رقابت روسیه و عربستان در هند برای فروش نفت
رقابت روسیه و عربستان در هند برای فروش نفت
قیمت پایین تر نفت روسیه نسبت به عربستان باعث شد این کشور در ماه ژوئن عربستان را به‌عنوان دومین عرضه‌کننده بزرگ نفت به هند پشت سر بگذارد و پس‌از عراق قرار بگیرد.

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران ،رقابت شدیدی در هند بین روسیه و عربستان وجود دارد. روسیه قیمت نفت خام خود را نسبت‌به عربستان پایین آورده و راه را برای در اختیار گرفتن سهم بیشتری از بازار در یکی از بزرگ‌ترین واردکننده‌های نفت دنیا باز کرده است.

بشکه‌های نفت روسیه در فصل بهار نسبت‌به نفت خام عربستان ارزان‌تر بوده‌اند تا جایی‌که اختلاف قیمت آن‌ها در ماه مه به 19 دلار در هر بشکه رسید. روسیه در ماه ژوئن عربستان را به‌عنوان دومین عرضه‌کننده بزرگ نفت به هند پشت سر گذاشت و پس‌از عراق قرار گرفت.

هند و چین تبدیل به بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان نفت خام روسیه شده‌اند چون سایر خریداران بشکه‌های نفت این کشور را پس‌از حمله به اوکراین کنار گذاشته‌اند. هند 85 درصد از نیاز نفت خود را وارد می‌کند و نفت ارزان‌قیمت روسیه در شرایط تورم بالا و کسری تجاری، از نظر اقتصادی به‌صرفه است.

آمار دولتی نشان می‌دهند صورت‌حساب واردات نفت خام هند در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی به‌دنبال بالا رفتن قیمت نفت و افزایش تقاضا برای سوخت برابر با 47.5 میلیارد دلار بوده‌است. این رقم در زمان مشابه در سال گذشته میلادی 25.1 درصد گزارش‌شده بود. نگرانی درمورد رکود اقتصاد باعث کاهش اخیر قیمت نفت شده و خیال مصرف‌کنندگان را کمی راحت کرده‌است.

پالایشگاه‌های هند به‌دنبال ارزان‌ترین نفت خام ممکن هستند که مناسب فعالیت آن‌ها باشد و نفت خام روسیه بهترین گزینه برای آن‌هاست. البته عربستان و عراق آسیب زیادی نمی‌بیند چون مستقیماً بیشتر نفت خود را به اروپا عرضه می‌کنند.

اختلاف قیمت نفت روسیه و عربستان در ماه گذشته میلادی به کمترین میزان رسید، اما نفت روسیه هنوز هم 13 دلار ارزان‌تر از نفت عربستان و حدود 102 دلار معامله می‌شد. عربستان در سال گذشته میلادی دومین عرضه‌کننده بزرگ نفت به هند بود و روسیه در رتبه نهم قرار داشت.

عراق همچنان بزرگ‌ترین عرضه‌کننده نفت خام به هند است. قیمت نفت خام عراق در ماه‌مه 9 دلار گران‌تر از نفت روسیه بود اما در سایر ماه‌ها ارزان‌تر از نفت روسیه معامله می‌شد. واردات نفت هند از روسیه از ماه مارس 10 برابر شده‌است.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم