چهارشنبه 2 آذر 1401
گروه : قیر
پ
  • 02 آذر 1401 - 9:20

مروری بر بازار قیر

مروری بر بازار قیر
مروری بر بازار قیر
طبق آمار و ارقام منتشر شده، ارزش بازار جهانی قیر در سال ۲۰۲۱ حدود ۵۱۴۲۹۵ میلیون دلار بود و تخمین زده می‌شود که این میزان تا سال ۲۰۲۸ با نرخ رشد ترکیبی سالانه (CAGR) تقریبا ۲/ ۴درصدی در طول دوره پیش‌بینی به حدود ۶۵.۸۲۹.۲ میلیون دلار افزایش یابد. در این گزارش محرک‌های بازار قیر، محدودیت‌ها / چالش‌ها و تاثیر آنها بر تقاضاها در طول دوره پیش‌بینی را تحلیل می‌کنیم. علاوه بر این، این گزارش به بررسی فرصت‌های نوظهور در بازار قیر می‌پردازد.

نمای کلی بازار

قیر یک هیدروکربن آروماتیک چند حلقه‌ای است که به شدت متراکم شده و در دی سولفید کربن محلول است. این مخلوط غلیظ، سیاه و بسیار چسبنده از مایعات آلی است. افزایش استفاده از قیر در کاربردهای مختلف مانند بزرگراه‌ها، عایق‌های رطوبتی، عایق‌ها و چسب‌ها احتمالا بازار را در دوره پیش‌بینی تقویت می‌کند.  علاوه بر این، شهرنشینی سریع در کشورهای نوظهور باعث افزایش فعالیت‌های زیرساختی شده است، در نتیجه تقاضای محصول افزایش یافته است. چسب آسفالت (قیر) به دلیل استحکام، دوام و ارتجاعی برتر، یک عنصر حیاتی در کاربردهای مختلف در جادسازی می‌باشد. بتن حاوی درصد کمی ‌آسفالت است که به عنوان چسبنده برای بهبود کیفیت مقاومت آن عمل می‌کند و پیش‌بینی می‌شود که این امر باعث افزایش تقاضا در طول دوره پیش‌بینی می‌شود. انتظار می‌رود نیاز روزافزون به زیرساخت‌ها در نتیجه افزایش جمعیت و بهبود استانداردهای زندگی باعث رشد بازار قیر در دوره پیش‌بینی شود. همچنین افزایش آگاهی نسبت به تغییرات آب و هوایی و همچنین گرمایش جهانی، سقف تقاضای این محصول را ارتقا می‌دهد که انتظار می‌رود تقاضای آن در سال‌های آینده افزایش یابد. علاوه بر این، افزایش هزینه‌ها و سیاست‌های دولت‌ها برای توسعه جاده‌ها و زیرساخت‌ها از طریق مدل‌های مشارکت عمومی ‌خصوصی در هر دو بازار تاسیس شده و نوظهور، سهم بازار قیر را در آینده افزایش خواهد داد.

 تاثیر کووید بر بازار قیر

شیوع کووید- 19 تاثیر نامطلوبی بر بازار این محصول در سال‌های 2020 و 2021 داشت. کاهش هزینه‌ها در بخش راه و ساختمان منجر به مصرف کمتر قیر در کاربردهایی مانند راه‌سازی، عایق رطوبتی سقف و زیرزمین ساختمان‌ها، درزگیرها، پرکننده‌ها و چسب شد که به بازار قیر آسیب وارد کرد. نگرانی‌های زیست محیطی فزاینده در مورد قیر و همچنین شرایط نامطلوب ناشی از تاثیر کووید، مانع از گسترش صنعت می‌شود. با یک قرنطینه سراسری که توسط دولت‌های مرکزی تحمیل شد، زنجیره تامین قیر مختل شد که به نوبه خود بر رشد بازار تاثیر گذاشت. با این حال، با کاهش آهسته محدودیت‌های کووید-19، انتظار می‌رود بازار با سرعت قابل توجهی رشدکند

محرک‌های رشد بازار قیر

قیر به طور گسترده در کاربردهای ضد آب استفاده می‌شود. قیر به دلیل ماهیت بسیار چسبناک و چسبناکی که دارد معمولا به عنوان یک ضد آب در پشت بام ساختمان‌های تجاری و مسکونی استفاده می‌شود. عایق رطوبتی قیری برای محافظت از سقف‌ها در برابر باران قبل از اجرای سقف یا نصب استفاده می‌شود، زیرا از نشت آب جلوگیری می‌کند. همچنین به عنوان یک مانع اضافی در برابر نفوذ آب یا باد کردن عمل می‌کند و بنابراین اغلب توسط صنعت ساخت و ساز استفاده می‌شود که یک عامل رشد عمده برای بازار قیر است.

 افزایش استفاده از قیر به عنوان یک افزودنی شیمیایی

قیر معمولا به عنوان یک ماده شیمیایی در کاربردهای مختلفی از جمله حلال‌ها و رنگ‌های سیاه استفاده می‌شود. قیر به عنوان یک افزودنی شیمیایی باعث بهبود کارایی رنگ‌ها و پوشش‌ها و همچنین ویسکوزیته عایق‌های رطوبتی می‌شود. سایر عوامل افزایش استفاده از قیر در صنایع مختلف در سراسر جهان عبارتند از استفاده از قیر اصلاح شده شیمیایی در ساخت و ساز جاده‌ها و عایق رطوبتی و همچنین یک ماده شیمیایی با روکش آب نباتی در امولسیون ها

قوانین و مقررات زیست محیطی سختگیرانه

قوانین سختگیرانه زیست محیطی حاکم بر کاربردها و فرآیندهای تولید، رشد صنعت قیر را در سال‌های آینده محدود خواهد کرد. محدودیت‌های شغلی تاثیر قابل توجهی بر این صنعت دارد. این محدودیت در استرالیا، چین، بلژیک و فرانسه 5 میلی گرم بر متر مکعب تعیین شده است.  از آنجا که این کالا از پتروشیمی‌ها و نفت خام مشتق می‌شود، پویایی قیمت‌گذاری آن با نفت خام قابل مقایسه است و در سال‌های اخیر رشد کند مشابهی را نشان داده است. در طول دوره پیش‌بینی، نوسان قیمت نفت و پتروشیمی ‌ممکن است بر روند قیمت گذاری قیر تاثیر بگذارد. با این وجود، ظهور قیر مبتنی بر زیست برای ارائه پتانسیل رشد جدید برای بازیگران صنعت در سال‌های اخیر مورد مطالعه قرار گرفته است.

 تجزیه و تحلیل بخش‌های صنعت

بازار قیر بر اساس نوع محصول و کاربرد تفکیک شده است. بر اساس نوع محصول، بازار به گرید سنگ فرش، درجه سخت، درجه اکسید شدن، امولسیون قیر، قیر اصلاح شده پلیمری و سایر انواع محصولات طبقه‌بندی می‌شود. قیر روسازی بیشترین سهم بازار را از نظر ارزش در دوره پیش‌بینی خواهد داشت. قیر به دلیل دوام و قابلیت بازسازی سریع به عنوان چسب در بتن آسفالت جاده‌ها، پارکینگ‌ها، باند فرودگاه‌ها و پیاده‌روها استفاده می‌شود. درجه نفوذ قیر 60/ 70 از روغن‌های خام دقیقا انتخاب شده از طریق روش‌های تصفیه بسیار کنترل‌شده به‌دست می‌آید و به عنوان قیر با درجه سنگ‌فرش استفاده می‌شود. بتن آسفالت اغلب از ترکیب مواد ریز و درشت مانند شن یا سنگ خرد شده با آسفالت ساخته می‌شود که به عنوان یک عامل اتصال دهنده عمل می‌کند. هزینه ارزان و در دسترس بودن ساده قیر با درجه سنگفرش، ارزش بازار قیر را در فعالیت‌های راهسازی در سراسر جهان افزایش می‌دهد. پیش‌بینی می‌شود که تقاضا برای قیر پایه روسازی به دلیل کاربردهای متعدد آن افزایش یابد. بر اساس کاربرد، بازار به بخش راهسازی، ضد آب، چسب و سایر کاربردها طبقه‌بندی می‌شود. بخش راهسازی بیشترین سهم را در دوره پیش‌بینی به خود اختصاص داده است. بیشترین کاربرد قیر در راهسازی است که به عنوان چسب در تولید بتن آسفالتی استفاده می‌شود. این دسته شامل استفاده از قیر در تعمیر و نگهداری جاده و روسازی و همچنین ساخت باند فرودگاه، جاده، پل هوایی و سکو است.  افزایش ترافیک وسایل نقلیه در سرتاسر جهان، که با افزایش برابری قدرت خرید (PPP) در کشورهای نوظهور تحریک می‌شود، ساخت یک شبکه بزرگراهی و بزرگراهی با خطوط متعدد برای جا دادن همه خودروها در ساعات اوج مصرف را ضروری می‌سازد. علاوه بر این، افزایش شهرنشینی و نوسازی ارتباطات بین مناطق روستایی و شهری را بهبود می‌بخشد و تقاضا برای عملیات توسعه راه را افزایش می‌دهد.

 چشم‌انداز منطقه‌ای قیر

منطقه آسیا و اقیانوسیه مسلط‌ترین بازار در طول دوره پیش‌بینی شده 2022 – 2028 خواهد بود، که با رشد بخش ساخت و ساز در هند، چین، تایلند و ویتنام بیش از پیش تقویت خواهند شد. علاوه بر این، وجود شرکت‌کنندگان کلیدی در بازار در منطقه، گسترش صنعت قیر را در سال‌های آینده افزایش می‌دهد. با توجه به شبکه جاده ای عظیم منطقه، آسیا و اقیانوسیه استفاده از قیر خود را گسترش خواهد داد. چین یکی از اقتصادهای رو به رشد بزرگ جهان است و رشد بازار این کشور همچنان قوی است. تجارت در بخش راه و بزرگراه در این منطقه به سرعت در حال گسترش است و عواملی مانند افزایش شهرنشینی و افزایش تعداد مالکان خودرو نقش مهمی‌ ایفا می‌کنند. همه اینها منجر به گسترش سریع فعالیت‌های تولیدی در منطقه و همچنین افزایش فعالیت حمل و نقل بار و جاده شده است. در نتیجه تقاضای زیادی برای قیر در منطقه وجود دارد.  به دلیل افزایش سرمایه‌گذاری در عملیات ساختمانی در آمریکای شمالی، انتظار می‌رود بازارهای قیر این منطقه رشد ثابتی داشته باشند. افزایش تعداد پروژه‌های بازسازی املاک و سیستم‌های ساختمانی جدید با سقف‌های مسطح ضد آب، به ویژه در آمریکای شمالی، تقاضای محصول را در مناطق افزایش می‌دهد. علاوه بر این، بازیگران بزرگ بازار به منظور تقویت موقعیت خود در بازار به دنبال ایجاد اتحادهای استراتژیک با شرکت‌های محلی یا کوچک بوده اند. بنابراین، ادغام و خرید در صنعت قیر به رشد بازار کمک می‌کند.

 

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

بهسازی و روکش آسفالت ۵۴۰ کیلومتر از راه های همدان 31 اردیبهشت 1403

بهسازی و روکش آسفالت ۵۴۰ کیلومتر از راه های همدان

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای همدان گفت: بهسازی و روکش آسفالت ۵۴۰ کیلومتر از راه های این استان بیش از میزان تعهد، سال گذشته انجام شد.

مزایده ۵۲۶۰ میلیارد ریالی اموال تملیکی هرمزگان برگزار می شود 30 اردیبهشت 1403

مزایده ۵۲۶۰ میلیارد ریالی اموال تملیکی هرمزگان برگزار می شود

رییس کل دادگستری هرمزگان گفت: مزایده پنج هزار و ۲۶۰ میلیارد ریالی اموال تملیکی این استان از فردا تا ۵ خرداد ماه به مدت شش روز برگزار خواهد شد.

۱۰۰ هزار تن آسفالت در معابر نظرآباد پخش شد 30 اردیبهشت 1403

۱۰۰ هزار تن آسفالت در معابر نظرآباد پخش شد

رییس شورای اسلامی شهر نظرآباد استان البرز با اشاره به مشکلات جدی معابر این شهر تا قبل از سال ۱۴۰۰ اعلام کرد که با پخش ۱۰۰ هزار تن آسفالت طی ۲ سال گذشته تاکنون بخش عمده معابر نظرآباد بهسازی و ساماندهی شده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

رئیس‌جمهور ایران به فیض شهادت نائل آمد 31 اردیبهشت 1403

رئیس‌جمهور ایران به فیض شهادت نائل آمد

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ  ‌   روح بلند آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، خادم‌الرضا (ع) و خادم ملت ایران که در تمامی دوران مسیر خدمت، مجاهدانه و خستگی‌ناپذیر لحظه‌ای آرام نداشت و بر عهد صادقانه خود با خداوند متعال، مجاهدانه ایستاد؛ به ملکوت اعلی پیوست تا این سید عزیز و همراهانش، به مصداق آیه شریفه […]

پیام نوروزی سال ۱۴۰۳ هیئت مدیره انجمن قیر ایران 01 فروردین 1403

پیام نوروزی سال ۱۴۰۳ هیئت مدیره انجمن قیر ایران

خداوند سبحان را سپاسگزاریم که در سایه الطاف بیکرانش فرصت تجربه سال نو را بر ما ارزانی داشت تا با الهام از آنچه گذشت، گام در مسیر بهبود آینده بگذاریم...

حمایت دستگاه دیپلماسی کشور از صادرات قیر 19 آبان 1402

حمایت دستگاه دیپلماسی کشور از صادرات قیر

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران، پیرو هماهنگی با دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی‌ ایران، عصر امروز دکتر ایرج الهی سفیر جمهوری اسلامی در هند، رایزن اقتصادی و دبیر دوم اقتصادی سفارت، به دعوت داود محمدی رئیس هیئت مدیره انجمن از همایش و نمایشگاه بین‌المللی solvex2023 بازدید نمود‌.1

گزارش عملکرد دو ساله انجمن قیر ایران 1402-1400 05 مهر 1402

گزارش عملکرد دو ساله انجمن قیر ایران 1402-1400

چهارمین مجمع سالیانه انجمن قیر ایران برگزار شد 04 مهر 1402

چهارمین مجمع سالیانه انجمن قیر ایران برگزار شد

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران مجمع فوق العاده و سالیانه انجمن امروز سه شنبه 7 مهر 1402 در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

بهسازی و روکش آسفالت ۵۴۰ کیلومتر از راه های همدان 31 اردیبهشت 1403

بهسازی و روکش آسفالت ۵۴۰ کیلومتر از راه های همدان

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای همدان گفت: بهسازی و روکش آسفالت ۵۴۰ کیلومتر از راه های این استان بیش از میزان تعهد، سال گذشته انجام شد.

مزایده ۵۲۶۰ میلیارد ریالی اموال تملیکی هرمزگان برگزار می شود 30 اردیبهشت 1403

مزایده ۵۲۶۰ میلیارد ریالی اموال تملیکی هرمزگان برگزار می شود

رییس کل دادگستری هرمزگان گفت: مزایده پنج هزار و ۲۶۰ میلیارد ریالی اموال تملیکی این استان از فردا تا ۵ خرداد ماه به مدت شش روز برگزار خواهد شد.

۱۰۰ هزار تن آسفالت در معابر نظرآباد پخش شد 30 اردیبهشت 1403

۱۰۰ هزار تن آسفالت در معابر نظرآباد پخش شد

رییس شورای اسلامی شهر نظرآباد استان البرز با اشاره به مشکلات جدی معابر این شهر تا قبل از سال ۱۴۰۰ اعلام کرد که با پخش ۱۰۰ هزار تن آسفالت طی ۲ سال گذشته تاکنون بخش عمده معابر نظرآباد بهسازی و ساماندهی شده است.

شاخص مقاوم سازی مسکن روستایی در سیستان و بلوچستان به ۴۹ درصد رسیده است 29 اردیبهشت 1403

شاخص مقاوم سازی مسکن روستایی در سیستان و بلوچستان به ۴۹ درصد رسیده است

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: کار احداث و تعمییر بیش از پنج هزار واحد خسارت دیده سیلاب‌های اخیر در جنوب سیستان و بلوچستان آغاز شد و امیدواریم بتوانیم با ساخت خانه‌های مقاوم کمک بزرگی به قشرهای مختلف مردم کنیم.

هدفگذاری آسفالت ۲۴ هزار مترمربعی در شهر خنجین 29 اردیبهشت 1403

هدفگذاری آسفالت ۲۴ هزار مترمربعی در شهر خنجین

شهردار خنجین گفت: ۲۴ هزار مترمربع آسفالت با اختصاص ۵۰ میلیارد ریال اعتبار در دستور کار و اولویت این شهرداری در سال جاری است

انباشت ذخایر استراتژیک اژدهای زرد 01 خرداد 1403

انباشت ذخایر استراتژیک اژدهای زرد

چین در ماه آوریل، نفت‌خام بیشتری را به ذخــایر استراتژیک خود اضافه کرد. این افزایش به این دلیل رخ‌داد که پالایشگاه‌های این کشور با سرعت کمتری نفت را فرآوری می‌کردند؛ لذا طلای‌سیاه بیشتری به مخازن ذخیره‌سازی سرازیر شد. بر اساس محاسبات مبتنی بر داده‌های رسمی، در ماه آوریل، در مجموع ۸۳۰‌هزار بشکه در روز به ذخایر چین افزوده شد که نسبت به ۷۹۰‌هزار بشکه در روز در ماه مارس، افزایش ۴۰‌هزار بشکه‌ای را شاهد بودیم. در چهار ماه اول سال، چین، بزرگ‌ترین واردکننده نفت‌خام جهان، ۷۰۰‌هزار بشکه در روز به ذخایرش اضافه کرده؛ حجم قابل‌توجهی که تا حدودی دیدگاه بازار مبنی‌بر قوی‌بودن مصرف نفت در بحبوحه اقتصاد در حال بهبود را تضعیف می‌کند.

تثبیت بهای برنت 01 خرداد 1403

تثبیت بهای برنت

پس از به‌تعویق افتادن سفر ولیعهد عربستان‌سعودی به ژاپن به دلیل بیماری پدرش، قیمت نفت روز دوشنبه ۲۰ماه مه درمیان بلاتکلیفی سیاسی در کشورهای عمده تولیدکننده طلای‌سیاه از جمله ایران ثابت ماند. بر اساس گزارش رویترز و تا لحظه تنظیم این خبر، بهای برنت با ۲۴‌سنت کاهش به ۸۳.۷۴‌دلار در هر بشکه رسید. نفت‌خام وست‌تگزاس […]

خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی تبریز – ارومیه 31 اردیبهشت 1403

خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی تبریز – ارومیه

وزیر نفت از پروژه خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی تبریز - خوی - ارومیه و مراکز انتقال آن بازدید کرد. جواد اوجی در آستانه بر‌‌گزاری آئین بهره‌‌‌‌‌برداری از خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی تبریز - ارومیه با حضور رئیس‌‌‌‌‌جمهور، به‌همراه جلیل سالاری،‌‌‌‌‌ مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، فرهاد احمدی، ‌‌‌‌‌ مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران و ارسلان رحیمی، مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران از پروژه خط لوله تبریز- خوی- ارومیه و مراکز انتقال نفت آن بازدید کرد. خط لوله ۱۴ اینچ ۲۲۲‌کیلومتری تبریز- خوی- ارومیه به طول ۲۲۰ کیلومتر از پالایشگاه تبریز آغاز و پس از گذر از شمال دریاچه ارومیه، به انبار نفت ارومیه منتهی می‌شود. قرارداد این پروژه در مرداد ۱۳۹۲ به شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران ابلاغ شد که در قالب این پروژه، احداث خط‌لوله ۱۴ اینچ تبریز به ارومیه با پوشش پلی‌‌‌‌‌اتیلن، خط انشعاب ۱۰ اینچ خوی با مسافت حدود ۳۷ کیلومتر، احداث تلمبه‌‌‌‌‌خانه‌‌‌‌‌های برقی تبریز و ایستگاه میان مسیری سلماس و پایانه‌‌‌‌‌های ارومیه و خوی اجرایی شده‌است.

تولید روزانه ۳.۳میلیون بشکه‌‌‌‌‌ای نفت 30 اردیبهشت 1403

تولید روزانه ۳.۳میلیون بشکه‌‌‌‌‌ای نفت

آژانس بین‌المللی انرژی از افزایش ۵۰‌هزار بشکه‌‌‌‌‌ای تولید روزانه نفت ایران در چهارمین ماه سال‌جاری میلادی خبر داد و اعلام کرد: تولید روزانه نفت ایران به ۳.۳میلیون بشکه در روز رسیده‌است.  آژانس بین‌المللی انرژی در جدیدترین گزارش ماهانه خود از بازار نفت جهان، کل تولید نفت اوپک در چهارمین ماه سال‌میلادی جاری را ۲۶‌میلیون و […]

تعمیق روابط اوپک، غیر‌اوپک 26 اردیبهشت 1403

تعمیق روابط اوپک، غیر‌اوپک

اعلامیه اخیر اوپک در مورد نحوه جدید ارائه داده‌های تقاضای جهانی نفت در گزارش‌های ماهانه، نشان‌دهنده تغییری قابل‌توجه است. این سازمان اعلام‌کرده در گزارش ماه‌های آتی خود، به‌جای تمرکز صرف بر تقاضای نفت‌خام خود، بر پیش‌بینی تقاضای نفت از سوی گروه اوپک‌پلاس که هم اعضای اوپک و هم اعضای غیراوپک را شامل می‌شود، تمرکز خواهد کرد. این تغییر رویه، همکاری روبه‌رشد بین اوپک و شبکه گسترده کشورهای تولیدکننده نفت در هماهنگی تصمیمات عرضه نفت را برجسته می‌کند.

سه دستور ارزی فرزین برای صادرکنندگان بخش خصوصی 27 اردیبهشت 1403

سه دستور ارزی فرزین برای صادرکنندگان بخش خصوصی

رئیس‌کل بانک مرکزی در نشست با هیات رئیسه اتاق ایران، برای حمایت از صادرکنندگان بخش خصوصی سه دستور فوری صادر کرد. «استفاده از ارز اشخاص» و «گواهی امتیاز صادراتی در مرکز مبادله ارز» و به‌ کارگیری «ریال برون‌مرزی با روسیه» سه برنامه ویژ‌ه‌ای که در دستور کار قرار گرفته است.

تاکید مجلس بر اصلاح سیاست‌های ارزی دولت 04 اردیبهشت 1403

تاکید مجلس بر اصلاح سیاست‌های ارزی دولت

نوسانات نرخ ارز در هفته‌های گذشته محور تذکرات نمایندگان مجلس بود و بر همین اساس رئیس مجلس اعلام کرد که مجلس شورای اسلامی جلسه‌ای درباره ارز با مسوولان بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت برگزار خواهد کرد. اگرچه به نظر می‌رسید این جلسه در صحن علنی مجلس برگزار شود، اما این نشست در دفتر رئیس مجلس و با حضور خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی، فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی، پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی، سیدشمس‌الدین حسینی رئیس کمیسیون جهش و رونق تولید، اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع، محسن زنگنه و حجت‌الاسلام بحرینی از نمایندگان اقتصاددان مجلس و تعدادی از کارشناسان مرکز پژوهش‌ها برگزار شد. البته قرار است گزارش جمع‌بندی درباره موضوع ارز هفته آینده در صحن مجلس قرائت شود. از سوی دیگر اگرچه تاکنون یک جلسه میان دولت و جمعی از نمایندگان مجلس برگزار شده، اما قرار است این جلسات تا رسیدن به یک جمع‌بندی مشترک ادامه پیدا کند.

اخطار تجار به پنج‌شنبه تعطیل 29 فروردین 1403

اخطار تجار به پنج‌شنبه تعطیل

شنبه یا پنج‌شنبه؟ تصمیم نمایندگان مجلس در صحن علنی در هفته‌های آتی مشخص خواهد کرد که دومین روز تعطیل ایرانی‏‏‏‌ها چه روزی خواهد بود؛ تصمیمی که اکنون در کمیسیون اجتماعی مجلس نهایی شده‌است و این روز به‌رغم مخالفت‌های بسیار، به‌ویژه از سوی اصحاب تولید و تجارت، پنج‌شنبه است. امکان تغییر این تصمیم در صحن علنی به‌طور مستقیم وجود ندارد و نهایتا می‌شود جهت بررسی دوباره به کمیسیون مربوطه ارجاع شود.

تاوان وابستگی صنعت به واردات 24 اسفند 1402

تاوان وابستگی صنعت به واردات

بخش صنعت یکی از ارکان مهم اقتصاد ایران و تاثیرگذار در رشد اقتصادی، با درجات مختلف به زنجیره جهانی ارزش محصولات وابسته است. یکی از وجوه این مساله، وابستگی به واردات نهاده‌های تولید، اعم از مواد اولیه، کالاهای سرمایه‌ای و سایر نهاده‌هاست

معافیت صادرات محصولات حاصل از ورودموقت از عوارض صادراتی 23 اسفند 1402

معافیت صادرات محصولات حاصل از ورودموقت از عوارض صادراتی

گمرک ایران طی بخشنامه‌‌‌‌‌ای اعلام کرد؛ صادرات محصولات حاصل از ورودموقت، مشمول عوارض صادراتی نمی‌شود.