تصمیم مبهم وزارت نفت و سرگردانی دستگاه های اجرایی
تصمیم مبهم وزارت نفت و سرگردانی دستگاه های اجرایی
مدیر نظارت بر عملیات شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ضمن تأیید توقف تحویل ماده اولیه به قیرسازان گفت: علت این اقدام تمدید ابلاغ وکیوم باتوم تهاتری سال ۱۴۰۰ از تاریخ ۲۸ اسفند ۱۴۰۰ تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ بوده است.

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران، سعید مداح مروج تأکید کرد: آئین‌نامه اجرایی این بخش از قانون بودجه پارسال، با روی کار آمدن دولت سیزدهم در تاریخ ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ ابلاغ شد و دولت دوازدهم هیچگونه اقدامی در جهت اجرای این تکلیف قانونی خود انجام نداده و ۲ فصل ابتدایی سال قبل، عملاً برای اجرای این بخش از قانون، از دست رفته بود.

این مقام مسئول تصریح کرد: پس از ابلاغ آئین‌نامه یادشده، کارگروه تخصیص این ماده اولیه در تاریخ بیست و یکم مهر ماه پارسال (۱۴۰۰) تشکیل شد و نسبت به تخصیص و معرفی دستگاه‌های متولی به شرکت‌های پالایشی اقدام کرد.

وی افزود: شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به‌منظور جلوگیری از اُفت تولید پالایشگاه‌های تولیدکننده ماده اولیه قیر و با توجه به محدودیت در ذخیره‌سازی این ماده، بخشی از محصول وکیوم باتوم را برای تأمین سوخت نیروگاه‌ها و دیگر صنایع به نفت کوره تبدیل و اختصاص داد.

عضو هیئت مدیره شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تاکید کرد: وزیر نفت با ارسال نامه‌ای به شورای نگهبان در تاریخ ۲۵ فروردین امسال، مخالفت خود با مصوبه روز ۲۳ فروردین مجلس شورای اسلامی مبنی بر تمدید مهلت تحویل وکیوم باتوم (ماده اولیه قیر) به قیرسازان بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۰ را تا پایان شهریور امسال کرد، در حالی که طبق مواد ۶۳ و ۶۴ قانون محاسبات عمومی کشور، مهلت اجرای پروژه‌های عمرانی قانون بودجه هر سال، تا پایان تیرماه سال آینده آن است.

مروج تصریح کرد: اصولاً اجرای این قبیل طرح‌ها، تا پایان تیر سال آینده تمدید می‌شود و درباره قیر هم، تصمیم مجلس تمدید مهلت اجرای قانون بود و به جای ۴ ماه، ۶ ماه در نظر گرفته شد، زیرا در ۶ ماه ابتدایی پارسال (۱۴۰۰)، سهمیه ماده اولیه قیر تهاتری تخصیص داده نشده است.

حال با توجه به دلایل و توضیحات سعید مروج، علت واقعی توقف تحویل وکیوم باتوم تهاتری و عدم تمکین از نص صریح قانون توسط وزارت نفت در هاله ای از ابهام قرار دارد!