سومین محموله نفتی ایران وارد سوریه شد
سومین محموله نفتی ایران وارد سوریه شد
خبرگزاری‌ فرانسه روز دوشنبه چهارم ژوئیه/ ۱۳ تیرماه از ورود کشتی‌های حامل محموله‌های تازه نفتی ایران به یکی از بنادر سوریه خبر داد.

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران ،نفتکش حامل محموله نفتی ایران شنبه شب گذشته در بندر بانیاس واقع در شمال غرب سوریه پهلو گرفته است.

این سومین نفتکش ایرانی است که طی هفته‌های اخیر وارد سوریه می‌شود.

سوریه  بر اثر بیش از هشت سال جنگ و مناقشه داخلی  کشوری ویران شده است که تنها ده‌ها میلیارد یورو هزینه برای بخش هیدروکربن به همراه داشته است.

پیش‌تر از ورود دو نفتکش حامل نفت خام ایران برای سوریه خبر داده و میزان آن را دو میلیون بشکه اعلام کرده بود.

محموله‌های نفتی پس از تخلیه برای تبدیل شدن به فراورده‌های نفتی مورد استفاده در سوریه ‌ تحویل پالایشگاه بانیاس می‌شوند.

 نوع محموله نفتی تخلیه شده در بندر بانیاس توسط سومین نفتکش ایرانی را نفت کوره یا مازوت عنوان کرده و یادآور شده است که این محموله‌ها به دنبال گشایش یک خط اعتباری جدید میان دمشق و تهران تحویل سوریه شده است.

بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور اسناد مربوط به افتتاح «مرحله تازه‌ای» از خط اعتباری میان دمشق و تهران را امضا کرده که شامل تامین انرژی و سایر منابع مورد نیاز سوریه برای جبران کمبود‌های موجود در این کشور می‌شود.

سومین نفتکش ایرانی شنبه شب همزمان با سفر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران به سوریه وارد بندر بانیاس شده بود.

وزیر امور خارجه ایران روز شنبه  با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و فیصل مقداد همتای سوری خود دیدار و گفتگو کرده بود.

گفتنی است که پارلمان سوریه ژوئیه سال ۲۰۱۵ پس از دو خط اعتباری سال ۲۰۱۳ که به تامین نیازهای نفتی دمشق اختصاص داشت توافق با ایران بر سر گشایش یک خط اعتباری جدید به ارزش یک میلیارد دلار را به تصویب رسانده بود.

سوریه در حالی پذیرای سومین کشتی حامل محموله‌های نفتی ایران طی هفته گذشته بوده که هر دو کشور تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار دارند.

  • منبع خبر : یورونیوز