روسیه ظرفیت ترانزیتی از مسیر ایران را تا۵۰ میلیون تن هدف گذاری کرده است
روسیه ظرفیت ترانزیتی از مسیر ایران را تا۵۰ میلیون تن هدف گذاری کرده است
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به جمع بندی کشور روسیه مبنی جابجایی بخشی از تجارت خارجی خود از مسیر ایران گفت: روسیه قصد دارد تا در ۲ مرحله ظرفیت جابجایی ترانزیتی از مسیر ایران را به ۵۰ میلیون تُن برساند.

علی اکبر صفایی سه‌شنبه شب در نشست شورای اداری استان هرمزگان به ریاست استاندار هرمزگان و نماینده ولی فقیه در جمع اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: طبق صحبت‌های مشاور اقتصادی رئیس جمهور روسیه، این کشور قصد دارد تا در مرحله نخست ۱۵ میلیون تن کالای ترانزیتی و در مرحله دوم به ۵۰ میلیون تن کالای ترانزیتی را از مسیر ایران جابه‌جا کند.

وی با اشاره به کمبود ناوگان دریایی در دریای خزر ادامه داد: روس‌ها تاکید زیادی برای انتقال کالا از طریق راه آهن دارند که امیدواریم با لحاظ تخصیص اعتبارات مناسب و تشویق سرمایه گذاران، توسعه ناوگان دریایی در دریایی خزر را داشته باشیم.

مدیرکل بنادر ودریانوردی هرمزگان نیز به ظرفیت‌های بندر شهید رجایی اشاره کرد و افزود: ظرفیت کانتینری بندر شهید رجایی پنج میلیون teu است که با اضافه شدن فاز سوم این بندر به هشت میلیون teu  خواهد رسید.

حسین عباس‌نژاد با اشاره به برقراری ارتباط خوب با کشورهایی چون قطر و عمان و کشورهای cis نیز بیان کرد: با هدف توسعه ارتباطات تجاری با این کشورها، تفاهم‌های خوبی با ۲ کشور روسیه و قزاقستان داشته‌ایم.

وی ادامه داد: روز گذشته نیز با حضور حسین دهقان دبیر اجرایی شورای توسعه سواحل مکران، زمین‌های وزارت نفت به سازمان بنادر و دریانوردی بمنظور توسعه سواحل مکران تحویل داده شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان بیان کرد: احداث سیلوی غلات به ظرفیت ۲۰۰ هزار تُن را شروع کرده ایم و سرمایه‌گذار آن نیز مشخص شده و همچنین می‌توان بندر چندمنظوره خمیر را در دهه فجر به صورت کاملا عملیاتی افتتاح کرد که یک گشایش خوبی را به دنبال دارد.

  • منبع خبر : ایرنا