دومین پالایشگاه تامین کننده گازطبیعی کشور مهیای فصل سرما شد
دومین پالایشگاه تامین کننده گازطبیعی کشور مهیای فصل سرما شد
مدیرعامل پالایشگاه گاز پارسیان مُهر فارس اعلام کرد: عملیات تعمیرات این پالایشگاه به عنوان دومین واحد تأمین کننده گاز طبیعی مورد نیاز کشور پس از فعالیت مستمر گروه‌های کارگری و مهندسی به پایان رسید و این پالایشگاه آماده تولید حداکثری گاز در فصل سرما شد.

علمدار بابایی در این باره افزود: تعمیرات اساسی پارسیان۲ که از حوزه های گازی هما، وراوی و شانول خوراک دریافت می‌کند از دهم شهریور ماه به مدت ۲۰ روز برنامه ریزی شده بود، با تلاش و همت همه همکاران به پایان رسید و پس از آن تعمیرات اساسی پارسیان۱  که از حوزه گازی تابناک خوراک دریافت می کند؛ از تاریخ ۹ مهرماه آغاز و تا پایان روز ۳۰ مهرماه مطابق برنامه زمانبندی شده محقق شد و هم اینک واحدها به صورت نرمال در سرویس قرار گرفته‌اند.
مدیرعامل پالایشگاه گاز مهر فارس ادامه داد: با توجه به فصل سرد پیش رو و ضرورت آمادگی تولید حداکثری گاز و خدمت رسانی به ایران اسلامی و هموطنان عزیزمان، پروژه تعمیرات اساسی امسال با هماهنگی واحدهای مرتبط و پیش بینی تأمین اقلام و خدمات مورد نیاز، در ۲ مرحله طبق برنامه ریزی اعلامی از ستاد شرکت ملی گاز ایران آغاز شد.
به گفته وی، این عملیات با اجرای ۳۳ مورد کار اصلاحی، شارژ و تخلیه ۱۳ دستگاه برج نم­‌زدایی و بازرسی از ۱۵ دستگاه برج نم‌­زدایی دیگر، تمیزکاری، شستشو و تعمیرات ۳۵ دستگاه انواع تجهیزات تحت فشار و اتمسفریک، تمیزکاری و سندبلاست ۴ دستگاه سیلابه گیر، تعویض المنت های ۱۹ دستگاه فیلتر، تمیزکاری و چسب کاری و تعمیرات مورد نیاز جهت ۲ دستگاه مخزن، بازدید، سرویس و بازرسی ۸ دستگاه کوره همراه بود.
وی خاطرنشان کرد: آزمایش هشت دستگاه مبدل حرارتی، تعویض باندل ۲ دستگاه کولر هوایی، شستشوی یک دستگاه کلدباکس، تمیزکاری، شستشو و تعمیرات یک دستگاه مخزن ذخیره مایعات، تعمیر تیپ فلر، تعمیرات اساسی ۱۱ دستگاه کمپرسور و پمپها،  تعمیرات ۲۵۰ دستگاه شیر آلات KV و  انواع ولو های کنترلی و دستی در سایزهای مختلف، همچنین اجرای  پروژه تعمیرات اساسی و نوسازی سیلابه گیر واحد ۴۰۰، خطوط رابط و بسیاری از اقدامات دیگر تحت نظارت بازرسی فنی و مهندسی فرایند به پایان رسید.
این مقام مسئول با تأکید بر ضرورت توجه به مسائل ایمنی در عملیات تعمیرات اساسی بیان کرد: همه کارکنان و کارگران با دقت کافی به مسائل ایمنی بدون هیچ حادثه ای و در شرایط ایمن وظایف خود را انجام دادند و امیدواریم در زمستان آتی با قابلیت اطمینان و اثر بخشی حداکثری از بابت تولید گاز و سایر شاخص ها، شیرینی کار طاقت فرسای تعمیرات اساسی با گرما بخشیدن به خانه های هموطنان و رونق صنایع به دل همه ما بنشیند.

برپایه این گزارش، تعمیرات اساسی پالایشگاه های گازی کشور هر ساله قبل از شروع فصل سرما و در جهت آماده سازی تولید پایدار و حداکثری، ایمن و مستمر گاز مصرفی کشور، طبق برنامه زمان بندی و هماهنگی شرکت ملی گاز ایران و شرکت ملی نفت ایران اجرا می شود.
در این گزارش آمده است:‌ شرکت پالایش گاز پارسیان بزرگترین پالایشگاه گاز شیرین کشور و دومین تامین کننده گاز طبیعی است که با ظرفیت اسمی ۸۲ میلیون متر مکعب گاز در روز؛ در شهرستان مُهر استان فارس واقع شده است.
شهرستان مهر در فاصله ۳۳۰ کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا