سه‌شنبه 8 آذر 1401
گروه : اقتصادی
پ
  • 08 آذر 1401 - 15:50

پالایش و دارایکم از زیان تا بخشی‌شدن

پالایش و دارایکم از زیان تا بخشی‌شدن
پالایش و دارایکم از زیان تا بخشی‌شدن
نخستین صندوق سرمایه‌گذاری قابل‌معامله در بورس (ETF) دولتی با‌ نماد «دارایکم» ابتدای تابستان سال‌۹۹ و زمانی‌که دماسنج بورس بالاترین درجه ممکن را نشان می‌داد در سبد بورسی سهامداران قرار گرفت. ارزش هر واحد از این صندوق در زمان خرید ۱۰‌هزار‌تومان بود و افراد می‌توانستند تا سقف ۲‌میلیون‌تومان از واحدهای این صندوق خریداری کنند.

سهام موجود در صندوق دارایکم، شامل دو شرکت بیمه‌‌‌‌‌‌ای البرز و بیمه اتکایی امین که هر کدام به‌ترتیب ۷۵ و ۴۹سهم در صندوق داشتند و همچنین سهام سه بانک، تجارت با ‌نماد «وتجارت»، ملت با ‌نماد «وبملت» و صادرات با ‌نماد «وبصادر» بود. بعد از استقبالی که از این صندوق شد دولت از ارائه صندوق‌های بیشتری خبر داد. پالایش‌یکم دومین صندوق از مجموعه چهار صندوقی دارا (دارایکم، دارا دوم، دارا سوم و دارا چهارم) بود. در ابتدا دولت اعلام کرد که دارا دوم قرار است شامل سهام شرکت‌های فلزی (فولادمبارکه و ملی صنایع‌مس ایران) و خودروسازان (ایران‌خودرو و سایپا) شود و صندوق دارا سوم شامل سهام شرکت‌های پالایشی باشد، اما این دو صندوق جابه‌جا شدند و دارا سوم قدیم به‌عنوان دارا دوم (با‌نماد پالایش۱) پذیره‌‌‌‌‌‌نویسی شد. صندوق پالایش‌یکم شامل سهام چهار پالایشگاه بزرگ کشور (پالایشگاه‌های بندرعباس، تهران، اصفهان و تبریز) بود و در این صندوق دولت به‌ترتیب ۱۴‌درصد از سهام پالایشگاه اصفهان، ۱۶‌درصد از سهام پالایشگاه تبریز، ۵/ ۱۶درصد از سهام پالایشگاه بندرعباس و ۱۶‌درصد از سهام پالایشگاه تهران را عرضه کرد.در شهریور سال‌۹۹ پذیره‌‌‌‌‌‌نویسی این صندوق به مدت دو هفته انجام شد اما این‌بار برخلاف تجربه مثبت گذشته این پذیره‌‌‌‌‌‌نویسی با استقبال مردم همراه نشد؛ در واقع مردم استقبال بهتری از صندوق دارایکم داشتند و دلیل آن‌هم واضحا روزهای قرمز بورس در زمان پذیره‌‌‌‌‌‌نویسی پالایش‌یکم بود. بعد از اتمام این دو هفته پذیره‌نویسی تمدید و در نهایت پالایش‌یکم به پرتفوی سهامدارانش اضافه شد، تابستان آن سال ‌یکی از اعضای هیات‌مدیره سازمان بورس اعلام کرد که سازمان نمی‌گذارد سرمایه‌گذاران در این طرح ضرر کنند و این صندوق با ضرر بازگشایی نخواهد شد و زمانی که دولت اعلام کرد قصد پذیره‌‌‌‌‌‌نویسی پالایش‌یکم را ندارد و طرح پذیره‌‌‌‌‌‌نویسی صندوق‌ها فعلا عقب خواهد افتاد، این موضوع شوک بزرگی به بازار سرمایه داد و بازار سهام تهران یکدست قرمزپوش شد. اعلام این خبر یکی از دلایلی بود که رشد قدرتمند بورس تهران متوقف شد و این خبر آغازی برای یک اصلاح عمیق در شاخص‌کل بورس بود. در نهایت پالایش‌یکم تا آذر۹۹ قابل‌معامله نبود و بازگشایی نشد.

روند ریزشی دو صندوق دارایکم و پالایش‌یکم به‌عنوان دو صندوق دولتی که در خود سهام شرکت‌های پالایشی و بانکی را دارند در سال‌۹۹ و همزمان با افت بازار سهام شروع شد و درحالی‌که دولت اعلام کرده بود این صندوق دست‌‌‌‌‌‌کم ۳۰‌درصد سود نصیب سهامدارانش می‌کند، اما این صندوق چیزی جز زیان برای سهامداران به‌همراه نداشت و با اصلاح قیمتی گسترده‌‌‌‌‌‌ای که داشتند، زیان بزرگی را نصیب سهامداران خود کردند
سرنوشت دارایکم و پالایش‌یکم

در نهایت یکی از راهکارهایی که سازمان بورس برای جلوگیری از زیان دارایکم و پالایش‌یکم پیشنهاد داد این بود که ETFها به صندوق‌های فعال و بخشی تبدیل شوند؛ یعنی صندوق‌ها ‌ترکیب سبد سهام را تغییر داده و بازارگردان نیز داشته باشند. این اتفاق رخ نداد تا در نهایت چندی پیش مجید عشقی، رئیس سازمان بورس در مورد صندوق دارایکم و پالایش‌یکم گفت: قرار بود اساسنامه این دو صندوق اصلاح شود، اما اصلاح اساسنامه صندوق پالایشی و دارایکم زمانبر شد، البته در دولت قبلی تصمیم غلطی بود که اساسنامه این صندوق‌ها در دولت تصویب شده بود، بنابراین اصلاح اساسنامه آن‌ ۷ تا ۸ ماه طول کشید، اما بالاخره اصلاحات انجام شد و بیستم شهریورماه سال‌جاری بود که در هیات‌وزیران اصلاحات اساسنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارایکم و پالایش‌یکم به تصویب رسید. در اصلاحیه، این صندوق‌ها به صندوق‌های سرمایه‌گذاری بخشی و مدیریت صندوق‌ها از مدیریت غیرفعال به فعال تبدیل شد، همچنین به این صندوق‌ها رکن بازارگردان اضافه شد.

اواسط آبان ماه امسال دو صندوق پالایشی‌یکم و دارایکم به مجمع رفتند تا بازارگردان خود را انتخاب کنند و نهایتا علی‌اکبر ایرانشاهی، سرپرست مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس اظهار کرد: با مصوبه هیات‌وزیران درخصوص تغییر ساختاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری پالایش‌یکم و دارایکم و با تصویب اساسنامه و امیدنامه جدید آنها، این صندوق‌ها تبدیل به صندوق بخشی خواهند شد. پیش‌‌‌‌‌‌تر این مقام مسوول خبر داده بود که صندوق‌های بخشی در دو نوع قابل‌معامله و صدور و ابطالی، قابل‌تاسیس هستند و نیازی به استفاده از رکن ضامن نقدشوندگی وجود ندارد؛ این صندوق‌ها حداقل ۷۰‌درصد از دارایی خود را صرف سرمایه‌گذاری در صنعت مربوطه می‌کنند. وی از نخستین موافقت‌اصولی صندوق سرمایه‌گذاری بخشی در صنعت شیمیایی در قالب صندوق قابل‌معامله نیز خبر داد و گفت: این صندوق نوع خاصی از صندوق سرمایه‌گذاری در سهام به‌حساب می‌آید که بخش عمده منابع آن به سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌هایی که در صنعت شیمیایی طبقه‌بندی می‌شوند، اختصاص ‌‌‌‌‌‌داده خواهد شد. با تغییر ساختاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارایکم و پالایش‌یکم و با تصویب اساسنامه و امیدنامه جدید برای این صندوق‌ها؛ حال سوال اینجاست که صندوق بخشی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

صندوق‌های بخشی در بورس

در این‌خصوص محمد خبری‌‌‌‌‌‌زاد، کارشناس بازار سهام گفت: صندوق‌های بخشی؛ صندوق‌هایی هستند که در بخش یا صنعت خاصی کار می‌کنند. صندوق‌های جدید قرار است در پتروشیمی و فلزات پرتفو داشته باشند. در این حالت اگرچه تنوع سهم‌ها کمتر است اما اگر کسی روی صنعت خاصی مثبت است می‌تواند به‌جای خرید تک‌تک سهم‌‌‌‌‌‌های یک حوزه این صندوق‌ها را خریداری کند.

وی با تاکید بر اینکه حوزه سرمایه‌گذاری صندوق‌های بخشی یک صنعت خاص است، ادامه داد: در مورد دو صندوق دارایکم و پالایش ممکن است ذهنیت عامه مردم این باشد که چون این صندوق‌ها در حال‌حاضر نیز در یک صنعت خاص و فقط در پالایش و بانک فعال هستند و پرتفو دارند پس از ابتدا بخشی بوده‌اند، اما در این مورد یک نکته وجود دارد، این صندوق‌ها قبلا چند‌نماد خاص از یک صنعت را شامل می‌‌‌‌‌‌شدند. مخصوصا در صندوق دارا فقط بانک‌های دولتی وجود داشتند و نمادهای بانک‌های خصوصی اصلا در این صندوق وجود نداشتند. در پالایش هم فقط چند ‌نماد پالایشگاهی حضور داشتند و حالا با تبدیل این صندوق‌ها به بخشی، آنها می‌توانند در نمادهای دیگر صنعت خود نیز وارد شوند و تفاوتی که با شرایط فعلی می‌کند، این است.

وی ادامه داد: این اتفاق از این نظر که صندوق‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف ایجاد می‌شود، اتفاق مثبت و خوبی است و به‌نظر من در روند و شرایط بحرانی بازار سهام این صندوق‌ها اگر بتوانند منابع خوبی را جذب کنند، می‌توانند کمک خوبی برای بازار سرمایه باشند. به‌نحوی سبد سرمایه‌گذاری‌های بازار سرمایه با این کار در حال تکمیل‌شدن است. قطعا این اتفاق به این معنی نیست که فردا بازار سهام در واکنش به این اتفاق مثبت خواهد شد اما سبد تکمیل می‌شود.

خبری‌زاد اظهار کرد: برای مثال شاید در حال‌حاضر یک صنعت نمادهای ارزشمندی داشته باشد اما به دلیل اینکه صندوق‌های بخشی نداریم و پولی در آن صنایع نیست از طرف سرمایه‌گذاران خرد مورداقبال قرار نمی‌گیرند ولی با ایجاد یک صندوق بخشی برای آن صنعت و بازارگردانی مناسب منابع جذب‌شده و سود خوبی هم به سهامداران صنعت خواهد رسید. به‌طور کلی احتمالا در آینده بلندمدت این صندوق‌ها کمک حال بازار خواهند بود

 

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

مسائل قیمت‌گذاری دستوری و سیستم ارز چندنرخی 09 بهمن 1401

مسائل قیمت‌گذاری دستوری و سیستم ارز چندنرخی

مرتضی هداوندی مدیرعامل شرکت رازین پلیمر مشکل اصلی بازار کنونی را قیمت‌گذاری دستوری به‌ویژه در ارز چند‌نرخی و حامل‌های انرژی دانست که به گفته وی برای مثال ارز نیمایی باعث شده واردات برخی محصولات جذاب و سودآور باشد. وی گفت: سیستم چند‌نرخی باعث فساد و به‌هم ریختن مدل تصمیم‌گیری صاحبان کسب و کار می‌شود.

