معافیت صادرات محصولات حاصل از ورودموقت از عوارض صادراتی
معافیت صادرات محصولات حاصل از ورودموقت از عوارض صادراتی
گمرک ایران طی بخشنامه‌‌‌‌‌ای اعلام کرد؛ صادرات محصولات حاصل از ورودموقت، مشمول عوارض صادراتی نمی‌شود.

به‌دنبال بر‌‌گزاری نشست شورای گفت‌‌‌‌‌وگو با هدف بررسی ابهام به‌وجود آمده درباره پرداخت عوارض صادراتی برای صدور کالاهای حاصل از ورودموقت، گمرک ایران بخشنامه‌‌‌‌‌ای را ابلاغ کرد که به موجب آن، ابهام به‌وجود آمده برطرف و اعلام شد صادرات محصولات حاصل از ورودموقت، مشمول عوارض صادراتی نمی‌شود.

در بند‌(ز) تبصره‌(۶) قانون بودجه‌۱۴۰۲ کل کشور تاکید شده به‌منظور اجرای قانون جهش تولید دانش‌بنیان، توسعه زنجیره ارزش تولید و عبور از خام‌‌‌‌‌فروشی، صادرات کلیه مواد و محصولات معدنی، صنایع معدنی فلزی و غیرفلزی، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی که در فهرست تصویب‌‌‌‌‌نامه هیات‌وزیران آمده‌است، مشمول مالیات بر درآمد شده و از ابتدای سال‌۱۴۰۲، نیم‌‌‌‌‌درصد به ماخذ ارزش صادراتی این کالاها به‌عنوان عوارض صادراتی افزوده شود. این بند‌قانونی مربوط به دریافت عوارض صادراتی، ابهامی را درباره صادرات محصولات به‌دست آمده از ورودموقت، ایجاد‌کرده‌بود که در نشست شورای گفت‌‌‌‌‌وگو مطرح و با حضور نمایندگان دولتی و خصوصی بررسی شد.

طبق اظهارات رئیس گمرک در این نشست، بر مبنای ماده‌۵۱ قانون امور گمرکی و تبصره‌(۲) ماده‌۸۸ آیین‌نامه اجرایی امور گمرکی، صدور محصولات به‌دست آمده از کالای ورودموقت برای پردازش، مشمول این محدودیت نمی‌شوند، با این وجود فعالان بخش‌خصوصی تاکید کردند چون گمرک بخشنامه‌‌‌‌‌ای در این‌خصوص صادر نکرده‌است ابهامی به‌وجود آمده و شاهد دریافت وجهی از صادرکنندگان این دست از محصولات توسط گمرکات اجرایی هستیم. پیرو این جلسه از گمرک خواسته شد تا برای ایجاد وحدت‌رویه و به‌منظور تاکید مجدد و جلوگیری از صدور هرگونه اظهارنامه و دریافت عوارض صادراتی، عدم‌شمولیت کالای صادرشده از محل پردازش و ورودموقت از پرداخت عوارض صادراتی محصولات و مواد خام و نیمه‌خام را به کلیه گمرکات اجرایی ابلاغ کند. بدین‌‌‌‌‌ترتیب این ابلاغیه از سوی گمرک ایران صادر شد.

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد