رئیسی: فشارهای حداکثری علیه ایران شکست خورد/ در “تجارت، اقتصاد و ترانزیت” فعالیت‌های فوق‌العاده‌ای در دولت رخ داد‌
رئیسی: فشارهای حداکثری علیه ایران شکست خورد/ در “تجارت، اقتصاد و ترانزیت” فعالیت‌های فوق‌العاده‌ای در دولت رخ داد‌
رئیس جمهور با بیان اینکه دشمن رسما اعلام کرد فشارهای حداکثری علیه ایران شکست خورد، گفت: همان طور که می‌بینیم قطار پیشرفت در کشور در حال حرکت ‌است و حرکت آن شتابان هم شده است.

آیت‌‌الله سیدابراهیم رئیسی در مراسم ‌بهره‌برداری از 6 واحد نیروگاهی در زنجان با محکومیت حادثه تروریستی حرم شاهچراغ و تسلیت به خانواده‌های شهدای این حادثه، اغتشاشات اخیر را بسترساز حرکت‌های تروریستی در کشور دانست و اظهار داشت: ‌همان طور که همه ملاحظه کردند دشمن خبیث شب گذشته به حرم شاه‌چراغ حمله کرد و عده‌ای نمازگزار بی‌گناه را به رگبار بست . بعد داعشی‌ها رسما اعلام کردند که این کار را ما کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه “اغتشاش و به‌هم‌ریختگی” ظلم به علم و دانش، کسب و کار، امنیت آرامش و مردم بی‌گناهی است که در خیابان‌ها آسیب می‌بینند و در این اتفاقات به وضوح دست دشمن را می‌بینیم چرا که ما به دنبال ایجاد اشتغال هستیم و دشمنان به دنبال بیکار کردن آن‌ها‌ست، افزود: امنیت و آرامش اصل و لازمه همه اقدامات و کار و تلاش، تولید، علم افزایی و دیگر فعالیت های علمی، اقتصادی، فرهنگی و ..  است؛ امنیت اصل و همه اقدامات فرع بر حفظ امنیت است مردم کشور ببینند دست دشمن، توطئه‌ها و فتنه‌گری‌های دشمن را که نمی‌خواهد ایران اسلامی رشد و پیشرفت کند.

رئیس جمهور خطاب به همه فعالان، صنعتگران، تولید‌کنندگان کشور، مهندسان، کارمندان، کارگران و تلاشگران کشور تصریح کرد: ‌این اغتشاشات و فتنه‌ها‌ شما را به  هیچ عنوان در تصمیم و اراده پولادین خود سست نکند پیام من به شما این است که ‌اجازه نخواهیم نداد قطار پیشرفت کشور کند و یا متوقف شود. ‌این حوادث شما را ناامید نکند و با اراده پولادین ‌به تلاش‌های خود ادامه دهید. راه پیشرفت کشور تلاش و همت جهادی است و اگر می‌خواهید دشمنان را ناامید کنید به شعار سال رهبری توجه کنید.

‌رئیسی با بیان اینکه دانشگاه ‌‌محل پرورش نیروهای فرهیخته، باسود و اثرگذار است که باید به عنوان جایگاه علم‌افزیی، بصیرت‌افزایی، معرفت‌افزایی و پرورش انسان‌های آینده‌ساز نقش آفرینی کند، تاکید کرد: ‌مدارس، کارخانه‌ها، نیروگاه‌ها و تمام مراکز علمی صنعتی و کشاورزی ‌‌باید تلاش خود ر‌ا در مسیر توسعه و پیشرفت کشور مضاعف کنند و بدانیم ‌ایستادگی در برابر این توطئه تنها با فعالیت جهادی در عصه علم و تولید امکانپذیر است و ‌ناامیدی دشمن را در پی دارد.

‌وی اضافه کرد: امروز دانشجویان، بازریان، صنعتگران اساتید و همه مردم بدانند راه پیشرفت کشور، امید‌آفرینی در دل مردم و ناامید کردن دشمن، فعالیت و تلاش بی‌وقفه برای پیشرفت کشور و تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین است، نسخه‌ای که در اول سال رهبر فرزرانه انقلاب به همه ما فرمودند و این تنها راهکار برون رفت از مشکلات کشور است.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ما هم در برق خانگی، صنایع و هم حوزه کشاورزی دچار اختلالات جدی بودیم، تصریح کرد: ‌اگر به اندازه کافی تولید برق داشتیم ناترازی به وجود نمی‌آمد اما این امر رخ نداده بود و کار دولت سخت بود که این ناترازی را رفع کند. این امر از برق خانگی آغاز شد و سال گذشته قطع برق خانگی نداشتیم، بعد از آن برق صنعتی حمایت شد و در نهایت تقسیم برنامه شد که بخش صنعت و کشاورزی به نفع برق خانگی مدیریت شود و در همین زمینه 6000 مگاوات برق در سال اول دولت تولید شد.

وی با بیان اینکه کاری که امروز در پنج استان کشور به بهره‌برداری رسانده‌اند 1026 مگاوات برق را در مدار قرار می‌دهد که باید از این تلاش تقدیر کرد به خصوص که با همت مهندسان داخلی انجام شده است، یادآور شد: قبلاً برخی نگاه به بیرون داشتند اما امروز توربینی که در کشور ساخته می‌شود کیفیت بالایی دارد ولی در گذشته به دنبال خرید این توربین‌ها از خارج بودند. برنامه‌ریزی برای تولید 35 هزار مگاوات برق انجام شده و تلاش‌ها برای رسیدن به این میزان در کشور در حال انجام است.

وی با بیان اینکه در حوزه آب، کاری که در خوزستان انجام شد کاری بود که باید در سه یا چهار سال انجام می‌شد اما امروز شهرهای خوزستان می‌بینند که شرایط متفاوت شده است، ادامه داد:  ‌قطار پیشرفت و توسعه کشور سرعت گرفته است، ‌دشمنان تصور می‌کردند که با تحریم حرکت مردم ایران و توسعه کشور  از حرکت بازمی‌ایستد اما دیدند این حرکت آنها نیز اثر ندا‌شت که موانع دیگری ایجاد کردند.

رئیسی با بیان اینکه مردم انتظار شتاب در انجام پروژه‌های کشور دارند، تأکید کرد: تصور می‌کردند که ما با تحریم و تهدید متوقف شویم و حرکت‌مان کند شود اما دیدند که حرکت ما شتاب گرفت. ما با حفظ عزت و اقتدار این نظام و با اتکال به خداوند و اتکا به داشته‌های داخلی داریم کارمان را پیش می‌بریم.

وی با بیان اینکه در حوزه نفت و گاز کارهای زیادی انجام شده است و وقتی دشمن دید که تهدیداتش بی‌ثمر بوده ‌رسماً اعلام کرد که این فشار حداکثری تأثیری نداشته است چرا که آنان می‌خواستند جلوی فروش نفت ما را بگیرند و موفق نشدند، تاکید کرد: دشمن به دنبال منزوی ساختن ایران بود، اما ارتباط ما با کشورهای دنیا برقرار شد و آنچه برقرار بود ارتقاء پیدا کرد. در سال اول این دولت تجارت ما 40 درصد افزایش پیدا کرد. سهم ما در تجارت و اقتصاد و ترانزیت منطقه با قبل قابل قیاس نیست و فعالیت فوق‌العاده‌ای رخ داده است.

رئیسی ادامه داد: وضعیت پولی و مالی ما را با تحریم می‌خواستند محدود کنند اما دیدند که ما محدود نشدیم. وقتی در همه این توطئه‌ها شکست خوردند به دنبال ایجاد اغتشاش در کشور رفتند تا کشور پیشرفت و تولید نداشته باشد؛ دشمن نمی‌خواهد ما در هیچ زمینه‌ای پیشرفت کنیم، آنها نمی‌خواهد نخبگان ما در کشور تولید علم کنند یا نمی‌خواهد فناوری در این کشور توسعه یابد. تولید و فعال‌شدن صنایع در کشور قدرت می‌آورد قدرت که فقط به موشک نیست؛ بله، موشک قدرت می‌آورد، صنایع نظامی قدرت می‌آورد اما قدرت فقط در صنعت نظامی نیست.

رئیس جمهور تاکید کرد: یکی از قدرت‌های کشور در فناوری و علم است. امروز ما در علم و فناوری حرف گفتنی در منطقه و برای دنیا داریم و دشمن نمی‌خواهد ما در علم و فناوری و در کشاورزی، صنعت و معدن حرف برای گفتن و نیز پیشرفت داشته باشیم. باید در اینجا به وضوح دست دشمن را ببینید که می‌خواهد قطار پیشرفت کشور از حرکت باز بماند و تمام هدف این است که ما دنبال ایجاد اشتغال باشیم و او می‌خواهد مردم را بیکار کند و مردم را عصبانی سازد.

 

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم