌وگاز در سال‌های اخیر با چالش‌های جدی مواجه بوده‌است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

حمایت دستگاه دیپلماسی کشور از صادرات قیر 19 آبان 1402

حمایت دستگاه دیپلماسی کشور از صادرات قیر

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران، پیرو هماهنگی با دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی‌ ایران، عصر امروز دکتر ایرج الهی سفیر جمهوری اسلامی در هند، رایزن اقتصادی و دبیر دوم اقتصادی سفارت، به دعوت داود محمدی رئیس هیئت مدیره انجمن از همایش و نمایشگاه بین‌المللی solvex2023 بازدید نمود‌.1

گزارش عملکرد دو ساله انجمن قیر ایران 1402-1400 05 مهر 1402

گزارش عملکرد دو ساله انجمن قیر ایران 1402-1400

چهارمین مجمع سالیانه انجمن قیر ایران برگزار شد 04 مهر 1402

چهارمین مجمع سالیانه انجمن قیر ایران برگزار شد

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران مجمع فوق العاده و سالیانه انجمن امروز سه شنبه 7 مهر 1402 در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

به بهانه ۲۲ مرداد روز تشکل‌ها 21 مرداد 1402

به بهانه ۲۲ مرداد روز تشکل‌ها

۲۲ مرداد ماه که به عنوان روز «تشکل‌ها و مشارکت اجتماعی» نام‌گذاری شده، یادآور اهمیت و نقش پررنگ فعالان اقتصادی و تشکل‌ها در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است. به نحوی که میزان توسعه‌یافتگی هر جامعه را می‌توان با میزان مشارکت مردم و فعالان اقتصادی در تشکل‌ها ارزیابی کرد. با رشد و توسعه جامعه، […]

دومین همایش صنعت قیر ایران برگزار شد 18 مرداد 1402

دومین همایش صنعت قیر ایران برگزار شد

دومین همایش صنعت قیر ایران با حضور محمدی رئیس هیئت مدیره انجمن قیر ایران، خادمی معاون وزیر راه‌ و شهرسازی، میرتاج‌الدینی نماینده مجلس شورای اسلامی، در سالن مرکز تحقیقات راه مسکن شهرسازی برگزار شد.

طرح تعریض محور «مرزیجران – هزاوه» در شهرستان اراک به بهره‌برداری رسید 10 آذر 1402

طرح تعریض محور «مرزیجران – هزاوه» در شهرستان اراک به بهره‌برداری رسید

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی از تکمیل و بهره‌برداری از طرح تعریض محور «مرزیجران - هزاوه» به طول ۱۲ کیلومتر در شهرستان اراک خبر داد.

اختصاص 367 تن قير تهاتری به شهرداري ها براي بهسازي معابر بازآفريني شهري خراسان شمالي 10 آذر 1402

اختصاص 367 تن قير تهاتری به شهرداري ها براي بهسازي معابر بازآفريني شهري خراسان شمالي

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان شمالی گفت : بیش از 200 میلیارد ریال برای تکمیل 11 پروژه بازآفرینی شهری در استان نیاز است.

تثبیت جایگاه سومی ایران در اوپک 09 آذر 1402

تثبیت جایگاه سومی ایران در اوپک

اداره اطلاعات انرژی آمریکا از تولید ۳‌میلیون و ۱۰۰‌هزار بشکه در روز نفت ایران در دهمین ماه ۲۰۲۳ و تثبیت جایگاه سومی ایران در اوپک طی این ماه خبر داد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش خود از تولید روزانه ۳‌میلیون و ۱۰۰‌هزار بشکه نفت‌خام ایران طی دهمین ماه سال‌جاری میلادی خبر داده‌است. تولید نفت ایران در اکتبر ۲۰۲۳ نسبت به ماه قبل از آن ۵۰‌هزار بشکه افزایش داشته‌است. ایران در سپتامبر امسال ۳‌میلیون و ۵۰‌هزار بشکه در روز نفت تولید کرده‌بود. آمار ماهانه این نهاد وابسته به وزارت انرژی آمریکا نشان می‌دهد تولید نفت ایران از ابتدای سال‌۲۰۲۳ روند صعودی پیوسته‌ای را طی کرده‌است.

آسفالت ۹۶۵ هزار مترمربع از معابر روستایی خراسان جنوبی با قیر تهاتری 09 آذر 1402

آسفالت ۹۶۵ هزار مترمربع از معابر روستایی خراسان جنوبی با قیر تهاتری

حاجی زاده معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی با اشاره به اعتبار ۱۱۶ میلیارد تومانی قیر تهاتری استان در امسال، گفت: از این محل در ۲۶۵ روستای استان، ۹۶۵ هزار مترمربع از معابر آسفالت شده است. او افزود: از محل بند ز تبصره یک بودجه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ و برای بهسازی معابر روستایی، قیر تهاتری در اختیار […]

سرگیجه مزمن بازار نفت 09 آذر 1402

سرگیجه مزمن بازار نفت

پیمان قناعتی‌فرد : نوسانات قیمتی گسترده موجب ایجاد تحرک بیشتر در بازار جهانی نفت شده‌است. بازارهای نفت در دو هفته گذشته پر‌‌‌‌‌‌نوسان بوده‌اند، نوسانات یادشده باتجربه تغییرگسترده قیمت در هر دو جهت و بدون رخ‌دادن هیچ اتفاق مهم و به‌رغم عوامل بنیادی حمایتی، اتفاق‌افتاده است. همزمان با تاخیر نشست اوپک‌پلاس، ترس از بی‌‌‌‌‌‌نظمی درون سازمانی ائتلاف بر همه‌چیز غلبه و قیمت نفت را به سمت پایین هدایت کرد. فعل و انفعالات قیمتی در حال رخ‌دادن بوده و در نوع خود کم‌‌‌‌‌‌نظیر و جالب‌توجه به‌نظر می‌رسد. برنت پس از تجربه نوسان در محدوده بیش از ۶ دلار به ازای هر بشکه، از ۷۶.۶۰ تا ۸۲.۹۰ دلار در ۲۰نوامبر به ۸۰.۳۷ دلار در هر بشکه رسید. قیمت‌‌‌‌‌‌ نفت ۶دلار در هر بشکه در عرض یک هفته کاهش یافت و سپس بدون هیچ جریان خبری قابل‌توجهی، مجددا ۶دلار کسری به هر بشکه بازگشت.

کاهش عرضه سوخت فسیلی عامل افزایش فقر جهانی 08 آذر 1402

کاهش عرضه سوخت فسیلی عامل افزایش فقر جهانی

شرکت آمریکایی اکسون‌موبیل هشدار داد که سختگیری بر شرکت‌های بزرگ نفتی و تلاش برای محدود‌کردن عرضه سوخت‌های فسیلی، مسیر به سمت خالص صفر‌شدن انتشار گازهای گلخانه‌‌‌‌‌ای را سخت می‌کند و‌میلیون‌ها نفر را در جهان درحال‌‌‌‌‌توسعه در فقر نگه می‌‌‌‌‌دارد. به نقل از هفته‌‌‌‌‌نامه بررسی تحولات بین‌المللی انرژی و تغییر اقلیم مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، دارن وودز، مدیرعامل شرکت نفتی اکسون‌موبیل گفت: اجرای راه‌‌‌‌‌حل‌‌‌‌‌های تغییرات اقلیمی بیش از حد بر کاهش عرضه سوخت فسیلی متمرکز شده‌است. این دستورالعمل منجر به‌‌‌‌‌ سختی بیشتر انسان‌ها و جهان فقیرتر می‌شود.

سقوط بهای نفت‌برنت در آستانه نشست اوپک 07 آذر 1402

سقوط بهای نفت‌برنت در آستانه نشست اوپک

درحالی‌که سرمایه‌گذاران منتظر نشست اوپک در اواخر این هفته برای توافق جهت محدود‌کردن عرضه سوخت در سال‌۲۰۲۴ هستند، قیمت نفت روز دوشنبه ۲۷ نوامبر کاهش یافت و بهای نفت‌برنت دریای شمال به ۸۰ دلار در هر بشکه سقوط کرد.به گزارش رویترز و تا لحظه تنظیم این خبر، معاملات آتی نفت‌برنت با ۳۷‌سنت یا ۰.۵‌درصد کاهش به ۸۰ دلار و ۲۰‌سنت در هر بشکه رسید، درحالی‌که قیمت نفت‌خام وست‌تگزاس اینترمیدیت آمریکا با ۳۶‌سنت یا ۰.۵‌درصد کاهش حدود ۷۵دلار در هر بشکه فروخته شد.

اثربخشی سیاست‌های دولت در افزایش درآمدهای نفتی 06 آذر 1402

اثربخشی سیاست‌های دولت در افزایش درآمدهای نفتی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای‌اسلامی گفت: اثر سیاست‌های دولت در بحث خنثی‌سازی تحریم‌ها را در افزایش میزان درآمدهای نفتی و رشد اقتصادی کشور می‌بینیم و برای تداوم این رشد اقتصادی در حوزه نفت و گاز نیز باید در بحث توسعه‌تجارت انرژی، احداث پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌ها به‌صورت جدی سرمایه‌گذاری کنیم. محمدرضا پورابراهیمی‌‌‌‌‌ در مورد رشد اقتصادی بخش نفت و گاز ایران به‌عنوان پیشران توسعه اقتصادی کشور اظهار کرد: عرضه و فروش نفت ‌‌‌‌‌وگاز در سال‌های اخیر با چالش‌های جدی مواجه بوده‌است.

اقدام‌‌‌‌های موردانتظار در حوزه پژوهش و فناوری صنعت نفت ابلاغ شد 04 آذر 1402

اقدام‌‌‌‌های موردانتظار در حوزه پژوهش و فناوری صنعت نفت ابلاغ شد

وزیر نفت به‌‌‌‌منظور مدیریت یکپارچه، منسجم و راهبردی زیست‌‌‌‌بوم پژوهش، فناوری و نوآوری صنعت نفت اهم اقدام‌‌‌‌های موردانتظار این صنعت را به معاونان وزیر و مدیران‌‌‌‌عامل شرکت‌‌‌‌های اصلی‌‌‌‌ ابلاغ کرد. جواد اوجی به‌‌‌‌منظور مدیریت یکپارچه، منسجم و راهبردی زیست‌‌‌‌بوم پژوهش، فناوری و نوآوری صنعت نفت اهم اقدام‌‌‌‌های موردانتظار این صنعت را به معاونان وزیر و مدیران‌‌‌‌عامل شرکت‌‌‌‌های اصلی‌‌‌‌ ابلاغ کرد

ارتقای امنیت زیرساخت‌های گازی در ‌برابر تهدیدات 30 آبان 1402

ارتقای امنیت زیرساخت‌های گازی در ‌برابر تهدیدات

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران اعلام کرد پروژه‌های این شرکت همچون تکمیل رینگ شرقی شبکه گاز کشور، ارتقای تجهیزات اندازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری ایستگاه بازرگان و بهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری از سیستم کنترل ایرانی در تاسیسات، سبب ارتقای چشمگیر امنیت زیرساخت‌های گازی در مقابل تهدیدات می‌شود. رضا نوشادی در نشست کمیته پدافند غیرعامل و مدیریت بحران این شرکت که با حضور عبدالرحمن کشوری، معاون انرژی سازمان پدافند غیرعامل کشور و علی‌‌‌‌‌‌‌‌‌اصغر حق‌‌‌‌‌‌‌‌‌بین مدیرکل پدافند غیرعامل مدیریت بحران وزارت نفت برگزار شد، گفت: همه پروژه‌های ما یک وجه پدافند غیرعامل دارند که این اتفاق خوبی است.

ترانزیت نفتی دربندر شهید رجایی ۱۴۷ درصد افزایش یافت 08 مهر 1402

ترانزیت نفتی دربندر شهید رجایی ۱۴۷ درصد افزایش یافت

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به افزایش ۱۴۷ درصدی ترانزیت کالای نفتی در ۶ ماهه امسال در بندر شهید رجایی، گفت: طی این مدت ۲ میلیون و ۶۵۶ هزار و ۲۲۲ تن کالا از طریق این بندر نفتی تخلیه و بارگیری شده است.

بریکس در تعقیب بوی نفت 18 شهریور 1402

بریکس در تعقیب بوی نفت

عضویت ایران در گروه بریکس که شامل پنج کشور عضو به شرح چین، روسیه، هند، آفریقای‌جنوبی و برزیل می‌شود، می‌تواند نقش موثری در ارتقای جایگاه کشور در بازار جهانی نفت، گسترش مراودات اقتصادی در سطح بین‌الملل و در نهایت حذف تدریجی دلار از معاملات تجاری، بازی کند.

۱۰ تیر روز صنعت و معدن و چالش های پیش رو 10 تیر 1402

۱۰ تیر روز صنعت و معدن و چالش های پیش رو

دهم تیر ماه بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی روز صنعت و معدن نامیده شده است. اختصاص این روز فرصت مناسبی است که به مهم‌ترین موتور محرکه اقتصاد یعنی بخش صنعت و معدن نگاهی اندیشمندانه شود چرا که این بخش به عنوان عامل مولد اشتغال پایدار در افزایش تولید ناخالص ملی و در آمد سرانه نقش بسزایی دارد.

سرنوشت اتاق و سکوت تصمیم‌گیران 05 تیر 1402

سرنوشت اتاق و سکوت تصمیم‌گیران

«اوضاع بسیار گیج‌‌‌‌‌کننده است»؛ این را یکی از اعضای اتاق بازرگانی در میانه بحثی درباره اتفاقات ۱۰ روز اخیر و پس از بر‌‌گزاری انتخابات تعیین رئیس و هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی ایران می‌گوید. مدتی به کوتاهی ۱۰ روز از یک رویداد گذشته است و نوشتن گزارشی درباره این اتفاقات دلیلی نیاز دارد و بهترین دلیل آن شاید جمله فوق باشد: «اوضاع بسیار گیج‌کننده است.»

تداوم چالش تامین سرمایه‌درگردش 01 تیر 1402

تداوم چالش تامین سرمایه‌درگردش

رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران در همایش اقتصاد صنایع پلاستیک، چشم‌انداز اقتصاد کلان و بازارها در سال‌جاری را تشریح کرد. محمد قاسمی ارائه هرگونه پیش‌بینی درخصوص اقتصاد ایران را دشوار خواند و گفت: متاسفانه در شرایط حاضر مسوولان کشورمان نمی‌توانند چشم انداز اقتصاد ایران را پیش‌بینی کنند، اما اولین نکته این است که همچنان اقتصاد بین‌الملل تحت‌تاثیر بحران اوکراین قرار دارد و در چنین شرایطی صندوق بین‌المللی پول مقابله با تورم را به کشورهای مختلف توصیه کرده‌است، ازهمین‌رو بانک‌های مرکزی کشورهای پیشرفته و همچنین کشورهای درحال‌توسعه، افزایش نرخ بهره را به‌عنوان سیاست خود برگزیده‌‌‌‌‌اند.