رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا خواستار توقف همکاری با عربستان شد
رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا خواستار توقف همکاری با عربستان شد
باب منندز رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا خواستار توقف همکاری با عربستان سعودی از جمله فروش بیشتر تسلیحات شد و ریاض را متهم کرد که به جنگ روسیه علیه اوکراین کمک می کند.

منندز سناتور آمریکایی در بیانیه ای اعلام کرد: ایالات متحده باید فوراً تمام جنبه‌های همکاری خود با عربستان سعودی از جمله فروش تسلیحات و همکاری امنیتی فراتر از آنچه برای دفاع از پرسنل و منافع آمریکا ضروری است، متوقف کند.

وی در ادامه افزود: من به عنوان رئیس کمیته روابط خارجی سنا هیچ همکاری با ریاض را تا زمانی که این کشور در مورد جنگ در اوکراین تجدید نظر نکند، جایز نمی بینم.

رئیس کمیته روابط خارجی سنا تاکید کرد: جایی برای بازی کردن در هر دو طرف این درگیری وجود ندارد، یا از بقیه جهان در تلاش برای جلوگیری از یک جنایتکار جنگی حمایت می‌کنید یا از او (پوتین) حمایت می‌کنید که عربستان سعودی دومی را در تصمیمی وحشتناک بر اساس منافع اقتصادی خود انتخاب کرده است.

گروه اوپک پلاس روز چهارشنبه گذشته اعلام کرد که تولید نفت خود را ۲ میلیون بشکه در روز کاهش می‌دهد و این اقدام که بزرگترین کاهش از زمان همه گیری کرونا محسوب می‌شود؛ با واکنش تند مقام های آمریکایی مواجه شد که نگران افزایش قیمت بنزین در کشور خود هستند.

قیمت نفت خام برنت با انتشار این خبر بیش از یک درصد افزایش یافت و به نزدیک ۹۳ دلار در هر بشکه رسید و قیمت نفت آمریکا نیز با ۱.۵ درصد افزایش، به ۸۷.۷۵ دلار رسید.

کارین ژان ‌پی‌یر سخنگوی کاخ سفید نیز با انتقاد از تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت، آن را نشانه همسویی با روسیه خواند. تام مالینوسکی عضو دموکرات کنگره آمریکا نیز در پیامی در صفحه توئیتر خود به صراحت نوشت: پیام ما به محمد بن سلمان (ولیعهد عربستان سعودی) باید این باشد؛ اگر می‌خواهی طرف پوتین باشی، پس از پوتین بخواه از تو دفاع کند.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا