پیشرفت طرح‌های راهسازی همدان به ۶۵ درصد رسید
پیشرفت طرح‌های راهسازی همدان به ۶۵ درصد رسید
معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی استان همدان گفت: ۱۰ طرح مهم راهسازی استان زیرنظر این اداره کل در حال ساخت است که هم اینک به طور میانگین پیشرفت اجرایی آن به ۶۵ درصد رسیده است.

حبیب نادیان رفیع  افزود: هم‌اینک نزدیک به ۱۵۶ کیلومتر از راه‌های اصلی استان با قراردادی به اعتبار ۸۵۰ میلیارد تومان در حال چهارخطه شدن است که برای تکمیل و بهره برداری از آن اعتبارات قابل توجهی نیاز دارد.

وی با بیان اینکه از ۳۱ طرح راهسازی در حال اجرا، ۱۲ طرح، پیشرفت اجرایی بین ۹۰ تا ۹۸ درصد دارد اظهار کرد: ۱۲ طرح نیز تکمیل شده و در مرحله تحویل و بهره برداری قرار دارد.

نادیان رفیع با اشاره به اینکه بیش از ۹۵ درصد از حمل بار استان همدان از طریق جاده‌ها صورت می‌گیرد، ادامه داد: توسعه راه‌های اصلی و بهسازی راه‌های فرعی اهمیت بالایی دارد و با توجه به تخصیص اعتبار، طرح های در دست اقدام را با کیفیت مناسب بهره‌برداری می‌کنیم.

نادیان رفیع گفت: همزمان با فرا رسیدن ایام الله دهه فجر، ۱۸ کیلومتر از طرح های در دست ساخت راه و شهرسازی استان همدان بهره برداری می‌شود که قطعه سه جاده تویسرکان-کنگاور به طول پنج کیلومتر یکی از این طرح ها است.

معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی استان همدان ادامه داد: بخشی از جاده نهاوند-فیروزان به طول ۳.۵ کیلومتر، محور نهاوند-بروجرد به طول سه کیلومتر، جاده دهفول-برزول به طول ۱.۶ کیلومتر و کنارگذر شیرین‌سو به طول ۵.۵ کیلومتر از مهمترین پروژه هایی هستند که همزمان با ایام الله دهه فجر به بهره برداری می رسد.

وی افزود: طرح چهار خطه کردن جاده همدان-گل‌تپه-علیصدر یکی از مصوبات سفر هیات دولت و رییس جمهور به استان همدان است که عملیات ساخت آن زیر نظر شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور انجام می‌شود.

معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی استان همدان گفت: این طرح به طول ۶۸ کیلومتر به عنوان یکی از ۹ پروژه ای محسوب می‌شود که در قانون بودجه ۱۴۰۱ برای آن ردیف بودجه تعریف شده است و هم اینک مطالعات ۳۲ کیلومتر آن انجام شده است.

نادیان رفیع با اشاره به نقش ارزشمند این جاده در توسعه گردشگری استان همدان، ادامه داد: هم اینک قرارداد ۳۲ کیلومتر این طرح با اعتبار ۹۵۰ میلیارد تومان منعقد شده است.

وی تاکید کرد: همه شهرستان‌ها با جاده‌ای چهار خطه به مرکز استان ارتباط دارند و همه ورودی و خروجی های استان با استان‌های همجوار به صورت چهار خطه است.

معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی استان همدان افزود: کریدور شمالی استان همدان از سه راه اصله فامنین آغاز و پس از گذر از قروه درگزین و رزن به شهر قیدار متصل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کریدور شمالی استان همدان نیز ۸۲ کیلومتر طول دارد که هم اینک ۳۰ کیلومتر آن تکمیل و زیر بار رفته است، اظهار کرد: ۲۰ کیلومتر دیگر از این پروژه در دست اجرا و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل کامل آن نیاز است.

نادیان رفیع افزود: جاده کنارگذر رزن به طول ۹ کیلومتر به صورت چهارخطه در حال اجرا و ۳.۵ کیلومتر آن اجرا شده است.

معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی استان همدان تصریح کرد: پروژه چهار خطه کردن محور سامن-بروجرد به طول ۱۵ کیلومتر به پایان رسیده است و با اصلاح دوربرگردان و زیرگذر آن به طور رسمی مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

وی تاکید کرد: این محور یکی از راه‌های اصلی استان است که ارتباط جنوب و مرکز کشور را برقرار می‌کند و اعتبارات آن از محل پروژه های راه تامین می‌شود.

معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی استان همدان گفت: محور آورزمان – نهاوند یکی از حادثه‌خیزترین راه های استان همدان محسوب می‌شود که عملیات چهار خطه کردن آن به طول ۴۲ کیلومتر در دست اقدام و هشت کیلومتر آن تکمیل شده است.

وی ادامه داد: ۲۵ کیلومتر دیگر از این پروژه با پیشرفت ۳۵ درصدی، در حال اجرا است و با تامین اعتبار ۲۵۰ میلیارد تومانی از محل سفر رییس جمهور، قسمت خطرناک و حادثه آفرین آن تا ۲ سال آینده، چهار خطه و بهره برداری می شود.

نادیان رفیع با اشاره به اینکه پروژه چهار خطه کردن محور تویسرکان – کنگاور نیز به طول ۴۰ کیلومتر در دست اقدام است افزود: ۳۳ کیلومتر از این پروژه در استان همدان قرار دارد که ۲۰ کیلومتر از آن تکمیل شده است و ۱۳ کیلومتر باقی مانده نیز ۷۰ درصد پیشرفت دارد.

وی اضافه کرد: با تخصیص ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار به این پروژه، پیش بینی می‌شود تا سال ۱۴۰۳ مورد بهره برداری قرار گیرد.

معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی استان همدان گفت: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته اعتبارات سفر هیات دولت و رییس جمهور به استان همدان، متناسب با همکاری پیمانکاران و پیشرفت پروژه پرداخت می‌شود.

وی اظهار داشت: پروژه چهار خطه کردن محور کبودرآهنگ – قیدار نیز ۱۶۰ کیلومتر طول دارد که ۵۷ کیلومتر از آن در محدوده استان همدان و تاکنون ۳۵ کیلومتر آن تکمیل شده است.

نادیان رفیع تصریح کرد: ۳۵ کیلومتر باقی مانده از این طرح نیز ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که با انتخاب پیمانکار مجزا، عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

وی افزود: کنارگذر غربی همدان نیز به طول ۳۰ کیلومتر در دست اقدام است و ۱۷ کیلومتر آن تکمیل شده و ۱۲ کیلومتر انتهایی آن معارض دارد که باید مشکلات تملیک اراضی آن برطرف شود.

  • منبع خبر : ایرنا