بوشهر کمترین حجم کالای رسوبی را در کشور دارد 05 بهمن 1401

بوشهر کمترین حجم کالای رسوبی را در کشور دارد

مدیرکل اداره بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: در حال حاضر استان بوشهر کمترین حجم کالای رسوبی را در کشور دارد. برای اینکه کالاها در انبارها نماند و متروکه نشوند، با توجه به نوع و ماهیت کالا، به محضی که کالا وارد انبار شد، به صاحبان کالا اعلام می‌کنیم که طبق زمان مشخص شده موظفید کالاهای خود را ترخیص کنید

قوت بودجه: گسترش پوشش بیمه/ ضعف بودجه: برنامه نامشخص برای حل ناترازی نظام بانکی 26 دی 1401

قوت بودجه: گسترش پوشش بیمه/ ضعف بودجه: برنامه نامشخص برای حل ناترازی نظام بانکی

نخستین گزارش مرکز پژوهش های مجلس در خصوص لایحه بودجه ۱۴۰۲، به بررسی نقاط قوت و ضعف این لایحه پرداخته است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

پیام تبریک هیئت مدیره انجمن قیر ایران به هیئت مدیره جدید اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی 13 دی 1401

پیام تبریک هیئت مدیره انجمن قیر ایران به هیئت مدیره جدید اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی

جناب آقایان: احمد معروف خانی ، فرزان گلچین، سیدحامد حسینی، حسین منیری، علی خلیلی، حمید طباطبایی، هادی صابری و مسعود محی الدین باسلام و احترام برگزاری موفق مجمع عمومی و انتخاب هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده­های نفت، گاز و پترو شیمی را تبریک عرض  نموده، امید است با تلاش و مساعی مشترک و تعامل بیش […]

برگزاری دومین جلسه کارگروه تحقیقات مشترک 13 دی 1401

برگزاری دومین جلسه کارگروه تحقیقات مشترک

دومین جلسه کارگروه مشترک تحقیقات، صبح دیروز (۱۲ دی) با حضور رئیس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی و هیئت همراه در دفتر انجمن قیر ایران برگزار گردید.

انجمن قیر ایران میزبان مدیران روزنامه دنیای اقتصاد 04 دی 1401

انجمن قیر ایران میزبان مدیران روزنامه دنیای اقتصاد

صبح امروز یکشنبه 4 دی 1401 مدیرعامل و جمعی از سردبیران هلدینگ رسانه ای دنیای اقتصاد در ساختمان مرکزی انجمن حضور یافتند.

هفته پژوهش بر پژوهشگران صنعت قیر مبارک باد 24 آذر 1401

هفته پژوهش بر پژوهشگران صنعت قیر مبارک باد

اندیشیدن، پژوهش و نوآوری، اساسی ترین نیاز برای دست یابی به پیشرفت، توسعه، رفاه عمومی و استقلال واقعی است. تأکید بر پژوهش و تشویق پژوهش گران و دانشمندان به فعالیت های پژوهشی مورد نیاز کشور، یکی از مهم ترین راه های رسیدن به خودکفایی است

کاندیداهای مورد حمایت انجمن قیر ایران در انتخابات هیئت مدیره اتحادیه اپکس 19 آذر 1401

کاندیداهای مورد حمایت انجمن قیر ایران در انتخابات هیئت مدیره اتحادیه اپکس

  🟣 لیست تعاملی انتخابات هیئت مدیره اتحادیه اپکس: ✅ فرزان گلچین ✅ احمد معروفخانی ✅ سیدحامد حسینی ✅ علی خلیلی ✅ سیدحمید طباطبایی رفیعی ✅ حسین منیری ✅ هادی صابری 🟣 بازرس: ✅ مسعود محی الدینی

کمیسیون تلفیق اعتبارات مربوط به تخصیص قیر به دستگاه‌های مربوطه را افزایش داد 11 بهمن 1401

کمیسیون تلفیق اعتبارات مربوط به تخصیص قیر به دستگاه‌های مربوطه را افزایش داد

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۲ توضیحاتی درباره جزئیات مصوبات امروز اعضای کمیسیون متبوعش ارائه کرد.

تولید ۱۳۸ هزار تن آسفالت در کارخانه آسفالت کرج 10 بهمن 1401

تولید ۱۳۸ هزار تن آسفالت در کارخانه آسفالت کرج

شهردار کرج از تولید ۱۳۸ هزار تن آسفالت گرم از ابتدای سال تا پایان دی ماه خبر داد.

راه های روستایی آماده آسفالت قیر می گیرند 07 بهمن 1401

راه های روستایی آماده آسفالت قیر می گیرند

خسروی اسفزار نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس به همراه جلال زاده مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی با امانی معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای دیدار و گفتگو کردند. این دیدار باهدف درخواست تقویت اعتبارات حوزه راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان صورت گرفت. در این […]

نهضت آسفالت و اتمام پروژه های شهری از سیاست های شورای شهر بم است 04 بهمن 1401

نهضت آسفالت و اتمام پروژه های شهری از سیاست های شورای شهر بم است

رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر بم گفت: نهضت آسفالت و همچنین اتمام پروژه های نیمه تمام شهری جزو سیاست های شورای اسلامی شهر بم است .

طرح نهضت آسفالت در شهر کرد اجرا می شود 03 بهمن 1401

طرح نهضت آسفالت در شهر کرد اجرا می شود

شهردار شهرکرد گفت: با تصویب ۱۵۰۰ تن قیر تهاتری در سفر ریاست جمهوری، با مساعد شدن شرایط جوی هوا نهضت آسفالت در شهرکرد آغاز می‌شود.

افزایش قیمت نفت با افت دلار ، حفظ سیاست کاهش تولید توسط اوپک پلاس 13 بهمن 1401

افزایش قیمت نفت با افت دلار ، حفظ سیاست کاهش تولید توسط اوپک پلاس

فشار نزولی بر دلار موجب رشد قیمت نفت شده است. قیمت نفت در روز پنجشنبه پس از افت در جلسه قبل، بهبود یافت، زیرا دلار ضعیف تر اشتها را برای دارایی های ریسکی بازگرداند و تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید به کاهش نگرانی ها در مورد مازاد عرضه کمک کرد. بهای معاملات آتی نفت […]

تقاضای جهانی نفت در سال‌۲۰۲۳ افزایش می‌‌‌‌‌‌یابد 13 بهمن 1401

تقاضای جهانی نفت در سال‌۲۰۲۳ افزایش می‌‌‌‌‌‌یابد

تقاضای جهانی نفت در سال‌۲۰۲۳ با رشد ۲۲/ ۲میلیون بشکه‌ای نسبت به سال‌۲۰۲۲ همراه خواهد بود. با پیش‌بینی این رشد تقاضا، این مقدار تقاضا مطابق گزارش اخیر اوپک به بیش از ۷۷/ ۱۰۱میلیون بشکه در روز خواهد رسید

ترکیه: هاب گازی تا یک سال دیگر عملیاتی می شود 12 بهمن 1401

ترکیه: هاب گازی تا یک سال دیگر عملیاتی می شود

وزارت انرژی ترکیه اعلام کرد که امیدوار است فعالیت هاب گازی این کشور در استانبول طی یک سال آینده آغاز شود.

نگرانی درباره افزایش نرخ بهره بانکی قیمت نفت را کاهش داد 12 بهمن 1401

نگرانی درباره افزایش نرخ بهره بانکی قیمت نفت را کاهش داد

قیمت نفت به‌‌‌‌‌‌دلیل نگرانی از افزایش نرخ بهره در پی تصمیم‌‌‌‌‌‌های تازه بانک‌مرکزی آمریکا و اثر منفی تداوم صادرات نفت روسیه بر انتظارها برای احیای تقاضای نفت چین، با کاهش روبه‌‌‌‌‌‌رو شد.

پاکستان می‌تواند از روسیه نفت وارد کند 12 بهمن 1401

پاکستان می‌تواند از روسیه نفت وارد کند

دولت آمریکا به‌صورت ضمنی اعلام کرده که پاکستان می‌تواند از روسیه با تخفیف نفت بخرد. دولت آمریکا اعلام کرد که پاکستان اگرچه توافق اعمال سقف قیمت برای نفت روسیه را امضا نکرده، اما می‌تواند از این کشور نفت وارد کند

مسائل قیمت‌گذاری دستوری و سیستم ارز چندنرخی 09 بهمن 1401

مسائل قیمت‌گذاری دستوری و سیستم ارز چندنرخی

مرتضی هداوندی مدیرعامل شرکت رازین پلیمر مشکل اصلی بازار کنونی را قیمت‌گذاری دستوری به‌ویژه در ارز چند‌نرخی و حامل‌های انرژی دانست که به گفته وی برای مثال ارز نیمایی باعث شده واردات برخی محصولات جذاب و سودآور باشد. وی گفت: سیستم چند‌نرخی باعث فساد و به‌هم ریختن مدل تصمیم‌گیری صاحبان کسب و کار می‌شود.

بوشهر کمترین حجم کالای رسوبی را در کشور دارد 05 بهمن 1401

بوشهر کمترین حجم کالای رسوبی را در کشور دارد

مدیرکل اداره بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: در حال حاضر استان بوشهر کمترین حجم کالای رسوبی را در کشور دارد. برای اینکه کالاها در انبارها نماند و متروکه نشوند، با توجه به نوع و ماهیت کالا، به محضی که کالا وارد انبار شد، به صاحبان کالا اعلام می‌کنیم که طبق زمان مشخص شده موظفید کالاهای خود را ترخیص کنید

قوت بودجه: گسترش پوشش بیمه/ ضعف بودجه: برنامه نامشخص برای حل ناترازی نظام بانکی 26 دی 1401

قوت بودجه: گسترش پوشش بیمه/ ضعف بودجه: برنامه نامشخص برای حل ناترازی نظام بانکی

نخستین گزارش مرکز پژوهش های مجلس در خصوص لایحه بودجه ۱۴۰۲، به بررسی نقاط قوت و ضعف این لایحه پرداخته است.

رقابت شانه به شانه یوآن با دلار 25 دی 1401

رقابت شانه به شانه یوآن با دلار

پیمان قناعتی‌فرد : تحت شرایط کنونی سیاسی و اقتصادی حاکم بر دنیا، تحلیلگران و ناظران بازار انرژی اعتقاد دارند چین به‌دنبال تضعیف دلار آمریکا با استفاده از ابزار مالی «پترویوآن» است، به‌ همین‌دلیل گروهی از تولیدکنندگان نفت به‌منظور دسترسی سریع‌تر و بی‌‌‌‌‌‌‌‌واسطه به منابع مالی حاصل از فروش خود، به سمت پکن گرایش پیدا کرده‌‌‌‌‌‌‌‌اند. در آن روی سکه روسیه تحت شرایط فعلی ژئوپلیتیک دنیا، بیشتر به‌عنوان یک کشورآسیایی شناخته‌شده تا کشوری اروپایی. به‌دنبال تحریم‌های سختگیرانه اتحادیه اروپا بر صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه، این کشور مدتی است با تغییر رویکرد صادراتی خود و با لحاظ‌کردن تخفیف‌های جذاب، شریان نفت خود را به سمت کشورهای آسیایی تغییر مسیر داده‌است. جنگ روسیه علیه اوکراین باعث استقبال بیشتر از روبل و یوآن در مبادلات تجاری نفت شد که در نوع خود می‌تواند معادلات بازار جهانی نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی را برای همیشه تغییر داده و دگرگون کند

توافق کمیسیون اقتصادی با رییس بانک مرکزی برای ایجاد ثبات در بازار ارز 18 دی 1401

توافق کمیسیون اقتصادی با رییس بانک مرکزی برای ایجاد ثبات در بازار ارز

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از برگزاری نشست مشترک این کمیسیون با محمدرضا فرزین رییس جدید بانک مرکزی خبر داد و گفت: در حوزه سیاست‌های ارزی بانک مرکزی توافق شد که رویکرد سیاست‌ها ایجاد ثبات و کاهش نوسانات قیمت های بازاری ارز باشد.