تاکید مجلس بر اصلاح سیاست‌های ارزی دولت
تاکید مجلس بر اصلاح سیاست‌های ارزی دولت
نوسانات نرخ ارز در هفته‌های گذشته محور تذکرات نمایندگان مجلس بود و بر همین اساس رئیس مجلس اعلام کرد که مجلس شورای اسلامی جلسه‌ای درباره ارز با مسوولان بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت برگزار خواهد کرد. اگرچه به نظر می‌رسید این جلسه در صحن علنی مجلس برگزار شود، اما این نشست در دفتر رئیس مجلس و با حضور خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی، فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی، پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی، سیدشمس‌الدین حسینی رئیس کمیسیون جهش و رونق تولید، اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع، محسن زنگنه و حجت‌الاسلام بحرینی از نمایندگان اقتصاددان مجلس و تعدادی از کارشناسان مرکز پژوهش‌ها برگزار شد. البته قرار است گزارش جمع‌بندی درباره موضوع ارز هفته آینده در صحن مجلس قرائت شود. از سوی دیگر اگرچه تاکنون یک جلسه میان دولت و جمعی از نمایندگان مجلس برگزار شده، اما قرار است این جلسات تا رسیدن به یک جمع‌بندی مشترک ادامه پیدا کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس  با اشاره به جلسه ارزی دولت و مجلس، گفت: دولت در این جلسه اذعان کرد که برای ثبات نرخ ارز سیاست‌های درستی را در پیش گرفته است و در جهت ثبات بازار ارز حرکت می‌کند و اصل سیاست‌های خودش را درست می‌دانست و عوامل دیگری را باعث افزایش قیمت ارز می‌دانست. اما نمایندگان مجلس و روسای کمیسیون‌ها انتقاداتی داشتند. نظر مجلس این بود که در خود سیاست‌ها هم باید اصلاحی صورت بگیرد. در نهایت قرار بر این شد که جلسه را تجدید کنیم و در مورد چند موضوع به جمع‌بندی برسیم.

دولت خودش را مکلف به مدیریت بازار غیررسمی نمی‌داند

او تاکید کرد: نکاتی که به واقع نمی‌گذارد بانک مرکزی و دولت به تصمیم درستی برسد برخی مبانی این تصمیمات است. در جلسه‌ای که روز یکشنبه داشتیم چند مورد از این مبانی مطرح شد برای مثال بحث تاثیر بازار غیررسمی که آیا ما بازار غیررسمی را قبول داریم یا خیر؟ قرار شد در این مورد بحث جدی انجام شود چون دولت خودش را مکلف به مدیریت بازار غیررسمی نمی‌داند. این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات تصریح کرد: همچنین قرار شد در مورد ادامه سیاست‌های چند نرخی بودن ارز، ارز ترجیحی و مرکز مبادله صحبت شود. علاوه بر این میزان دخالت دولت در قیمت‌گذاری ارز نیز جزو مسائل و موضوعاتی است که قرار شد در جلسات آینده در مورد آن بحث شود. بنابراین در جلسه آینده بیشتر در مورد حرف‌های مبنایی بحث می‌شود تا دولت و مجلس به جمع‌بندی برسند و بر اساس مبانی که به جمع‌بندی رسیدند روی روش‌ها و سیاست‌ها کار شود.

زمان برگزاری جلسه ارزی آینده

زنگنه در خصوص زمان برگزاری جلسه آینده دولت و مجلس برای بررسی موضوعات مرتبط به بازار ارز گفت: قرار شد به زودی و احتمالا در همین هفته این جلسه برگزار شود.

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد