افزایش قیمت نفت بعد از حمله تلافی‌جویانه یمنی‌ها به تاسیسات آرامکو
افزایش قیمت نفت بعد از حمله تلافی‌جویانه یمنی‌ها به تاسیسات آرامکو
منابع خبری اعلام کردند که حمله موشکی به تاسیسات نفتی آرامکو در جده، باعث افزایش قیمت جهانی نفت خام شد.

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران ،بعد از عملیات موشکی نیروهای مسلح یمن علیه مواضع عربستان سعودی و تأسیسات نفتی آرامکو در جده، منابع خبری از افزایش بهای جهانی نفت خبر دادند.

قیمت هر بشکه نفت خام برنت، با افزایش یک دلار و 62 سنت به 120 دلار و 65 سنت رسید. نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز به 113.9 دلار افزایش پیدا کرد».

اخیرا وزارت انرژی عربستان سعودی اعلام کرد: پالایشگاه فرآورده های نفتی در جده و المختاره در جازان با موشک مورد حمله قرار گرفتند.

این وزارت‌خانه همچنین تاکید کرد:«حمله به آرامکو پیامدهای جدی برای بخش‌های تولید، فرآوری و پالایش داشته که بر ظرفیت تولید نفت عربستان تأثیر می‌گذارد»

یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن جمعه شب گفت: امروز سومین عملیات شکست محاصره یمن انجام شد که در پاسخ به تداوم محاصره کشور است.

وی افزود: در جریان عملیات امروز، شرکت آرامکو در جده و چندین مرکز مهم در ریاض هدف حملات موشک‌های کروز قرار گرفت.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن اضافه کرد، در حملات نیروهای یمنی پالایشگاه‌های «رأس تنوره» و «رابغ» هدف چند پهپاد قرار گرفت. جیزان و نجران نیز هدف شمار زیادی پهپاد قرار گرفتند.

سریع همچنین گفت: نیروهای یمنی در گسترش عملیات‌های خود تا توقف حملات و رفع محاصره تردید نخواهد کرد.

عربستان سعودی از مارس 2015 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن- فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادی خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند.

  • منبع خبر : خبرگزاری المسیره