امضای توافقنامه دو برابر شدن سواپ گاز ترکمنستان به آذربایجان
امضای توافقنامه دو برابر شدن سواپ گاز ترکمنستان به آذربایجان
در چند ماه نخست کار دولت سیزدهم بود که قرارداد سواپ گاز ترکمنستان به آذربایجان پس از ۵ سال وقفه از سوی وزیر نفت امضا شد که در همین راستاتفاهم نامه دو برابر شدن میزان سواپ گاز ترکمنستان به آذربایجان با مقامات آذری امضا شود

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران ، بر اساس این قرارداد حدود ۱.۵ تا ۲ میلیارد متر مکعب گاز ترکمنستان از مسیر ایران به آذربایجان منتقل می شود و ایران بخشی از این گاز را به عنوان حق ترانزیت یا سواپ فی بر میدارد.نکته بسیار مهم در این قرارداد، عدم نیاز به مبادلات مالی برای اجرای آن است که باعث میشود اجرای قرارداد بسیار روان و بدون مشکل انجام شود.

در ادامه دیپلماسی فعال انرژی، وزیر نفت که برای سخنرانی در همایش انرژی باکو و بازدید از نمایشگاه نفت و گاز جمهوری آذربایجان به این کشور سفر کرده است، تفاهم نامه دو برابر شدن میزان سواپ گاز ترکمنستان به آذربایجان را با مقامات آذری امضا خواهد کرد.

بر این اساس حجم گاز انتقالی از مسیر ایران دو برابر می شود. وزیر نفت اعلام کرده که ایران ظرفیت بالاتر بردن این میزان تا ۳ یا ۴ برابر را نیز به راحتی در اختیار دارد.

این تفاهمنامه جای پای ایران را در مسیر تبدیل شدن به هاب انرژی منطقه محکم تر می کند.

قرارداد سواپ گاز از یک سو به پایدارتر شدن شبکه گاز شمال شرق ایران کمک زیادی می‌کند و از سوی دیگر مسیر ایران را در تبدیل به های انرژی منطقه هموارتر میکند.

علاوه بر این، احیای این قرارداد پس از ۵ سال وقفه و دو برابر شدن آن در کمتر از چند ماه، در واقع باز کردن مسیر مسدود شده دیپلماسی انرژی است و امکان انعقاد قراردادهای مشابه با دیگر کشورهای منطقه را فراهم تر میکند.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا