ژاپن برای اولین‌بار از ذخایر نفت ملی خود برداشت می‌کند
ژاپن برای اولین‌بار از ذخایر نفت ملی خود برداشت می‌کند
ژاپن اعلام کرد با توجه به درخواست آژانس بین‌المللی انرژی، ۹ میلیون بشکه نفت از ذخایر ملی و ۶ میلیون بشکه دیگر هم از ذخایر نفت بخش خصوصی برداشت می‌کند.

به‌گزارش خبرگزاری انجمن قیرایران ، طبق گزارش وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن، این کشور قصد دارد در همراهی با آژانس بین‌المللی انرژی، 9 میلیون بشکه نفت از ذخایر ملی خود برداشت کند. این اولین‌بار است که این کشور ذخایر نفت ملی خود را آزاد می‌کند.

ژاپن همچنین قصد دارد 6 میلیون بشکه دیگر هم از ذخایر نفت بخش خصوصی برداشت کند. به‌این‌ترتیب سهم ژاپن از 120 میلیون بشکه‌ای که قرار است آژانس بین‌المللی انرژی به بازار وارد کند، 15 میلیون بشکه خواهد بود.

 این تصمیم آژانس بین‌المللی انرژی پس‌از آن گرفته شد که آمریکا در هفته منتهی به دوم آوریل متعهد شد 180 میلیون بشکه نفت از ذخایر خود برداشت کند، یعنی 1 میلیون بشکه در روز به مدت 6 ماه از ماه مه. هدف از این اقدام تلاش برای برطرف کردن نگرانی‌های بازار در مورد کمبود احتمالی عرضه نفت به‌خاطر کاهش صادرات نفت روسیه است.

این آژانس در هفتم آوریل اعلام کرد طی 6 ماه آینده حدود 240 میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک نفتی که برابر با بیش‌از 1 میلیون بشکه در روز است، در اختیار بازارهای جهانی قرار می‌گیرد.

ژاپن همچنین برداشت 7.5 میلیون تن بشکه از نفت خام و محصولات نفتی بخش خصوصی را 6 ماه دیگر تمدید کرد. این اقدام در پاسخ به درخواست اخیر آژانس بین‌المللی انرژی در بحبوحه طولانی شدن جنگ اوکراین انجام شد.

ژاپن در پایان ماه ژانویه حدود 473.05 میلیون بشکه ذخایر نفتی داشت که معادل 236 روز مصرف داخلی این کشور می‌شد و از ذخایر نفت ملی، ذخایر نفتی که در اختیار بخش خصوصی قرار دارد و یک برنامه ذخیره‌سازی نفت مشترک با دیگر کشورهای تولیدکننده تشکیل می‌شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم