آمریکا روسیه را متهم به استفاده از انرژی به عنوان سلاح کرد
آمریکا روسیه را متهم به استفاده از انرژی به عنوان سلاح کرد
وزیر انرژی آمریکا همزمان با ورود جنگ اوکراین به چهارمین ماه روسیه را متهم کرد که از انرژی به عنوان سلاح در این جنگ استفاده می کند.

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران ،تهاجم روسیه به اوکراین و تحریم‌های متعاقب آن علیه مسکو از سوی غرب باعث افزایش سرسام‌آور قیمت نفت و بنزین و گازوئیل در آمریکا  شده و قیمت گاز طبیعی نیز در سراسر جهان افزایش یافته است.

پس از اعمال تحریم های شدید غرب علیه روسیه، پوتین هشدار داد که کشورهای «غیر دوست» باید هزینه خرید گاز طبیعی روسیه را به جای یورو به روبل بپردازند.

به دنبال اختلافات در پرداخت این هزینه ها، روسیه جریان گاز به فنلاند، بلغارستان و لهستان را قطع کرده است.

“جنیفر گرانهولم” وزیر انرژی آمریکا در باره اعتماد دوباره به روسیه به عنوان یک منبع انرژی گفت: من به آنها اعتماد نخواهم کرد. آنها باید ثابت کنند که یک همکار قابل اعتماد در زمینه انرژی هستند و درحال حاضر این کار را انجام نمی دهند.

وی ادامه داد: آنها از انرژی به عنوان سلاح استفاده می کنند به همین دلیل به عنوان یک ملت ما باید به سمت انرژی هایی برویم که امکان استفاده از آنها به عنوان سلاح وجود نداشته باشد.

مسکو هفتم اردیبهشت ماه جاری صادرات گاز به لهستان و بلغارستان را قطع کرد. گازپروم روسیه دلیل این اقدام را عدم پرداخت با روبل اعلام کرد. در واکنش به این اقدام اتحادیه اروپا بر داشتن آمادگی در مقابله با این گونه اقدامات مسکو گفت که کشورهای عضو باید واکنشی هماهنگ داشته باشند.

خط لوله بسیار استراتژیک یامال، گاز طبیعی روسیه را از طریق بلاروس به لهستان و آلمان می‌رساند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، در اواخر فروردین‌ماه، اعلام کرد که از این پس گاز کشورش تنها به روبل، واحد پول روسیه، معامله خواهد شد، شرطی که به گفته اروپایی‌ها خلاف قراردادهای موجود معامله نفت و گاز است و مورد موافقت آن‌ها قرار نگرفته است.

رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را “عملیات ویژه” خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

جنگ در اوکراین وارد چهارمین ماه شده است و واکنش‌ها به تهاجم روسیه و ارسال تسلیحات به این کشور همچنان ادامه دارد. مسکو هشدار داده است تجهیزات نظامی که آمریکا و اروپا در اختیار اوکراین قرار می دهند، موجب تشدید مناقشه در اوکراین می‌شود و پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی به دنبال دارد.