یکشنبه 30 بهمن 1401
گروه : نفت
پ
  • 30 بهمن 1401 - 13:13

تولیدکننده‏‏‌های کاتالیست روی مرز دانش

تولیدکننده‏‏‌های کاتالیست روی مرز دانش
تولیدکننده‏‏‌های کاتالیست روی مرز دانش
نمایشگاهی که اخیرا در محل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران برگزار شد، تولیدکننده‌‌‌های داخلی کاتالیست حضور موثری داشتند. از غرفه‌‌‌‎های این تولیدکننده‌‌‌ها و گفت‌وگو با مدیران آنها نشان می‌دهد که با اینکه با تکیه بر دانش بومی؛ بسیاری از این واحدها توانسته‌‌‌اند محصولات باکیفیت و ویژه‌ای تولید کنند و از این طریق جای بسیاری از نمونه‌های وارداتی در بازار را بگیرند، اما با این حال همچنان دغدغه‌های فراوانی در حوزه تولید خود دارند.

اسماعیلی همچنین با اشاره به اینکه هدف ما بومی‌سازی ساخت کاتالیست در ایران بوده است، اعلام کرد: یکسری کاتالیست پتروشیمی شامل اتیلن اکساید هم در طرح توسعه خود داریم

وی با بیان اینکه محصولات شرکت به برخی کشورهای اروپایی و همین‌طور هند صادر می‌شود، گفت: پیش‌تر این محصولات به طور کامل وارد می‌شد و اکنون از ۷۰‌درصد یادشده واردات ما توانسته‌ایم حدود ۴۰ تا ۵۰‌درصد از آن را تولید کنیم. با این حال ظرفیت اسمی ما به اندازه همین ۷۰‌درصد است.

این فعال صنعت پتروپالایشگاهی در ادامه درباره بازار فروش محصولات خود توضیح داد: در حال حاضر برخی پالایشگاه‌‌‌ها در مناقصه‌های خود سختگیری می‌کنند ولی با این حال دیر یا زود به دلیل اینکه واردکنندگان نمی‌توانند به تعهدات خود عمل کنند ناگزیر به سمت تولیدکنندگان داخلی متمایل خواهند شد.

وی ادامه داد: پالایشگاه‌ها الزامی برای خرید داخلی ندارند، اما با وجود این برای استفاده از تولیدات داخلی مورد تشویق قرار می‌گیرند.

اسماعیلی گفت: به نظر می‌رسد نیاز به زمان دارد که کاتالیست‌های داخلی جای نمونه‌های خارجی را بگیرند.

وی در پایان گفت: امیدواریم که از بومی‌سازی خود پاسخ مناسب بگیریم و ورود سهل‌تری در مناقصات شرکت‌ها داشته باشیم. برای اعتمادسازی باید قطعات ما مورد آزمون قرار گیرند و پس از این است که کارها روی روال می‌افتد، چراکه طبیعتا هر واحدی برای آزمودن یک قطعه یک دوره پایلوت را از سر می‌گذراند تا نتیجه آن را مشاهده کند و پس از این اعتمادسازی است که هر کالایی جای خود را در بازار پیدا می‌کند.

عرضه زیر قیمت بازار

شرکت اسمارت کاتالیست نیز یکی دیگر از شرکت‌کنندگان این نمایشگاه بود. محسن کیانپور، رئیس هیات‌مدیره این شرکت گفت: شرکت ما در تولید انواع کاتالیست‌ها و مواد شیمیایی مرتبط با پتروشیمی و پالایشگاه‌ها فعال است و در حال حاضر هم کاتالیست‌های واحدهای اسید سولفوریک و هم واحدهای متالورژیکی مانند مس و پتروشیمی‌‌‌های بزرگی مانند ارومیه و رازی را تولید می‌کند. از سوی دیگر همه کاتالیست‌های واحد زنجیره آمونیاک را در سبد تولیدی خود داریم که به کشورهای مختلف هم صادر می‌کنیم، در حالی که پیش از این کاتالیست‌های یادشده را به کشور وارد می‌کردیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در زنجیره آمونیاک ما تنها تولیدکننده کاتالیست‌های این حوزه هستیم، گفت: ولی در بخش‌های دیگر به صورت محدود تولیدکننده‌های دیگری هم وجود دارند. کیانپور در ادامه توضیح داد: یکی دیگر از کاتالیست‌‌‌های تولیدی مهم شرکت در فرآیند تولید مونومر استایرن استفاده می‌شود که بسیار حیاتی است. وی با بیان اینکه یکی از دلایل مشکلات چندماهه صنعت ساختمان نبود همین کاتالیست برای تولید یونولیت بود، گفت: در حال حاضر این محصول را بومی‌سازی کردیم و اکنون با پتروشیمی پارس که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندهای این حوزه است در حال مذاکره برای فروش هستیم.

کیانپور افزود: به طور کل ما به ۹۰ شرکت مختلف شامل واحدهای تولیدی شوینده‌ها، محصولات شیمیایی و امثال آن محصول عرضه کرده‌ایم. حدود ۴۵‌درصد از محصول شرکت را هم به کشورهای دیگر صادر می‌کنیم. وی گفت: از ۵ سال پیش به کشورهای همسایه شامل عراق، ترکیه، ارمنستان، ازبکستان، افغانستان، سوریه و روسیه صادرات کاتالیست‌های مختلف داشته‌ایم و در حال حاضر هم در حال اضافه کردن انواع جدیدی از این محصول در واحد تولیدی خود هستیم.

کیانپور با اشاره به اینکه مشکل ارز نیمایی باعث شده که محصول خود را به پتروشیمی‌های داخلی با همین نرخ (۶۰‌درصد زیر قیمت بازار آزاد) عرضه کنیم، گفت: تنها حدود ۶/ ۱‌درصد سود به ما می‌رسد که با توجه به حجم سرمایه‌گذاری بسیار ناچیز است. در حالی که واردات کاتالیست قبلا با تعرفه ۲۰ تا ۵۰‌درصد بود ولی اکنون که بیش از ۱۵ شرکت تولیدکننده در این حوزه فعال شده‌‌‌اند، این تعرفه به یک ‌درصد (با نرخ واقعی) رسیده است. به این ترتیب است که خریداران به سمت چین می‌روند و با اینکه الزام برای خرید داخلی وجود دارد، اما آنها راه فرارهای خود را دارند.

وی گفت، در این خصوص از وزارت صمت درخواست کرده‌ایم ولی تاکنون به جایی نرسیده است.

کیانپور با اشاره به اینکه دو واحد جدید کارخانه در طرح توسعه خود داریم، گفت: اما با توجه به وضعیت بازار و مشکلات یادشده انگیزه‌ای برای راه‌اندازی آنها وجود ندارد.

تقاضای ریالی خرید ارزی

محمد شفیعی، مدیر فنی شرکت تولیدی-تحقیقاتی گهرسرام هم به عنوان یکی دیگر از غرفه‌‌‌داران این نمایشگاه درباره محصولات شرکت متبوع خود توضیح داد: ما تقریبا از سال ۷۵ در حوزه سرامیک‌‌‌های نسوز فعالیت داشتیم، سپس وارد تولید ساپورت بال‌ها و سرامیک بال‌ها (گلوله‌‌‌های آسیاب) شدیم و از سال ۸۸ تا ۹۰ با تولید مولکولارسیو و آلومینا اکتیو به حوزه پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها رسیدیم. وی با بیان اینکه در حال حاضر این دو محصول را در تناژ بالایی تولید می‌کنیم، گفت: تاکنون شرکت رقیبی نداشته چراکه بخشی از بازار را انتخاب کردیم که کسی در آن فعال نبوده و اگر هم بوده به طور همزمان یا بعد از ما وارد شده است. اکنون می‌توان گفت ۵۰ تا ۶۰‌درصد محصول ما انحصاری است و کسی آن را تولید نمی‌کند. به گفته وی این شرکت تا حدودی محصولات خود را به کشورهای ونزوئلا، روسیه، عراق و تاجیکستان صادر می‌کند.

این مدیر صنعتی در ارتباط با مسائل و دست‌‌‌اندازهای تولیدی خود هم توضیح داد: در حال حاضر اصلی‌‌‌ترین مشکل به حوزه ارزی مربوط می‌شود، چون مواد اولیه اکثرا از خارج کشور تامین می‌شود. از سوی دیگر در زمینه فروش هم یکسری از تقاضا‌ها را نمی‌توانیم به صورت ارزی پیشنهاد دهیم و از ما درخواست می‌شود که ۶۰ تا ۹۰ روز اعتبار و به صورت ریالی قیمت بدهیم. معلوم نیست در این مدت چه اتفاقی در حوزه نرخ ارز می‌افتد.

وی همچنین درباره طرح‌های توسعه این شرکت گفت: ما در چشم‌انداز شرکت تشکیل یک هلدینگ را درنظر داریم، چون در دو حوزه پلیمرها و مواد شیمیایی فعال هستیم و همین‌طور تولید چند گرید جذاب را در دستور کار داریم که در مرحله تحقیق و توسعه قرار دارند. بنابراین قرار نیست شرکت تنها تولیدکننده کاتالیست و جاذب باشد و قرار است یک هلدینگ شکل گیرد که یک بسته از محصولات شیمیایی جاذب و پلیمری را عرضه کند.

لزوم سرمایه‌گذاری در زنجیره‌‌‌

فرشید نور، کارشناس ارشد فرآیند شرکت پویا پژوهش باختر نیز به نمایندگی از این شرکت گفت: شرکت پویا باختر از سال ۱۳۹۶ در زمینه تولید انواع کاتالیست‌های پلیمری و غیرپلیمری فعالیت کرده است. وی با بیان اینکه مجموعه در سه استان لرستان، کرمانشاه و کردستان قرار دارد، گفت: چهار نوع از محصولات این شرکت در حال حاضر به صورت صنعتی تولید می‌شود و برای حدود ۵۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است. این مسوول شرکت پویا باختر اعلام کرد، همکاری ما با پتروشیمی‌هایی است که در زمینه پلی الفین‌‌‌ها مانند پلی اتیلن و پروپیلن فعالیت می‌کنند. پلی پروپیلن از کاتالیست‌های زیگلر- ناتا و مجموعه‌هایی که تولید اتیلن اکساید دارند از کاتالیست‌های اتیلن اکساید استفاده می‌کنند. کاتالیست‌هایی که در فرآیندهای الفینی مورد استفاده قرار می‌گیرند، یعنی تبدیل اتیلن به هیدروژن، از کاتالیست‌های هیدروژناسیون استفاده می‌کنند و در فرآیند سنتز متانول هم از کاتالیست‌های سنتز متانول استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه ممکن است در چند محصول رقیب داشته باشیم، گفت: اما در برخی محصولات دیگر انحصاری هستیم. فرشید نور توضیح داد: در حوزه کاتالیزور زیگلر-ناتا رقیبی نداریم، اما در بخش سنتز متانول شرکت‌های دیگری هم فعالیت می‌کنند. در اتیلن اکساید هم گفته می‌شود تولید در داخل داریم اما به طور کل تکنولوژی کمیابی دارد. در هیدروژناسیون هم فکر می‌کنم چند شرکت در داخل داشته باشیم.

وی ادامه داد: با همه این محصولاتی که ما تولید می‌کنیم شاید ظرفیت عرضه به یک یا دو پتروشیمی را داریم و مابقی آنها را باید وارد کنیم، چراکه بالای ۱۰ تا ۱۵ پتروشیمی هستند که به این محصولات نیاز دارند. ما در حال حاضر با ۵۰‌درصد ظرفیت اسمی تولید می‌کنیم ولی اگر ۱۰۰‌درصد هم شود باز به دو پتروشیمی بیشتر نمی‌توانیم عرضه محصول داشته باشیم، چراکه سیستم تولید کاتالیست به‌گونه‌ای است که نمی‌شود به راحتی تولید داشت. به طور کل سیستم‌های تولید کاتالیست به این شکل هستند، یعنی ظرفیت این سیستم‌ها پایین است مگر اینکه چند مجتمع راه‌اندازی شود. نور گفت: این صنعت سرمایه در گردش بسیار بالایی هم نیاز دارد، چراکه برخی مواد اولیه کاتالیست‌ها به طور کامل از چین وارد می‌شود

 

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

رشد بی‌وقفه تولید نفت ایران 26 خرداد 1403

رشد بی‌وقفه تولید نفت ایران

اوپک تولید نفت ‌خام ایران را در ماه مه ۳میلیون و ۲۲۶هزار بشکه در روز تخمین زده است؛ رقمی که از حال و روز خوب صنعت نفت ایران حکایت دارد و حفظ همین سطوح به معنای موفقیت این صنعت است.

نفت برنت ۸۱ دلار و ۱ سنت شد 14 خرداد 1403

نفت برنت ۸۱ دلار و ۱ سنت شد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱۰ سنت معادل ۰.۱۲ درصد کاهش به ۸۱ دلار و ۱ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۶ سنت معادل ۰.۰۸ درصد کاهش، ۷۶ دلار و ۹۳ سنت معامله می‌شود.

نفت برنت ۸۱ دلار و ۱۱ سنت شد 12 خرداد 1403

نفت برنت ۸۱ دلار و ۱۱ سنت شد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۷۷ سنت معادل ۰.۹۴ درصد کاهش و ۸۱ دلار و ۱۱ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۹۲ سنت معادل ۱.۱۸ درصد کاهش ۷۶ دلار و ۹۹ سنت معامله می‌شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

دکتر حیدری: رقابت بخش دولتی با شرکت‌های خصوصی تصمیمی زیان‌بار است / داود محمدی: فرهنگ‌سازی در حوزه تولید قیر از اولویت های انجمن قیر ایران است. 23 خرداد 1403
در افتتاحیه همایش آموزشی مدیران بنیاد مسکن مطرح شد

دکتر حیدری: رقابت بخش دولتی با شرکت‌های خصوصی تصمیمی زیان‌بار است / داود محمدی: فرهنگ‌سازی در حوزه تولید قیر از اولویت های انجمن قیر ایران است.

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران، آیین افتتاحیه رسمی همایش آموزشی قیر و آسفالت با حضور مدیران بنیاد مسکن انقلاب اسلامی صبح امروز 23 خرداد در مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی برگزار شد.

رئیس‌جمهور ایران به فیض شهادت نائل آمد 31 اردیبهشت 1403

رئیس‌جمهور ایران به فیض شهادت نائل آمد

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ  ‌   روح بلند آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، خادم‌الرضا (ع) و خادم ملت ایران که در تمامی دوران مسیر خدمت، مجاهدانه و خستگی‌ناپذیر لحظه‌ای آرام نداشت و بر عهد صادقانه خود با خداوند متعال، مجاهدانه ایستاد؛ به ملکوت اعلی پیوست تا این سید عزیز و همراهانش، به مصداق آیه شریفه […]

پیام نوروزی سال ۱۴۰۳ هیئت مدیره انجمن قیر ایران 01 فروردین 1403

پیام نوروزی سال ۱۴۰۳ هیئت مدیره انجمن قیر ایران

خداوند سبحان را سپاسگزاریم که در سایه الطاف بیکرانش فرصت تجربه سال نو را بر ما ارزانی داشت تا با الهام از آنچه گذشت، گام در مسیر بهبود آینده بگذاریم...

حمایت دستگاه دیپلماسی کشور از صادرات قیر 19 آبان 1402

حمایت دستگاه دیپلماسی کشور از صادرات قیر

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران، پیرو هماهنگی با دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی‌ ایران، عصر امروز دکتر ایرج الهی سفیر جمهوری اسلامی در هند، رایزن اقتصادی و دبیر دوم اقتصادی سفارت، به دعوت داود محمدی رئیس هیئت مدیره انجمن از همایش و نمایشگاه بین‌المللی solvex2023 بازدید نمود‌.1

گزارش عملکرد دو ساله انجمن قیر ایران 1402-1400 05 مهر 1402

گزارش عملکرد دو ساله انجمن قیر ایران 1402-1400

پیچ وخم بهسازی آزادراه اصفهان-کاشان کی رفع می‌شود؟ 27 خرداد 1403

پیچ وخم بهسازی آزادراه اصفهان-کاشان کی رفع می‌شود؟

بهسازی آزادراه کاشان- اصفهان با وجود شکایت بسیار از سوی شهروندان در حال انجام است که بنابر گفته مسئولان با اختصاص نقدینگی و حمایت بخش دولتی تا پایان سال جاری ارتقا می‌یابد.

بهسازی راه‌های خراسان رضوی، یادگار خادم‌الرضا برای زائران امام مهربانی‌ها 27 خرداد 1403

بهسازی راه‌های خراسان رضوی، یادگار خادم‌الرضا برای زائران امام مهربانی‌ها

بهسازی راه‌های خراسان رضوی از مصوبات اصلی نخستین سفر استانی رئیس جمهور شهید آیت‌الله رئیسی به مشهدالرضا بود که اکنون به عنوان دستاورد ارزشمندی برای زائران و مجاوران امام رضا(ع) به یادگار مانده است.

تولید بنزین‌‌‌ در پالایشگاه نفت تهران 27 خرداد 1403

تولید بنزین‌‌‌ در پالایشگاه نفت تهران

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران از راه‌‌‌اندازی فاز نخست واحد بنزین‌‌‌سازی این مجتمع تا پایان امسال خبر داد و گفت: این واحد هم‌‌‌اکنون بیش از ۷۷درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم تا تیر ۱۴۰۴ به‌‌‌صورت کامل عملیاتی شود. محسن ایران‌‌‌زاد با ارائه گزارشی از طرح‌‌‌های توسعه‌‌‌ای این پالایشگاه، توضیح داد: طی چند ماه گذشته اقدام‌‌‌های موثری برای تکمیل پروژه‌‌‌های موجود و ورود به پروژه نفت کوره انجام شده است. وی با اشاره به اینکه بلوغ سازمانی در پالایشگاه نفت تهران در حال شکل‌‌‌گیری است و سال ۱۴۰۲ با خرید سهام پتروشیمی اراک، به یک واحد پتروپالایشی تبدیل شدیم، افزود: امیدواریم در سال‌های آینده شعار جلوگیری از خام‌‌‌فروشی را محقق کنیم. وی با بیان اینکه طرح کیفی‌‌‌سازی را با الگوبرداری از پالایشگاه نفت اصفهان پیاده‌سازی کردیم، گفت: همکاران ما در پالایشگاه نفت اصفهان همه مدارک ابتدایی و جزئیات این طرح را در اختیار ما قرار دادند.

ساخت و بهسازی ۴۱۰ کیلومتر راه فرعی و روستایی خوزستان تا پایان سال 27 خرداد 1403

ساخت و بهسازی ۴۱۰ کیلومتر راه فرعی و روستایی خوزستان تا پایان سال

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان از ساخت و آسفالت ۴۱۰ کیلومتر راه‌های فرعی و روستایی در برنامه سال جاری خبر داد.

آسفالت‌ریزی بزرگترین پروژه مسیرگشایی تبریز آغاز شد 26 خرداد 1403

آسفالت‌ریزی بزرگترین پروژه مسیرگشایی تبریز آغاز شد

شهردار منطقه یک تبریز از آغاز آسفالت‌ریزی خیابان ۴۵ متری شهید آیت الله «سیدمحمدعلی آل هاشم» که بزرگترین پروزه مسیرگشایی تبریز است و از آن به عنوان «طرح نجات» یاد می کنند در قالب طرح بازآفرینی شهری خبر داد.

رشد بی‌وقفه تولید نفت ایران 26 خرداد 1403

رشد بی‌وقفه تولید نفت ایران

اوپک تولید نفت ‌خام ایران را در ماه مه ۳میلیون و ۲۲۶هزار بشکه در روز تخمین زده است؛ رقمی که از حال و روز خوب صنعت نفت ایران حکایت دارد و حفظ همین سطوح به معنای موفقیت این صنعت است.

نفت برنت ۸۱ دلار و ۱ سنت شد 14 خرداد 1403

نفت برنت ۸۱ دلار و ۱ سنت شد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱۰ سنت معادل ۰.۱۲ درصد کاهش به ۸۱ دلار و ۱ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۶ سنت معادل ۰.۰۸ درصد کاهش، ۷۶ دلار و ۹۳ سنت معامله می‌شود.

نفت برنت ۸۱ دلار و ۱۱ سنت شد 12 خرداد 1403

نفت برنت ۸۱ دلار و ۱۱ سنت شد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۷۷ سنت معادل ۰.۹۴ درصد کاهش و ۸۱ دلار و ۱۱ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۹۲ سنت معادل ۱.۱۸ درصد کاهش ۷۶ دلار و ۹۹ سنت معامله می‌شود.

چنبره اژدهای زرد بر نفت عراق 06 خرداد 1403

چنبره اژدهای زرد بر نفت عراق

عراق به‌طور فزاینده‌ای به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاری از چین برای افزایش ظرفیت تولید نفت‌خام خود است؛ چراکه شرکت‌های غربی روی پروژه‌های سودآورتر متمرکز شده‌اند و تمایلی برای ورود به عراق ندارند. شرکت‌های چینی اکنون بخش قابل‌توجهی از ذخایر و تولید نفت عراق را مدیریت می‌کنند و در حال انتقال فناوری‌های پیشرفته به این کشور عربی نفت‌خیز هستند، با این حال عراق با چالش‌هایی نظیر ظرفیت محدود صادرات، مسائل مربوط به‌دسترسی به آب و اختلافات در منطقه کردستان مواجه است. تلاش‌ها یی برای غلبه بر این موانع شامل بهبود زیرساخت‌ها و تضمین سرمایه‌گذاری خارجی مستمر، به‌ویژه در بصره به‌چشم می‌خورد.

افزایش ۶۰‌درصدی تولید نفت 05 خرداد 1403

افزایش ۶۰‌درصدی تولید نفت

به‌‌‌‌‌‌رغم تحریم‌های شدید ایالات‌متحده، سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌‌‌‌‌‌جمهوری شهید‌ایران توانست با موفقیت تولید و صادرات نفت را احیا و موقعیت این کشور را در بازارهای جهانی تثبیت کند. زمانی‌که رئیسی در ماه اوت ۲۰۲۱ روی کار آمد، تولید نفت ایران به دلیل تحریم‌های دوباره اعمال‌شده توسط دونالد ترامپ، رئیس‌‌‌‌‌‌جمهور سابق، کاهش و از ۳‌میلیون و ۸۵۰‌هزار بشکه در روز به حدود ۲‌میلیون بشکه افت کرده‌بود.

۴ مصوبه برای حمایت از بورس در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تصویب شد 21 خرداد 1403

۴ مصوبه برای حمایت از بورس در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تصویب شد

وزیر اقتصاد از تصویب ۴ کمک به سودآوری صنایع بورسی از جمله اصلاح دستورالعمل قیمت محصولات پالایشی و عدم لغو پذیرش ایران خودرو و سایپا در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت خبر داد.

سه دستور ارزی فرزین برای صادرکنندگان بخش خصوصی 27 اردیبهشت 1403

سه دستور ارزی فرزین برای صادرکنندگان بخش خصوصی

رئیس‌کل بانک مرکزی در نشست با هیات رئیسه اتاق ایران، برای حمایت از صادرکنندگان بخش خصوصی سه دستور فوری صادر کرد. «استفاده از ارز اشخاص» و «گواهی امتیاز صادراتی در مرکز مبادله ارز» و به‌ کارگیری «ریال برون‌مرزی با روسیه» سه برنامه ویژ‌ه‌ای که در دستور کار قرار گرفته است.

تاکید مجلس بر اصلاح سیاست‌های ارزی دولت 04 اردیبهشت 1403

تاکید مجلس بر اصلاح سیاست‌های ارزی دولت

نوسانات نرخ ارز در هفته‌های گذشته محور تذکرات نمایندگان مجلس بود و بر همین اساس رئیس مجلس اعلام کرد که مجلس شورای اسلامی جلسه‌ای درباره ارز با مسوولان بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت برگزار خواهد کرد. اگرچه به نظر می‌رسید این جلسه در صحن علنی مجلس برگزار شود، اما این نشست در دفتر رئیس مجلس و با حضور خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی، فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی، پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی، سیدشمس‌الدین حسینی رئیس کمیسیون جهش و رونق تولید، اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع، محسن زنگنه و حجت‌الاسلام بحرینی از نمایندگان اقتصاددان مجلس و تعدادی از کارشناسان مرکز پژوهش‌ها برگزار شد. البته قرار است گزارش جمع‌بندی درباره موضوع ارز هفته آینده در صحن مجلس قرائت شود. از سوی دیگر اگرچه تاکنون یک جلسه میان دولت و جمعی از نمایندگان مجلس برگزار شده، اما قرار است این جلسات تا رسیدن به یک جمع‌بندی مشترک ادامه پیدا کند.

اخطار تجار به پنج‌شنبه تعطیل 29 فروردین 1403

اخطار تجار به پنج‌شنبه تعطیل

شنبه یا پنج‌شنبه؟ تصمیم نمایندگان مجلس در صحن علنی در هفته‌های آتی مشخص خواهد کرد که دومین روز تعطیل ایرانی‏‏‏‌ها چه روزی خواهد بود؛ تصمیمی که اکنون در کمیسیون اجتماعی مجلس نهایی شده‌است و این روز به‌رغم مخالفت‌های بسیار، به‌ویژه از سوی اصحاب تولید و تجارت، پنج‌شنبه است. امکان تغییر این تصمیم در صحن علنی به‌طور مستقیم وجود ندارد و نهایتا می‌شود جهت بررسی دوباره به کمیسیون مربوطه ارجاع شود.

تاوان وابستگی صنعت به واردات 24 اسفند 1402

تاوان وابستگی صنعت به واردات

بخش صنعت یکی از ارکان مهم اقتصاد ایران و تاثیرگذار در رشد اقتصادی، با درجات مختلف به زنجیره جهانی ارزش محصولات وابسته است. یکی از وجوه این مساله، وابستگی به واردات نهاده‌های تولید، اعم از مواد اولیه، کالاهای سرمایه‌ای و سایر نهاده‌هاست