سه‌شنبه 4 مرداد 1401
گروه : نفت
پ
  • 04 مرداد 1401 - 10:34

پیشتازی سود‌سازی گروه پالایشی

پیشتازی سود‌سازی گروه پالایشی
پیشتازی سود‌سازی گروه پالایشی
در شرایطی که نرخ دلار نیمایی روند رو به رشد آرامی را طی می‌کند، مهم‌ترین عامل تاثیر‌گذار دیگر بر سود‌آوری گروه پالایشی، تغییرات قیمت جهانی نفت است. نفت در سال گذشته، پس از واکسیناسیون جهانی در برابر بیماری کرونا در مسیر صعودی پرقدرت قرار گرفت و پس از آغاز جنگ روسیه و اوکراین موفق به شکست مرز ۱۰۰دلار شد و تا حوالی ۱۴۰دلار نیز صعود کرد که در ۱۲سال اخیر بی‌سابقه بوده است. طبق پیش‌بینی‌ای که در یادداشت پیشین داشتیم و با توجه به موارد مرورشده، شاهد جهش سود‌آوری شرکت‌های پالایشی بودیم. در واقع با رشد قیمت نفت، فرآورده‌های تولیدی پالایشگاه‌ها (شامل بنزین، گازوئیل و...) نیز صعودی شده و برآیند کرک‌اسپرد این مجتمع‌ها از زیر ۱۰دلار تا حوالی ۴۰دلار نیز صعود کرد.
شرکت پالایش نفت تهران موفق شده است تنها در بهار ۶۰تومان سود شناسایی کند، در حالی که کل سود کسب‌شده سال گذشته این شرکت ۹۰تومان بوده است. نماد «شبندر» متعلق به پالایش نفت بندرعباس در عملکرد سه‌ماهه توانسته است به‌ازای هر سهم ۸۴تومان محقق کند. سهم این شرکت در سال مالی گذشته به‌ترتیب از فصل ابتدایی ۳۳تومان، ۲۷تومان، ۴۰تومان و ۷۰تومان به ازای هر سهم گزارش کرده بود. سود سه‌ماهه این شرکت نسبت به دوره مشابه سال گذشته، رشد ۱۵۹درصدی دارد. «شپنا» نیز با رشد ۴۱۳درصدی سود موفق به کسب سود ۶۹تومانی در بهار امسال شد و در انتها نیز «شاوان» و «شراز» به ترتیب با ۱۰۸درصد و ۲۴۰‌درصد رشد نسبت به دوره مشابه سال پیش موفق به کسب سود ۲۰۳تومانی و ۱۷۴۳تومانی شدند. مهم‌ترین سوال سهامداران این گروه این است که آیا درخشش سودآوری‌ها در ادامه نیز تکرار خواهد شد.

بهبود عملکرد سودآوری

شرکت‌های پالایشی در مجموع در سال مالی 1400 موفق عمل کردند و شاهد بهبود عملکرد آنها در سود‌آوری با اعلام گزارش‌های حسابرسی‌شده سالانه نیز بودیم. شرکت پالایش نفت اصفهان طبق اعلام در کدال در دوره مورد اشاره برای هر سهم 874ریال سود شناسایی کرده که نسبت به سال 99، حدود 12‌درصد افزایش داشته و مجموع سود خالص این شرکت به 16599میلیارد تومان رسیده است. شرکت پالایش نفت تهران هم طبق اعلام خود در کدال در دوره مورد اشاره برای هر سهم 905ریال سود شناسایی کرده که نسبت به سال 99، حدود 39‌درصد افزایش داشته و مجموع سود خالص این شرکت به 15390میلیارد تومان رسیده است. شرکت پالایش نفت بندرعباس نیز طبق اعلام در کدال در دوره مورد اشاره برای هر سهم 1693ریال سود شناسایی کرده و روند بهبود سود‌آوری در کلیت این گروه مشهود است.

گزارش مجامع و تصمیم‌گیری در خصوص توزیع سود

مجامع امسال پالایشی‌ها برگزار شد و ‌درصد توزیع سود نیز نسبتا بالا بود. تنها پالایش نفت تهران سود کمتری توزیع کرد که دلیل آن‌هم افزایش سود انباشته با هدف خرید شرکت دیگر بود که پیش‌بینی می‌شود این موضوع بتواند موجب افزایش سود‌آوری این شرکت در سال آینده شود.

مجمع سالانه پالایشگاه اصفهان با نماد «شپنا» با حضور اکثریت سهامداران برگزار و مقرر شد از ۸۷۳ریال سود محقق‌شده هر سهم ۶۵۰ریال معادل ۷۴‌درصد برای هر سهم توزیع شود. زمان پرداخت سود سهامداران «شپنا» به سهامداران حقیقی 26مرداد واریز می‌شود. سود سهامداران حقیقی که در سامانه سجام ثبت‌نام نکرده‌اند، از 20 دی در شعب بانک تجارت پرداخت می‌شود.

مجمع سالانه پالایشگاه تبریز با نماد «شبریز» با حضور اکثریت سهامداران برگزار و مقرر شد از ۶۶۸۳ریال سود محقق‌شده هر سهم ۵۸۵۰ریال معادل ۸۸‌درصد برای هر سهم توزیع شود. زمان پرداخت سود سهامداران «شپنا» به سهامداران حقیقی، 15شهریور واریز می‌شود. سود سهامداران حقیقی که در سامانه سجام ثبت‌نام نکرده‌اند، از اول دی در شعب بانک تجارت پرداخت می‌شود.

مجمع سالانه پالایشگاه تهران با نماد «شتران» با حضور اکثریت سهامداران برگزار و پس از تصویب صورت‌های مالی مقرر شد از ۹۰۵ریال سود محقق‌شده هر سهم ۲۳۰ریال معادل ۲۵‌درصد برای هر سهم توزیع شود. زمان پرداخت سود سهامداران «شپنا» به سهامداران حقیقی، 31مرداد واریز می‌شود. سود سهامداران حقیقی که در سامانه سجام ثبت‌نام نکرده‌اند، از 20مهر در شعب بانک تجارت پرداخت می‌شود.

مجمع سالانه پالایشگاه بندرعباس با نماد «شبندر» با حضور اکثریت سهامداران در محل شرکت برگزار و مقرر شد از ۱۶۹۳ریال سود محقق‌شده هر سهم ۱۳۵۰ریال معادل ۸۶‌درصد برای هر سهم توزیع شود. زمان پرداخت سود سهامداران «شبندر» به سهامداران حقیقی، اول شهریور واریز می‌شود. سود سهامداران حقیقی که در سامانه سجام ثبت‌نام نکرده‌اند، از اول آبان در شعب بانک رفاه کارگران پرداخت می‌شود.

مجمع سالانه پالایشگاه لاوان با نماد «شاوان» هم با حضور 6/ 84‌درصد سهامداران برگزار و مقرر شد از ۳۵۶۷ریال سود محقق‌شده هر سهم 3هزار ریال معادل ۸۴‌درصد برای هر سهم توزیع شود. زمان پرداخت سود سهامداران «شاوان» به سهامداران حقیقی ۲۲ شهریور واریز می‌شود. سود سهامداران حقیقی که در سامانه سجام ثبت‌نام نکرده‌اند، از اول آبان در شعب بانک‌رفاه‌کارگران پرداخت می‌شود.

تحولات جهانی نفت

قیمت نفت برنت در حال حاضر در حوالی 100دلار در حال نوسان بوده و فعلا موفق به حفظ کانال مورد اشاره شده است. عوامل مختلفی بر چشم‌انداز قیمت جهانی نفت تاثیر‌گذار هستند که مهم‌ترین آنها در وضعیت فعلی، ادامه تنش‌ها بین روسیه و اوکراین، میزان جدیت عربستان در عمل به وعده افزایش تولید 3میلیون بشکه‌ای، نحوه واکنش به سویه جدید کرونا و در آخر بازگشت برجام است. نکته جالب توجه این است که با توجه به تشدید بحران انرژی و نیاز شدید آمریکا و بالاخص اروپا به نفت و سایر حامل‌های انرژی قیمت نفت ایران با رشد چشمگیری روبه‌رو بوده و موفق شده است از برخی رقبا که پیش‌تر به دلیل تحریم‌ها نرخ‌های بالاتری داشتند، پیشی بگیرد.

جمع‌بندی

از نظر بنیادی در صورتی که قیمت‌های فعلی نفت حفظ شود یا طبق پیش‌بینی کارشناسان به روند صعودی خود ادامه دهد، می‌توان به تکرار سود‌های جذاب این گروه به صورت حدودی در فصل‌های آتی نیز خوش‌بین بود؛ اما اگر نفت مجددا در مسیر نزولی قرار گیرد، تردید‌ها در خصوص عملکرد درخشان این گروه نیز بیشتر شده و بخشی از سهامداران کوتاه‌مدتی اقدام به ذخیره سود خواهند کرد. اما در مجموع، وضعیت این گروه نسبت به سایر گروه‌های دلاری بازار بهتر بوده و ریسک‌های کمتری آن را تهدید می‌کند. به عنوان مثال، در خصوص برخی گروه‌های بزرگ دیگر بورسی که ریسک‌های قطعی برق یا تعدیل‌های قیمتی برخی از محصولاتشان در تولید مسکن یا معیشیت جامعه کاربرد دارند، حائز اهمیت است. مهم‌ترین ریسک گروه پالایشی پس از تغییرات جهانی نفت، فرمول غیر‌شفاف دولت در خصوص نحوه محاسبه قیمت و تخفیف نفت ورودی و محصولات تولیدی‌شان است که پیش‌بینی سود‌های تحلیلی این گروه را پیچیده‌تر می‌کند (هرچند برخی از محصولات تولیدی این گروه در بورس‌کالا عرضه و قیمت‌گذاری می‌شود). این گروه به‌رغم نوسانات شدید در دو سال اخیر، در بلندمدت روند متعادل و نسبتا کم‌ریسکی داشته و در شرایط باثبات و مناسب نرخ‌های جهانی بازدهی کم‌ریسکی را نصیب سهامداران بلندمدت خود کرده است.

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

سقوط آزاد قیمت نفت/ غول‌های نفتی چین از بورس نیویورک خارج می‌شوند 22 مرداد 1401

سقوط آزاد قیمت نفت/ غول‌های نفتی چین از بورس نیویورک خارج می‌شوند

با تیره‌وتار شدن چشم‌انداز تقاضا در بازارهای جهانی قیمت نفت شروع به سقوط کرد.

فرصت سود 6 میلیارد دلاری ایران از تجارت با گاز روسیه 22 مرداد 1401

فرصت سود 6 میلیارد دلاری ایران از تجارت با گاز روسیه

به اعتقاد کارشناسان در بلندمدت بهترین سناریو برای ایران جهت واردات گاز روسیه، صادرات آن به قیمت بالاتر به کشورهای همسایه است؛ موضوعی که مزایای اقتصادی آن بیش از 6 میلیارد دلار خواهد بود.

تناقض آمار اوپک و آژانس بین المللی انرژی در میزان تقاضای نفت جهان 22 مرداد 1401

تناقض آمار اوپک و آژانس بین المللی انرژی در میزان تقاضای نفت جهان

اوپک بر کاهش رشد تقاضای نفت و آژانس بین المللی انرژی بر افزایش تقاضای نفت در جهان تاکید دارد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ویژه نامه نخستین همایش روز صنعت قیر ایران 25 تیر 1401

ویژه نامه نخستین همایش روز صنعت قیر ایران

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران ،نخستین همایش صنعت قیر در مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما و هم‌زمان با سالروز تاسیس انجمن قیر ایران برگزار شد. محمدی، رئیس هیات مدیره انجمن قیر ایران در این همایش گفت: صنعت قیر با سابق طولانی جایگاه آن در توسعه و عمران مغفول مانده بود اما امروز نقش و جایگاه خود را به دست آورده است.

قیر با «تحریم» طلا شد 18 تیر 1401
گزارش دنیای اقتصاد از نخستین همایش بزرگداشت روز صنعت قیر ایران

قیر با «تحریم» طلا شد

در نخستین همایش بزرگداشت روز صنعت قیر ایران مطرح شد: قير به يکي از کالاهاي پرطرفدار دوران تحريم با رتبه نهم ارزآوري بدل شده‌است.

سخنرانی معاون وزیر نفت در نخستین همایش بزرگداشت روز صنعت قیر ایران 16 تیر 1401

سخنرانی معاون وزیر نفت در نخستین همایش بزرگداشت روز صنعت قیر ایران

 به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران، جلیل سالاری روز چهارشنبه (۱۵ تیرماه) در نخستین همایش بزرگداشت روز صنعت قیر ایران که در آستانه ۱۸ تیرماه (روز صنعت قیر)  که با حضور  داوود محمدی، رئیس هیئت مدیره انجمن قیر ایران و جمعی از مدیران کارخانجات قیرسازی و فعالان این صنعت در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار […]

برگزاری مراسم روز صنعت قیر ایران در سالن بین‌الملی همایش‌های صدا‌ و سیما 15 تیر 1401

برگزاری مراسم روز صنعت قیر ایران در سالن بین‌الملی همایش‌های صدا‌ و سیما

به مناسب روز صنعت قیر ایران، همایشی با حضور چهره‌های مطرح این صنعت در سالن بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد.

سومین مجمع سالیانه انجمن قیر ایران برگزار گردید 14 تیر 1401

سومین مجمع سالیانه انجمن قیر ایران برگزار گردید

سومین مجمع سالیانه این انجمن عصر امروز (سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱) در هتل اوین تهران با حضور حداکثری اعضاء برگزار گردید.

مشکلات تولید ، آفت رشد فرآورده های قیری 22 مرداد 1401

مشکلات تولید ، آفت رشد فرآورده های قیری

کارشناس حوزه صادرات و انرژی، درخصوص کیفیت قیرهای تولیدی کشور، گفت: قیرهای تولیدی پالایشگاه های کشور در بخش های خصوصی و نیمه خصوصی ملزم به دریافت تمامی استاندارد ها از مرحله نخست تهیه مواد اولیه قیر تا مرحله نهایی تولید قیر با انواع کاربری هستند، بنابراین تمامی قیرهای تولیدی کشور درچهارچوب استانداردهای مشخص تولید و به دست مصرف کننده می رسد.

فرجام مبهم قیر تهاتری 22 مرداد 1401

فرجام مبهم قیر تهاتری

بر اساس بند «ز» تبصره ۱ قانون بودجه سال‌جاری، وزارت نفت مکلف به واگذاری قیر تهاتری به دستگاه‌های اجرایی تا سقف ۱۹‌هزار‌میلیارد تومان شده است.

کلیپ:::چرایی تعلل در اجرای قانون قیر تهاتری 21 مرداد 1401

کلیپ:::چرایی تعلل در اجرای قانون قیر تهاتری

چرا مخالفت‌ها با قانون عدالت محورِ قیر تهاتری پایان نمی پذیرد؟! 19 مرداد 1401

چرا مخالفت‌ها با قانون عدالت محورِ قیر تهاتری پایان نمی پذیرد؟!

تصمیم اولیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تصویب قانون قیر تهاتری که بیش از ده سال است که در قوانین بودجه سالانه تکرار می شود ناظر بر ضرورت شتاب دادن به پروژه های عمرانی و راه سازی بویژه در مناطق محروم و روستاها بوده است.

بازدید هیات وزارت فواید عامه افغانستان از آزمایشگاه قیر و آسفالت مرکز تحقیقات راه 19 مرداد 1401

بازدید هیات وزارت فواید عامه افغانستان از آزمایشگاه قیر و آسفالت مرکز تحقیقات راه

هیات نمایندگی وزارت فواید عامه افغانستان با حضور در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ضمن برگزاری جلسه مشترک، از آزمایشگاه تخصصی قیر و آسفالت مرکز بازدید به عمل آوردند.

سقوط آزاد قیمت نفت/ غول‌های نفتی چین از بورس نیویورک خارج می‌شوند 22 مرداد 1401

سقوط آزاد قیمت نفت/ غول‌های نفتی چین از بورس نیویورک خارج می‌شوند

با تیره‌وتار شدن چشم‌انداز تقاضا در بازارهای جهانی قیمت نفت شروع به سقوط کرد.

فرصت سود 6 میلیارد دلاری ایران از تجارت با گاز روسیه 22 مرداد 1401

فرصت سود 6 میلیارد دلاری ایران از تجارت با گاز روسیه

به اعتقاد کارشناسان در بلندمدت بهترین سناریو برای ایران جهت واردات گاز روسیه، صادرات آن به قیمت بالاتر به کشورهای همسایه است؛ موضوعی که مزایای اقتصادی آن بیش از 6 میلیارد دلار خواهد بود.

تناقض آمار اوپک و آژانس بین المللی انرژی در میزان تقاضای نفت جهان 22 مرداد 1401

تناقض آمار اوپک و آژانس بین المللی انرژی در میزان تقاضای نفت جهان

اوپک بر کاهش رشد تقاضای نفت و آژانس بین المللی انرژی بر افزایش تقاضای نفت در جهان تاکید دارد.

قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۱/۰۵/۲۲ |برنت ۹۸ دلار و ۱۵ سنت شد 22 مرداد 1401

قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۱/۰۵/۲۲ |برنت ۹۸ دلار و ۱۵ سنت شد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱ دلار و ۴۵ سنت معادل ۱.۴۶ درصد کاهش به ۹۸ دلار و ۱۵ سنت رسید.

بهای نفت در بازارهای جهانی 21 مرداد 1401

بهای نفت در بازارهای جهانی

قیمت نفت پس از افزایش بیش از یک دلاری که شب گذشته داشت، در معاملات روز پنج شنبه بازار آسیا پس از کاهش نگرانی‌ها نسبت به اختلالات عرضه و جست و جوی بازار برای شواهدی از بهبود تقاضا برای سوخت، کاهش پیدا کرد.

پشت پرده خسارت ۲۰۰میلیارد دلاری تحریم‌ها به ایران/  گره دلار به توافق/  سکه و طلا ریزشی شد 22 مرداد 1401

پشت پرده خسارت ۲۰۰میلیارد دلاری تحریم‌ها به ایران/ گره دلار به توافق/ سکه و طلا ریزشی شد

سخنگوی وزارت خارجه چین در بخشی از گزارش انجمن تحقیقات حقوق بشر چین اعلام کرد که تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران دست‌کم ۲۰۰میلیارد دلار خسارت اقتصادی زده است. درصورتی‌که دلار به‌طور متوسط ۳۱هزار و ۴۰۰تومان در نظر گرفته شود، می‌توان گفت که ایران در چند سال اخیر در اثر تحریم‌ها خسارت مالی قابل‌توجهی را برحسب ارزش پول ملی، تجربه کرده.

هر کس رمزارز رسمی استخراج‌شده دارد، از پایان شهریور می‌تواند با آن اقدام به واردات کند 22 مرداد 1401

هر کس رمزارز رسمی استخراج‌شده دارد، از پایان شهریور می‌تواند با آن اقدام به واردات کند

رئیس سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: ما در ۲ حوزه رمزارزها را به رسمیت شناختیم که یکی از آنها این است که واردات در ازای رمزارزهایی که در داخل به صورت قانونی استخراج شده اند آزاد است و هر کسی که رمزارز رسمی استخراج شده دارد، از پایان شهریور می تواند با آن اقدام به واردات کند.

واردات بنزین خیلی دور خیلی نزدیک؛ باید برای تولید بیشتر بنزین تمهیداتی اندیشیده شود 21 مرداد 1401

واردات بنزین خیلی دور خیلی نزدیک؛ باید برای تولید بیشتر بنزین تمهیداتی اندیشیده شود

حسین حسین زاده عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه ما سالانه حدود ۴ درصد افزایش مصرف عمومی بنزین را داریم، نیاز است فرایندی طی شود که ما مجبور نشویم بنزین وارد کنیم.

ساخت پتروپالایشگاه‌ها ابزار دفاعی برای مبارزه با تحریم است 21 مرداد 1401
عضو کمیسیون انرژی مجلس:

ساخت پتروپالایشگاه‌ها ابزار دفاعی برای مبارزه با تحریم است

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ساخت پتروپالایشگاه‌ها را یکی از ابزارهای دفاعی برای مبارزه با تحریم دانست و گفت: هدایت نقدینگی‌ها به سمت تولید با سرمایه‌گذاری در پروژه‌های اقتصاد ملی محقق می‌شود.

آمادگی ایران و قرقیزستان برای توسعه همکاری‌های تجاری 21 مرداد 1401

آمادگی ایران و قرقیزستان برای توسعه همکاری‌های تجاری

رئیس سازمان توسعه تجارت کشورمان در دیدار با سفیر قرقیزستان در ایران بر آمادگی کشورمان برای توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی با کشور قرقیزستان تاکید کرد.