ترفند تامین مالی پروژه‏‏‌های بزرگ نفتی
ترفند تامین مالی پروژه‏‏‌های بزرگ نفتی
وزیر نفت از افتتاح اولین کارخانه تولید پمپهای درونچاهی ایران در استان خوزستان با دانش فنی ایرانی، استفاده از ترفندی برای تامین مالی پروژههای بزرگ نفتی و آغاز فشارافزایی در برخی میادین گازی کشور خبر داد. جواد اوجی، وزیر نفت اظهار کرد: یکی از برنامههای ما این است که در دولت سیزدهم، وزارت نفت وضعیت توسعه تمامی میادین خشکی و دریایی را تعیین‌تکلیف کند. وی افزود: بسیاری از میادین مشترک توسعه داده شدهاند؛ اما توسعه بسیاری از این میادین تکمیل نشده است. به طور مثال در میادین غرب کارون، از جمله در میادین «آزادگان»، «یادآوران» و «یاران»، فازهایی انجام شده اما توسعه آنها تکمیل نشده که تکمیل توسعه میادین مشترک از اهم واجبات است.

ترفندی برای تامین مالی پروژه‌‌‌های بزرگ نفتی

اوجی با بیان اینکه موضوع تامین مالی یکی از موضوعات مهم در توسعه میادین و مدیریت پروژه‌‌‌های نفتی است، گفت: پروژه‌‌‌های نفتی پروژه‌‌‌هایی هستند که سرمایه‌گذاری سنگینی دارند؛ از این رو یکی از ترفندهایی که به‌‌‌کار بسته‌‌‌ایم، ادغام هلدینگ‌‌‌ها، بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ در قالب کنسرسیوم است تا چند هلدینگ بزرگ یا چند بانک، مشترکا بتوانند یکی از پروژه‌‌‌های بزرگ نفتی کشور را تامین مالی کنند.  وی افزود: این رویکرد در حال اجراست و از این روش، هم در توسعه میادین و هم در توسعه پروژه‌‌‌های پایین‌‌‌دستی صنعت نفت استفاده می‌‌‌کنیم.

تعیین‌تکلیف تمام میادین مشترک در دولت سیزدهم

وزیر نفت با بیان اینکه برنامه مدونی برای تکمیل توسعه میادین مشترک داریم، گفت: برنامه‌‌‌ریزی کرده‌‌‌ایم در دولت سیزدهم توسعه میادین مشترک را تکمیل کنیم و میادینی که تا امروز به سراغ آنها نرفته‌‌‌اند، توسعه آنها در این دولت آغاز خواهد شد.  وی ادامه داد: در کنار تکمیل توسعه میادین مشترکی که توسعه آنها تکمیل نشده، توسعه میادین مشترکی که تا به امروز توسعه داده نشده را در این دولت آغاز می‌‌‌کنیم و قطعا این میادین در پایان این دولت، تعیین‌تکلیف می‌شوند.  وزیر نفت با اشاره به اهمیت موضوع تامین پایدار سوخت موردنیاز بخش حمل‌‌‌ونقل کشور گفت: در این زمینه، دو رویکرد افزایش ظرفیت تولید سوخت و مدیریت مصرف را به صورت توأمان در دستور کار داریم.

وی ادامه داد: پروژه پتروپالایشگاه‌‌‌ها که کلید خورده، در راستای افزایش ظرفیت تولید سوخت در کشور است. در این پروژه‌‌‌ها هم تولید سوخت صورت می‌گیرد و هم تامین خوراک برای پتروشیمی‌‌‌ها انجام می‌شود.  اوجی خاطرنشان کرد: با توجه به میزان مصرف سوختی که در بخش حمل‌‌‌ونقل صورت می‌گیرد، حتما نیاز است که ظرفیت پالایشی کشور را افزایش دهیم. وی افزود: در زمینه اصلاح و تعیین سبد سوخت خودروهای کشور، تیم کارشناسی در حال مطالعه هستند و با تکمیل بررسی‌‌‌های کارشناسانه، به‌‌‌منظور اصلاح روند مصرف سوخت به‌ویژه در بخش حمل‌‌‌ونقل کشور، گزارش نهایی تصمیمات اخذ شده، اعلام می‌شود.  وزیر نفت تصریح کرد: اجرای طرح‌‌‌های بهینه‌‌‌سازی مصرف سوخت نیز در اولویت کارهای ما قرار دارد تا بتوانیم روند مصرف سوخت در کشور را اصلاح و مدیریت کنیم.

این عضو کابینه دولت با اشاره به اینکه در ابتدای آغاز به کار دولت سیزدهم، بخش قابل‌توجهی از ظرفیت پالایشگاه‌‌‌های گازی کشور خالی بود، گفت: فعلا هیچ برنامه‌‌‌ای برای احداث پالایشگاه‌‌‌های گازی جدید در کشور نداریم.  وی ادامه داد: بسیاری از پالایشگاه‌‌‌های گازی ما در سراسر کشور زیر ظرفیت اسمی خود کار می‌کنند و ظرفیت خالی دارند؛ چرا که در بخش بالادست این پالایشگاه‌‌‌ها، سرمایه‌گذاری لازم برای افزایش ظرفیت تولید گاز صورت نگرفته و برخی میادین با افت فشار مواجه شده‌‌‌اند و تامین خوراک برای این پالایشگاه‌‌‌ها به اندازه کافی نبوده است.

آغاز فشارافزایی در برخی میادین گازی کشور

وزیر نفت تصریح کرد: فشارافزایی برخی از میادین گازی را آغاز کرده‌‌‌ایم، به‌خصوص در حوزه پارسیان این کار آغاز شده و در میادین جدیدی که برنامه‌‌‌ریزی و مطالعات جامع آن برای توسعه در دست انجام است، بنا داریم گاز تولیدی از میادین جدید را به پالایشگاه‌‌‌های فعلی که ظرفیت خالی دارند ارسال کنیم تا ظرفیت خالی پالایشگاه‌‌‌های موجود به طور بهینه مورد استفاده قرار گیرد. وی افزود: همچنین در بالادست این پالایشگاه‌‌‌ها که از میادین مربوطه تامین خوراک می‌‌‌شد، برنامه فشارافزایی میادین گازی را شروع کرده‌‌‌ایم که در برخی میادین این عملیات وارد فاز اجرایی شده و برخی دیگر نیز در مرحله مطالعات یا انتخاب پیمانکار است. اوجی خاطرنشان کرد: پس برای مشکل وجود ظرفیت‌‌‌های خالی در پالایشگاه‌‌‌های گازی کشور، دو رویکرد مدنظر است؛ اول اجرای پروژه‌‌‌های فشارافزایی میادین گازی موجود که در برخی میادین شروع شده و دوم، توسعه میادین گازی جدید و ارسال گاز تولیدی به پالایشگاه‌‌‌های گازی موجود است.  اوجی همچنین اظهار کرد: در آینده‌‌‌ای نزدیک، اولین کارخانه تولید پمپ‌‌‌های درون‌‌‌چاهی را در استان خوزستان افتتاح خواهیم کرد که نه تنها نیاز داخلی را تامین می‌کند، بلکه توانایی صادرات را در این زمینه خواهیم داشت که در احداث این کارخانه، از توان شرکت‌های دانش‌‌‌بنیان استفاده شده است. وی ادامه داد: با نصب این پمپ‌‌‌ها در درون چاه‌‌‌ها، توان تولیدی چاه نفتی افزایش می‌‌‌یابد؛ پس این برنامه در راستای برنامه‌‌‌های افزایش ظرفیت تولید نفت نیز خواهد بود.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم