خطبه پیامبر (ص) در اولین روز ماه رجب
خطبه پیامبر (ص) در اولین روز ماه رجب
پیامبر (ص) فرمود: اى مسلمانان، ماه بزرگ و مبارکى بر شما سایه افکنده است؛ این ماه، ماه فرو ریزنده است. خداوند در این ماه رحمت خود را بر بندگانش فرو مى‌ریزد.

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران، ماه رجب یکی از ماه‌های پر خیر و برکت مسلمانان محسوب می‌شود. سالروز ولادت امام محمد باقر(ع) در ابتدای این روز و نیز ولادت امیرالمؤمنین (ع) در اواسط این ماه، جلوه‌ای دیگر به این ایام نورانی بخشیده است. در این ماه شریف و نورانی، روزهایی با نام أیا‌م‌البیض (روشنایی) است که مراسم اعتکاف در این بازه زمانی در سرتاسر کشورهای اسلامی برگزار می‌شود. پیامبر گرامی اسلام(ص) در فضیلت این ماه فرمود «رَجَبٌ شَهرُ اللّه ِ الأصَبُّ یَصُبُّ اللّه ُ فِیهِ الرَّحمَةَ عَلى عِبادِهِ؛ رجب، ماه خداست؛ در این ماه رحمت خود را بربندگانش فرو مى ریزد.» (عیون أخبار الرضا علیه السلام، ج‏2، ص71)

از این جهت پیامبر صلی الله علیه و آله و ائمه علیهم السلام نسبت به پاسداشت این ماه شریف اهتمام ویژه‌ای به خرج می‌دادند و اطرافیان خویش را دعوت به تعظیم و تکریم ماه رجب می‌کردند. ابن‌عباس نقل می‌کند هنگامی که ماه رجب فرا می‌رسید رسول خدا صلى الله علیه و آله مسلمانان را دور خود جمع مى‌کرد و برایشان خطبه مى‌خواند و مى‌فرمود: اى مسلمانان، ماه بزرگ و مبارکى بر شما سایه افکنده است؛ این ماه، ماه فرو ریزنده است. خداوند در این ماه رحمت خود را بر بندگانش فرو مى‌ریزد، مگر آن که بنده‌اى مشرک یا پدید آورنده بدعتى در اسلام باشد. أَیُّهَا الْمُسْلِمُونَ قَدْ أَظَلَّکُمْ شَهْرٌ عَظِیمٌ مُبَارَکٌ وَ هُوَ شَهْرُ الْأَصَبِّ یَصُبُّ فِیهِ الرَّحْمَةَ عَلَى مَنْ عَبَدَهُ إِلَّا عَبْداً مُشْرِکاً أَوْ مُظْهِرَ بِدْعَةٍ فِی الْإِسْلَامِ

آگاه باشید؛ در ماه رجب شبی است؛ هرکه خواب را بر خود حرام کند و در آن شب برخیزد، خداوند جسمش را بر آتش حرام می‌کند در حالی که هفت هزار فرشته با او مصافحه می‌کنند و برایش طلب استغفار می‌کنند. این ماجرا هرسال همین گونه است. اگر دوباره تکرار کند، ملائک نیز همین کارشان را انجام می‌دهند؛ أَلَا إِنَّ فِی شَهْرِ رَجَبٍ لَیْلَةً مَنْ حَرَّمَ النَّوْمَ عَلَى نَفْسِهِ وَ قَامَ فِیهَا حَرَّمَ اللَّهُ جَسَدَهُ عَلَى النَّارِ وَ صَافَحَهُ سَبْعُونَ أَلْفَ مَلَکٍ وَ یَسْتَغْفِرُونَ لَهُ إِلَى یَوْمٍ مِثْلِهِ فَإِنْ عَادَ عَادَتِ الْمَلَائِکَةُ ثُمَّ قَالَ مَنْ صَامَ یَوْماً وَاحِداً مِنْ شَهْرِ رَجَبٍ أُومِنَ مِنَ الْفَزَعِ الْأَکْبَرِ وَ أُجِیرَ مِنَ النَّارِ. (مستدرک الوسائل، ج‏7 ، ص531)

پیامبر (ص) در این روایت با ذکر دو عبارت به دو ویژگی مهم ماه رجب اشاره دارند که عبارت‌اند از: برکت و رحمت:
1 ـ. «شَهْرٌ عَظِیمٌ مُبَارَکٌ» یعنی ماه با عظمتی که به خودی خود از هر جهتی مایه خیر و برکت است.
2 ـ. «شَهْرُ الْأَصَبِّ یَصُبُّ فِیهِ الرَّحْمَةَ عَلَى مَنْ عَبَدَهُ» یعنی ماه گرانسنگی که سرشار از رحمت است. منتها قانون این رحمت به گونه‌ای است که تنها مختص به افرادی است که خداوند را عبودیت می‌کنند و به اهل شرک و بدعت نمی‌رسد.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم