ایران و نیجریه به دنبال توسعه روابط تجاری
ایران و نیجریه به دنبال توسعه روابط تجاری
مدیرکل دفتر آفریقایی سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه ایران و نیجریه به دنبال توسعه روابط تجاری هستند، گفت: تعداد قابل توجهی موافقت‌نامه و اسناد همکاری بین دو کشور امضاء شد.

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران ، سیدمحمدصادق قنادزاده در ششمین ائتلاف جامع کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال نیجریه، با بیان اینکه نیجریه به عنوان اقتصاد برتر قاره آفریقا یکی از شرکای ارزشمند برای کشور ایران است، اظهار کرد: ایران و نیجریه علاوه بر اینکه دارای مشترکات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی هستند و هر دو کشور عضو سازمان همکاری‌های اسلامی هستند، منابع غنی نفت و گاز هم دارند و عضو سازمان اوپک هستند و بیش از ۱۵ درصد از سهام بانک توسعه اسلامی متعلق به این دو کشور است و همچنین هر دو کشور عضو سازمان D۸ هستند، اما متأسفانه با وجود این حجم از مشترکات سطح مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور مناسب نیست.

مدیرکل دفتر آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران افزود: بر اساس آمار رسمی حجم تبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته حدود ۱۲۵ میلیون دلار بود که این عدد در مقایسه با حجم تجارت خارجی هر دو کشور که به صورت مجزا هر کدام حدود ۱۰۰ میلیارد دلار است عدد ناچیزی به شمار می‌رود.

قنادزاده ادامه داد: مقامات دو کشور مصر هستند که تمام اقدامات لازم را برای توسعه مناسبات اقتصادی در دستور کار قرار دهند که یکی از این اقدامات، فعال کردن کمیسیون‌های مشترک بین دو کشور است که امروز بعد از ۸ سال ششمین اجلاس جامع کمیسیون مشترک بین دو کشور برگزار می‌شود. البته اقدامات دیگری نیز لازم است انجام شود که در جلسات با سفیر کشور نیجریه توافقاتی در مورد آن انجام شده که این اقدامات به سرعت در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی افزود: از جمله این کارها رفت و آمد هیأت‌های تجاری و شرکت در نمایشگاه‌های دو کشور است. همچنین دو کشور معتقدند که شاید مهمتر از برگزاری این اجلاس پیگیری اقدامات و نتایج این کمیسیون‌ها باشد.

قنادزاده اظهار کرد:‌ تعداد قابل توجهی موافقت‌نامه و اسناد همکاری بین دو کشور امضاء شده و در طی کمیسیون جاری نیز تعداد دیگری امضاء می‌شود و تحقق آنها را پیگیری خواهیم کرد.

وی افزود: معتقدم نتایج این قبیل کمیسیون‌ها باید خود را در سطح مناسبات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نشان دهد. به همین جهت ارزیابی مستمر از توافقات این کمیسیون پس از پایان یافتن کمیسیون امروز مورد نظر خواهد بود و پیشنهاد مشخص بنده این است که در یک سبد پروژه‌های مشترک بین دو کشور تعیین شود که این پروژه‌ها مورد حمایت دولت‌ها باشند اما توسط بخش خصوصی انجام شود.

قنادزاده گفت: در این اجلاس تمام موضوع در سه دسته کلی تا حصول نتیجه مورد بررسی و مذاکره قرار خواهد گرفت، بنابراین سه کمیته تشکیل شده است و در بخش اقتصادی موضوعات صنعت، معدن و تجارت، مالی و بانکی، سرمایه‌گذاری، حمل و نقل، کشاورزی بررسی می‌شود و در بخش اجتماعی موضوعات آموزش جوانان، محیط زیست، ارتباطات مورد مذاکره قرار می‌گیرد.

آمادگی ایران و نیجریه برای توسعه روابط اقتصادی

همچنین سلیمان یاکوبو سنتورکی در این جلسه، اظهار کرد: امیدواریم این اجلاس نتایج موفقیت‌آمیزی داشته باشد زیرا من از هر دو طرف ایرانی و نیجریه‌ای تصمیم قطعی و جدیت برای به نتیجه رساندن مذاکرات را دیدم بنابراین امیدوارم نتیجه این اجلاس باعث توسعه روابط اقتصادی و فرهنگی دو کشور شود. هر دو کشور این آمادگی را دارند تا موانعی را که باعث کند شدن پیشبرد روابط اقتصادی است را از بین ببرند.

سفیر جمهوری فدرال نیجریه در ایران افزود: طی این دو روز چالش‌های پیش‌رو را با همکاری طرفین از بین خواهیم برد و به نتایج مثبتی خواهیم رسید.

در ادامه مصطفی موکایلا مدیرکل مناطق وزارت امور خارجی جمهوری فدرال نیجریه گفت: خیلی مهم است که به هدف کمیسیون مشترک دو کشور نائل شویم. هر دو کشور عضو اوپک و همچنین عضو سازمان کنفرانس اسلامی هستند. همکاری اقتصادی، توسعه و صلح را برای کشورهای ما به ارمغان می‌آورد.

وی افزود: طی دو روز برگزاری اجلاس بر روی مباحثی کار می‌کنیم که سال‌ها مغفول مانده و مورد مذاکره قرار نگرفته است. طرف نیجریه‌ای برای مذاکرات و همکاری کامل با طرف ایرانی آماده است و در مذاکرات بسیار انعطاف‌پذیر هستیم و سعی می‌کنیم مسائل مشترک را به نتیجه برسانیم.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر