صادرات تجهیزات پالایشی به پروژه‌های فراسرزمینی/ دستیابی به دانش فنی ارتقای کیفی نفت کوره
صادرات تجهیزات پالایشی به پروژه‌های فراسرزمینی/ دستیابی به دانش فنی ارتقای کیفی نفت کوره
صنعت پالایش نفت ایران در سال ۱۴۰۲ موفق شد با حمایت از شرکت‌های توانمند دانش‌بنیان ایرانی، برای نخستین بار در حوزه صدور تجهیزات پیشرفته پالایشی از جمله کمپرسور و کاتالیست‌ به پروژه‌های فراسرزمینی و دستیابی به دانش فنی ارتقای کیفی نفت‌کوره واحدهای پالایشی گام بردارد.

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در دولت سیزدهم با توجه به اهمیت توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز کشور به‌منظور کاهش خام‌فروشی، اقتصاد مقاومتی و بی‌اثرسازی تحریم‌ها، تمرکز بر صنایع پالایشی را در دستور کار قرار داد و در ادامه با پیگیری‌ گام‌های رو به جلو خود، برای نخستین بار در کشور با صدور خدمات فنی- مهندسی و تجهیزات مهم پالایشی از جمله کمپرسور و کاتالیست‌ ساخت ایرانی به پروژه‌های فراسرزمینی، دستیابی به دانش فنی ارتقای کیفی واحدهای نفت کوره، امضای تفاهم‌نامه و قراردادهای مختلف در زمینه توسعه ظرفیت پالایشی کشور، تکمیل‌ طرح‌های توسعه پالایشگاهی و توسعه زیرساخت‌های انتقال فرآورده، همچنین توزیع پایدار سوخت در ایام مختلف سال توانست اقدام‌های مؤثری را برای توسعه این صنعت در سال ۱۴۰۲ اجرایی کند. در گزارش پیش رو گام‌های برداشته‌شده به‌منظور توسعه زیرساخت‌های صنعت پالایش نفت در سال ۱۴۰۲ را مرور کرده‌ایم که می‌خوانید.

فروردین ۱۴۰۲

تأمین پایدار سوخت نوروزی مسافران

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تلاش و کوشش شبانه‌روزی کارکنان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، در حالی سوخت موردنیاز مسافران نوروزی را در آغاز سال ۱۴۰۲ مدیریت کرد که رکورد مصرف ۱۴۴ میلیون لیتر بنزین طی یک روز جابه‌جا شد. در چنین شرایطی با برنامه‌ریزی منسجم زنجیره تولید و توزیع سوخت کشور که از ابتدای اسفندماه سال ۱۴۰۱ آغاز شده بود، جریان سوخت در کشور با همت شرکت‌های ملی پخش فرآورده‌های نفتی و خطوط لوله و مخابرات نفت، لحظه‌ای دچار وقفه نشد و سوخت مسافران نوروزی بی‌وقفه تأمین شد. شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در شرایطی عملیات‌ سوخت‌رسانی کشور طی نوروز را بدون کمترین هیاهو مدیریت کرد که کشور با شرایط ناترازی تولید و مصرف بنزین و گاز روبه‌رو بود.

جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در نخستین روزهای فروردین ۱۴۰۲ از تولید روزانه ۱۱۵ میلیون لیتر بنزین در کشور خبر داده و تاکید کرده بود: هیچ‌ کمبودی در زمینه تأمین سوخت نوروزی در کشور وجود ندارد. علی‌اکبر نژادعلی، مدیرعامل وقت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نیز طی مصاحبه‌ای در اواخر فروردین‌ماه از افزایش ۹ درصدی مصرف بنزین کشور در نوروز ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: عرضه نظام‌مند و مدیریت مصرف سوخت در کشور نیازمند استفاده از کارت سوخت شخصی است.

عملیات اجرایی واحد گوگردزدایی از نفت کوره برای نخستین‌ بار در کشور به شیوه دانش‌بنیان با حضور وزیر کشور در ابتدای بهمن‌ماه شرکت پالایش نفت لاوان آغاز شد. عملیات اجرایی واحد گوگردزدایی از نفت کوره نخستین بار در کشور به شیوه دانش‌بنیان و روش EPC و عملیات اجرایی واحد تقطیر در خلأ جدید و واحد تولید قیر به همراه سرویس‌های جانبی آن آغاز شد.

بهره‌برداری از ۸ پروژه توسعه‌ای و محیط زیستی پالایشگاه آبادان

همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی، هشت پروژه مهم توسعه‌ای و زیست محیطی پالایشگاه نفت آبادان به بهره‌برداری رسید. تصفیه‌خانه آب به روش اسمز معکوس، پروژه بارگیری وکیوم باتوم، پروژه کلیدی استفاده از سیستم کنترل مولدهای گازی هیتاچی و پروژه ساخت و روزآمدن کردن سیستم موتور اکتان از مهم‌ترین این پروژه‌ها بودند که با حضور جمعی از مقام‌های شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و مقام‌هاز محلی در آبادان به بهره‌برداری رسیدند.

هوشمندسازی ۱۰۰ درصدی خدمات شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی

مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران نیز همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن‌ماه سال ۱۴۰۲ از هوشمندسازی ۱۰۰ درصدی خدمات این شرکت خبر داد و گفت: این شرکت به‌صورت کامل به تعهدهای خود در زمینه بند «ج» تبصره ۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ مبنی بر هوشمندسازی حداقل ۲۰ درصد خدمات دستگاه‌های اجرایی عمل کرده است.

در روزهای پایانی سال ۱۴۰۲، جایگاه‌های عرضه سوخت کشور هدف حمله سایبری دشمن قرار گرفت. شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اما با توجه به تجارب گذشته که دشمن توزیع سوخت در کشور را هدف قرار داده بود، به سرعت وارد عمل شد و در همان ساعات نخست، تعداد زیادی از جایگاه‌ها را عملیاتی کرد و ظرف چند روز کل جایگاه‌ها به چرخه عملیات سوخت‌رسانی بازگشتند. رئیس‌جمهوری نیز با قدردانی از اوجی و کارکنان وزارت نفت برای اقدام بهنگام در رویارویی با تلاش دشمن برای ایجاد اختلال در سامانه‌های سوخت‌رسانی کشور، همچنین اطلاع‌رسانی مناسب و به‌موقع رسانه‌ها در این زمینه قدردانی کرد و گفت: عملکرد سنجیده وزارت نفت و پوشش خبری مناسب این موضوع از سوی رسانه‌ها، مانع تحقق اهداف دشمنان در ایجاد نگرانی برای مردم شد.

دی ۱۴۰۲

امضای قرارداد واگذاری زمین پتروپالایشگاه شهید سلیمانی

قرارداد واگذاری زمین پتروپالایشگاه شهیدسلیمانی بین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) و شرکت پتروپالایش شهید سلیمانی در روزهای ابتدایی زمستان سال ۱۴۰۲ امضا شد.

بر پایه این قرارداد، ۴۵۰ هکتار از اراضی منطقه ویژه اقتصادی به‌منظور احداث پتروپالایشگاه شهید سلیمانی در اختیار شرکت پالایشی شهید سلیمانی قرار خواهد گرفت. احداث پتروپالایشگاه شهید سلیمانی در دهمین نشست شورای اقتصاد روز چهارشنبه (دهم آبان‌ماه) تصویب شده بود.

طرح ۳۰۰ هزار بشکه‌ای پتروپالایشگاه شهید سلیمانی نخستین پروژه صنعت نفت در حوزه تلفیق پالایش و پتروشیمی است که هدف از احداث آن، ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از خام‌فروشی برای هم‌سویی با نگاه دولت و پیش‌بینی سند تحول است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از آغاز عملیات اجرایی این پروژه ظرف چند ماه آینده خبر داد و گفت: شرکت بزرگ ساخت تجهیزات پالایشی به‌منظور تأمین تجهیزات موردنیاز این پروژه و دیگر پروژه‌های پالایشی، متشکل از ظرفیت سه پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، نفت بندرعباس و پتروپالایشگاه شهید سلیمانی شکل خواهد گرفت.

ثبت‌نام ۴ هزار تاکسی برای طرح تعویض مخازن فرسوده سی‌ان‌جی

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در روزهای پایانی آبان ماه سال ۱۴۰۲ فراخوان تعویض مخازن فرسوده سی‌ان‌جی را اعلام کرد و سعید رحمان سالاری، مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در نشست تخصصی رؤسای انجمن صنفی صنعت سی‌ان‌جی کشور از ثبت‌نام ۴ هزار تاکسی برای طرح تعویض مخازن فرسوده سی‌ان‌جی خبر داد و گفت: هم‌اکنون حدود ۲ هزار و ۵۵۰ تجهیز سی‌ان‌جی در سطح کشور وجود دارد که این تعداد، ظرفیت توزیع روزانه ۳۵ تا ۴۰ میلیون مترمکعب در کشور را فراهم کرده است.

تولید روزانه ۳۰۰ میلیون فوت‌مکعب هیدروژن در ۱۰ پالایشگاه نفت کشور

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در روزهای پایانی دی‌ماه سال ۱۴۰۲ در رویداد بین‌المللی هیدروژن با تأکید بر اینکه پالایشگاه‌های نفت کشور بالاترین مقدار هیدروژن در کشور را تولید می‌کنند با اشاره به این که روزانه در ۱۰ پالایشگاه نفت، حدود ۳۰۰ میلیون فوت‌مکعب هیدروژن تولید و در کشور مصرف می‌شود، گفته بود: ورود هیدروژن به سبد سوختی کشور به قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی و رقابتی که می‌تواند به‌عنوان سوخت سبز و پاک در سبد سوخت داشته باشد، بستگی دارد.

سالاری با تأکید بر اینکه بالاترین تولید هیدروژن در کشور در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران انجام می‌شود، افزوده بود: برنامه‌ریزی برای استفاده از هیدروژن در سبد سوختی کشور یک الزام است.

اسفند ۱۴۰۲

امضای تفاهم‌نامه «هوشمندسازی عرضه سوخت»

تفاهم‌نامه هوشمندسازی عرضه سوخت بین شرکت‌های ملی پخش فرآورده‌های نفتی و ارتباطات سیار (همراه اول) در نخستین روز اسفندماه سال ۱۴۰۲ امضا شد. هدف از این تفاهم‌نامه که با حمایت شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اجرایی شده، شناسایی هوشمند خودرو در جایگاه، پلمب هوشمند ناوگان حمل‌ونقل سوخت و هوشمندسازی نظارت بر توزیع فرآورده‌های نفتی است.

در این آیین همچنین توافق‌نامه کارتخوان‌های ساخت داخل سامانه هوشمند سوخت بین شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت صنایع الکترونیک شیراز و شرکت یاور همگامان کویر یزد با هدف استفاده از توان داخلی برای توسعه زیرساخت‌های زنجیره توزیع سوخت و ارتقای امنیت سامانه هوشمند توزیع سوخت در کشور امضا شد.

تبدیل پالایشگاه تهران به پتروپالایشگاه با خرید سهام عمده پتروشیمی شازند

وحید عبیری، رئیس هیئت مدیره و رئیس کارگروه سرمایه‌گذاری پالایشگاه نفت تهران در واپسین روزهای سال ۱۴۰۳ از خرید بیش از ۵۰ درصد سهام پتروشیمی شازند از سوی پالایشگاه نفت تهران و تبدیل این مجتمع پالایشی به پتروپالایشگاه خبر داده بود.

وی گفته بود: بر اساس سند راهبردی و مطالعات بلندمدت متخصصان و کارشناسان بازار سرمایه و پالایشگاه و بررسی‌های تحلیلی کمیته‌ سرمایه‌گذاری، شرکت پالایش نفت تهران ۵۱.۳ درصد از سهام عمده پتروشیمی شازند متعلق به گروه توسعه ملی به ارزش حدودی ۲۴.۱ هزار میلیارد تومان را خریداری کرد.

عبیری اظهار کرده بود: اخبار مسرت‌بخش دیگری از پتروپالایشگاه تهران داریم که به مرور زمان منتشر خواهد شد و کام ۵۰ میلیون سهامدار این شرکت پالایشی را شیرین خواهد کرد.

  • منبع خبر : ایرنا