پرداختن به جزئیات فروش نفت منطقی نیست
پرداختن به جزئیات فروش نفت منطقی نیست
عضو اتاق بازرگانی تهران می‌گوید با توجه به این‌که فروش نفت کشور در شرایط تحریم موقعیت خاصی دارد پرداختن به جزئیات آن نه ممکن و نه منطقی است

رضا پدیداراظهار کرد: با وجود آنکه دولت اعلام کرده فروش نفت در ماه‌های گذشته روند افزایشی داشته، اما هیچ‌گونه جزئیاتی از چگونگی به دست آمدن این آمار ارائه نشده است و در واقع نه کارشناسان و فعالان بخش خصوصی و نه بسیاری از مدیران دولتی از جزئیات آن باخبر نیستند که البته با توجه به شرایط تحریم پرداختن به جزئیات این موضوع نیز منطقی نیست.

عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به گزارش‌های اوپک درباره وضعیت نفت ایران تشریح کرد: آنچه که من در جلسه اخیر هیات نمایندگان اتاق بازرگانی مطرح کردم بیشتر به بحث کنار گذاشتن بخش خصوصی از برخی پروژه‌های بزرگ و مهم و مطرح شدن شرکت‌های دولتی در این حوزه ارتباط داشت و خواسته ما این بود که این عدم‌النفع بخش خصوصی ادامه پیدا نکند.

وی ادامه داد: در کنار آن بر اساس آخرین گزارش اوپک ایران در طول ماه گذشته به طور میانگین روزانه عددی نزدیک به ۲.۵ میلیون بشکه نفت تولید کرده که البته مشخص نیست که چه میزان از آن برای مصارف داخلی مورد استفاده قرار گرفته و چه میزان صادر شده است. از این‌رو هرگونه اظهارنظر بدون در اختیار داشتن این آمارها چندان به واقعیت نزدیک نخواهد بود.

پدیدار با بیان این‌که در حوزه مصرف بنزین نیز آخرین گزارش به آمار رسمی شرکت پالایش و پخش باز می‌گردد توضیح داد: برآوردهای این شرکت نشان می‌دهد که در سه ماهه تابستان به طور میانگین مصرف بنزین در کشور در هر روز ۱۰۵ میلیون لیتر بوده است. این در حالی است که برآوردها نشان می‌دهد در سه ماهه پاییز این عدد کاهش یافته و به حدود ۹۵ میلیون لیتر در روز خواهد رسید.

عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: علت این کاهش مصرف به پایان رسیدن سفرهای تابستانی باز می‌گردد اما در عین حال در زمستان با توجه به یک فرمول بررسی که نشان می‌دهد خودروها برای گرم شدن به زمان بیشتری نیاز دارند احتمال آن وجود دارد که میانگین مصرف روزانه بار دیگر افزایش پیدا کند. در برآوردها آمده که در صورت مصرف میانگین ۹۵ میلیون لیتری دولت امکان آن را خواهد داشت که بدون نیاز به واردات یا جابه‌جایی نحوه مصرف سوخت نیاز کشور را تامین کند.

پدیدار درباره برآوردهای وزارت نفت برای سرمایه‌ گذاری‌های مورد نیاز در این حوزه نیز بیان کرد: آخرین عدد رسمی مطرح شده در این حوزه به گزارش وزیر نفت به مجلس شورای اسلامی باز می‌گردد که در آن اعلام شده ما در صنایع بالا و پایین دستی این صنعت به ۸۰ میلیارد دلار سرمایه‌ گذاری نیاز داریم.

وی افزود: البته این گزارش نیز مورد تایید مجلس شورای اسلامی قرار نگرفت و حتی آنها پیشنهاد دادند با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و کاهشی شدت مصرف انرژی با راهکارهایی مانند تعویض بخاری‌های گازی هم امکان صرفه‌جویی خواهد داشت و هم بخشی از نیازها برای سرمایه‌ گذاری جبران می‌شود. البته این گزارش وزارت نفت بوده و باید دید پس از این ارزیابی‌ها در نهایت چه جمع بندی در این زمینه انجام خواهد شد.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا