شاخص مقاوم سازی مسکن روستایی در سیستان و بلوچستان به ۴۹ درصد رسیده است
شاخص مقاوم سازی مسکن روستایی در سیستان و بلوچستان به ۴۹ درصد رسیده است
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: کار احداث و تعمییر بیش از پنج هزار واحد خسارت دیده سیلاب‌های اخیر در جنوب سیستان و بلوچستان آغاز شد و امیدواریم بتوانیم با ساخت خانه‌های مقاوم کمک بزرگی به قشرهای مختلف مردم کنیم.

غلامرضا صالحی در سفر به جنوب سیستان و بلوچستان و در جمع مردم چابهار اظهار کرد: علاوه بر آغاز ساخت این تعداد مسکن روستایی همچنین یک واحد مسکونی به نمایندگی از هزار و ۱۰۳ واحدمسکونی بازسازی شده از سیل دی ماه ۱۴۰۰ در روستای کمبل کریم چابهار به بهره برداری رسید.

وی افزود: اولویت اصلی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سال جاری تکمیل واحدهای نیمه تمام است.

وی از کلنگ زنی و اجرای ۳۰ طرح هادی روستایی با اعتبار هزار و ۹۵۰ میلیارد ریال در شهرستان‌های چابهار، دشتیاری، کنارک و زرآباد خبر داد و گفت: علاوه بر سهمیه مصوب قیر استانی، سهمیه دیگری نیز برای این استان در نظر گرفته شده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: برای سال جاری نیز اجرای طرح هادی روستایی در ۱۸۰ روستای استان برنامه ریزی شده است.

صالحی با اشاره به اینکه در این سفر از ساماندهی حاشیه شهر چابهار، اجرای طرح هادی روستایی، طرح پیشگیری از فرسایش خاک در روستاهای چابهار و دشتیاری، ساخت مسکن روستایی، بازسازی واحدهای خسارت دیده و مسکن شهری کنارک نیز بازدید شد، خاطرنشان کرد: در برخی موضوعات به ویژه سیل کار از محل منابع داخلی بنیاد مسکن شروع شده است.

وی گفت: در موضوع فرسایش خندقی خاک نیاز است تا بیشتر برنامه ها از قبیل آبخیزداری را در بالا دست اجرا تا خسارات به حداقل برسد و در موضوع حاشیه نشینی، برداشت کاملی از وضع موجود داریم و در واگذاری ها نیز مشکلی وجود ندارد.

وی ادامه داد: در موضوع واحدهای نیمه تمام، شهرستان به شهرستان تصمیم گیری و تعیین تکلیف می شود و با مشارکت مردم و سپردن کارها به آنها و با حمایت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، خیلی از کارها نتایج بهتری می گیرد.

وی تصریح کرد: مازاد بر سهمیه استان سیستان و بلوچستان قیر در نظر گرفتیم تا در مناطق خسارت دیده، خسارت جبران شود.

معاون امنیتی استاندار سیستان و بلوچستان نیز کار میدانی را از ویژگی های بنیاد مسکن عنوان کرد و گفت : بیان این خدمات و امید آفرینی ها اهمیت دارد.

علیرضا مرحمتی به تشریح عملکرد بنیاد مسکن استان سیستان و بلوچستان پرداخت و گفت: در سال جاری با استقبال بالا سهمیه ساخت مسکن از ۱۰ هزار واحد به ۱۵ هزار واحد افزایش یافته است.

وی افزود: در مجموع ۳۵ هزار واحد در سه سال در حال ساخت است که ۱۴ هزار واحد آن افتتاح شده است و شاخص مقاوم سازی در استان به ۴۹ درصد رسیده است.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی سیستان و بلوچستان نیز گفت: در بحث اجرای طرح هادی با تلاش‌های صورت گرفته، شاخص اجرا از ۱۹ به ۲۲ درصد رسیده است .

مصطفی بیک مداح ادامه داد: در سال جاری نیز اجرای طرح هادی ۱۸۰ روستا  را در برنامه داریم.

وی افزود: در حوزه مسکن شهری بیش از هفت هزار واحد در قالب نهضت ملی مسکن را، بنیاد مسکن استان عهده دار ساخت است.

رئیس هیات عامل صندق بیمه حوادث طبیعی ساختمان نیز گفت: جهت تسریع در فرآیندها یک اقدامی که می تواند اثرگذار باشد هماهنگی با بنیاد مسکن است که ما بدنبال آن هستیم.

در ادامه جلسه مدیر کل مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان به ارائه گزارشی از خسارات سیل و اقدامات بعد از آن پرداخت و گفت: ۱۹ شهرستان متاثر از سیل بوده است.

در این جلسه فرمانداران شهرهای جنوبی استان ضمن قدردانی از اقدامات بنیاد مسکن از نیازهای شهرستان های خود در حوزه روستایی و مسکن گفتند.

  • منبع خبر : ایسنا