فشارمستقیم آمریکا بر بانک جهانی برای متوقف کردن کمک مالی به لبنان
فشارمستقیم آمریکا بر بانک جهانی برای متوقف کردن کمک مالی به لبنان
وزیر نفت سوریه با بیان اینکه آمریکا از اجرای طرح انتقال گاز مصر به لبنان جلوگیری می کند، از فشار مستقیم واشنگتن بر بانک جهانی برای متوقف کردن کمک های مالی به لبنان خبر داد.

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران ، وزیر نفت سوریه بار دیگر بر آمادگی سیاسی و فنی دمشق برای اجرای طرح خط لوله انتقال گاز از مصر به لبنان از طریق خاک سوریه تأکید و خاطرنشان کرد که این موضوع را به همتای لبنانی خود اعلام کرده است.

«بسام طعمه» در ادامه افزود: آمریکا مستقیماً به بانک جهانی فشار می‌آورد تا کمک مالی به لبنان که حدود یک سال پیش منت آن را بر لبنانی‌ها گذاشت، جلوگیری می‌کند و این طرح هنوز در حد توهم باقی مانده است.

وی تصریح کرد: من با «ولید فیاض» وزیر انرژی لبنان چندین بار گفتگو و اعلام کرده‌ام که ما به دستور رئیس جمهور بشار اسد و مقامات سیاسی سوریه برای حمایت از این طرح همکاری می‌کنیم و از طرف سوریه هیچ مانع فیزیکی برای اجرای این طرح وجود ندارد، یعنی خط لوله انتقال گاز از مصر با توجه به شرایط فنی، آماده و مدارک قانونی قرارداد واگذاری آن نیز حاضر است.

وزیر نفت سوریه ادامه داد: همگان می‌دانند این طرح به ابزار فشاری برای آمریکا علیه لبنان تبدیل شده است زیرا حمایت مالی آن در صورت اجرا، توسط بانک جهانی صورت خواهد گرفت.

سخنان وزیر نفت سوریه پیش از این توسط بسیاری از منابع لبنانی تأیید شده بود که نشان می‌داد لبنانی‌ها فریب «دوروتی شیا» سفیر آمریکا در لبنان را خورده‌اند که دولتش به مصر و اردن اجازه پمپاژ و انتقال گاز به لبنان را نداده است اگرچه نزدیک به یک سال پیش به لبنانی‌ها قول داده بود که گاز نیروگاه‌ها را تأمین کند.‌

شایان ذکر است ماه سپتامبر سال گذشته جلسه‌ای با حضور وزرای نفت و انرژی اردن، سوریه، لبنان و مصر تشکیل شد و نقشه راهی برای تأمین گاز طبیعی لبنان توسط مصر از طریق خاک اردن و سوریه به تصویب رسید و هدف اعلام شده آن، حل بحران برق در لبنان بود.

دبیرکل حزب الله بارها در سخنرانی‌های خود به ادعای آمریکا مبنی بر تلاش برای تأمین گاز و برق برای مردم لبنان اشاره و این ادعاها را شعارهای توخالی برای تحت فشار قرار دادن لبنان و مقاومت آن در مقابل خواسته‌های غرب و رژیم صهیونیستی عنوان کرده است.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر