معاون وزیر راه :۱۰ هزارکیلومترمسیر زیر ساختی در دست اجرا است
معاون وزیر راه :۱۰ هزارکیلومترمسیر زیر ساختی در دست اجرا است
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بیش از ۱۰ هزار کیلومتر مسیر مختلف زیرساختی شامل ریلی، آزاد راهی و بزرگراهی در دست اجرا است، اعلام کرد: مطالعه حدود ۱۲هزار کیلومتر مسیر صورت گرفته و امور واگذاری پروژه ها به پیمانکاران در حال اجرا است.

خیرالله خادمی روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از پروژه های راهسازی استان زنجان در گفت و گو با خبرنگاران افزود: هم اکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر در بخش راهسازی کشور اشتغالزایی شده است.

وی اظهار داشت: برآورد اتمام پروژه‌های راهسازی کشور حدود ۲۳۰ هزار میلیارد تومان است که در بخش ریلی سه هزارو ۳۰۰ کیلومتر مسیر ریلی در بخش‌های مختلف در سطح کشور اجرا می‌شود و بخشی از کریدورهای ریلی در چهار سال آینده تحویل می‌شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی، با بیان اینکه در بخش آزاد راهی ۱۰۳۸ کیلومتر پروژه آزاد راهی اجرا می‌شود و نسبت به آزاد راه‌های موجود که ۲ هزارو ۸۰۰ کیلومتر است عدد قابل توجهی است، خاطرنشان کرد: در بخش بزرگراهی هم ۶ هزارو ۱۰۰ کیلومتر پروژه بزرگراهی درسطح کشور اجرا می شود که نسبت به موجودی بزرگراه‌ها که حدود ۲۰ هزار کیلومتر است عدد قابل توجهی محسوب می شود.
خادمی بااشاره به بازدید انجام شده از محور سلطانیه به قیدار و همدان گفت: این پروژه نیز در یک اشل بزرگراهی بین استانی است.

فعال سازی پروژه‌های عمرانی یکی از راه‌های اشتغالزایی زود هنگام در کشور است
وی به اشتغال ایجاد شده در پروژه‌های راهسازی در سطح کشور اشاره کرد و گفت: با اجرای این پروژه‌ها برای ۸۰ هزار تا ۱۰۰ هزار نفر در پروژه‌های راه سازی بخش زیرساختی کل کشور به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شده است و ۲ تا سه برابر هم به صورت غیرمستقیم در سطح کشور مشغول به کار هستند.
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، تصریح کرد: یکی از راه‌های اشتغالزایی زود هنگام در کشور، فعال سازی پروژه‌های عمرانی است چرا که این روند در کل دنیا هم مرسوم است و باعث ارتقای سطح مهندسی و خدمات فنی کشور و زمینه برای صدور خدمات فنی هم فراهم می‌شود.
خادمی افزود: خوشبختانه تمام اقداماتی که در حوزه راهسازی در کشور انجام می‌شود بومی بوده و توسط مهندسین، متخصصین، مجریان و کارگران داخل کشور صورت می‌گیرد و در بخش نیروی انسانی و هم در بخش اجرا، مصالح و تجهیزات خودکفا هستیم و از خارج چیزی وارد نمی‌شود.
وی با بیان اینکه در کشور طی سال، ۴ تا ۴/۵ میلیون تن قیر تولید می‌شود، خاطرنشان کرد: مصرف داخل کشور ۵۰ درصد برای جاده‌های برون شهری است که از این میزان نزدیک ۶۰ درصد برای پروژه های مختلف برون شهری در وزارت راه و شهرسازی مصرف می شود و در بخش درون شهری هم در پروژه‌های شهرهای جدید و اقدامات بازآفرینی استفاده می‌شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: با تصویب مجلس شورای اسلامی و به خصوص پیگیری کمیسیون عمران مجلس، قیر به صورت تهاتری برای پروژه‌های عمرانی در اختیارما قرار خواهند داد که اعتبار خوبی است و باعث تسریع در بهره برداری پروژه ها می شود.

  • منبع خبر : ایرنا