سه‌شنبه 2 اسفند 1401
گروه : نفت
پ
  • 02 اسفند 1401 - 20:28

افق روشن همکاری با اژدهای زرد در حوزه انرژی

افق روشن همکاری با اژدهای زرد در حوزه انرژی
افق روشن همکاری با اژدهای زرد در حوزه انرژی
رئیس‌جمهور ایران در پاسخ به دعوت رسمی «شی‌جین‌پینگ»، رئیس‌جمهور چین در راس هیاتی بلندپایه سیاسی و اقتصادی و برای دیدار رسمی سه‌روزه به این کشور سفر و اواخر هفته گذشته به ایران بازگشت. از دستاوردهای این سفر می‌توان به امضا و تبادل ۲۰‌تفاهم‌نامه در حوزه‌های مختلف از جمله انرژی، کشاورزی، ترانزیت، حمل‌ونقل و ارتباطات اشاره کرد.

 

یکی از مشکلات صنایع کشور، تجهیزات فرسوده است که چین در این حوزه می‌تواند کمک شایانی برای کشور باشد. این نماینده مجلس درباره پیش‌بینی افزایش تقاضای چین در سال‌جاری میلادی و سهم ایران از این بازار گفت: بدون‌شک ایران سهم قابل‌‌‌‌‌‌‌توجهی از تقاضای نفت چین خواهد داشت. چین به‌عنوان یک مشتری سنتی نفت ایران، پالایشگاه‌‌‌‌‌‌‌های خود را براساس مشخصات نفت ایران احداث کرده‌است؛ پس یا باید تجهیزات پالایشگاه‌‌‌‌‌‌‌های خود را تغییر دهد که هزینه‌ای گزاف دارد و اصلا منطقی نیست؛ یا به خرید نفت منطبق با پالایشگاه‌‌‌‌‌‌‌های موجود دست بزند که قاعدتا در این موقعیت ایران جزو اولین‌‌‌‌‌‌‌های لیست خواهد بود.  به گفته حسینی‌‌‌‌‌‌‌کیا این گزاره «نه‌تنها برای چین بلکه برای تمامی مشتری‌‌‌‌‌‌‌های سنتی نفت ایران صدق می‌کند و درصورت صعود تقاضای نفت می‌توان به افزایش فروش نفت ایران هم امیدوار بود.»

رئیس‌‌‌‌‌‌‌جمهوری ایران با بیان اینکه ایران باید بتواند در عرصه اقتصادی نقش‌آفرینی موثری در منطقه و جهان داشته باشد، اظهار کرد: سفر به چین همسو با ایفای نقش موثر ایران در حوزه مسائل اقتصادی و تجاری منطقه‌ای و جهانی بسیار مهم بود، زیرا این کشور به‌عنوان یکی از اقتصادهای بزرگ جهان، در زمینه اقتصاد و تجارت در آسیا و عرصه بین‌الملل نقش مهمی دارد. سیدابراهیم رئیسی پس از سفر رسمی به چین درباره نتایج و دستاوردهای این سفرگفت: این سفر به دعوت رسمی شی‌جین‌پینگ انجام شد و در جریان آن دیدارها و مذاکرات متعددی و در سطوح مختلف با رئیس‌‌‌‌‌‌‌جمهوری چین داشتیم. وی افزود: سطح راهبردی ارتباطات دو کشور، وضع مذاکرات را هم راهبردی کرده بود تا بتوانیم مباحث موردعلاقه دو طرف، به‌‌‌‌‌‌‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و تجاری را دنبال کنیم.
امضا و مبادله ۲۰ توافق‌نامه در حوزه‌های مختلف

رئیس‌‌‌‌‌‌‌جمهوری با اشاره به اینکه سیاست خارجی جمهوری‌اسلامی ایران اعتمادسازی در حوزه همسایگان و همگرایی اقتصادی در آسیا است، تصریح کرد: این سفر از این جهت بسیار اهمیت داشت که بتواند توافق‌های مصداقی را در حوزه‌های مختلف تجاری و اقتصادی بین دو کشور اجرایی کند، لذا ۲۰ تفاهم‌نامه در حضور دو رئیس‌‌‌‌‌‌‌جمهوری به امضای مقام‌‌‌‌‌‌‌های طرفین رسید.  رئیسی اضافه کرد: در نشستی که پس از امضای این قراردادها و توافق‌نامه‌‌‌‌‌‌‌ها برگزار شد نیز بر اراده جدی دو طرف برای ادامه و توسعه همکاری در حوزه‌های مختلف تجاری، اقتصادی، انرژی، علم‌‌‌‌‌‌‌ و فناوری تاکید شد و در همه مباحث توانستیم تصمیم‌‌‌‌‌‌‌های خوبی بگیریم. ‌‌‌‌‌‌‌

وی تاکید کرد: وزرای حاضر در این سفر نیز مذاکرات خیلی خوبی داشتند و تصمیم‌‌‌‌‌‌‌ها و توافق‌های بسیار خوبی حاصل شد مبنی‌بر اینکه همه همکاری‌های دو کشور همراه با انتقال فناوری باشد.  رئیس‌‌‌‌‌‌‌جمهوری در ادامه با بیان اینکه موضوع دیگر مذاکرات این سفر مربوط به همکاری‌های ایران و چین در سازمان‌های بین‌المللی بود، گفت: با توجه به نقش مهم و برجسته چین در سازمان‌هایی مانند شانگهای و بریکس، شاهد اعلام تمایل چین برای عضویت جمهوری‌اسلامی ایران در سازمان بریکس بودیم که این موضوع به‌شکل جدی از سوی وزیر امورخارجه دنبال خواهد شد تا کشور از ظرفیت عضویت موثر و مفید در این سازمان فرامنطقه‌ای بهره‌‌‌‌‌‌‌مند شود.

توافق ایران و چین در حوزه انرژی

در همین ارتباط، عضو هیات‌رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای‌اسلامی گفت: توافق‌های ایران و چین در حوزه انرژی و دیگر بخش‌ها، بر روابط دیرینه دو کشور تاثیرگذار است.  حسین حسین‌‌‌‌‌‌‌زاده با بیان اینکه تاکنون توافق‌های بسیار خوبی با کشورهای روسیه و چین به‌‌‌‌‌‌‌ویژه در حوزه انرژی انجام‌شده که بی‌‌‌‌‌‌‌شک منشأ اثر خواهد بود، اظهار کرد: مجلس از دیپلماسی فعال انرژی با کشورهای همسایه و کشورهای راهبردی حمایت می‌کند.

نقش مکمل اقتصاد ایران و چین

مدیر پیشین امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران درخصوص این سفر و تفاهم‌نامه‌های تبادل‌شده، تاکید کرد که اقتصاد ایران و چین می‌توانند مکمل یکدیگر باشند و بسیاری از نیازهای یکدیگر را نیز رفع کنند.  محمدعلی خطیبی با بیان اینکه با توجه به روند رشد اقتصاد چین، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند اقتصاد این کشور در سال‌های آینده رتبه نخست جهان را به خود اختصاص دهد و آمریکا را پشت‌سر بگذارد، افزود: طبیعتا چین برای رسیدن به رتبه نخست قدرت اقتصاد جهانی نیاز به انرژی بیشتری دارد، از این‌رو ایران با تکیه بر ذخایر نفت و گاز خود می‌تواند شریک و تامین‌‌‌‌‌‌‌کننده مطمئنی برای این کشور در طولانی‌‌‌‌‌‌‌مدت به‌‌‌‌‌‌‌شمار آید.

مدیر پیشین امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: کشور چین در سال‌های اخیر در زمینه انرژی‌‌‌‌‌‌‌های تجدیدپذیر به‌ویژه انرژی خورشیدی بسیار فعال بوده‌است، به‌‌‌‌‌‌‌طوری که هم‌‌‌‌‌‌‌اکنون فناوری‌ها و زیرساخت‌های استفاده از انرژی خورشیدی را با قیمت‌های بسیار کمتر از قیمت کشورهای اروپایی می‌‌‌‌‌‌‌توانیم از این کشور وارد کنیم. خطیبی گفت: هم‌‌‌‌‌‌‌اکنون صنعت نفت ایران برای افزایش و حفظ تولید نفت و گاز خود نیاز مبرمی به سرمایه‌‌‌‌‌‌‌گذاران خارجی دارد، از این‌رو یکی از راه‌‌‌‌‌‌‌های حل این چالش استفاده از توان مالی شرکت‌های بزرگ نفت و گاز چینی است. استفاده از ارزی به‌جز دلار به‌‌‌‌‌‌‌ویژه ارزهای ملی که مشکلات تحریمی را به‌همراه ندارد، می‌تواند در توسعه روابط مالی میان دو کشور مهم باشد. البته دو کشور تجربه همکاری اقتصادی با ارزهای دیگر به‌جز دلار را داشته‌‌‌‌‌‌‌اند.

در همین ارتباط، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای‌اسلامی گفت: چین برای اینکه رشد اقتصادی خود را حفظ کند، به ایران به‌‌‌‌‌‌‌ویژه در حوزه نفت و گاز نیاز دارد.  فریدون عباسی افزود: سفرهای مختلفی توسط مقام‌‌‌‌‌‌‌های کشور به چین انجام‌شده‌است و امروز به این نقطه رسیده‌ایم که در سطح نخست اجرایی کشور این ملاقات‌‌‌‌‌‌‌ها انجام ‌شود تا پیرامون مباحث اقتصادی و سیاسی که قبلا راجع‌به آنها جمع‌‌‌‌‌‌‌بندی شده، نتیجه‌‌‌‌‌‌‌گیری نهایی صورت گیرد.  عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار کرد: ایران و چین می‌توانند شرکای راهبردی خوبی برای یکدیگر باشند، زیرا در منطقه نیز مسائل مشترکی دارند

لزوم تلاش همه‌‌‌‌‌‌‌جانبه برای اجرایی‌شدن مفاد توافق‌نامه

لازم به‌ذکر است رئیس‌‌‌‌‌‌‌جمهوری با اشاره به ‌دستاوردهای مهم و توافق‌های راهبردی ایران و چین بر لزوم تلاش همه‌‌‌‌‌‌‌جانبه مسوولان و دست‌‌‌‌‌‌‌اندرکاران بخش‌های مرتبط، برای اجرایی‌شدن هرچه سریع‌تر این تصمیم‌‌‌‌‌‌‌ها تاکید کرد. سیدابراهیم رئیسی در نشست هیات‌دولت با اشاره به سفر هفته گذشته به چین و دستاوردهای مهم و توافق‌های راهبردی دو کشور از جمله در بخش‌های اقتصادی و تجاری، بر لزوم تلاش همه‌‌‌‌‌‌‌جانبه مسوولان و دست‌‌‌‌‌‌‌اندرکاران بخش‌های مرتبط، برای اجرایی‌شدن هرچه سریع‌تر این تصمیم‌‌‌‌‌‌‌ها و تحقق اهداف دو کشور همسو با گسترش و تقویت همکاری‌‌‌‌‌‌‌ها تاکید کرد.

 

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

۱۴.۵ میلیارد دلار پروژه نفتی امسال به‌بهره برداری می‌رسد 20 خرداد 1402

۱۴.۵ میلیارد دلار پروژه نفتی امسال به‌بهره برداری می‌رسد

وزیر نفت از بهره‌برداری از ۶۴ طرح نیمه‌تمام و جدید اولویت‌دار صنعت نفت به ارزش ۱۴.۵ میلیارد دلار و شروع عملیات اجرایی ۱۵ طرح جدید به ارزش ۱۴.۳ میلیارد دلار در سال جاری خبر داد و گفت: مجموع ارزش سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها به ۲۸.۸ میلیارد دلار می‌‌رسد

صادرات نفت کوچکترین عضو اوپک صفر شد 20 خرداد 1402

صادرات نفت کوچکترین عضو اوپک صفر شد

گینه استوایی که یک کشور کوچک واقع در غرب آفریقا و کوچکترین تولید کننده نفت عضو اوپک است، در ماه مه به دلیل کاهش تولید و عدم وجود پروژه هایی که جایگزین تولید از دست رفته شوند، هیچ نفتی صادر نکرد

آمریکا: کاهش تولید سعودی باعث افزایش قیمت نفت نمی‌شود 19 خرداد 1402

آمریکا: کاهش تولید سعودی باعث افزایش قیمت نفت نمی‌شود

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش خود پیش بینی کرد با وجود کاهش اخیر تولید که از سوی عربستان سعودی اعلام شده است، قیمت نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۳، به بیش از ۸۰ دلار در هر بشکه نخواهد رسید.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آزمایشگاه مرجع هلال‌احمر خوی احداث می‌شود 11 اردیبهشت 1402

آزمایشگاه مرجع هلال‌احمر خوی احداث می‌شود

رئیس سازمان داوطلبان از احداث آزمایشگاه مرجع جمعیت هلال احمر خوی برای استفاده و بهره مندی هموطنان حادثه دیده این شهرستان از زمین لرزه بهمن ماه سال گذشته خبر داد.

پیام نوروزی رئیس هیئت مدیره انجمن قیر ایران 01 فروردین 1402

پیام نوروزی رئیس هیئت مدیره انجمن قیر ایران

به نام خداوند بهار آفرین یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال همکاران معزز خانواده بزرگ صنعت قیر ایران عید سعید نوروز و فرا رسیدن بهار پرطراوت که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت می‌باشد را به مدیران ارجمند، متخصصان گرامی، […]

ضرورت نگاه همه‌جانبه مجمع تشخیص مصلحت نظام به اهداف قانون قیر تهاتری 23 اسفند 1401

ضرورت نگاه همه‌جانبه مجمع تشخیص مصلحت نظام به اهداف قانون قیر تهاتری

مهرداد همتی / دبیر انجمن قیر ایران انتظار می‌رود هیات عالی مجمع تشخیص مصلحت نظام با بررسی مجدد و همه‌جانبه قانون قیر تهاتری و توجه به تبعات بسیار منفی ناشی از عدم‌اجرای قانون، ضمن بررسی دقیق مستندات و فرآیندهای مرتبط با نظارت بر اجرای این قانون، بار دیگر قانون قیر تهاتری را با سیاست‌های کلی در حوزه اقتصاد مقاومتی و تولید ملی تطبیق داده و مورد بررسی بیشتری قرار دهد.

پنج خدمت حیاتی بخش خصوصی صنعت قیر به عمران و آبادی کشور 20 اسفند 1401

پنج خدمت حیاتی بخش خصوصی صنعت قیر به عمران و آبادی کشور

اقداماتی که برای جلوگیری از تداوم قانون قیر تهاتری دنبال می‌شود بدون رعایت حدود اخلاقی، صرفا بر بستر هیاهو و متهم‌‌‌سازی افراد و دستگاه‌‌‌ها به فساد به پیش می‌رود که البته به‌‌‌دلیل غیر‌مستند بودن ادعا‌‌‌های مخالفان این قانون و همچنین هوشمندی و درایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکنون به نتیجه نرسیده است.

فراخوان شرکت در چالش “طرح‌های نوآورانه صنعت قیر” 17 اسفند 1401

فراخوان شرکت در چالش “طرح‌های نوآورانه صنعت قیر”

در شب میلاد حضرت بقیه الله (عج) با تبریک این عید بزرگ افتخار دارد در نهایت خرسندی و مسرت از طرف هئیت مدیره انجمن اعلام نماید: در راستای تلاش های انجام یافته در قالب تفاهم نامه ستاد ویژه نانو معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و انجمن قیر ایران، چالش “طرح‌های نوآورانه صنعت قیر” برگزار می […]

بسیج سازندگی، نماد محرومیت زدایی در سنندج 20 خرداد 1402

بسیج سازندگی، نماد محرومیت زدایی در سنندج

بسیج سازندگی بر اساس رسالت ذاتی خود، همواره در مناطق محروم به مردم خدمات رسانی می کند و کمک حال دولت‌ها در بحث محرومیت زدایی است.

۹۰۰ روستای گلستان از راه مناسب آسفالته برخوردار هستند 20 خرداد 1402

۹۰۰ روستای گلستان از راه مناسب آسفالته برخوردار هستند

معاون فنی و راه‌های روستایی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان گفت: ۹۳۵ روستای بالای ۲۰ خانوار در استان وجود دارد که از این تعداد تاکنون با همکاری دستگاه‌های مرتبط ۹۰۰ روستای از راه مناسب آسفالته برخوردار شدند.

اختصاص ۳۵۰۰ تن قیر تهاتری به بافت فرسوده همدان 20 خرداد 1402

اختصاص ۳۵۰۰ تن قیر تهاتری به بافت فرسوده همدان

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان از راه‌اندازی نهضت تخصیص قیر تهاتری به محله‌های مصوب باز آفرینی شهری خبر داد و گفت: ۳۵۰۰ تن قیر به بافت‌های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی و همچنین محوطه مساکن مهر استان اختصاص یافته است.

اختصاص ۱۲۱ تن قیر تهاتری برای آسفالت معابر فریدونشهر 18 خرداد 1402

اختصاص ۱۲۱ تن قیر تهاتری برای آسفالت معابر فریدونشهر

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان فریدونشهر گفت:با توجه به وجود معابر خاکی و بدون آسفالت در بافت فرسوده این شهرستان، ۱۲۱ تن قیر جهت اجرای آسفالت این معابر به شهرداری‌ها اختصاص یافت. علی گلشاهی افزود: این میزان قیر به صورت تهاتری برای بهسازی محلات هدف بازآفرینی شهری شهرستان فریدونشهر تخصیص یافته که ۸۸ تن برای آسفالت معابر بافت فرسوده فریدونشهر و ۳۳ تن برای شهر برف انبار بوده، این اقدام […]

” آزادراه اصفهان-شیراز” ، نقطه اتصال کریدور شمال به جنوب کشور 17 خرداد 1402

” آزادراه اصفهان-شیراز” ، نقطه اتصال کریدور شمال به جنوب کشور

پروژه " آزادراه اصفهان-شیراز" به عنوان یک شریان اصلی تردد و نقطه اتصال کریدور شمال به جنوب، این روزها در سایه توجه و تلاش پیشرفت چشمگیری یافته است و به روزهای افتتاح خود نزدیک می‌شود اما کماکان برای بهره برداری به سه هزار میلیارد تومان دیگر نیاز دارد.

۱۴.۵ میلیارد دلار پروژه نفتی امسال به‌بهره برداری می‌رسد 20 خرداد 1402

۱۴.۵ میلیارد دلار پروژه نفتی امسال به‌بهره برداری می‌رسد

وزیر نفت از بهره‌برداری از ۶۴ طرح نیمه‌تمام و جدید اولویت‌دار صنعت نفت به ارزش ۱۴.۵ میلیارد دلار و شروع عملیات اجرایی ۱۵ طرح جدید به ارزش ۱۴.۳ میلیارد دلار در سال جاری خبر داد و گفت: مجموع ارزش سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها به ۲۸.۸ میلیارد دلار می‌‌رسد

صادرات نفت کوچکترین عضو اوپک صفر شد 20 خرداد 1402

صادرات نفت کوچکترین عضو اوپک صفر شد

گینه استوایی که یک کشور کوچک واقع در غرب آفریقا و کوچکترین تولید کننده نفت عضو اوپک است، در ماه مه به دلیل کاهش تولید و عدم وجود پروژه هایی که جایگزین تولید از دست رفته شوند، هیچ نفتی صادر نکرد

آمریکا: کاهش تولید سعودی باعث افزایش قیمت نفت نمی‌شود 19 خرداد 1402

آمریکا: کاهش تولید سعودی باعث افزایش قیمت نفت نمی‌شود

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش خود پیش بینی کرد با وجود کاهش اخیر تولید که از سوی عربستان سعودی اعلام شده است، قیمت نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۳، به بیش از ۸۰ دلار در هر بشکه نخواهد رسید.

توسعه پایدار؛ پشت میدان مین مصرف انرژی 19 خرداد 1402

توسعه پایدار؛ پشت میدان مین مصرف انرژی

دکتر علی محمدی‏‏‏‏‏‏‏‌پور/ مدرس دانشگاه و عضو انجمن اقتصاد انرژی ایران استمرار شرایط فعلی مصرف حامل‌‌‌‌‌‌‌‌های انرژی، با محوریت انحراف و سوء‌مصرف برای میان‌مدت و درازمدت نه‌تنها امکان‌پذیر نخواهد بود، بلکه سد محکمی پیش‌‌‌‌‌‌‌‌روی توسعه در کشور است. با توجه به وخامت میزان مصرف که چاره‌‌‌‌‌‌‌‌ای جز اصلاح آن نداریم، اما اصلاح مصرف به منزله گام بزرگی برای گذار ایران از شرایط کنونی به سمت صنعتی‌شدن تعبیر می‌شود. در این مسیر، منابع بسیاری آزاد خواهند شد که ساده‌‌‌‌‌‌‌‌ترین خروجی آن حذف بخش‌اعظمی از کسری‌بودجه دولتی و افزایش قابل‌اتکای درآمدهای ارزی کشور خواهد بود. تحقق این دو مهم، کاهش دو اهرم اصلی تورم واقعی و تورم انتظاری را در پی دارد.

افزایش جمع‌آوری گازهای همراه 18 خرداد 1402

افزایش جمع‌آوری گازهای همراه

مدیرعامل شرکت بهره‌‌‌‌‌‌‌‌برداری نفت و گاز مارون از افزایش روزانه ۵‌میلیون فوت‌‌‌‌‌‌‌‌مکعبی ظرفیت جمع‌آوری گازهای همراه در این مجموعه خبر داد.

بازارهای آفریقا دارای اقتصادی رقابتی است 14 خرداد 1402

بازارهای آفریقا دارای اقتصادی رقابتی است

رایزن سابق جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی با تاکید بر اینکه بازارهای قاره آفریقا دارای اقتصادی بسیار رقابتی است و ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه مبادلات تجاری دارد، گفت: حضور در این بازار نیازمند حمایت بیشتر دولت از بخش خصوصی است.

بهار صادرات ایران از راه رسید 10 خرداد 1402

بهار صادرات ایران از راه رسید

با آغاز به کار دولت سیزدهم، تمرکز بر رشد تجارت و افزایش سهم صادرات غیرنفتی با کشورهای مختلف در دستور کار قرار گرفت. همزمان با اتمام ماه دوم 1402، گمرک ایران کارنامه تجارت خارجی کشور در ۲ ماهه امسال را اعلام کرد و خبر داد تجارت ایران به ۲۵ میلیون و ۷۳۲ هزارتن و به ارزش ۱۵ میلیارد و ۴۵۴ میلیون دلار رسید.

رئیسی: روابط ایران و عمان از مرحله تجاری به مرحله سرمایه‌گذاری ارتقا یافته است 08 خرداد 1402

رئیسی: روابط ایران و عمان از مرحله تجاری به مرحله سرمایه‌گذاری ارتقا یافته است

رئیس‌جمهور گفت: روابط ایران و عمان از مرحله تجاری به مرحله سرمایه‌گذاری رسیده است و دیدگاه‌های مشترک و رویکرد تقویت همگرایی منطقه‌ای سران دو کشور، در کنار ظرفیت‌ها و زمینه‌های مناسب متقابل می‌تواند روابط فیمابین را در عرصه‌های دو جانبه‌ای و منطقه‌ای گسترش دهد.

جزئیات برنامه هفتم|لغو معافیت مالیاتی درآمد حاصل از صادرات مواد و محصولات معدنی 01 خرداد 1402

جزئیات برنامه هفتم|لغو معافیت مالیاتی درآمد حاصل از صادرات مواد و محصولات معدنی

طبق برنامه هفتم توسعه، معافیت مالیاتی درآمد حاصل از صادرات مواد و محصولات معدنی و صنایع معدنی فلزی و غیرفلزی و محصولات نفتی گازی و پتروشیمی از جمله ،بیلت بلوم، اسلب، قیر، متانول اوره و پلی اتیلن به صورت خام و نیمه خام در تمام نقاط کشور لغو‌ می‌گردد

سیستان وبلوچستان دروازه تجارت پاکستان با خاورمیانه 30 اردیبهشت 1402

سیستان وبلوچستان دروازه تجارت پاکستان با خاورمیانه

سیستان و بلوچستان به واسطه قرار داشتن در موقعیت خاص جغرافیایی شرایط ویژه‌ای از نظر نقش آفرینی در مبادلات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دارد بنابراین می‌توان از این استان به عنوان دروازه پاکستان برای دسترسی به کشورهای خاورمیانه و اروپایی یاد کرد.