شتاب سه ساله عمران روستایی در آذربایجان شرقی به اندازه ۱۰ سال
شتاب سه ساله عمران روستایی در آذربایجان شرقی به اندازه ۱۰ سال
مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری آذربایجان شرقی گفت: شتاب و سرعت عمران و آبادانی روستاهای این استان در سه سال اخیر به اندازه ۱۰ سال گذشته است

محمد اسکندری  میزان اعتبارات هزینه شده در سه سال دولت سیزدهم در مناطق روستایی آذربایجان شرقی را حدود ۲۶ هزار میلیارد ریال اعلام و اضافه کرد: این در حالیست که در سال های ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۰ تنها هشت هزار میلیارد ریال برای روستاهای استان اعتبار هزینه شده بود.

وی رشد چشم گیر عمران و آبادانی روستاها طی سه سال اخیر را بسیار شگرف و قابل توجه خواند و با تاکید بر اینکه در این دوره کوتاه انقلابی عمیق در محرومیت زدایی روستاهای آذربایجان شرقی اتفاق افتاد، افزود: در این سه سال ۲ هزار و ۷۴۱ عنوان طرح عمرانی، فرهنگی، آموزشی و محرومیت زدایی در روستاهای آذربایجان شرقی اجرا شد که در گذشته به هیچ عنوان سابقه نداشت.

اسکندری این حجم فعالیت و سرمایه گذاری در روستاها را نشان دهنده باور عمیق و اراده جدی دولت سیزدهم برای محرومیت زدایی از چهره روستاها و و حرکت در مسیر مولدسازی این مناطق در کشور و آذربایجان شرقی قلمداد کرد.

وی اجرای تعداد ۶۱۳ طرح هادی به ارزش بیش از چهار هزار میلیارد ریال و مطالعه تعداد ۵۰۴ طرح هادی به ارزش ۵۲۲ میلیارد و ۱۹۱ میلیون ریال را از جمله اقدامات مهم و موثر دولت سیزدهم بیان کرد که با اتمام آنها چهره روستاهای آذربایجان شرقی دگرگون و متحول خواهد شد.

اسکندری بازسازی و بهسازی تعداد ۱۷ هزار و ۷۹۴ واحد مسکن روستایی با ارایه تسهیلاتی به میزان ۳۵ هزار و ۵۸۸ میلیارد ریال، ارایه اسناد روستایی به تعداد دو هزار و ۱۲۰ برگه به ارزش ۸۹ هزار و ۷۱۷ میلیارد ریال، اجرای تعداد یکهزار و ۷۳ پروژه مشارکتی از طریق تحویل قیر رایگان با اعتبار افزون بر پنج هزار میلیارد ریال، آسفالت معابر روستایی، اجرای ۷۸ پروژه مشارکتی راه سازی از طریق تحویل قیر رایگان با اعتبار ۱۲ میلیارد ریال، احداث یا بازسازی راه های شوسه به میزان ۱۶۵ کیلومتر با اعتبار ۵۸ میلیارد ریال و احداث و بازسازی راه های آسفالته به میزان ۵۸۸ کیلومتر با اعتبار ۱۷ هزار و ۶۴۰ میلیایرد ریال را از اقدامات موثر دولت طی سه سال اخیر در مناطق روستایی آذربایجان شرقی برشمرد.

وی توجه به خدمات زیرساختی به روستاها را از مهمترین فعالیت های سه ساله دولت بیان کرد و گفت: در سه سال اخیر تعداد ۲۷۷ روستا با صرف اعتباری بالغ بر ۷۰ میلیارد ریال از نعمت گاز طبیعی بهره مند شدند تا مجموع مشترکان گکاز روستایی آذبایجان شرقی به ۴۶ هزار و ۸۴۱ مشترک برسد.

اسکندری مجموع انشعابات گاز نصب شده در روستاهای آذربایجان شرقی را ۲۴ هزار و ۲۶۲ فقره و مجموع جمعیت تحت پوشش را یک میلیون و ۷۸ هزار نفر اعلام کرد.

وی حوزه بهداشت و درمان را از دیگر برنامه های اولویت دار دولت سیزدهم در مناطق روستایی عنوان و اظهار کرد: در این راستا تاکنون تعداد ۲۳ خانه بهداشت و مرکز سلامت در آذربایجان شرقی با اعتباری معادل ۴۸۳ میلیارد ریال احداث و تجهیز شده است

  • منبع خبر : ایرنا