دلیل کُندی مذاکرات وین؛ موانع آمریکایی یا مطالبات روسی!؟
دلیل کُندی مذاکرات وین؛ موانع آمریکایی یا مطالبات روسی!؟
اگرچه روند گفتگوها در وین همچنان معطل تصمیم سیاسی آمریکایی‌هاست اما آنها سعی می‌کنند با فرار به جلو و هیاهوی رسانه‌ای، درخواست روسیه را به عنوان مانع شکل‌گیری توافق معرفی کنند.

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران در حالی که مذاکرات وین بدلیل تعلل آمریکا در اتخاذ تصمیم سیاسی روند کُندی را طی می‌کند، درخواست روسیه نیز به عامل جدیدی برای بهانه‌جویی آمریکا تبدیل شده است.

چند روز قبل مسکو از واشینگتن خواست؛ بی‌اثر بودن تحریم‌ها در مسیر روابط تجاری-‍‌اقتصادی و سرمایه‌گذاری روسیه در ایران را به صورت کتبی تضمین کند.

این درخواست دوگونه تفسیر به همراه داشت؛ برخی آن را گروکشی مسکو و مانعی بر سر توافق در وین عنوان نموده و برخی نیز آن را دلیلی بر جدیت روسیه در مذاکرات و تضمینی برای انتفاع ایران از توافق احتمالی تعبیر کردند.

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا به درخواست روسیه این‌گونه واکنش نشان داد که؛ تحریم‌های جدید مرتبط با روسیه با برجام ارتباطی ندارد. این نه تنها به نفع آمریکا، بلکه به نفع روسیه هم است که ایران نتواند سلاح هسته‌ای داشته باشد.

درپایان «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان نیز در بیان موضع ایران در این خصوص با قابل درک خواندن درخواست روسیه در حساب توئیتری خود نوشت: تنها عامل تاثیرگذار بر تعامل ما با کشورهای ۱+۴، تامین منافع بلندمدت مردم ایران است.

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه هم از ضرورت دریافت درخواست روسیه از مجاری دیپلماتیک سخن گفت و خاطرنشان کرد: همکاری‌های هسته‌ای ایران نباید تحت تاثیر هیچ تحریمی قرار بگیرد.

او افزود: رویکرد روسیه برای رسیدن به توافق دسته‌جمعی در وین سازنده بوده است، منتظریم از طریق مجاری دیپلماتیک جزییات بیشتری را به ما بدهند.

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان نیز در واکنشی مشابه اظهار داشت: ضمن ایستادگی در حفظ و رعایت خطوط قرمز، اجازه نمی‌دهیم هیچ عامل خارجی منافع ملی را در مذاکرات وین تحت تأثیر قرار دهد.

در پی این واکنش‌ها؛ وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه در گفتگوی تلفنی با امیرعبداللهیان بر موضع مسکو تاکید کرد و گفت: توافق هسته‌ای باید برای همه اعضا، منافع مساوی آن‌هم در همه حوزه‌ها فراهم کند.

در همین حال؛ «لوان جاگاریان» درباره اظهارات وزیر امورخارجه این کشور گفت: سوءتفاهمی در این خصوص پیش آمده است. از مردم ایران می‌خواهیم که به اظهارات رادیوهای بیگانه مانند رادیو دیروز (فردا) گوش ندهند. ما رسماً از طریق منابع دیپلماتیک به دوستان ایرانی در این خصوص توضیح خواهیم داد.

این تحولات در حالی طی چند روز گذشته صورت گرفته که روند گفتگوها در وین همچنان معطل تصمیم سیاسی آمریکایی‌هاست اما آنها سعی می‌کنند با اتخاذ رویکرد فرار به جلو و هیاهوی رسانه‌ای، درخواست روسیه را به عنوان مانع شکل‌گیری توافق معرفی کنند.

در همین حال؛ «علی باقری» در حالی مجددا دوشنبه شب به تهران بازگشته که «انریکه مورا» گفته: زمان آن رسيده كه براى پايان مذاكرات در چند روز آينده تصميم‌هاى سياسى گرفته شود.

طبعا خطاب این جمله‌ی مورا، مشخصا آمریکاست و روزهای آینده مشخص می‌شود که آیا مذاکرات که به «موانع آمریکایی» برخورد کرده به مرحله بررسی درخواست روسیه خواهد رسید یا خیر؟

  • منبع خبر : خبرگزاری نور نیوز